Veulenkeuringen, premiekeuringen en fokdagen DE TWEEDE ZEEUWSE KEURINGSWEEK HULST 589 ZIERIKZEE ZATERDAG 22 JULI 1961 DE Centrale Fokdag te Zierikzee, krachtmeting van trekpaarden, warmbloeds, rundvee en geiten op Schouwen-Duiveland, blijkt in de practijk uistekend te voldoen. Wat meer propaganda in eigen kring en zij zal stellig nog meer belangstelling trekken dan zij nu al doet Zij wint aan gehalte en daar mee aan gestalte en zo zal deze agrarische streekdag wel een vaste plaats gaan innemen in de harten van de Schouwenaars en Duivelanders. Wij hebben er al een plaatsje voor ingeruimd, al was het alleen maar terwille van de goede geest van samenwerking. Het gebodene viel trouwens evenzeer te waar deren. Goede fokmerries treft men er aan. Het valt op, dat ook de kleinere fokker zijn plaats heeft gevonden en zich wonderwel begint thuis te gevoelen tussen de oudere fokker-geslachten. Dat moet pok en 't is een verblijdend teken van vooruitgang. Ook op dat punt. DE in Brabant gestationneerde Limburgse kam pioen Leon van O veren, die vorig jaar in Schouwen-Duiveland dekte, was de vader van de meest op de voorgrond tredende veulens. Bij de merries was dit o.m. Koelie van A. M. Geluk te Schuddebeurs. Best soort met even hoog kruis, goed gespierd en met correct beenwerk. Bij de o.m v. werd 1ste: Tosea van Steenzwaan van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. Best soort met veel diepte en extra gebroekt. Goed beenwerk. Bij de hengstveulens viel op: Zonor van Oost-Hoeve van J. der Weduwen, Kerkwerve. Typisch en regelma tig gebouwd met goede hengstexpressie. Bij de jaarlingen 1ste prijzen voor Sonja van Steenzwaan van Steendijk vnd. en Karen van de Pitshoeve van A. J. Deïst te Zonnemaire. Beide dochters van David K. 2485. Sonja, typisch en best gespierd. Voorbeen behoeft nog enige correctie. Karen, ietsje overbouwd nog, doch verder van goed ge halte en met vlotte bewegingen. De 2-jarige hengst Koland van Steenzwaan d. David van Steendijk vnd. is een aan de grond gebouwd paard, even onregelmatig van boven doch met beste schouder ligging, goed gespierd, forse wat ronde knie en vlotte gangen. Mag niet te sterk worden gevoerd in de toekomst. 2-jarige merries, kleine maat. Ie prijs: Quina van Bouwlust, d. Costaud van Roosendaal van J. R. P. Berman, Dreischor. Merrie van zeker for maat, sterk gelijnd, extra gespierd, fel beenwerk en vlot. Bij de 3-jarigen een le pr. voor: Hannie van de Herenweg, d. Maurits van Geneind K. 2401, A. J Rotte te Kerkwerve. Typisch, wat mager ge spierd en met voldoende zwaar doch correct been werk. BESTE 4-jarige was ongetwijfeld Mina Kladde K. 58537, d. Azur II de Knokke, van I. J. de Glopper, Ellemeet. Middelzwaar type met sterke lijnen, voldoende ruime voet en verder met kwali tatief uitstekend beenwerk. Beste gangen, le pr. grote maat: Cato van Kwadendamnie, d. Nico van Hoosterhof, van A. J. Deïst, Zonnemaire. Geblokt, diep en zwaar, wat nauw vóór, iets zondigend in de kogels en met vlotte draf. Goed bekend staande merriën bij de ouderen als: Quitta van Oost-Hoeve K 53425 (Der Weduwen), wat mager, middel zwaar en economisch type met correct beenwerk en vlotte gangen, Tilly van Kapellebrug K. 54911 (Steendijk), robuuste en sterk gelijnde fokmerrie met niet geheel onberispelijke kronen, doch des ondanks zeer vlot in de baan, Cora van Sehelphoek K. 57516, van mevr. J. M. Kloostermande Oude, Noordwelle, ruim en sterk gelijnd met prima schouder, even steil vóór, Lady van Bakkersdam, van J. C. Jonker, Duivendijke iets schraal doch goed gebouwd met voldoende grove benen en vlot, Gouda van 't Hof Nieuwland (mevr. Kloosterman) en de zwarte Ylia van C. v. d. Houten, Kerwerve, opvallend door haar brede achterhand. Zij alle moesten in de strijd om het kampioenschap de eer laten aan de 4-jarige Mina Kladde, die tevens ere» kampioene werd. Bij de fokgroepen plaatste Der Weduwen zich vóór Steendijk en bij de stalgroepen revancheerde de laatste zich ten koste van Deïst. Bij de fok- moeders klasseerde Quitta van Oosthoeve zich voor Tilly van Kapellebrug Zo was er voor ieder wat. Het défilé der prijs winnaars werd zeer gewaardeerd door het publiek, evenzeer de 4-spannen. Bepaald Bosse allures kreeg men bij de demonstratie van een gecombi neerd 8-span. Het was mooi en goed en 't strekt tot navolging, zo'n goed geslaagde streekdag. P. J. LAKO. ELEGANT AAN BRAAMHOF 216911 lste prijs Fokdag Hulst 1961. Eig. Al. Serrarens te Osscnisse (Z.-VI.) AOST ZEEUWS-VLAANDEREN opende de tweede keuringsweek met een flink opgezette fokdag. D. E. S. weet, steunend op een jarenlange ervaring op dit gebied, hoe dit aan te pakken. De deelname aan deze fokdag stond verder open voor de leden van haar zustervereniging V. Z. F. uit Axel en zo was een flink kwantum paarden vertegenwoordigd op de fraaie markt te IN het totale beeld van de huidige bedrijfsvoering, treft men in Oost Zeeuvvs-Vlaanderen per bedrijf nog een flink aantal paarden aan. Er zijn vrijwel geen bedrijven, waar men totaal ge motoriseerd is. Zelfs is bet geen uitzondering, wanneer een bedrijf uitsluitend op paardentractie is aangewezen. Men bevindt er zich wel bij en de bedrijfsresultaten hebben in vele gevallen aangetoond, dat deze bedrijven economisch niet ten achter liggen bij andere. Er is dan ook nog sprake van een bloeiende trekpaardfokkerij. Zo viel er op deze goed georganiseerde en uitstekend geslaagde fokdag veel te genieten en over de belangrijkste resultaten zullen wij U dan ook niet lang in het onzekere laten. DIJ de veulens ging het vnl. tussen de produkten van Baron de l'Hostée K. 2483 van de Coöp. H. V. „Zeeuws-Vlaanderen", René van Tonenhof K. 2553 van Al. Serrarens te Ossenisse en Elegant van 't Hoogland K. 2483 van dezelfde eigenaar. Hun collecties werden resp. met een la, lb en met een 2de prijs bekroond. Het waren goede groepen, met type, goed gespierd en over het geheel correct beenwerk dat voldoende grof is. Elegant had bo vendien het beste veulen der keuring in zijn groep, doch bleef verder wat in de schaduw van zijn stal- genoot René. la pr. o.h.v.: René van Tolhoek, d. René van A, Serrarens, Ossenisse. Typisch, gespierd, correct beenwerk met voldoende expressie, la pr. j.h.v.: Bento van Rozenberg, d. Baron van Gebr. Van Waterschoot, Lamswaarde. Best soort met vol doende lang kruis, zeer goed gespierd, fors been werk met nog iets onzekere standen, la pr. o.m.v. Irma van Groenendijk, d. Elegant van A. Serra rens, Ossenisse. Even aan de maat, doch sterk ge lijnd, gespierd en grof. Beste veulen der keuring, la pr. j.m.v.: Azalia van Molenhoek, d. Baron van F. P. Brooijmans te Hontenisse. Zwaar, gespierd en goed gelijnd veulen met goed fundament. Bij de jaarling-merriën een lste pr. voor: Connie van Zandberg 219063, d. Costaud van Ulft K. 2554 van Kindn F. de Jonge te Zaamslag. Mooi soort en rondom goed geproportionneerd. Een prima stam moeder toonde zich Hilda K. 31361 van Jos. Assel- man, Hontenisse (le pr.). CROOT was de belangstelling voor de 2-jarige Elegant van Braamhof 216911, d. Gamin de l'Eaugrenée K. 2490 van A. Serrarens. Soortig, geblokt en best gespierd, extra beenwerk. Gangen zijn ruim, doch nog wat slap. Kan een baas van een hengst worden. De 3-jarige Frits van St. Leendert 212073, d. Fifils du Chateau K. 2444 van Jos. F. de Waal te Hulst verwierf eveneens een lste prijs. Stond na een zwaar dekseizoen wat dun- nig, maar heeft goede mannelijke lijnen, is daarbij uitstekend gespierd, fors gebeend en beweegt vlot. Markant paard met voldoende adel en o.i. één der betere Fifils-zonen. Versloeg later op de dag in de eindstrijd om het kampioenschap de kleine en ge spierde Elegant van 't Hoogland K. 2483 (le pr.) van Serrarens. Bij de fokgroepen kon de formatie van Wed. G. C. de Deckere te Absdale niet van de kop wor den verdrongen. Bij de stalgroepen, waarbij Ser rarens zijn gehele stoeterij in 3 groepen had ver deeld (hengsten, merriën en veulens) won diens hengstengroep vóór de van Lirriburgse origine zijnde fraaie merriegroep van M. L. M. IJsebaert v. d. Linden uit Axel. rOEDE 2-jarige merriën zagen we, met in de grote maat op kop: Helma van Molenhoek 216755, d. Nico van Bommanshof K. 2502 van F. P. Brooijmans te Hontenisse. Typisch, zwaar met veel diepte en mooie schouderligging, goed been werk en gangen. In de kleine maat aan 't hoofd een opmerkelijke dochter van de Belgische kam pioen Gamin de l'Eaugrenée, n.l. Gerrie van Os- senbroek 214700 van M. L. M. IJsebaert vnd. Best soort met diepte, wat hellend kruis, voortreffelijk gespierd met fors beenwerk, vlotte draf en vóór voldoende kootvering. :e pr. 3-jarige merrie grote maat: Phafa van Molenhoek K. 59720, d. Paul van 't Kerkje K. 2504 van F. P. Brooijmans vnd. Zware, gespierde en fel gebeende merrie met voldoende rasadel. In de kleine maat zegevierde Quinta van Tilly K. 59708, d. Baron van Gebr. d'Hert uit Graauw. Extra genre, pracht schouder, mooie vloeiende lijnen, vlot, correct en grof genoeg. Kwaliteits-produkt van grote klasse. 4-jarige kleine maat: Trees van Schuddebeurs Rv 58560, d. Moustic van Potjes K. 2454 van'Joh'jf^essens, St. Jansteen. Zwaar en ruim gelijru,!. gespierd en grof, nagenoeg correct en met 'votóoénae adel. Grote maat: Nita van 't Hoogland K. 58651, d. Jaap van Berkenhof K. 2462 van Al. Serrarens vnd. Goed soort, voldoende massaal, gespierd, grof en met beste voet. DESTE fokmoeders bij de 510-jarigen, met aan de top voortreffelijke Costaud-dochters. In de kleine maat op kop, de machtige Costause van Bergerhof K. 54037 van M. L. M. IJsebaert. Royaal gebouwd met lang kruis, gespierd en met breel achterbeen, beste voeten, tamelijk cojrect en vrij vlotte bewegingen. Imponeerde deze keer minder dan op de Nationale, waar zij reserve-kampioene werd. IN de grote maat was onverslaanbaar: Ninetta van de Stendert K. 57426 van Al. Serrarens. Zwaar en met mooie ruime lijnen, correct en met beste gangen. Mist iets uitdrukking in het voor been. Kwaliteits-geheel. Bij de oudjes was het ere metaal voor de 15-jarige Mariefcte van Alstein K. 43782, d. Karei van Certain IC. 2190 van J. D. M. Bruggeman te Philippine. Sterk gebouwde fok merrie met kwaliteits benen en beste voet. Voor haar leeftijd nog vlot. De kampioenstitel ging naar Costause van BergerJiof, na een enerverend duel met haar grote rivale Ninetta van de Stendert. Was de uitslag andersom geweest, dan zou men ook weinig kritiek hebben gehoord. Twee-spannen van IJsebaert, Bruggeman, Jos. Dobbelaer, St. Jansteen en Serrarens brachten wat show. Zo ook een gecombineerd 4-span zvvart- schimmels. 't Ging best en 't werd door het het vrij talrijke publiek naar waarde geschat. (Wordt vervolgd.) P. J. LAKO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5