De zesde Provinciale Zeeuwse Schapenfokdag 679 Korte wenken ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 EEN GESLAAGDE KEURING HET jaarlijks evenement van het Zeeuwse Schapenstamboek, de Provinciale Fokdag, van gere gistreerd Texels ras te Goes, vond dit jaar plaats op 29 augustus. Hoewel dit jaarlijks gebeu ren voor de zesde keer plaats vond. wordt dit bij de fokkers al als traditie beschouwd. Door 30 inzenders werden 240 schapen aangevoerd uit alle delen van de provincie. Dit aantal was verdeeld over 130 nummers en ondergebracht in 12 rubrieken. Vergeleken bij vorig jaar waren er 4 inzenders minder, doch het aantal aangevoerde schapen was iets hoger. De weersomstandigheden waren op deze hoogtijdag gunstig. Een warme zomerse dag, zoals we er dit jaar weinig hebben gehad. Hierdoor lieten de schapen zich goed zien. De publieke belangstelling was goed. Het mooie weer deed hieraan wel enige afbreuk. Verschillen de trouwe bezoekers moesten verstek laten gaan wegens oogstwerkzaamheden. De inzenders en belangstellenden volgden de verrichtingen van de jury met grote aandacht. Op spor tieve wijze bekampten de eigenaren elkaar om de plaatsing van de dieren. De waar te nemen vooruitgang in exterieur en wolkwaliteit stemt tot tevredenheid. De Zeeuwse fokkers zijn op de goede weg. Iets meer uniformiteit is wenselijk. Van het Stamboek wordt geen voorselectie voor de fokdag toegepast. Ingeval dit wel plaats zou vinden, zou dit een gunstiger beeld geven De conditie van de dieren was over het algemeen goed. Een groot aantal fokdieren. voor het grootste deel rammen en ramlammeren, verwisselden tegen zeer goede prijzen van eigenaar. Er heerste een prettige sfeer, wat mede zijn stempel zette op deze zeer geslaagde fokdag. DE RAMMEN VOOR de "rubriek 2-jarige en oudere rammen waren 4 dieren aangevoerd. Deze was van goede klasse. De la prijs behaalde Z 655 eig. C. J. Zoeter te Ouwerkerk en J. C. J. v. d. Velde te Kam perland. Fraaie, evenredig gebouwde ram met beste huid. Onbetwist werd deze ram later kampioen. De lb prijs was voor Z 534 eig. C. de Jager. Lewedorp. Een vaderdier met mooie kop. doch iets week achter de schouder. Deze ram behaalde het reserve-kampioenschap. Z 664 eig. L. Huijssen—de Feijter te Terneuzen werd lc, sterk gebouwde en evenredige ram. De rubriek jaarling rammen omvatte 16 dieren. In deze klasse hadden we meer uitgesproken koo- dieren verwacht. Er werd slechts 1 eerste prijs toegekend. Dit was voor Z 660 eig. J. de Feijter te Schoondijke. Fraai type met goede kop en beste huid; mist echter iets in diepte. Als gevolg van dit laatste ontging hem het reserve-kampioenschap. RAMLAMMEREN DEZE rubrieken waren wat onregelmatig. Vooral in ontwikkeling was nogal verschil. Bij de twee tallen werd de uniforme groep van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer als eerste geplaatst. Uniform met gesloten huidjes. Bij enkelingen, geboren vóór 5 maart werd l.o. 6580 van C. J. de Zoeter la geplaatst. Best ontwik keld, fraai type met goede huid. L.o. 7157 van M. A. Geuze werd als eerste geplaatst bij de enkelingen geboren na 5 maart. Zeer typisch, beste huid, doch iets beknopt. Bij de ramlammeren zijn dieren met goede verwachtingen voor de toekomst. ENKELING OOIEN DE rubriek ooien, geboren vóór 1959, was van goede kwaliteit, la Werd Z 4283 van J. Nieuwenhuijse te Lewedorp. Best type, diepe ooi, iets te weinig bewold aan de buik. Bij de 2-jarige werd Z 4733 eig. R. C. Jansen te Waterlandkerkje la geplaatst. Zeer typische, correct gebouwde ooi met beste huid en fraaie kop, doch iets kleine maat. Deze rubriek was van zeer goede kwaliteit. Bij de jaarlingen werden zeer goede dieren getoond. L.o. 6465 van J. Buteijn te Aardenburg behaalde de kop. Een best ontwikkelde ruime ooi met sterke bouw. DE OOIEN MET LAMMEREN IN de rubrieken ooien met lam (meren) ontbrak nogal eens iets aan de uniformiteit. In enkele ge vallen liet de ontwikkeling van de lammeren iets te wensen over. De kopnummers waren echter van zeer goed gehalte. Met 2 ooilammeren werd de eerste plaats toegekend aan l.o. 5194 van J. Buteijn te Aardenburg. Met een ooi- en een ramlam was dit Z 4605 van M. J. van Stee te Kapelle. Uniform koppel met beste ontwikkeling. In de rubriek ooien met een ooilam behaalde Z 4210 van Gebr. de Milliano te Waterlandkerkje de la prijs. Typisch koppel met beste vacht. Met een ramlam werd Z 4634 van L. Huijssen—de Feijter aan de kop geplaatst. Zeer goede ooi met typisch ramlam. GROEPEN OOIEN IN deze rubrieken werden individueel goede ooien getoond. We zagen ze graag even uniformer. De la prijs behaalde een drietal van B. A. v. d. Slikke te Sluis in de rubriek 2-jarige en oudere ooien. Bij de ooien geboren in 1960 werd een drietal van J. C. J. v. d. Velde aan de kop geplaatst. GROEPEN OOILAMMEREN DIT waren goede rubrieken. Een trio goed typische dieren van J. C. J. v. d. Velde werd no. 1 ge plaatst. Bij de tweetallen was de eerste plaats voor een koppel van C. J. Zoeter. De rubriek afstammelingen van 1 jaar en ouder van dezelfde vader van minstens 5 dieren omvatte slechts 2 nummers. Kwalitatief mochten deze worden gezien. Het vijftal van Z 475 van J. C. J. v. d. Ooi l.o. 6465 geb. 3 maart 1960. v Kampioene Provinciale Schapenfokdag te Goes. Eigenaar: J. Buteijn, Aardenburg. Velde werd la. Unforme groep typische dieren met beste huid. Ze konden even meer maat hebben. Het vijftal van Z 573 eig. J. de Feijter te Schoon dijke verkreeg een lb prijs. Correct gebouwde die ren met goede huiden, doch enig verschil in grootte. KAMPIOENSKEURING OOIEN DEZE keuring was spannend. Na rijp beraad werd als kampioene aangewezen de best ont wikkelde, ruim gebouwde sterke ooi, de 1-jarige 6465 van J. Buteijn te Aardenburg. De zeer typi sche, iets platte ooi met fraaie kop Z 4733 van R. C. Jansen te Waterlandkerkje werd reserve-kam pioene. Vanwege de maat ontglipte haar het kam pioenschap. Ook deze fokdag heeft een goede indruk ge maakt. De kern van fokkers kan over de behaalde resultaten tevreden Zijn. Voortbouwen op de ge legde grondslag is nodig. Dat dit zal gebeuren is, gezien het enthousiasme, te verwachten. Ondanks de vrij grote teruggang van het aantal schapen in Zeeland neemt de geregistreerde fokkerij in stam- boekverband nog toe. ZEEUWSE MELKSCHAPEN OINDS 1949 is bij het Zeeuws Schapenstamboek naast de Texelaars een afdeling van de Zeeuwse Melkschapen. Van deze fokkerij is nog een zeer kleine kern overgebleven. Voor het eerst werd op de Provinciale fokdag de inschrijving open gesteld voor geregistreerde melkschapen. In totaal waren 9 dieren aangevoerd. Het typisch, best ontwikkeld ramlam met goede vacht 943 l.o. Fr. eig. A. Wondergem te Gapinge werd een la prijs toegekend. 316 l.o. van dezelfde eigenaar verkreeg een lb prijs. Bij de ooien verkreeg de 2-jarige 211 S, eig. J. H. Lantinga te Kloetinge een eerste prijs. Typische ooi met best ontwikkeld, doch iets doorgezakt uier en goede vacht. De conditie bij de meeste dieren van deze groep hadden we gaarne wat beter ge zien. Voor het in stand houden van een doelmatige melkschapenhouderij is het nodig, dat de bestaand^ kern voor geregistreerde lokkerij wordt uitgebreid. Gezien het aantal houders van melkschapen op Walcheren is dit ruimschoots mogelijk. J. H. LANTINGA. DIETEN vragen een zeer goede bemestingstoe- stand van de grond, vooral ten aanzien van kali en kalk. Zorg dat ze niet tekort komen, want dat betekent oogstderving. Kijk daarom regelmatig, om de 5 a 6 jaar, in de provisiekast" (de bouw- voor) door middel van grondonderzoek. Het bemes tingsadvies geeft aan hoeveel U moet aanvullen voor het verkrijgen van een goed gewas. ER zal dit najaar waarschijnlijk vrij veel .winter» tarwe worden uitgezaaid. Bij de rassenkeuze is de wintervastheid naast opbrengst en resistentie tegen ziekten nog altijd een voorname faktor. Laat U bij de bepaling van de keuze niet alleen leiden door de zachte wintèrs van de laatste jaren. Neem voor 2 opbrengstverschil geen onnodig risiko. DE kwaliteit van .de aardappelen speelt een be langrijke rol bij de afzet. Reeds nu moeten alle beschadigingen tijdens het rooien worden voor komen. Zorg ook voor een goede bewaring en voor een goede sortering bij het klaarmaken van de aardappelen voor de verkoop. De huisvrouwen vragen goede kwaliteit en sortering en letten daar op méér dan op de prijs. DE stoppeltijd is de beste tijd voor de bekalking van uw perceel met te lage pH. Door uit strooien over droge grond en door herhaaldelijke bewerking van de stoppel is de verdeling van de kalk prima. Bij gebruik van schuimaarde kan een mestverspreider arbeid besparen en de kwaliteit van het werk verbeteren. ITOMT uw nieuw ingezaaid grasland reeds boven en is er nog geen stikstof toegediend? Doe dit dan direkt, ook op het grasland dat onder dek- vrucht werd ingezaaid. Is de fosfaattoestand laag, strooi dan ook nog een paar balen super per hai Zowel stikstof als super stimuleren de wortel ontwikkeling van de jonge grasplantjes. UERGEET niet bij een goede stoppelbewerking toe te passen, ook de perceelskanten te be werken. Ploeg die kanten af en bewerk ze daarna verschillende malen met een egge of kultivator. Graszaadtelers doen verstandig de randen van het graszaadperceel te bewerken, omdat veel onkruid van hieruit het perceel binnendringt. In het voor jaar kunnen deze randen dan het best met een ander gewas worden bezaaid. VOOR het telen van een gezond aardappelgewas is het van groot belang, dat aan het pootgoed de grootst mogelijke zorg wordt besteed. Rhizoc- tonia of lakschurft en zilverschurft treden in steeds heviger mate op en geven meermalen aanzienlijke opbrengstverliezen. Ontsmetting met een kwik- bevattend middel geeft in het najaar het besté resultaat. Pas dan ontsmetten wanneer de schil van de poters voldoende is afgehard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7