De bestrijding van winde in bessen Dure pruimen Bramen stellen teleur TUINSOU^ J|ET vóórkomen van winde in bessenpercelen is in vele gevallen een ware plaag. Dit onkruid kan in korte tijd gehele struiken overwoekeren, met het gevolg, dat deze uit elkaar gaan zakken en grote kans op takbreuk ontstaat. Jonge scheuten worden misvormd, de struiken krijgen weinig of geen licht en worden op deze manier ernstig verzwakt. De vruchtzetting wordt eveneens minder. De bestrijding van ziekten en plagen wordt zeer bemoeilijkt, evenals de pluk. 633 UIT DE PRAKTIJK MEDEDELING R. L. V. D. TE AXEL Provinciale varkens- en schapenfokdag ZATERDAG 2 6 AUGUSTUS 19 6 1 Vervolg van pagina 651 De bieten, ondanks de nogal veel optredende vergelingsziekte, staan er volgens de monster nemingen nogal gunstig voor. Het gemiddelde suikergehalte bedroeg op 7 augustus 15.57 Aan gezien er nogal wat minder zijn uitgezaaid en in veel gebieden de bieten zeer matig «taan, is er een kans dat cfe netto-opbrengst nog veel goed maakt. Bij tegenvallers kunnen we de raad van Wim Kan opvolgen n.l.: „Uithuilen en opnieuw begin nen." West Zeeuws-Vlaanderen. JVE gerstoogst is dit jaar zonder noemenswaar- SJ dige moeilijkheden verlopen en omdat de tarweoogst wat later valt dan gewoonlijk, konden de meeste erwten vlak na de gerst worden ge dorst. De kg-opbrengst van de erwten loopt op de ver schillende percelen erg uiteen, terwijl we van de gerst overwegend goede opbrengsten horen, dit laatste toch zeker naar aanleiding van de ongun stige omstandigheden waaronder de gerst werd gezaaid. Overal waar de structuur te slecht was voor een ander gewas, is maar gerst gezaaid, op goed geluk af. Op een klein gedeelte na, heeft zich op deze op modderpoelen gelijkende percelen, tegen de ver wachting in, nog een behoorlijk tot goed gewas ontwikkeld. Dit laatste in schrille tegenstelling met som mige gedeelten in onze provincie. Hoewel in die gebieden wellicht andere factoren in het spel zijn geweest, kunnen we ook op onze gerstoogst wel de spreuk dat een ons geluk meer waard is dan een pond verstand, van toepassing brengen. De vergelingsziekte in de bieten blijkt minder ernstig te zijn, dan het zich aanvankelijk liet aan zien. Hoewel sommige percelen ernstig zijn aangetast, zijn er toch ook bietenvelden waarin practisch geen aantasting valt te constateren. Zou deze plaatselijke aantasting niet terug te brengen zijn op besmettingshaarden, of op het tijd stip van sproeien? Misschien dat we uit dit plaatselijk optreden weer iets kunnen leren, om ons beter tegen deze, voor deze bietenteelt zo gevreesde ziekte te kun nen beschermen. Op Tholen en St. Philipsland 2ijn door het onbe stendige weer de oogstwerkzaamheden in sterke mate vertraagd? De gerst is vrijwel geheel gecom- bined, de wintertarwe nog slechts voor een klein gedeelte, terwijl de vele zomertarwe grotendeels nog op stam staat. Heel veel Thoolse aardappelen zijn reeds gerooid en via de goed functionerende Thoolse veilingen afgezet. De opbrengsten waren matig tot goed, terwijl over de prijs zeker niet geklaagd mag wor den. De Thoolse vroege aardappel heeft een goede naam en daardoor zijn de afzetkansen goed, terwijl het werkzaam zijn van goed geleide veilingen van enorm groot belang is voor de streek. Wat wij persoonlijk en met ons nog vele anderen betreuren is, dat de samenwerking tussen de verschillende veilingsverenigingen nog wel eens te wensieni over laat. O.i. zou het veilen over één klok voor het gehele eiland Tholen nog grote verbeteringen en betere prijzen voor de telers inhouden. Hopelijk komt het eens zo ver! Laten de veilingsbesturen dit eens grondig bekijken. In een wereld waarin men steeds in grotere een heden gaat denken (E. E. G.) passen zo vele veilin gen op zo'n klein eiland niet al te best. Wat goede gezamenlijke aanpak vermag, toont de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tholen" te St. Annaland. Een mooie economisch ingerichte silo verrees aan de nieuwe St. Anna- landse haven. We vernamen dat alles prima func- tionneert, maardat de silo nu reeds te klein is. Jammerja en nee! Het bestuur mag en kan niet verder springen dan haar stok lang is, dus mag zij niet meer investeren dan direct verant- woord is. Laten de Thoolse boeren in hun eigen belang er voor zorgen, dat de volgende stap groter kan zijn, door als één man achter deze coöperatie te staan. 'Vorige week werd te Scherpenisse de „Floratho" gehouden, een bloemententoonstelling, zoals men op Tholen niet zou verwachten, aldus de uitlatingen van gerenommeerde bloemenkenners uit de Hol landse bollenstreek. Alom constateert men dat Tholen in beweging is en dat er dank zij initiatie ven uit de streek zelf heel aardige evenementen tot stand komen. Deze bloemententoonstelling die grotendeels uit gladiolen toestond werd officieel geopend door onze algemene voorzitter, Ito. M. A. Geuze, terwijl de prijsuitreiking geschiedde door de kringvoorzitter P. W. C. van Westen. De heer A. Kemijn, specialist voor landbouw werktuigen en arbeidsmethoden bij het rijksland- bouwconsulentschap voor Zeeuwsch-Vlaanderen, is verhuisd van Biervliet naar Axel. Het adres van de heer Remijn is thans Marijke- straat 34, Axel, telefoon 01155709. MECHANISCHE bestrijding of bestrijding met de hand van winde is niet of nauwelijks mo gelijk, zodat gezocht is naar een andere oplossing van dit. probleem. In diverse proeven is getracht met chemische middelen winde in bessenpercelen te bestrijden. Middelen die hierbij goede resulta ten boden waren MCPA en MCPB. Hoewel deze beide middelen tot de gevaarlijke groep der groei stoffen behoren, hebben ze aan de bessenstruiken noch aan de omringende fruitbomen ooit enige schade veroorzaakt. In de bestrijding was tussen de beide middelen niet veel verschil te konstate ren. EEN goede doding van haagwinde (Calystegia sepium) wordt verkregen met het middel MCPA in een dosering van 1 kg werkzame stof per ha. Van dit middel zijn merken met een ver schillend gehalte aan werkzame stof in de han del, zodat bij gebruik hiervan eerst de hoeveelheid moet worden omgerekend tot 1 kg werkzame stof per ha. Bij een 25 middel zal dus 4 kg of liter nodig zijn om 1 kg werkzame stof te krijgen. Bo vendien staan in de tuinbouwgids de te gebruiken hoeveelheden achter elke merknaam aangegeven. AKKERWINDE (Convolvulus arvensis) bleek goed bestreden te kunnen worden door het middel MCPB in een dosering van 2Vs liter per ha van een 40 °/o middel. Om een goed resultaat te bereiken vereisen deze middelen speciale weersomstandigheden tijdens de bespuiting. Ze moeten worden toegepast bij droog weer met een bedekte lucht en een hoge luchtvochtigheid. Ook het gewas zelf dient droog te zijn. IJIT proeven is gebleken dat percelen die onder bovengenoemde weersomstandigheden wer den bespoten, na 1 jaar volkomen vrij van winde bleken te zijn. Vond de bespuiting plaats bij zon nig weer, dan waren de resultaten aanzienlijk minder, omdat tijdens deze weersomstandigheden het middel te weinig kans had in de bladeren van de winde binnen te dringen, doordat de spuit- vloeistof te snel opdroogt. Het blad van de winde moet goed worden be vochtigd, omdat het middel door de bladeren wordt opgenomen en vervoerd wordt naar de wor tels. Men kan tevens de omringende grond van de bessenstruiken mee spuiten, zodat ook de laagste delen van de winde zoveel mogelijk worden ge raakt en bovendien eventueel aanwezige distels, paardebloemen en andere onkruiden gelijktijdig worden opgeruimd. De bespuiting moet plaats vinden op struiken waarvan de eindknoppen reeds gesloten zijn, dus nè. de oogst. Men kan de bespuiting uitvoeren tot aan begin oktober. PR moet zeer goed op gelet worden, dat het tijdens de bespuiting windstil weer is zonder thermiek. Dit om de spuitnevel of spuitdamp zo min mogelijk terecht te laten komen op omringen de gewassen, die tamelijk gevoelig zouden kunnen zijn voor groeistoffen en ernstig beschadigd kun nen worden. Denk hierbij ook om de percelen van uw buren! P. D. GODDRIE, Proefstation voor de fruitteelt in volle grond. MET de aanvoer van pruimen op de Zeeuwse veilingen gaat het nu reeds minder worden. Er zijn er dit jaar veel geweest en de afzet is boven verwachting vlot verlopen. Bijna alles is afgezet moeten worden op de binnenlandse markt, maar op nieuw is gebleken dat deze toch wel van bijzonder grote betekenis is voor de afzet van de fruitpro- dukten, want onvoorstelbare grote hoeveelheden pruimen zijn daar verkocht geworden in de afge lopen weken en meestal was de vraag zó groot, dat er hoge prijzen werden besteed, zeker voor de goede kwaliteiten. Het verschil tussen goede en slechte pruimen was bijzonder groot. Ook bij dit produkt vraagt de consument om kwaliteit en daar heeft hij dan ook wat meer voor over. Hoewel er vele duizenden kratten pruimen zijn aangevoerd op de Zeeuwse veilingen was het, ondanks de grote oogst, toch niet zo overstelpend met de aanvoer als we vroe ger wel kenden. Het werd in dit goede pruimenjaar duidelijk, dat deze vrucht in Zeeland terrein heeft verloren in vergelijking met b.v. een tiental jaren geleden. Toch geloven we, dat er mogelijkheden zitten :"n (Adv.) voor ZEELAND DINSDAG te GOES AUGUSTUS Terrein: Grote Markt. Aanvang keuringen 10 uur. Ruime gelegenheid voor aankoop van fokmateriaal. de pruimenteelt, vooral voor de kleinere fruit- bedrijven. Met de rassen als Czar, Ontario en Reine Victoria, om de voornaamste te noemen, worden toch bijna elk jaar gunstige resultaten bereikt en hoewel de gevreesde loodglans-ziekte veel schade kan veroorzaken, zijn er heel wat fruitkwekers die de pruim niet graag zouden missen op hun bedrijf. Het duurt niet zoveel maanden meer of het nieuwe plantseizoen gaat beginnen. Het is goed om hierover tijdig na te denken en misschien zit er wat in om een hoekje van het bedrijf met pruimen te beplanten. Dit jaar op nieuw is gebleken dat er een goede vraag is naar deze heerlijke vruchten van het fruitbedrijf, welke rijpen in de periode dat zeker de helft van de be volking met vakantie is en dan ook wel iets extra's wil besteden voor deze sappige vruchten, zeker als het warm weer is. Wanneer we zien hoe in dit overvloedige prui menjaar de afzet is verlopen, dan geeft dat zeker moed voor de toekomst, vooral als we een goed produkt kunnen aanbieden. j\E prijs van de bramen stelt dit jaar over het algemeen teleur. Na een zeer hoopgevend be gin is de laatste tijd de prijs regelmatig terug gelopen en wanneer zoals in het eind van de vorige week een prijs wordt betaald van ongeveer 67 cent: per kg dan is dat eigenlijk te weinig. Waruie||| men een zeer goed perceel heeft dan gaat het nop wel maar toch zouden de bramen eigenlijk ni^r5 beneden 70 cent per kg moeten komen om de teelt goed lonend té doen zijn. In het begin van het seizoen zagen we voor dit produkt prijzen van rond een gulden per kg en de vraag was toen zó groot, dat een verdere stij ging waarschijnlijk leek. Dat is echter niet uit gekomen en opnieuw is gebleken dat de braam een vrucht is met toch eigenlijk maar beperkte afzetmogelijkheden. Bij een uitbreiding van deze teelt mag daar naar onze mening zeker wel eens aan gedacht worden. Er is plaats voor een zekere hoeveelheid bramen maar deze plaats is niet bijzonder groot. Bovendien is het een teelt die veel arbeid vraagt en daarom geldt hiervoor, dat U moet bezinnen vóór met uitbreiding te beginnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9