Hoofdbestuursvergadering 592 NOTULEN van de ZEEUWS LANDBOUWBLAD der Zeeuwse Landbouw Maatschappijgehouden op donderdag 22 juni te 9.30 uur in hotel „De Kroonte Wissenkerke (2 slot) INGEKOMEN STUKKEN De Voorzitter deelt mede dat er een schrijven is ont vangen van de directeur voor de Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren inzake de runderhorzelbestrij- ding. De directeur van genoemde dienst verzoekt hierin naar aanleiding van eerdere besprekingen in het D.B. der Z.L.M. een schrijven te richten aan de Secretaris van de runderhorzelbestrijdingscommissie, waarin wordt aangedrongen, ter bevordering van de bestrijding, de huiden te doen uitbetalen naar het aantal gaten dat daarin voorkomt. Aldus wordt besloten. AKKERBOUW OP verzoek van de Voorzitter deelt de heer J. B. Becu het volgende mede: De regeling voor de tarwe blijft zoals deze het vorig jaar was. De heffing op de gerst is momenteel 13 ct. Spreker hoopt dat het prijsverschil tussen richt prijs en werkelijke prijs, zoals dat het vorig jaar optrad, zich niet zal herhalen. Zoals bekend, is de vaste heffing intussen vervangen door een variabele heffing. Vooral ook in het buitenland (Frankrijk) is er een zeer groot gerstareaal, zodat een groot aanbod van brouwgerst verwacht kan worden. De prijs zal nu gebaseerd worden op de middensoort. De groei van de suikerbieten is tot nu toe goed te noemen. Wel verwacht men dat er een kleinere oppervlakte is uitgezaaid. In Frankrijk en België is een steunregeling voor vlas van kracht; ook in Nederland is hierop aange drongen. Spreker verwacht er echter niet veel van. Intussen staat vast dat de A.K.U. definitief besloten heeft een fabriek voor vlasbewerking te bouwen. Wat betreft de pogingen om het koolzaad tot ga- rantieprodukt aan te wijzen, deelt spreker mee dat dit nog niet voor elkaar is. Het aardappelareaal lijkt nogal wat ingekrompen, hetgeen vooral met het oog op de moeilijkheden in het vorige seizoen zal zijn gebeurd. -7 Tenslotte wijst spreker er op, dat men van de zijde van het Landbouwschap bezig is met herziene Al gemene Handelsvoorwaarden voor graszaad. De Voorzitter zegt dat het met de afzet van de aard appels niet gemakkelijk is gegaan, zodat de prijs over 't algemeen teleurstellend was. Men hoort wel eens stemmen om weer een aardappelfonds in te stellen. Men moet echter volgens spreker niet vergeten dat men zelf het fonds niet meer wilde. Bovendien zouden we aan een fonds, waardoor een minimumprijs zou worden ge garandeerd, niet veel hebben, indien de invoer vrij was. In dat geval zou men alleen bereiken dat de prijs van import-aardappels wordt ondersteund. De heer J. W. Scheele heeft vernomen dat het C.B.K. geen brouwgerst op de Nederlandse markt zal aan kopen. Bovendien vernam spreker dat er brouwers zijn die buitenom het C.B.K. zullen gaan kopen. De heer Scheele vindt het toch wel teleurstellend dat een en ander zo gelopen is. De Voorzitter zegt dat alleen in Frankrijk plm. 1.600.000 ha wintertarwe minder is uitgezaaid, waarvan een groot, gedeelte vervangen werd door zomergerst. Den beer .7. taj.; Becu zegt dat het niet gelukt is met het C.ë.K.^eètf 'ói-'ereenkomst te sluiten. Er zal dus op zuiver cómHiëïcïele basis worden aangekocht. Wanneer het aanbod van brouwgerst t.o.v. de vraag groot is, dan zal de extra premie voor brouwgerst lager worden. TUINBOUW DE heer P. J. J. Dekker deelt betreffende de oogst- vooruitzichten het volgende mede: Het is nog te vroeg een definitieve oogstraming voor het hardfruit te geven. De stand is niet ongunstig en een redelijke oogst kan verwacht worden. Deze kan geschat worden op ca. 70 °/o van het vorige jaar. In de N.O.P. en bepaalde delen in Utrecht is veel nachtvorst- schade, terwijl er in het gehele land, met name in Zee land, veel hagel viel. Wat het zachtfruit betreft, deelde de heer Dekker mede dat voor de aardbeien een redelijke oogst ver wacht kan worden, terwijl de oogst van de rode bessen gunstig zal zijn. De frambozen en kruisbessen staan over het algemeen slecht. De stand van de bramen is goed. De heer Dekker wees op de prijsinzinking bij de frambozen en bessen, veroorzaakt doordat de industrie nog ingesteld was op de verwerking van aardbeien en nog niet omgeschakeld op frambozen en bessen, zodat de aanvangsprijzen uitermate laag waren. Spreker deelde betreffende de minimumprijzenrege- ling mede dat deze voor appelen het afgelopen jaar gunstig gewerkt heeft. Het minimumprijzenfonds heeft echter een tekort van ca. 1/2 miljoen. Men vraagt zich dan ook af of deze regeling voort gezet moet worden, daar dan ook dit tekort ingelopen dient te worden. Er zijn twee voorstellen voor een regeling voor het komende jaar gedaan, t.w.: Ie. minimumprijsregeling 8 ct. p. kg, plafondprijs 40 ct. 2e. minimumprijsregeling 10 ct p. kg, plafondprijs 25 ct. Zeeland voelt meer voor de le regeling. Het zal zaak zijn de ontwikkelingen nauwgezet te volgen, aldus de heer Dekker. De heer M. C. J. Koster stelt het probleem van de oudere telers aan de orde, die van land- op tuinbouw willen overgaan. Het vergunningenstelsel geeft, door de eisen die gesteld worden, speciaal voor oudere men sen, moeilijkheden. Spreker vraagt of er geen onthef fingsmogelijkheden voor deze categorie in het leven geroepen kunnen worden. De heer Dekker antwoordt hierop, geen mogelijk heden te zien. Het teeltvergunningstelsel is ingevoerd om tè grote teeltuitbreiding te voorkomen. Men dient aan de eisen te voldoen en dan zijn er ook uitbreidings mogelijkheden. In de nieuwe regeling zal echter het aantal praktijkjaren van 5 op 3 teruggebracht worden. De heer Dekker wijst er echter op dat een aantal produkten buiten de teeltvergunning vallen, de zgn. vrije produkten, waarvoor geen erkenning of vergunning ver eist is, o.m. aardbeien, frambozen en bramen. Tevens wijst de heer Dekker op de augurkenteelt die eveneens niet aan regelen gebonden is. Er wordt wel getracht zoveel als mogelijk is tege moet te komen aan de wensen die in de provincie leven. De aanpassing dient echter geleidelijk te gebeuren. Voor ouderen wil men de regeling nog wel eens soepeler toe passen. De tuinbouwcommissie van de Z.L.M. volgt de ontwikkelingen nauwkeurig en helpt waar mogelijk. Op een vraag van de Voorzitter zegt de heer Dekker dat men inderdaad boven een bepaalde leeftijd met als basis een landbouwwintercursus meer mogelijkheden heeft. In de loop van dit jaar zullen hieromtrent meer bijzonderheden bekend zijn, evenals voor de mogelijk heden bij structurele moeilijkheden. WERKGEVERSAANGELEGENHEDEN DE heer C. J. van der Werff deelt betreffende de werk geverszaken mede dat de goedkeuring der C.A.O.'s zowel voor land- als tuinbouw verkregen werd. Naar sprekers mening heeft het weinig zin om hierop nog uitvoerig in te gaan. De invoering van de vrije zaterdag heeft in de praktijk nog wel enige moeilijkheden op geleverd. Door verschillende publikaties in het land bouwblad verwacht ae heer v. d. Werff dat deze nu grotendeels opgelost zijn. Vervolgens behandelt de heer van der Werff enkele punten uit het sociale vlak. In de eerste plaats de voorgestelde verlenging van de uitkeringstermijn wachtgeld en werkloosheidsverzeke ring. Het verdeelde S.E.R.-advies (werkgevers tegen, werknemers vóór) zal in de huidige parlementaire ver tegenwoordiging moeilijkheden geven. Van werkgevers zijde wordt getracht met de werknemers overeenstem ming te bereiken, waarbij gedacht wordt de uitkering, die thans ongeacht het arbeidsverleden maximaal 21 weken bedraagt, wèl te koppelen aan het arbeidsver leden. Naarmate langer in dezelfde bedrijfstak is ge werkt, zou de uitkeringstermijn eveneens naar verhou ding verlengd kunnen worden. BETREFFENDE de toekomstige loonpolitiek deelt de heer Van der Werff mede dat de nota's van de vakcentrales én van de grote werkgeversverenigingen beide goede ideeën bevatten. Een juist mengsel van beide zal hopenlijk het resultaat zijn. OVER het voor-ontwerp arbeidsvoorwaardenwet is door de regering advies aan de S.E.R. gevraagd. In dit voor-ontwerp wordt voorgesteld de bevoegdheden die tot dusverre door het College van Rijksbemiddelaars worden uitgeoefend, in handen te leggen van een aan de S.E.R. toe te voegen nieuw orgaan, „de Loonraad". Er kleven echter verschillende bezwaren aan dit voor ontwerp, zodat nader overleg nog gaande is. Ingevolge art. 119 van E.E.G.-verdrag zal men ook in Nederland op de duur moeten komen tot gelijke be loning voor gelijkwaardige arbeid van man en vrouw. Teneinde de moeilijkheden die hierdoor zouden ont staan te voorkomen, gaan de gedachten uit naar het toepassen van een kostwinnerstoeslag, waarin o.m. de huurcompensatie, die nu afzonderlijk bij het loon be rekend wordt, kan verdisconteerd worden. ALS laatste van deze korte punten van bespreking noemde de heer Van der Werff de wethoudende voorzieningen met betrekking tot premiespaarregelingen en winstdelingsspaarregelingen voor werknemers welke deze week de Tweede Kamer is gepasseerd. Indien deze in de wet geschapen mogelijkheden door het Ne derlandse bedrijfsleven worden benut, dan zal dit naar de mening van de heer Van der Werff ook in de agra rische sector zijn uitwerking ongetwijfeld niet missen en hierop een loonverhogende invloed uitoefenen. Ook de agrarische bedrijfstak zal dan in toenemende mate tot de invoering van een spaarregeling moeten overgaan. AGRARISCH-SOCIALE VOORLICHTING DE heer H. J. van de Zande spreekt de wens uit, dat in goede verstandhouding met organisaties en in stanties ten aanzien van de verschillende activiteiten op het gebied van de agrarisch-sociale voorlichting sa mengewerkt zal kunnen worden Spreker memoreert de Z.L.M.-nota over het platte landsbeleid, die allerwege de aandacht getrokken heeft en vestigt de aandacht op de activiteiten in de streek- verbeteringsgebieden. De Voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede van Gedeputeerde Staten van Zeeland bericht te hebben ontvangen dat over deze nota nader beraad gepleegd zal worden door een daartoe in te stellen werkgroep. De betreffende nota geeft een basis voor nader overleg met de betreffende autoriteiten. LAGER LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS DE Voorzitter verwijst naar bijlage II van de bij de agenda behorende stukken. LANDBOUWHUISHOUDONDERWUS DE bij de agenda gevoegde bijlage III wordt voor ken nisgeving aangenomen. VERZEKERINGSINSTELLINGEN HET gunstige verloop van de verzekeringsinstellingen der Z.L.M. blijkt uit bijlage IV, uitgezonderd Landbouwrisico, die zowel voor Zeeland als landelijk een kleine teruggang te zien geeft. BOEKHOUDBUREAU DER Z.L.M. DE Voorzitter deelt mede, dat de interne resultaten van het bureau een gunstiger beeld laten zien dan enige jaren geleden. De exploitatie is dan ook gunstig te noemen. DE RAAD VAN DE LANDBOUWVOORLICHTING OP verzoek van de Voorzitter doet de heer Ir. J. A. Haenen mededeling over de belangrijkste werk zaamheden van de Raad. De Commissie Bedrijfsfinan- ciering is gereed gekomen met het advies en zal binnen kort het rapport de organisaties aanbieden. GELDLENINGEN DE Voorzitter geeft een nadere toelichting over de bijlage betreffende de geldleningen. Aangezien niemand hierover verder het woord verlangt, worden de voorgenomen transacties onveranderd goedgekeurd. REKENING EN VERANTWOORDING DE Voorzitter licht de exploitatierekening 1960 nader toe. Spreker is van mening dat men over de fi nanciële resultaten van 1960 tevreden mag zijn. Van het batig saldo zal f 7000,— worden overgeschreven naar de algemene reserve. Ten aanzien van het secretariaat van de tuinbouw commissie merkte de Voorzitter op dat in verband met de uitbreiding van de werkzaamheden van deze com missie nader zal worden gezocht naar een bevredigende oplossing. De Secretaris leest daarop voor een verklaring van de financiële commissie en van de accountantsdienst van het boekhoudbureau inzake de ingestelde onder zoeken. Daarop worden de rekening en verantwoording onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zegt daarop dank voor het gevoerde beleid. BENOEMING LEDEN VAN VERDIENSTE DP voordracht van de Voorzitter worden de volgende leden benoemd tot leden van verdienste der Z.L.M.: KI. Steur, Renesse; J. Klompe, Schuddebeurs; K. A. van Langeraad, Kamperland; K. J. Hanse, Oud-Vossemeer; A. L. Hage en C. G. Hage, St. Maartensdijk; C. G. van Doeselaar, Terneuzen; J. Haak, Sluiskil; P. D. Kayser, Terneuzen; D. E. Scheele, Terneuzen; L. de Jager, Wolf aartsdijk,; L, de Witte, Domburg; J. Mesu, Veere. RONDVRAAG DE Voorzitter deelt mede dat een schrijven is ont vangen van de oud-Directeur-Generaal van de Landbouw Ir. A. W. v. d. Plassche dat hij tot zijn spijt verhinderd is vandaag aanwezig te zijn op deze hoogtij dag der Z L.M. De heer Ir. W. L. Harmsen spreekt mede namens Dr. Tesink zijn teleurstelling uit dat het punt veehouderij nog steeds niet op de agenda voorkomt. Spreker be klemtoont nogmaals de noodzaak van een veehouderij commissie en spreekt de wens uit dat deze commissie spoedig zal zijn gerealiseerd. De Voorzitter antwoordt hierop dat omtrent de nood zaak van aandacht voor de veehouderij geen verschil van mening bestaat. Het is voor de samenstelling van een eventuele commissie noodzakelijk dat alle positieve krachten worden gemobiliseerd. De plannen hiertoe zijn in een vergevorderd stadium, zodat de volgende D.B.- vergadering nadere besluiten zullen genomen kunnen worden. De heer Dr. J. Tesink zegt in aansluiting hierop gaarne een nadere interne bespreking over deze zaken te wensen voordat de volgende D.B .-vergadering wordt gehouden. De Voorzitter zegt toe te trachten een mogelijkheid hiertoe te vinden. De heer F. de Groene wil gaarne van deze gelegen heid gebruik maken om de Voorzitter de heer M. A. Geuze en de heer C. P. J. van Iwaarden dank te zeggen voor de medewerking en hulp, ondervonden bij het or ganiseren en ten uitvoer brengen van het bezoek van de leerlingen van „Nyenrode" aan de kringen W.- en O.- Zuid-Beveland der Z.L.M. De Voorzitter zegt dank voor deze woorden en deelt mede op deze excursie tijdens de algemene vergadering nog te zullen terugkomen. De heer W. Minnaard vraagt naar de betekenis van de verordening inzake het opruimen van voederbieten- kuilen, aangezien zelfs in de omgeving van niet geruimde kuilen bespuiting niet nodig is geweest. Zie verder volgende pagina onderaan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8