*7 5R.AM,urr deSL/KHOEK Wetenswaardigheden over t17> de Veehouderij 055 W cckoTcrzich t Noteringen IOKVEEDAGEN WALCHEREN 1961 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 In de week van 14 tot en met 18 augustus wer den door de slechte weersgesteldheid de aanvoeren van de nieuwe oogst zomergerst vertraagd en dienten gevolge was bij een aanhoudende belangstelling, welke hoofdzakelijk van exporteurszijde kwam, de stemming vast. De veevoedersector ondernam weinig. Ook maal- gerst was iets vaster gestemd. De handel in loco-rogge bleef beperkt tot kleine hoeveelheden. Op termynlevering toonde men wel belangstelling, doch het aanbod hierin was over het algemeen klein. Voor de eerste aanvoeren haver van de nieuwe oogst kon een premie worden bedongen en door het slechte weer bleef deze premie gehand haafd. Ook op latere levering was de stemming aan de vaste kant. Aan het eind van deze overzichtperiode sloot de markt in een vaste stemming. In de afgelopen berichtsperiode bleef de markt van groene erwten en schokkers goed prijshoudend, zon der dat de omzet groot was. Op termijn is er wel wat belangstelling van speculatieve binnenlandse zijde, doch voor snelle levering zijn de kopers terughoudend. In het buitenland blijft de interesse beneden peil. In karwijzaad- en blauwmaanzaad ging zo goed als niets om. De prijzen veranderden vrijwel niet. UIT EEN achfim oek vak AARDAPPEL-TERM f JNM A R KT. Weekbericht 1723 augustus 1961 verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes: tel. 011006451. Een weekomzet van 214 contracten (3210 ton) tegenover 266 contracten in de voorafgaande week gaf wel blijk van een zeer geringe belangstelling. De noteringen gaven bijna geen verandering-en te zien en behaalden de prijzen zich tot geringe schom melingen van 10 tot 20 ct. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Bintje 35/==: Voor de najaarsmaanden kwam men niet tot zaken, met ver uiteenlopende laat- en bied prijzen; maart gaf slechts één contract op 14, terwijl voor april 179 contracten werden afgesloten openend op 15,40, met 15,50 als hoogste notering en 15,20 als laagste. De slotnotering op de laatste beursdag gaf voor laatprijs 15,40 en biedprijs 15,30. Alpha 40/Voor april werden 34 contracten ge daan op 13,80, oplopende tot 14, om daarna weer terug te valllen op 13,70. Furore 40/Hierin kwamen geen contracten tot stand; voor april gold een laatprijs van ƒ15 en een biedprijs van 14. POOTAARDAPPELEN Bintje A 35/45: Voor november kwam men niet tot zaken. BEURSBERICHT MARKT GOES. 22 augustus 1961. Granen en peulvruchten. Gerst, basis 17 f 24 ƒ28; Kleine groene erwten ƒ26—ƒ30; Schokkers 26—30, alles boerenschoon af boerderij per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 8—9 per 100 kg, levering aan de sorteer- inrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Bintje, 35 mm opw., export sortering 910 met quarantaine. Voederaardappelen noteerden ƒ2,50 2,75 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst af bedrijf ƒ100—ƒ105; winterlevering ƒ120; Weidehooi, idem, ƒ75—ƒ85; GraszaadhooiVeldbeemd 40ƒ42,50; Roodzwenk 2530, alles per ton. Stro. Gerstestro ƒ45; Tarwestro ƒ45; grote balen 47,50; Erwtenstro, kleine balen pickup 42,50; Erwtenstro, grote balen ƒ45; Gei'stestro, tarwestro en erwtenstro voor winterlevering 62,50, alles per ton, geperst af bedrijf. Vlas. Ongerepeld vlas, uit de schelf geleverd 17— 24 cent per kg, gerepeld vlas 24 —26 cent per kg. Eieren, 1,602,17 per kg. IIET Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek, Groningen, Geldrop en Goes, is een instelling, opgericht en medebestuurd door de landbouworganisaties. Dit waarborgt betrouwbaar onderzoek. Jaarlijks wor den dan ook ruim 180.000 grond-, gewas-, aaltjes-, bloed-, urine-, mest-, haar- en watermonsters uit de praktijk onderzocht en ruim 40.000 grond- en gewasmonsters van proefvelden van Rijksinstitu ten en -voorlichtingsdienst. EIERMARKT BARNEVELD. Aanvoer 2.350.000 stuks, handel redelijk, kleine eieren traag. Prijzen (per 100 stuks): Eieren van 60 tot 65 gram ƒ13,90ƒ14,75; algemene prijs ƒ14,40; kiloprijs 2,32 basis 62 gram. Henne-eieren van 42 tot 57 gram 7,00—12,90; kiloprijs 1,67—ƒ2,26. F RL" IT AFZET 16—22 AUGUSTUS 1961. Zigeunerin werd in toenemende mate geveild. De prijzen waren van 5467 ct voor de exportmaten. Mank's Codlin, in grote blokken aangeboden, deden van 3855 cent voor I en II. Deze week werd begon nen met het veilen van James Grieve, donderdag 70 mm en op, met blos en gele tint. De prijzen liepen toen van 85110 cent. Maandag werd de maat ver laagd tot 65 mm. De kleuraanduiding werd even eens minder strak, een gele tint werd toen de eis. Vooral ook over deze appel werd in de Provinciale Afzetcommissie uitvoerig van gedachten gewisseld, algemeen was de mening dat in onze provincie een goed produkt afgeleverd dient te worden. By de peren waren het grote partijen Clapp's Fa vourite welke geveild werden. De prijzen waren van 4565 cent voor de exportkwaliteiten. Pruimen werden weer in toenemende mate aange boden. Restanten Belle de Louvain deden van 60—90 voor I, fabriek van 20- 69. Victoria met een ruim aanbod noteerde van 70110 voor I, fabriek van 22 70 ct. Reine Claude d'Althann I liep van 80110, fabriek van 26—85 ct. Verpakte Benoni deed van 75129 ct, verpakte Tydeman's Early Worcester van 80—124 ct. Bramen liepen verder terug, tot van 5670 ct p. kg. IIET lijkt de laatste week meer najaar dan zo- mer en je zou met zulk weer 's avonds ver langen naar de kachel. De regen en wind zijn alle dagen present en het is koud en guur geworden. Alleen nog de te velde staande oogst herinnert ons aan de zomer. Veel tarwe wacht nog op de maai dorser en ook vele erwten, nog op de ruiter staand. Er is ook dit jaar geprobeerd met erwten uit het zwad te maaien en de vroege dorsers heb ben het goed getroffen, toch is het risico groot, hoe gauw lijden ze niet door de regen en gaan schieten. Ook de kleur kan zeer lijden bij lang liggen. Eén van de gewassen, die goed gemaai- dorst, beter dan gemaaid en gehokt te worden of getast in de schuur en later gedorst, is de haver. Zo gemaaidorst is ze beslist veei beter van kleur dan wanneer ze al deze bewerkingen heeft door lopen, vooral in de tas wordt de kleur en kwaliteit gauw mindbr. Al een paar jaar zagen we van haver maaidorsen mooie resultaten. Tarwe moet vóór ze gemaaidorst wordt, goed rijp zijn want anders valt ze tegen en moet ze nagedroogd wor den, wat altijd meer moeite geeft dan gewoon droog gedorst. Het stro geeft nogal eens moeilijkheden. Je moet het na regen keren en wachten tot het goed droog is, dus nogal wat geduld oefenen. Er is al heel wat stro uit de provincie gegaan, gezien de vele vrachtauto's die je op de hoofd wegen passeert. Per schip wordt er weinig meer geladen, de vrachtauto rijdt zelf het veld op en haalt het, waar het is gegroeid en naar het schip moet je het eerst zelf brengen met laden en lossen. Zo verandert er veel in de laatste jaren. We zagen deze week weer een nieuw werktuig proberen, een soort cultivator op zware tril-eg, die het stoppelploegen vervangt en ook b.v. schoon aardappelland weer zaaiklaar legt. Nu, we zagen van deze nieuwe machine, wat ze kon en werkelijk het werk dat ze deed was prima, en we hebben nog geen werktuig die zulk werk leverde in stoppellland. In één gang waren de stoppels bijna alle los en met 2 keren stond er niet één stoppel meer overeind. Verstoppen was er niet bij; alleen toen er wat los stro lag liep ze vol maar bij gewoon schoon stoppelland niet één keer. Dus weer een aanwinst, alleen denk je: hoe moet dit weer betaald worden, want we hebben de oude werktuigen toch nog en deze worden dan prijs van. oud ijzer (10 ct per kg!). We zagen deze week weer de suikerbieten analyses, nu ze liggen wat opbrengst betreft tussen 60 en 59 in en het gehalte schommelt rond de 15 dus niet mopperen. Veel zon en droge nach ten en het suikergehalte stijgt met de dag. BE 9e fokveedag voor Walcheren, waarvoor wij thans uw aller aandacht vragen, zal op 7 septem- ber a.s. te Middelburg worden gjehouden. Dit jaar niet, zoals gebruikelijk, op het terrein van de Coöp. Veilingsvereniging Walcheren, maar op het dichter bij het centrum gelegen terrein achter de Cloveniersdoelen, bij velen bekend als de „Hof van Tange". In deze hof organiseerden de Wal- cherse paardenfokkers reeds enkele jaren hun districtskeuring. Mogelijk kan de verplaatsing van de rundveefokdag, die door uitbreiding van het veilingscom plex nodig werd, er mede toe leiden dat voor volgende jaren ook in Walcheren, analoog aan Schou- wen-Duiveland en Tholen, een gezamenlijke keuring en tentoonstelling van de landbouwhuisdieren kan worden verwezenlijkt. De publieke belangstelling voor een dergelijk agrarisch gebeuren en daar mede ook het welslagen, zal er door kunnen worden bevorderd. EEN 44-tal Walcherse rundveefokkers zullen ook dit jaar door goed geselecteerde inzendingen kunnen bevestigen dat de vee verbetering in hun deel van Zeeland voorop gaat. De gemengde bedrijven groeien naar meer melkvee, waarin een effectieve teeltkeus mogelijk is. In deze lijn past ook de regelmatige uitbreiding van de op produktie gecontroleerde veestapel. Het aantal controle koeien bedroeg' per 1 juli 1961: 3068, waarmee in vergelijking met een jaar geleden een uitbreiding van 230 koeien werd bereikt. Op 27 van de 418 bij de produktiecontrole aangesloten bedrijven wordt met 267 koeien aan het eiwitonderzoek deelgenomen. Evenals de melkcontrole vertoont de K. I. in dit boekjaar ook een flinke stijging vergeleken met I960. 70ALS uit de catalogus blijkt is voor deze fokveedag met 214 dieren, verdeeld over 30 rubrieken, ingeschreven. Belangrijk is dat een 5-tal nieuwe inzenders konden worden geboekt. Een 3-tal in het afgelopen jaar aangekochte verenigingsstieren zullen in het bijzonder de aandacht vragen. De afstammeiingengroepen van de K. I.-stieren, waarvan die van Dr. Lente's Verwachting en Ornea Adolf op de tentoonstelling van de Z. L. M. van 22 juni j.l. te Kamperland een gunstige indruk achter lieten, zullen evenals vorige jaren weer een beeld van de resultaten van fokkerij geven. Daarnaast blijven de fokgroepen van diverse bedrijven hun betekenis behouden. De produktieklassen breiden zich elk jaar uit en vragen om hergroepering die het accent nog meer dan voorheen op de levensop brengst van de koeien legt. Al met al zullen de rundveehouders van Walcheren heel wat te bieden hebben waarvan met een critische waardering kan worden kennis genomen. I\E rundveefokdag is, dit jaar voor het eerst in Walcheren, het toneel van een kalveropfokwetl- strijd. In samenwerking met de georganiseerde agrarische jongeren werd in de afgelopen win ter, in navolging van Tholen en Schouwen-Duiveland, een kalveropfokclub geformeerd. Een 12-tal leden van L. J. G., Z. P. M. en C. J. B. T. B. zullen naar wij verwachten in fraai toilet hun kalve ren, waaraan zij met de nodige toewijding de opfok verzorgden, tonen. De kring van geitenfokvereniglngen in Walcheren is dit jaar weer present met een behoorlijk aan tal van 44 fokgeiten en lammeren. De 23 inzenders zullen hiermede laten zien dat het ook in deze tijd de moeite waard blijft om geiten van mooi type en hoge bruikbaarheid te kweken. Noteer dus de 7e september tfoor een bezoek aan de „Hof van Tange" te Middelburg om door het volgen van deze keuringen en demonstraties van het Walcherse rundvee, benevens kleinvee, goed bij te blijven in de ontwikkelingsgang van de veefokkerij in deze mooie streek van Zeeland. Ir W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11