Drie-rijige aardappelverzamelrooier kampioen!" 681 MECHANISATIE Hoofdprijzen van de prijsvraag ivl 0 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1981 j|E voortschrijdende mechanisatie vereist voor verschillende werktuigen en machines een steeds grotere capaciteit. Niet alleen de fabrikanten aije hiermede doende. Van tijd tot tijd verneemt men ook dat een werktuigenhandelaar, soms in combinatie met een geïnteresseerde landbouwer of handelaar van een bepaald produkt, iets gecon strueerd heeft hetgeen een vergroting van de capa citeit van een bestaande machine inhoudt. Ï|E aaréappelvefzamelrooiers, welke nog maar enkele jaren geleden hun intrede hebben gedaan, zijn overwegend éénrijige machines. De capaciteit hiervan is betrekkelijk laag. Dit is aanleiding, dat door enkele gebruikers en fabrikanten gedacht en gewerkt wordt aan tweerijige machines, welke dit najaar zo hier en daar aan het werk zullen zijn. De firma De Feijter te Breskens, een groot aardappelexporteur, koopt veel aardappelen te velde, welke hij zelf rooit. Hij meende, dat ook een tweerijige machine voor zijn bedrijf nog te weinig capaciteit heeft en bouwde, samen met de afdeling landbouwwerktuigen van het Centraal Bureau te Schoondijke, een zelfrijdende drierijige aardappelverzamelrooier. PEN oude 50 pk-trekker werd gebruikt en met ijzeren balken tussen vóór- en achterwielen verlengd om voldoende ruimte te hebben om alles op en aan te bouwen. Achter de voorwielen zijn drie afzonderlijke messen en korte zeefkettingen aangebracht, voorzien van loofafnemers. Een steile 2 meter brede opvoerband brengt de aardappelen naar een even breed spijlen rooster. De tussenruimte van de spijlen bedraagt 35 mm. Een zij-afvoe) band, waarvan het laatste gedeelte hydraulisch in de hoogte verstelbaar is, deponeert de aard appelen op een meerijdende vrachtauto. Op de vrachtauto staan zes kisten, elk van ruim 1000 kg inhoudt. Dit laatste is met opzet zo gekozen in verband met de methode van lossen in het pakhuis. In de plaats van de vrachtauto kan ook een landbouwwagen de aardappelen opvangen. Het bedieningsper soneel bestaat uit een chauffeur en 1 a 2 mensen aan de zij-af voerhand. Onder gunstige omstandigheden bedraagt de capaciteit op een normale werkdag 4 a 5 ha. Is de grond tijdens de verzorging van de aardappelbedden goed be werkt, dan wordt er zeer goed werk geleverd. De kleine aardappelen, welke toch weinig waarde hebben, vallen door het ruime spijlenrooster. Komen er veel kleine kluitjes voor, dan vallen deze eveneens door het rooster. Of deze machine als drierijige veel navolging zal hebben, valt op dit moment niet te beoordelen. Voor genoemde firma is het een uitkomst. Een compliment aan de bouwers van een dergelijke machine is zeker op zijn plaats. Wij hopen dat velen deze machine op de aardappelrooimethoden- demonstratie te Sluiskil op 12 september a.s. te zien krijgen. R. L. V. D. VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN, Axel. J. SCHEELE. HET was te verwachten dat onze Prijsvraag „Wie wordt Kampioen?", mede door de serie waardevolle hoofdprijzen, zeker weer dezelfde, of misschien nog wel méér, belangstelling zou trekken dan in vorige jaren. Dat echter deze belangstelling zó overweldigend zou zijn, als nu blijkt, had niemand kunnen denken. Bij elke pG%t stroomden de stapels oplossingen bin nen, waardoor een ware lawine van antwoorden ontstond, die inmiddels tofc een kolossale papieren berg vol met kansen op de hoofdprijzen is uitgegroeid. Afgezien van deze vele waardevolle prijzen én de kansen daarop, mag de enorme deelname en interesse óók een gelukkig en verheugend verschijnsel worden genoemd, omdat hieruit duidelijk blijkt hoezéér onze nationale trek paardfokkerij leeft in het hart van vele rechtgeaarde boeren en fokkers, èn omdat, mede naar aanleiding van deze grote deelneming, verwacht, mag wor den dat de belangstelling voor de a.s. tentoonstelling weer bijzonder groot zal zijn. Intussen wordt aan de stapels ingekomen oplossingen van de prijsvraag reeds met man en maebt gewerkt, gesorteerd en ingedeeld in diverse groe pen, waardoor vanzelfsprekend de serie mogelijke prijswinnaars hoe langer hoe kleiner wordt. En wie tenslotte als winnaars van de hoofdprijzen tevoorschijn zullen komen? Dit is nog onbekend en dat zal het blijven tot na de Kampioens keuringen op 15 september in Den Bosch. Wat echter wèl bekend is, dat zijn de prijzen zelve, waarvan U de eerste 2 thans hier voor U ziet. DETSIE VAN DE WATERMOLEN is een prima bruinschimmel merrieveu- len, geboren bij.de fokker Wed. M. JansBeeken te Oploo op 11 juni 1961 en opge kweekt op het be drijf van de heer Arn. Cornelissen te Wanroy (N. Br.) De vader van Betsie is de beken de, uit België ge- importeerde stam vader Negus de Miécret K. 2534. Haar moeder is de 7-jarige Keur- stamboekmerrie Mirza K. 54585, die via haar vader een kleindochter is van de beroemde Nico van Melo M. 1795 1 en langs moederszijde te rugvoert op Ma- yen r de Gaesbeek K. 1225. Uit deze gege vens blijkt wel dat onze BETSIE VAN DE WATERMOLEN van uitstekende origine is. AMBASSADEUR BETSY VAN DE WATERMOLEN 224091 DE tweede hoofdprijs, het Haflingerhengstveulen met de wel zeen toe- passelijke naam van AMBASSADEUR, is geboren op 3 april 1961. Zijn moeder is de, in Tirol meermalen hoog bekroonde, Haflinger merrie Alimoda nr. 7002T. Zijn vader is de in het stamland zeer bekende fokhengst Nerz nr. 152, die vanwege zijn prima exterieur en door zijn uitstekende fokprestaties aldaar een beroemde naam heeft verworven. Hieruit blijkt dat ook AMBASSADEUR op een illustre afstamming bogen kan. Ap de afbeeldingen ziet U Betsie van de Watermolen en Ambassadeur nog aJ op het bedrijf waar zij werden gefokt. Op 15 september a.s. zult ge hen beiden in levende lijve terugzien in Den Bosch. Op de tweede dag van de „Nationale" en voor de grote tribune op het demonstratieterrein, als het lang verwachte ogenblik daar is, dat zij aan de gelukkige winnaars zullen worden overgedragen. De hoofdprijzen, die op vrijdag 15 september a.s. uitgereikt zullen worden, publiceerden wij reeds in onze twee voorgaande nummers. De redactie rekent er daarom op, dat alle hoofdprijzen de eerste 2 tijden» en de overige direct na de demonstraties aan de rechtmatige winnaars, of een door hen daartoe gemachtigde, kunnen worden uitgereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9