De fruitveilingen vergaderden 599 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK KEURMEESTER VAN DE GUCHTE (Goes) JUBILEERDE ZATERDAG 2 2 JULI 1961 UORIGE week donderdag is in Utrecht de jaarlijkse vergadering gehouden van de bij het Cen traal Bureau van Veilingen aangesloten fruitveilingen. Daar is gesproken over de maatregelen welke het bestuur van het Centraal Bureau heeft genomen in verband met de afzet van de komende oogst van hard fruit. Van deze vergadering kunnen we in de eerste plaats meedelen dat in verband met de ervaringen in de praktijk bij de toepassing van de huidige sorteringsvoorschriften, er geen wijzigingen aange bracht zullen worden. De betreffende boekjes zullen dezer dagen aan de veilingen worden verzonden. Verder heeft het bestuur van het Centraal Bureau een besluit genomen ten aanzien van het weren van onrijp fruit. Door het hoofdbestuur is een commissie „Wering onrijp fruit" ingesteld en er is besloten dat het verboden zal zijn voor de veilingen om onrijpe appelen en peren te veilen. Hier onder worden verstaan appelen en peren waarvan de toestand bij de aanvoer c.q. de keuring op de veiling niet het vertrouwen wettigt, dat het rijpingsproces op de meest gewenste wijze zal verlopen. Ter veiling aangevoerde partijen appelen en peren welke onrijp worden bevonden dienen door de vei lingen worden bewaard tot het tijdstip waarop ze voldoende rijp zijn, hetzij te worden vernietigd of voor veevoeder of verwerking te worden verkocht, al naar gelang de toestand van het produkt. MINIMUMPRIJSREGELING APPELEN VERDER is het oordeel van de fruitveilingen gevraagd over een verandering in de minimumprijs- regeling voor appelen. Het voorstel van het hoofdbestuur van het Centraal Bureau, gehoord het advies van een direkteuren-commissie ad hoe en de fruit-adviescommissie, was als volgt: Minimumprijs 9,per 100 kg. Na doordraai dient opnieuw te worden geveild, waarbij alleen verwerkers of exporteurs, die kopen voor verwerkers, als koper mogen optreden en dan nog alleen wanneer ze met het Centraal Bureau van de veilingen hiervoor een overeenkomst hebben afgesloten. De minimumprijs van deze veiling voor de industrie zal 5,per 100 kg bedragen. De vergoedingsprijs wil het hoofdbestuur van het Centraal Bureau vaststellen op ƒ6,per 100 kg. Voor doorgedraaide kroet wordt geen vergoeding uitgekeerd. De vergoeding betreft dus enke". de kwaliteiten beter dan kroet. HEFFING J 0,40 PER 100 KG UET voorstel was verder om over alle aangevoerde appelen van de kwaliteitsklassen extra, I en II, behorende tot de grote sorteringen A, B en/of C, welke bij het veilen niet 22,per 100 kg of meer opbrengen, een heffing in te houden van 0,40 per 100 kg. Over alle andere appelen, met uitzondering van kroet, is eveneens een heffing van ƒ0,40 per 100 kg verschuldigd, ongeacht de prijs. Bij de toelichting hierop wordt gezegd dat het voorstel gebaseerd is op de ervaringen uit de laatste jaren, vooral uit 1960/1961, en deze regeling lijkt een financieel verantwoorde regeling in te houden, waarbij het in 1960/1961 ontstane tekort van ongeveer ƒ500.000,in vier jaar kan worden in gelopen. Er werd hierbij nog opgemerkt dat er een sterke stroming is welke een minimumprijs van 10,wou en een heffing op appels van 25 cent per kg en minder. Daar stond weer tegenover een stroming van 8 cent ophoudprijs en 20 cent prijs voor de berekening van de heffing. Verder is er dan nog een groep welke helemaal geen regeling wenst omdat zo van mening is dat een dergelijke regeling enkel het mindere produkt steunt en stimuleert en dat kan nimmer de bedoeling zijn, zo zeg gen deze mensen. Een groot deel van de Zeeuwse afgevaardigden stonden op het standpunt dat er geen minimum prijsregeling voor appels getroffen dient te worden, omdat de fruitkwekers met een gezond bedrijf daar geen behoefte aan hebben. De grote meerderheid van de vergadering bleek het echter niet eens te zijn met dit standpunt en daarom werd zonder stemming besloten tot het invoeren van de rege ling volgens het voorstel van het hoofdbestuur. Deze regeling is ingegaan op maandag 17 juli en duurt voor het gehele fruitseizoen 1960/1961. We maken hier graag melding van deze belangrijke besluiten van de vergadering der fruitveilin gen welke ten doel hebben de afzet van ons fruit zo goed mogelijk te doen verlopen. IILS er één onderwerp is dat op vele vergaderin- gen van diverse organisaties wordt besproken, dan is het wel de Wet Vervreemding Landbouw gronden. Aanvankelijk leek het er op dat velen deze wet met genoegen zouden zien heengaan. Later bleek dat tegen dat verdwijnen toch nog al wat bezwaren bestonden, voornamelijk verband houdende met het veilig stellen van het voorkeurs recht van de pachter. De meningen over het al of niet wenselyk zijn van het verdwijnen van deze wet zijn zeer ver deeld. De tegenstanders van de verlenging der wet komen met argumenten die steekhoudend zijn. De voorstanders der verlenging komen ook met hun bezwaren tegen het loslaten van de prijsbehcer- sing. Beide partijen hebben hetzelfde doel voor ogen. namelijk de grond in handen laten van de gebruikers voor geen al te abnormale prijs met eerbiediging van het recht van de pachter. Niemand kan zeggen hoe de situatie zou wor den wanneer de wet buiten werking gesteld zou zijn. In de kleine ruimte welke ons ter beschikking staal kunnen we niet uitvoerig ingaan op de ver schillende meningen en uitspraken welke reeds zijn gedaan. Wel kunnen we ons deze nuchtere vraag stellen: „Is de tuinbouw er mee gebaat dat de wet vervreemding landbouwgronden weer voor enkele jaren wordt verlengd? Een wet waarvan is gebleken dat ze niet voldoet en waarvan wordt getracht op alle mogelijke manieren om ze te ont duiken zodat van een werkelijke prijs beheer sing weinig overblijft. Is het voor de tuinbouw niet gewenst dat de grond in circulatie komt met een vrije prijsvorming? Wanneer alles is verstard door wettelijke regelingen kan de tuinbouw zich niet vrijelijk ontplooien. Kunnen we dit risico dragen? Realiseert men zich in tuinbouwkringen wel vol doende wat deze wet te betekenen heeft voor de toekomst van onze tuinbouw? Ook in tuinbouwkringen is de stemming ver deeld. Nog maar al te dikwijls vergeet men de dingen objectief te bekijken en men laat zo dik wijls persoonlijke, vaak min of meer eigen, belan gen de doorslag geven. Aan deze wet zitten vele facetten en het is nodig dat het voor en tegen terdege onder de loep wordt genomen. De Minister heeft aan het Landbouw schap en de SER advies gevraagd over deze zaak. Laat de tuinbo iw er voor zorgen dat ze een eens gezind geluid Iaat horen. Persoonlijk betwijfelen wij of de tuinbouw zich wel ernstig bezig houdt met deze aangelegenheid. Al te veel wordt dikwijls de verantwoordelijkheid maar aan enkele mensen overgelaten zonder dat men de moeite doet zich enigszins te realiseren wat er op het spel staat. Het laatste woord is er zeker nog niet over ge sproken. Tot de volgende week. De augurkenpluk ®E telers van augurken wacht een drukke tijd. De pluk van hun produkt staat voor de deur, of is plaatselijk reeds begonnen. Aangezien er dit jaar heel wat telers zijn in Zeeland die voor dc eerste keer augurken op hun bedrijf hebben, willen we nog een keer wijzen op het belang van een juiste verzorging van dit gewas in de pluktijd. We mogen daarbij aannemen dat de ranken van de planten ter weerszijden daarvan zorgvuldig zijn uitgelegd. Dit is namelijk van zeer groot be lang als we er straks bv de pluk in moeten wer ken. Vóórdat de ranken worden uitgelegddient eerst nog een onkruidbestrijding te wqrden uitge voerd. De vraag hoe dikwijls men augurken moet plukken laat zich zeer moeilijk beantwoorden want de weersomstandigheden spelen daarbij een zeer grote rol. Toch zullen we er van uit moeten gaan dat we het gewas zeker twee keer per week moeten plukken en het kan zelfs wenselijk zijn om het drie keer per week te doenzeker wan neer het groeizaam weer is. Het plukken moet zéér serieus gebeuren want er kan gemakkelijk schade worden toegebracht aan de ranken waar aan de vruchtjes moeten groeien. Ook dient men goed te letten op de grootte. De meeste augurken in onze provincie worden op contract geteeld en daarbij zal men zich bij de pluk rrioeteh richten op het oogsten van een 'augurk die voldoende groot is en toch nog juist mee kan met de duurste sortering. Dan'wordt het beste resultaat behaald. De stand van het gewas is over hst algemeen best. Het zal .er nu in de komende weken om gaan zoveel mogelijk kilo's te oogsten van een dure sortering en daarvoor zal het opletten zijn. (T\ ONDERDAG is het feest geweest bij de veilingsvereniging „Zuid-Beveland'' te Goes. Feest, om- dat de hoofdkeurmeester J. A. v. d. Guchte 25 jaar geleden in dienst trad bij deze veilingsver- eniging. Ongetwijfeld zullen er veel goede woorden zijn gesproken bij de receptie welke ter gelegenheid van dit jubileum werd gehouden in de veilingkantine. Hoofdkeurmeester Van de Guchte van de Goesse veiling is namelijk niet alleen een zeer gewaardeerde medewerker van deze veiling, maar hij wordt ook gewaardeerd door telers en handelaren, die uiteraard dikwijls met hem temaken hebben. TT EU REN is wel één van de meest ondankbare werkzaamheden dis er op de veiling moeten gebeu kt ren. De keurmeester staat tussen de teler en de handelaar. Hij moet steeds de juiste mid denweg zoeken en daarbij heeft hij te maken met veie verschillende mensen en karakters. Hij moet tegen een stootje kunnen en bovenal rechtvaardig zijn: We mogen vaststellen dat keurmeester Van de Guchte van de Goesse veiling wel zeer goed vol doet aan de eisen welke aan een veilingkeurmeester mogen worden gesteld. Hij is accuraat en hij gaat recht door zee. Hij stelt vast wat de kwaliteit is zonder aanzien des persoons en algemeen is er daarom waardering voor zijn werk en het was goed om daar bij stil te staan toen hij zijn zilveren dienstjubileum vierde. Ook buiten het dagelijkse werk als keurmeester op de veiling maakt de heer Van de Guchte zich voortdurend verdienstelijk. X2LS tuinbouwvakonderwijzer heeft hij reeds vele jongeren d\e beginselen van de fruitteelt bij J t gebracht. Hij heeft velen leren sorteren en verpakken en zeker mogen we niet onvermeld laten de opleidiing welke mede door hem werd gegeven voor veilingkeurmeester. Heel wat mensen die thans op de Zeeuwse veilingen het fruit keuren en daar soms leiding gevende posities innemen, ontvingen hun elementaire opleiding op dit terrein van de hoer Van de Guchte op de cursussen voor technisch veilingpersoneel welke onder zijn leiding werden gegeven. Tenslotte vermelden we nog dat de jubilaris een zeer gewaardeerd lid is van de Provinciale Zeeuwse Afzetcommissie voor Fruit en juist vorige week werd hij benoemd tot secretaris hiervan in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer W. J. Robijn. Van de funkties welke de heer Van de Guchte verder nog heeft, vermelden we zijn bestuurslid maatschap van de Stichting Opleiding Veilingper soneel in Nederland en van het hoofdbestuur van de groep veilingen van de Ned. Chr. Beambtenbond. VI AM ENS de Tuinbouw van ons blad willen we graag alsnog onze hartelijke gelukwensen aanbie- t den bij dit jubieum en we hopen dat het de heer Van de Guchte gegeven zal zijn nog vele jaren zijn werk te doen ten behoeve van de tuinbouw in het algemeen en de veiling Goes in het bijzonder. ~r (Adv.) KORTENAER'KADE I. 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN AMSTERpAM, ARNHEM. EINDHOVEN. S-GRAVENHAGE, GRONINGEN. ROTTERDAM. UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15