UIT DE PRAKTIJK 595 Tegenstellingen, zoals overal op de we reld en zo ook in de landbouw. Ook wat betreft de stand der gewassen waar streeksgewijs in Zeeland nog grote verschillen kunnen optreden. HET LANDBOUWPROEFBEDRIJF ZEELAND ZATERDAG 22 JULI 1961 In West Zeeuws-Viaanderen valt de opbrengst van de karwij, gezien de stand die dit gewas deze zomer vertoonde, wel wat tegen. Dit in tegenstel ling met Oost Zuid-Beveland waarvan gemeld wordt dat de karwij, die dit jaar behoorlijk vroeg was, een zeer goede opbrengst gaf. Het slechte weer met onweersbuien op 12 en 13 juli heeft verspreid over de provincie nogal wat schade aan de gewassen toegebracht. De wind was tijdens deze buien zodanig dat plaatselijk op Oost Zuid-Beveland hooiru.iters, vlashokken en erwten- ruiters over het veld waaiden. In West Zeeuws- Vlaanderen liggen de graangewassen en het vlas er momenteel verregend en verwaaid bij. Ook op Schouwen-Duiveland hebben wind en regen huis gehouden waardoor vele graan- en nog niet ge trokken vlaspercelen plaatselijk geheel platgesla gen werden. De nu achter ons liggende natte periode, die de grasgroei ten goede kwam, is uiteraard voor Je andere gewassen niet zo gunstig geweest. PELUKKIG zijn op Walcheren de vroege gras- zaadsoorten veelal afged'orsen, zodat hier minder nadeel van ondervonden wordt. Dit in tegenstelling tot enkele jaren geleden toen het dorsen algemeen nog uit 't zwad' plaats vond. Gemiddeld lijken de opbrengsten goed te zijn. De teelt van graszaad is arbeidsextensief. Zowel het spuiten, maaien, dorsen als 't persen van het stro heeft als regel door de loonwerker plaats. Het rendement mag men dan ook niet vergelijken met dat van bieten of aardappelen, maar meer met dat van een graangewas. Op Walcheren worden vrijwel alle voorkomende soorten geteeld. Engels raaigras is echter nog steeds de meest voorkomen de soort. De mogelijkheid van zomerzaai en de geringe eisen die deze soort aan de grond stelt, zijn hiervoor de belangrijkste redenen. Bovendien is de laatste jaren de prijs gunstig geweest. Er is reeds vlas geplukt. Dat dit machinaal plaats vindt beschouwen we nu als normaal. De teelt van vlas is zonder deze machines niet meer in te denken. Het hokken en schelven is hand werk dat zorgvuldigheid vraagt. Was het vlas bij het plukken gelegerd dan komt het recht leggen van de bossen, voor dat gehokt wordt, de kwaliteit ten goede. Droog weer is dan echter gewenst. Schelven aan de ruiter heeft tot voordeel dat het gewas vlugger droogt en dat geen kale plekken in de ondervrucht ontstaan. De maaidorser zal steeds meer de zelf binder vervangen. Coöperatie en handel stellen zich in om in de naaste toekomst het graan losgestort te ontvangen. Voor verschillende bedrijven is deze ontwikkeling welkom gezien het arbeidskrachten probleem. Daar waar nog voldoende arbeids krachten zijn zullen arbeidsintensieve teelten in het bouwplan moeten worden opgenomen. Dat dit een groot aanpassingsvermogen van de boer gaat vragen is iets dat zeker is. AP Noord-Beveland staan door de vrij lange droogteperiode de aardappelen over het ge- 'heel genomen wat mager in het loof. Vooral de vroeg gepote percelen met voorgekiemd pootgoed hadden de aardappelen, tegen dat er regen viel, weinig kleur meer op de wangen. Nu het gewas weer volop de beschikking over vocht heeft, blijkt dat uit menig perceel de fut is verdwenen, een herstel is niet meer mogelijk. Bij een niet overmatige opbrengst zal daar vroeg ge rooid kunnen worden. Op percelen, waar de stil stand in groei minder langdurig was, zal een met meer of minder doorwas gepaarde hergroei gaan optreden. Waar de loofontwikkeling zo goed als geen stilstand had gekend, dus bij later poten en niet voorkiemen, kon het met deze doorwas wel eens meevallen. Zo zou de aardappeloogst dit jaar wel eens vroeg kunnen beginnen. In de eerste plaats dus mogelijk gemaakt door een wat vroeg afstervend gewas, voorts met de stimulans van de goede aardappel prijzen bij levering begin augustus, terwijl het niet onmogelijk is (in elk geval zeker wenselijk) dat een gewas, waarin doorwas gaat optreden, en dat op dit ogenblik reeds een bevredigende opbrengst heeft bereikt, vroeg wordt doodgespoten om deze reden. En tenslotte zit de schrik van Verleden jaar er ook nog wel in Naarmate de mechanisatie van de aardappeloogst voortgaat, wordt het aantrekkelijker, zelfs nood zaak, om vroeger dan voorheen met de aardappel oogst te beginnen. In dit licht gezien, kunnen we er eigenlijk niet meer van onderuit om een ge deelte van het pootgoed op een goede wijze voor te kiemen. Liefst een gedeelte, om niet alles op één kaart te zetten. De bereikbare opbrengst wil in sommige jaren bij voorkiemen wel eens wat lager zijn dan bij niet voorkiemen (hoewel er ook jaren zijn, dat het juist andersom is). I\E tegenstellingen in Schouwen-Duiveland zijn dit jaar wel erg groot, getuige het feit dat vorige week in de polder Schouwen nog diverse erwtenpercelen met het vliegtuig en de land- machine werden bespoten tegen aantasting door de peulboorder, terwijl in Duiveland al enkele percelen erwten aan de ruiter stonden In Duive land is dan ook de erwtenoogst aan de gang en het vlas is al overwegend getrokken. De minder goede percelen vlas geven dit jaar nogal wat moeilijkheden bij de oogst met de onder- gezaaide klaver. Deze is op de mindere plekken vrij hoog het vlas ingegroeid. Ook de droging van dit vlas verloopt daardoor moeizaam, ruiteren is voor dergelijk vlas wel de enig juiste methode. De graszaadoogst, waarvan de opbrengsten niet teleurstellend is voor een groot gedeelte achter de rug. Opbrengstderving door slechte struktuur komt in een gewas graszaad niet zo naar voren als bij de andere landbouwgewassen. Gezien de hoeveelheid organische stof die men bij een gras zaadstoppel in de grond kan brengen en de niet onaantrekkelijke opbrengsten op gronden met een minder goede struktuur lijkt het opnemen van graszaad in het bouwplan op Schouwen-Duiveland aantrekkelijk. Het oogsten van de zomergerst zal zich in Dui veland op verschillende percelen ook al snel aan dienen. De zeer warme dagen van begin juli heb ben op de wat lichtere en droogtegevoelige gronden het produkt te snel laten rijpen, zodat opbrengst en korrelgrootte op deze percelen niet mee zullen vallen. Ook de aardappelen hebben plaatselijk veel ge leden van de droogte en de warmte. Op vele per celen zal men na de regens weer ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid van doorwas in de knollen. De oogst van plantuien is de laatste weken ook in volle gang. Men komt wel niet aan de kg-op- brengst van vorig jaar doch wanneer de prijs wat op peil blijft kan dit vooral voor de kleinere boe ren nog goede ^resultaten opleveren. Jammer dat de Rijnsburgerselecties zoveel zaadstengels te zien geven, plaatselijk zelfs wel zeer ernstig. Vroeg geplukt kunnen deze uien voor een zeer groot percentage mee geleverd worden daar d'e halsen zich in dat stadium nog vrijwel volledig kunnen sluiten. AOK West Zeeuws-Vlaanderen, waar met de karwij en het graszaad alweer een deel van de oogst geborgen is voorziet moeilijkheden voor de vlaspercelen met lucerne als ondervrucht. Dooi de langdurige regenperiode ziet men hier en daar reeds enige tijd de paarse lucerne bloemen tussen de vlaskopjes prijken, waardoor hej: oogsten wel eens moeilijkheden kan geven. De grasgroei zal door de regen weer wel op gang komen, vooral waar nog wat N. meststof werd bijgestrooid. Met het van het veld ruimen van de eerste ge wassen kunnen de draineermachines ook aan het werk. Het is nu de tijd om de tekortkomingen of fou ten in het drainagesysteem bij te werken. Afge lopen najaar en winter en eigenlijk tot in de zomer hebben we kunnen zien waar de waterafvoer niet in orde is. Het is zaak om de geconstateerde ont wateringsgebreken zo spoedig mogelijk te verhel pen. Vaak wordt zoiets zo gemakkelijk uitgesteld, vooral als de grond weer droog bewerkt kan wor den. Bedenk echter bijtijds dat water thuis hoort op een visgrond en niet op een perceel landbouw grond. II ET graszaad is ook op Oost Zuid-Bevelaml vrijwel geheel afgedorsen en de opbrengst belooft, gezien de bruto 'gedorsen hoeveelheden, 'goed te zijn. Van de andere produkten als vlas, erwten en zomergerst kan niet gezegd worden dat ze vroeg zijn. Het eerste vlas is nog wel onder dro ge omstandigheden geplukt. Laten we hopen dat dat ook het overig vlas van 4 zijden geplukt kan worden, en niet, zoals het thans er naar uitziet, van één of van twéé zijden. De eerste erwten zijn reeds gemaaid en gerui- terd. Op vele percelen blijven ze echter nog vrij lang groen, door de kamillen die dit voorjaar door de slechte struktuur een grote kans gekregen hebben. Het is bovendien wederom gebleken dat deze kamillen in een wat groter stadium zeer moeilijk te bestrijden zijn. Plaatselijk worden reeds Bintjes gerooid, de op brengst is goed. Sommige percelen zijn echter door de warme dagen van 1 en 2 juli behoorlijk in groei geremd. De mogelijkheden om te verkopen zijn op dit moment voor goede percelen goed. Men hoort prijzen noemen van ƒ2250,per ha met al het werk voor de koper tot prijzen van even boven de ƒ3000,waarbij dan al het werk tot en met ge leverd op de vrachtauto voor rekening van de ver koper is. En zo gaat het weer verder met de oogst. Dit weekend zullen waarschijnlijk de eerste maaidor sers wel in de zomergerst beginnen te draaien, en kunnen dan de eerste resultaten van maaidor sers met graantank en de daarop aansluitende af voer bekeken worden. 70ALS elk jaar brachten we ook dit jaar een bezoek aan het proefbedrijf Zeeland, gelegen aan de grote weg GoesNoord-Beveland. Door het proefbedrijf moest zelfs aan deze weg nog een stukje van het bedrijf /orden geofferd. Elke landbouwer, die de tijd verstaat, moet zo'n bezoek brengen in de maand juli, want er is daar voor ieder van ons wat te leren. Het proefbedrijf, dat er als altijd weer keurig bijligt en waar de heer Wiskerke, altijd bereid, zijn onderhoudend praatje houdt over het wel en wee van zijn talrijke produkten. De honderden proeven, met veel zorg genomen, geven ons altijd wat mee en de paar uurtjes hier doorgebracht worden altijd betaald. De meeste boeren hebben tegenwoordig geen tijd. Iedereen komt tijd te kort, want we leven in een gehaaste wereld. Maar toch moeten we proberen ons zelf te leven en niet te laten leven. Het vlas staat er van 't jaar mooi voor en het verschil in de rassen, die er staan, is niet groot. We zouden de nieuwe selectie uit de Wiera de voorkeur geven, doch zeker zijn we er nog niet van. Het vlas greeit hier niet dikwijls zo mooi, omdat het geen groot perceel is en de stukken van vorig jaar niet ver van elkaar kunnen liggen. De aardappels, die er gepoot zijn, laten mooie zien (bij de gekeurde), hoe vroeger gerooid, hoe zuiverder! Dus liever wat minder opbrengst doch betere kwaliteit. Toch zijn er bij de E's nog tegen vallers, hoewel veel minder dan bij de C's, wat niet best verklaarbaar is. Ze zijn toch heel wat ogen gepasseerd en nog getest, hoe is dat toch nog mogelijk. De voorgekiemde staan er beter voor dan de niet-voorgekiemöe. Voor pootgoed is dat natuurlijk nog meer nodig dan voor consump tie. Bij de nieuwe rassen is er nog geen ster bij gekomen die aardappelziekte vrij is. De Patrones en de Extase zijn de beste, waarvan de laatste meer beloofd dan de eerste. Op het gewassenperceel, waar elk jaar op het zelfde stuk de zelfde gewassen worden gezaaid bieten, aardappels, erwten, vlas en gerst kun nen we na drie jaar wel iets van achteruitgang zien, maar toch nog geen duidelijke. Van de zomergerstrassen zijn er ook enige nieu we opgenomen. Daarvan laat de Bock een mooi gewas zien, dat straks zal moeten bewijzen tegen de Delta, de Minerva en Balder op tf kunnen. In de gerst komt dit jaar nogal gele roest voor. We zagen dat er tegenwoordig vlugger een ras in de rassenlijst wordt opgenomen dan vroeger, daar deze soms nog niet helemaal uitgemendeld zijn. De onkruidbestrijding in de gerst liet mooie ver schillen zien. Men heeft de wiedmachine in de hak niet meer nodig wanneer we geregeld met het goede middel spuiten. Al lijkt het er wel eens op, dat de beschadiging in 't voorjaar belangrijk is, het valt later altijd mee als het maar vroeg ge beurt. Bij de zomertarwerassen zijn weer enkele nieu we veel belovende rassen bij. Naast de zomer- tarwe stond de Capelle d'Esprez, die een zeer goede indruk maakt en -een goede opbrengst be looft. In sommige wintertarwe is knap meeldauw dit jaar. Het aardappelkweekveld van de nieuwe variëtei ten is altijd een mooi gezicht. Elk jaar komen er nieuwe bij en gaan er oude af. Een veelbelovende variëteit wil na een paar goede jaren ineens niet meer mee en valt af. Vele teleurstellingen zijn het deel van de aardappelkwekers. Hij moet een Jobs geduld hebben om dit werk voort te zetten. De erwten staan er zeer goed bij en beloven goed; er is veel stro gegroeid, wat we nooit heb ben durven hopen. De Prébetox-bespuitingen gaven een best resultaat. Er is een nieuwe schok ker nog onder nummerdie zeer zeker de boot zal halen. Een mooi stevig ras met veel volle peulen bezet. De gezaaide Alaska (N.-Amerika) gaf hier maar een matig gewasje, dat nu reeds dood is, en voorzeker hier geen ingang zal vinden. Er staan ook mooie gele rassen, waarin Duitsland trek schijnt te hebben. We zijn benieuwd hoe deze zich tegenover de groene kunnen houden in kwan titeit er. prijs. De suikerbieten staan er best voor, we gaan langzaam aan naar de eenkiemige rassen toe, waardoor de werkzaamheden in het voorjaar be langrijk kunnen worden bekort. De zaaitijden: 15 maart, 25 maart en 15 april, duiden aan dat „hoe vroeger, hoe beter'' bij suikerbieten opgaat, wan neer de grond maar geschikt is. Blauwmaanzaadrassen waren reeds uitgebloeid. Het nieuwe ras Felix zal wel geen concurrent worden van onze oude rassen Emmaöloem en No bel, de bolletjes zijn te klein en te fijn. Een walkantbespuiting met Delapon remde de grasgroei zó goed af, dat er niet meer ^gemaaid hoeft te worden. De stambonen, de laatste van de vele produkten die wij hier willen noemen, heb ben het voorjaar niet mee gehad, ze lagen te droog en kwamen te dun op. Zo kwamen we aan het eind van onze excursie, we hadden de dertien hectare doorkruist en be keken en een mooie indruk gekregen van het ge heel. We raden alle landbouwer^ aan: neemt eens een paar uurtjes voor dit mooie bedrijf, het is de moeite waard. De bedrijfsleider Wiskerke met zijn personeel de pluim van de week

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11