BOERENJEUGD UIT DE PRAKTIJK STRAKS weer een hele winter voor de boeg L J G ZATERDAG 2 AUGUSTUS 196 651 IK hoor je nu iets zeggen in de richting van: „Dat kan best zijn, maar die winter is nog een eind weg. Ik zit nog midden in de oogst en daarom heb ik het erg druk. De winter komt voor mij pas als de grote drukte voorbij is en ik een beetje kan gaan uitrusten." Natuurlijk dat is zo. En wat de oogst betreft, ik hoop dat je er werkelijk erg druk mee kunt zijn, want zoveel te eerder is de zaak aan kant. IIET zal je echter wel duidelijk zijn waar ik eigenlijk naar toe wil. Want de september maand nadert alweer met rasse schreden. De maand september vormt immers het begin van een nieuw verenigingsjaar. In deze maand wordt het startschot gegeven voor het op gang komen van ons plattelands jongerenwerk. Dat wordt gedaan bij de eerste afdelingsvergadering die meestal in deze maand wordt belegd. De eerste bijeenkomst van een nieuw seizoen. Uiteraard volkomen duide lijk is wat op deze avond wordt gedaan. In de eer ste plaats zal de voorzitter waarschijnlijk een blik terugwerpen op de zomera»ktiviteiten en naar aan leiding daarvan konklusies 'trekken. Belangrijker zal echter zijn het agendapunt: ..bespreking win- lerprogramma". Een geijkte uitdrukking waarmee wordt bedoeld dat men een -„plan de campagne" wil uitstippelen. Dat is een hoogst belangrijke zaak, want een organisatie zonder een min of meer kon- kreet plan is in wrezen toch wel behoorlijk ziek. Een afdeling die zichzelf respecteert werkt niet op de bonnefooi of op goed geluk af. Een afdeling die wat wil betekenen, stelt uitgangspunten en werkt daar met kracht naar toe. Welbewust en wel over wogen. PCXED, we gaan dus over dat plan praten. In de eerste plaats dit: dat plan komt natuurlijk niet zomaar uit de lucht vallen maar dat wordt „geboren". Als je op de avond van de afdelings vergadering om 8 uur begint om Over dat plan te gaan nadenken, dan kun je in het algemeen moei lijk verwachtep dat om 10 uur werkelijk iets goeds gecreëerd is. Voor een goed programma schud je de punten niet zomaar uit je mouw. Het zal immers een nieuw programma voor een nieuw vereni gingsjaar moeten zijn. Dat nieuw betekent dat het een nieuw aanzien zal moeten hebben ten opzichte van dat van het vorige jaar. Dat wil zeggen dat men zal zoeken naar aktuele punten, want men wil iets dat fris, aantrekkelijk en ook nog doeltreffend is. DEN dergelijk goed programma maken zal dus achtereenvolgens een kwestie zijn van stude ren, nadenken en samen overleggen. Probeer er in de eerste plaats eens achter te komen wat andere afdelingen, ook elders in den lande, doen. Het is echt geen beunhazerij als je profiteert van de er varingen van andere afdelingen. Lees het boekje „Woord en wederwoord" dat bij het sekretariaat verkrijgbaar is. Dit geeft namelijk zeer waardevolle suggesties. Natuurlijk moet hier ook de „P.J.G.N.- gids voor het Afdelingswerk" genoemd worden, want die moet je van A tot Z doornemen. Dit is immers een uitgave die speciaal het licht gezien heeft om te helpen bij het opbouwen van het jaar programma. Hierdoor kunnen initiatieven rijpen die bijzonder waardevol zijn. Studeren stimuieert je denkvermogen en ik ben er zeker van dat dan nieuwe suggesties boven komen. Denk er dus voor al eens over wat je wil. Dat kan misschien wel tij dens en tussen de drukke werkzaamheden. Een plan dat jezelf bedacht hebt is immers veel origi neler. Dat is iets van jezelf en het spreekt daar door veel meer aan. J>ENK eraan dat een programma niet alleen een zaak van het bestuur is. Mensen die dat» me nen schuiven verantwoordelijkheden van zich af en zullen later ontdekken dat ze zichzelf tekort gedaan hebben. Een jaarprogramma is een aange legenheid van de leden (lid is het bestuur in wezen ook, alleen op een bijzondere manier), voor hun is het bestemd. Misschien kan het bestuur een en quête houden. Daarin kan in de eerste plaats ge vraagd worden wat men van de verschillende pro grammapunten van het vorige jaar vond en daar naast welke suggesties of wensen men heeft. Leden zullen het bestuur nooit van een slecht programma kunnen beschuldigen, want dat is hun eigen zaak. Nogmaals: denk er eens over na. In een uurtje wakker liggen'of iets dergelijks schiet je misschien wel eens iets te binnen. Schrijf dat op en werk het uit, zo mogelijk met beweegredenen erbij. Het kan dan op de eerstvolgende afdelingsavond uitvoerig aan de orde gesteld worden en je loopt ook niet de kans iets te vergeten. MU nog even de vraag wat het bestuur doet. On- danks het voorgaande heeft die echt toch wel een taak eri een belangrijke ook. Het bestuur moet namelijk de lijnen trekken, het doel stellen waar naar men werkt, dus beleid maken. Zij loopt daar bij met de statuten in de hand of liever heeft die in het hoofd zitten. In de statuten worden de doel stellingen genoemd. Weliswaar heel officieel, maar het zijn uitgangspunten. Zij vertellen duidelijk waar we heen willen en dat moet het bestuur in de gaten houden. Je kunt uit de doelstellingen van de statuten afleiden wat we bereiken willen. Naar aanleiding daarvan kun je dus ook bepalen hoever we gevorderd zijn en wat nog gedaan moet wor den. Het bestuur gaat het programma uitwerken en taken verdelen. Het bestuur zorgt er straks voor dat het programma naar de wens van de leden uitgevoerd wordt. WE willen dus: 4$ aktief zijn samen een goed en aktueel programma maken daarbij de doelstellingen in de gaten houden zoveel mogelijk zelf vormen bedenken, want dat is origi neel alles met elkaar doen, want dat spreekt het meeste aan, dan voelt iedereen zich erbij betrokken. Ga dus aan het werk en vraag het bestuur of één van de hoofdbestuursleden of mij om advies. Veel inspiratie en sukses gewenst. G. v. V. Schouwen en Duivelantl. TUSSEN de buien door wordt ook hier de oogst langzaam maar zeker binnengehaald. De tegenstellingen tussen de polder Schouwen en Duiveland zijn wel erg groot dit jaar. De gerst opbrengsten zijn in Duiveland vrij goed te noemen. In Schouwen gaat het binnenhalen van de oogst met ellende en narigheid gepaard. Veel percelen moeten in drie keer worden gecombined. De com bines scharrelen kris-kras over de kavels op zoek naar rijpe gerst. In veel partijen zit een groot aantal groene korrels. De gemiddelde opbrengst van de gerst voor de polder Schouwen zal rond de 16 mud per gemet liggen. Een belangrijke vraag is nu wat er met deze late stoppel moet gebeuren. Voor een groenbemestingsgewas is het te laat. De ervaring heeft geleerd, dat op gronden met ge voelige structuur beter maar niet te veel in de stoppel moet worden gewerkt. Doen we dit wèl', dan lopen we het risico straks bij het op winter- voor ploegen de structuur bovenop grondig te be derven. Alleen op te vuile percelen dient er na tuurlijk wel wat te gebeuren. Degenen, die willen moren of woelen, kunnen nu hun gang gaan. Voor de polder Schouwen geldt ook hier het advies: op de gronden, waar de laatste jaren, veel moei lijkheden voorkomen, dient men de ondergrond met rust te laten. Alleen de natuur moet deze grond verbeteren. Elders kan men proefsgewijs de ondergrond op breken en dan gaat de voorkeur uit naar woelen om de paar meter tot een diepte van 40 a 50 cm. Uiteraard bestaat er voor gezonde grond geen enkel bezwaar tegen moren of woelen, mits dit onder droge omstandigheden kan gebeuren. Begin september wordt hier weer de jaarlijkse ploegwedstrijd gehouden. Een grotere deelname dan de afgelopen jaren moet toch mogelijk zijn. Het is niet alleen een wedstrijd, maar tevens een examen om goed ploegwerk te kunnen leveren. In het najaar gaat iedereen rustig ploegen; waar om dan zoveel angst om niet eens aan deze wed strijd mee te doen De kijkers op die middag be horen helaas vaak tot de beste stuurlui, die op de wal staan. Noord-Beveland. DE verleden jaar noodgedwongen zware mishan deling van de grond heeft in de opbrengsten 2ijn sporen nagelaten, al is de depressie van de opbrengst dan (gelukkig) ook niet zo ingrijpend als we een half jaar geleden eigenlijk wel ver wachtten. Zo valt dus de opbrengst mee, maar is lager dan gemiddeld. Zoals eigénlijk elk jaar, stelt ons ook nu de natuur voor raadselen. Hoe is het toch mogelijk, dat er nog enkele beste percelen vlas en erwten lagen in zwaar mishandeld bietenland op niet te lichte grond! Wat nam men toch een risico en wat is het tegen de verwachtingen in in som mige gevallen nog meegevallen! Om de vraag te beantwoorden, hoe er plaatselijk nog goed vlas en goede erwten konden groeien in zulk een totaal bedorven land, is wel erg moeilijk zonder er veel om heen te praten. Maar in zijn geheel genomen zijn de opbrengsten dus lager. Het bericht van de afgelopen week in een provinciaal dagblad, dat in het teken stond van normale en topopbrengsten (suikerbieten), slaat dan de plank ook wel goed mis! Waarom, zo vragen we ons af, toch informaties ingewonnen bij mensen, die het ambtshalve eigenlijk wel zou den moeten weten, maar, omdat ze in hun dage lijks leven en werken meer straatstenen en met papieren bezaaide bureaus aanschouwen dan land bouwgewassen, te ver van de eigenlijke praktijk zijri afgedreven om de journalisten naar behoren in te kunnen lichten over iets als opbrengsten! Laat men niet-agrarisch Zeeland op een juiste wijze inlichten en niet zo. (Al is het ook zo, dat een boer tegenover het publiek over een dubbeltje te weinig niet voor een kwartje moet klagen. Dat is ook niet goed!) Toen we het bewuste krantenbericht lazen, zagen we het gezicht van menig auto-dealer glun derend oplichten, denkende nu met veel succes aan de slag te kunnen! Walcheren. rORAL de laatste weken zijn de weersomstan digheden ongunstig geweest voor de oogst- werkzaamheden. Aan de kwaliteit van de produk- ten is er echter tot nu toe weinig schade aange richt. De gerst is nu voor het merendeel geoogst. Ook zijn de meeste erwten van het land afgedorsen of binnengehaald. Met de oogst van de zomertarwe is zo hier en daar een begin gemaakt. De opbrengst van de gerst blijkt uiteen te lopen van 35005000, met uitschieters zowel naar be neden als naar boven. Ook de erwten geven een normale opbrengst. Het Engels raaigras is even eens geoogst. Bruto was de opbrengst meestal hoog. Hoeveel zuiver zaad er overblijft komt men pas te weten wanneer het analyse-verslag bekend is. Zou men een deel van de dagbladpers geloven dan kunnen we een record opbrengst van de sui kerbieten verwachten. Gezien de hoge opbrengst 'van vorig jar lijkt dit wel wat overdreven. On getwijfeld mogen we een goede opbrengst ver wachten. De vergelingsziekte, die de laatste weken wat doorgezet is, zal geen schade van be tekenis meer met zich meebrengen. Mede door het koele weer is het optreden van de aardappelziekte over het algemeen niet zo danig dat doodspuiten van het gewas noodzakelijk is. Van verschillende percelen aardappelen is het loof reeds afgestorven. In de eerstvolgende weken zal tussen de ver schillende oogstwerkzaamheden door de mest over het land worden gebracht en stoppelbewerkingen worden uitgevoerd. Bij het uitbrengen en spreiden van de mest zal op verschillende bedrijven gebruik worden gemaakt van een laadkraan en mestver- spreiders, waarover een loonbedrijf op Walcheren thans beschikt. Voor bedrijven waar men onvol doende personeel heeft is dit een methode waar veel arbeidsbesparing in zit. Oost Zeeuws-Vlaanderen. VAN d'Ee tot Hontenisse", zong onlangs een Vlaams journalist voor de V.A.R.A. Ter sprake kwam het recreatieoord Braakman, de trek pleister in de toekomst voor duizenden. Toeristen plaatsen zoals Axel, Hulst en Terneuzen werden met name genoemd. Geprezen werden vooral de ultramoderne verbindingen over de Westerschelde. Voor de zakenman of landbouwer is het in deze voor hen minder gunstige tijden belangrijk reeds vroegtijdig met deze toeristenstroom rekening$jpjf houden. De campings op de boerderijen langs kust zien we als paddestoelen uit de grond op schieten. Vroegere Zeeuws-Vlaamse werknemers nu werkzaam boven de Moerdijk komen met vrien den op camping bij hun vroegere werkgever. Ondanks de nationale welvaart is het voor de boer bedrijfszeker om ook een camping te hebben; lukt het niet met de prijzen dan toch zeker met de toeristen. Trouwens hoe lager de prijzen hoe hoger de winst aan de toerist-consument. Wat de boerewinst betreft ziet het er tot nog toe niet zo rooskleurig uit. Erwten minimaal. Gerst is iets gestegen maar de verwachte opbrengst is niet gehaald. De graanoogst geeft nogal wat verwachtingen. In de aardappels sterk gedrukte prijzen. Zie verder pagina 653

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7