KLEINE TREKKERS en WERKTUIGEN Demonstratie te St.Annaland en Tholen voor het gemengde land- en tuinbouwbedrijf U dat ZATERDAG 2 6 AUGUSTUS 1 9 tt OP 21 juli werd te St. Annaland «n Tholen een demonstratie gehouden met enkele kleine trekkers en bijpassende werktuigen. Het initiatief daartoe werd genomen door de streekverbeteringskom- missie Tholen, Het geheel kwam tot stand in samenwerking met de Rijks- en Tuinbouw voorlichtings dienst de Zeeuwse Groentetelers-Vereniging en de Bedrijfssludiegroep Tholen en St. Philipsland. BOEG IVEZE demonstratie was in feite een voortzet- ting van hetgeen vorig jaar op mechanisatie- gebied werd getoond. Thans ging het in hoofd zaak om het demonstreren van twee systemen, namelijk: a. een 4-wielige trekker met bijpassende werk tuigen; b. een 2-wielige trekker met bijbehorende werktuigen. Voor deze demonstratie werd ais vierwielige trekker een 16 pK Porsche dieseltrekker gebruikt, terwijl als 2-wielige trekker een Agria, met een 7 pK dieselmotor werd gebezigd. Met beide typen trekkers werd een vrij groot sortiment werktuigen en hulpmiddelen getoond, zodat de bezoeker s een indruk konden krijgen van de veelzijdige mogelijkheden van mechanisatie. Dit was overeenkomstig het doel dat de organisa toren zich hadden gesteld. Nog te veel denkt men in de praktijk dat er niets boven handwerk gaat. Maar bij een doelmatige mechanisatie, die dus aangepast is aan de aard van het bedrijf, bleek ook op deze demonstratie dat de machine veelal met sukses het handwerk geheel of gedeeltelijk kan vervangen. Daardoor is het mogelijk om een belangrijke arbeidsbesparing te realiseren, zodat vaak mogelijkheden aanwezig zijn om goedkoper te produceren. Anderzijds geeft een verkregen arbeidsbesparing de mogelijkheid ©m meer inten sieve teelten te beoefenen die dikwijls een hogere geldopbrengst opleveren. KEUZE VAN DE TREKKER DE keuze van een vierwielige of een tweewie lige trekker zal voor de Thoolse omstandig heden vooral afhangen van de aard en het type bedrijf. In principe leent een vierwielige trekker van 1418 pK met bijbehorende werktuigen zich voor het verrichten van alle voorkomende werkzaam heden op het kleinere bedrijf. Tevens zitten hierin mogelijkheden voor een kombinatie van enkele bedrijven. Indien inderdaad alle werk met een trekker verricht kan worden heeft men geen kos ten meer van loonwerk en is men geheel eigen baas. Vanzelfsprekend vraagt een en ander vrij hoge investeringskosten. Het gaat er echter om wat de kosten per jaar zijn van eigen mechanisa tie of van loonwerk. Daarnaast speelt ook het aantal arbeidskrachten een belangrijke rol Een tussenvorm is mogelijk door middel van een beperkte eigen mechanisatie en aanvullend loonwerk. Heeft men eenmaal een trekker aange schaft die voor alle werk geschikt is, dan is het als regel het voordeligste om daar ook zoveel mo gelijk mee te doen. Een tweewielige trekker van 7a 8 pK is vooral geschikt voor vele wat ondiepere grondbewerkin gen zoals frezen en zaaiklaar maken van de grond, maar ook voor zaaien, poten, planten en diverse Naast voornoemde tweewielige trekker zal het veelal nodig zijn om aanvullend loonwerk te laten verrichten, zoals wintervoor ploegen en zwaar transportwerk. Op deze demonstratie is echter wederom ge toond dat deze kléine trekkers enorm veel ge bruiksmogelijkheden hebben, op voorwaarde dat er passende werktuigen bij worden gebruikt. Wat dit laatste betreft is het verheugend te kunnen vaststellen dat er steeds meer goede werktuigen voor kleine trekkers aan de markt komen. Verschillende werktuigen die hier werden ge toond zullen thans in het kort worden beschreven. ZAAI- EN PLANTMACHINES OP deze demonstratie werd er met een Thïlot zaaimachine van 3 rijen achter de 2-wielige trekker gedemonstreerd. Alle bezoekers vonden de kombinatie 7 pK trekker met deze zaaimachine zeer goed. Ook de besturing en de wendbaarheid op de kopeinden was gemakkelijk. De prijs van deze machine is 300 a 320. Op vrij eenvoudige wijze kan deze zaaimachine voorzien worden van meerdere zaaielementen. De plantmaehines maken steeds meer opgang. De werking van de machine die op de demonstra tie te zien was ging alle verwachtingen te boven. De kool die er mee geplant werd stond goed recht, vast en ook de afstand onderling liet niets te wen sen over. Op eenvoudige wijze is de plantafstand door middel van een tandwieloverbrenging te regelen. Met deze plantmaehines kunnen naast het planten ook aardappelen gepoot worden. Een der gedemonteerde zaai machines. AARDAPPELEN LICHTEN EN ROOIEN MEESTAL geeft men er voorkeur aan om vroege aardappelen met de riek of met een lichter te rooien. Het lichten wordt veel met een trekker of een paard gedaan. Ook voor 2-wielige trekkers zijn lichters verkrijgbaar. Op deze demon stratie waren er twee verschillende modellen te- zien. Wil men met een lichter aan een 2-wielige trekker goed werk leveren, dan moet de trekker op grote wielen staan, anders raakt motor en aandrijving de bovenkant van het bed. De lichter waarmee werd gedemonstreerd, heeft achter de wielen schijfkouters waarmee het loof wordt afge sneden. Hierdoor komt stropen van het loof niet voor. De lichter van smederij Van Beek te Sint Annaland leverde hier ook uitstekend werk. De lichter bestaat uit een ploegschaar die bovenaan voorzien is van enkele schuin oplopende strippen. Vraagt weinig trekkracht en geeft geen beschadi ging. Naast de lichters werden twee kettingvoor- raadrooiers gedemonstreerd. Deze beide Romas - rooiers leverden bij een goede afstelling ook goede resultaten op. Voor vroege en groen te rooien aardappelen heeft men steeds spoedig last van ontvellingen. Ook bij lichters kan dit voorkomen. Juist onder deze omstandigheden is een nauw keurige afstelling een eerste vereiste. Aanpassing van rijsnelheid en kluiten vrije grond zijn even eens van grote betekenis. Getoond werden hier de meer bekende getrok ken voorraad rooier en de voor deze streek nieuwst aangebouwde rooier. Laatstgenoemde is over het geheel iets kleiner van afmetingen doch kan niet temin goed werk leveren, vooral op de lichtere gronden. GRONDBEWERKING |YE 4-wielige trekker werkte met een 1-scha- rige tweewegploeg. Hiermede werd keurig ploegwerk geleverd. Mede doordat het bevesti gingspunt vóór de achterwielen was gelegen, trad praktisch geen wielslip op. Een voorbeeld van een goede kombinatie waardoor ook een 16 pK trekker heel wat kan presteren. De 7 pK 2-wielige trekker werkte met een kan- teiploeg. De instelmogelijkheden van de ploeg én de snelle wendbaarheid van de trekker waren goed. Voor stoppelen tot een diepte van 18 cm is deze ploeg geschikt. Vooral bij 2-wielige trekkers zijn frezen zeer goed bruikbare werktuigen. In het voorjaar kan men er op geploegde grond in één bewerking een mooi zaai- of plantbed mee maken. Als er later een gewas geoogst is dan kan men door een paar maal te frezen de grond weer opnieuw zaaiklaar maken. Het frezen heeft echter het gevaar dat de grond te fijn geslagen wordt, waardoor deze bij regen dicht slaat met struktuurbederf als ge volg. Met de 2-wielige trekkers van de laatste jaren heeft men dit echter beter in de hand. Op de demonstratie kwam het mooi tot uiting dat men bij het kiezen van een hogere of lagere versnelling de grond meer ©f minder kan verkruis melen. Ook het kultivateren en eggen ging met de 2- wielige trekker goed. Voor deze bewerking moe ten bij voorkeur de banden niet te klein zijn. Op grote banden rijdt de trekker rustiger en de wiel- druk is geringer. Eggen en kultivateren ging ook met de 4-wie lige trekker zeer goed. Vooral de tweevelds-egge leverde mooi werk. Om aardappelbedden te rijden worden de aanaarders in het kultivaterraam ge plaatst. Voor het aardappelbedden rijden zijn twee aanaarders voor een 7 a 8 pK trekker voldoende. Wil men voren trekken voor plantuien, gladiolen en bonen, dan kan er met 4 a 5 kleine aanaarders gewerkt worden. VERZORGING VAN GEWASSEN MET 4-wielige trekkers ondervindt de verzor ging van de gewassen ©ver het algemeen geen moeilijkheden; als de trekker smalle ban den heeft kan men met een wledraam, dat vóór of achter de trekker zit, praktisch alle gewassen bewerken. Bij 2-wielïge trekkers is het wieden over het algemeen nog niet helemaal naar wens opgelost. Is het wiedraam achter de trekker ge monteerd, dan is er een grote vaardigheid van de bestuurder vereist. Het wiedraam, dat op de demonstratie te zien was, werd voorop de trek ker gemonteerd. Het voordeel hiervan is een goed zicht op het werk en een nauwkeurige besturing. Als nadeel zouden we kunnen noemen dat de trek ker wielsporen in de pas bewerkte grond achter laat. Verder waren op de demonstratieterreinen nog diverse andere werktuigen en hulpmiddelen te zien. Vooral te Sint Annaland was er veel belang stelling. Voor de in totaal 150 bezoekers was er dan ook heel wat te zien. Zoals vaker voorkomt hebben de thuisblijvers veel gemist. A. v. d. VRIE. J. T. ANDRINGA. R.T.V.D.RL.V.D_ Goes. IN de nieuwe encycliek van Paus Johannes de XXIII ook de belastingen voor het boerenbedrijf worden behandeld. De Paus merkt op „Bij het bepalen van de belasting moet rekening worden gehouden met het feit, dat de inkomsten „in de landbouw trager binnenkomen en dat grotere risico's gedragen worden bij de inkomensvor ming. Op grond van het algemeen welzijn, dient een aparte credietpolitiek te worden ontwikkeld en „dienen bijzondere credietinstellingen in het leven te worden geroepen". Nu kan in artikeltjes als deze vanzelf geen Pauselijke encycliek worden behandeld, maar het doet de boer goed dat de hoogste Katholieke autoriteit een open oog blijkt te hebben voor de bijzondere positie van de landbouw. Wy wijzen hier speciaal op de grotere risico's voor de landbouw. Het is nu eenmaal een bedrijf in de openlucht Coogstrisicoen me1 zeer speciale marktverhoudingen voor zijn produkten (prijs- risico). De Paus spreekt over trager binnenkomen van de inkomsten voor de landbouw. Hiermede zal wel bedoeld zijn dat in het algemeen maar eenmaal per jaar een oogst te halen is. Wij zouden dit willen aanvullen met onregelmatig binnenkomen, daar de jaarlijkse oogstresuitaten zowel in hoeveelheid als in geld zeer sterk schommelen. Onze niet geheel ondeskundige lezers zien hier ons streven naar het middelen van het agrarisch inkomen over meerdere jaren om de hoek gluren. Bijzonder goed is de opmerking dat het algemeen welzijn een speciale landbouwcredietpolitiek vor dert. Onze lezers, die kennis hebben genomen van het rapport van de Commissie Landbouwcrediet alsook van de recente studie van het Landbouwschap, inzake de landbouwpolitiek op lange termijn, horen hier bekende klanken. Of voor Nederlandse omstandigheden bijzondere credietinstellingen naast de reeds bestaande nodig zullen zijn is een vraag, die wij momenteel niet kunnen of willen beoordelen. De beide centrale boe renleenbanken (Utrecht en Eindhoven) maken van dit vraagstuk zeer ernstige studie, waarvan wij de resultaten zullen afwachten. In hoeverre hier ook de algemene banken nog weer verder de helpende hand kunnen bieden is een vraag, waarop het antwoord de capaciteiten van schrijver dezes te boven gaat. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3