Het rooien van suikerbieten 5. 594 (T 2a. Korte wenken ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE laatste jaren zijn er belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de mechanisatie van het rooien van bieten. Het volledig met de hand rooien komt nog wel voor, maar wordt steeds min der toegepast. Als oorzaak hiervan kunnen genoemd worden de steeds hogere arbeidslonen en het mindere aanbod van arbeidskrachten. In plaats hiervan wordt meer en meer machinaal gerooid, hetzij gelicht met een lichter en verder handwerk of volledig machinaal gerooid. Dit kan zowel met eigen machines als door een loonwerker geschieden. Dat hierbij diverse methoden gevolgd kunnen worden is begrijpelijk. Enkele hiervan zul len vermeld worden. Elke landbouwer zal echter voor zichzelf uit moeten maken welke methode voor hem het meest geschikt is, dus uiteindelijk het voordeligst. Dit hangt ten nauwste samen met de bedrijfsvoering, dus mede de oppervlakte bieten en het aanbod van arbeidskrachten en trek kracht. yVER het algemeen moet men rekening houden met 15 rooibare dagen per campagne. Dit is mede afhankelijk van de grondsoort. Om een rooimachine rendabel te maken zal er een be paalde oppervlakte bieten mee gerooid moeten worden. Mogelijk dat bij berekening blijkt dat de be nodigde oppervlakte bieten te groot is voor het bedrijf. Dan kan het zijn dat van een andere machine uitgegaan moet worden. De andere voordelen moeten ruimschoots tegen de meerdere kosten op wegen. Bij geen voldoende aanbod van arbeid of een te kleine oppervlakte bieten voor een bepaalde machine is men aangewezen op de loonwerker of de kombinatie of koöperatie. MOGELIJKHEDEN OM BIETEN TE ROOIEN a. volledig handwerk; b. bieten lichten, verder handwerk; c. bieten volledig machinaal rooien. Kosten: Uiteraard zullen de kosten van bedrijf tot bedrijf kunnen verschillen. a. Volledig handwerk, inclusief laden ƒ450, inclusief sociale lasten. b. Lichter (prijs ƒ600,afschrijving 10 rente 2,7 ®4), onderhoud 1.3 °o, totaal 14% 84,— aan jaarkosten. Kosten van lichten in loonwerk ƒ45,per ha. Afgerond moeten er dus 2 ha gelicht worden om een eigen lichter rendabel te maken ten op zichte van het loonwerk. Het verdere handwerk kost inclusief laden en sociale lasten 365,— per ha. ENIGE METHODEN VOOR HET MACHINAAL ROOIEN VAN BIETEN 1. DOOIEN op dwarszwaden, bijv. met Stoll of Hilleshög. Bij het rooien nodig 1 trekker voor de rooi machine met 2 man, waarvan 1 op de trekker en 1 op de rooimachine. Bij het laden nodig 1 trekker en 2 man be nodigd voor laden en lossen van 1 ha 2Vz dag voor 1 km transportafstand. De capaciteit van de rooimachine per werk dag van 9 uur bedraagt in dat geval 1 ha; loof op dwarszwaden. 2a. DOOIEN op naastrijdende wagen, bijv. met Vicon-Steketee. Benodigd 3 trekkers, waarvan 1 voor de rooi machine, 1 voor de naastrijdende wagen en 1 voor transport, en 3 man, waarvan 1 op de trekker voor de rooimachine, 1 op de trekker voor de naastrijdende wagen en 1 op de trek ker voor het transport en lossen van de wagen op de stortplaats. Capaciteit rooimachine per werkdag van 9 uur: 1 ha; lo-of verwaarloosd. 2b. DOOIEN op naastrijdende wagen, bijv. met Peter Standen Cont. Zie als bij 2a eveneens 3 trekkers 3 man. Capaciteit rooimachine per werkdag van 9 uur: 1 ha; loof op dwarszwaden. S. ROOIEN in bunker, bijv. Peter Standen. Prijs rooimachine 4750, Jaarkosten 855, Kosten loonwerk per ha 1 trekk. 1x9 t.u. 9 t.u. a ƒ3, 2 man 2x9 m.u. 18 m.u. a ƒ2,50 kanten rooien10 m.u. a 2,50 Benodigd 2 trekkers, waarvan 1 voor de rooi machine en 1 voor de wagen voor transport, en 3 man waarvan 1 op de trekker voor de rooimachine, 1 op de trekker voor het trans port en 1 voor het lossen van de wagen op de stortplaats. Capaciteit rooimachine per werkdag van 9 uur: 0,90 ha; loof verwaarloosd. OONWERKER rooien in bunker, bijv. Stoll met Unfmog-trekker. 1 trekker voor transport naar verhard ge deelte, 1 man op de trekker en 1 man voor het lossen. Capaciteit rooimachine per werkdag van 9 uur: 1 ha; loof op dwarszwaden. IOONWERKER rooien op langszwaden en tevens de bieten Iaden, bijv. met Moreau rooimachine en Nolle bietenlader. Bij het laden: 4 trekkers voor transport, 4 man voor transport en 2 man voor lossen. Capaciteit bietenrooier 2 ha en bietenlader 3 ha per dag van 9 uur werken; loof op langs zwaden. 4 trekk. 4 x 3 6 man 6 x 3 9 t.u. 36 t.u.: 12 t.u. 3,— 9 m.u. 54 m.u.: 18 m.u. 2,50 kosten van loonwerk voor het rooien kosten van loonwerk voor het laden ZOALS reeds vermeld zijn er buiten deze methode diverse andere methoden van rooien mogelijk. Ook met bovengenoemde machi nes kunnen nog andere methoden gevolgd wor den. Deze zijn dan niet te vinden in het rooien maar in het verdere transport van de bieten. Wil men de bieten machinaal rooien, dan dient goed overwogen te worden wat uiteindelijk de voordeligste wijze zal zijn. Vele punten dienen bij het overwegen betrokken te worden, o.a. de ar beid- en trekkrachtvoorziening, de oppervlakte bieten, de loonwerker die 1 of 2 man meebrengt, de mogelijkheid van kombinatie of koöperatie, de financiering. Tevens is een belangrijk punt dat er met een eigen rooier ieder te werken uur benut kan wor den en bij afstoten van arbeid dus inschakelen DE werkgroep van tie Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting VVest-Zuid-Beve- land, werkgroep Bedrijfseconomie heeft het resultaat van een aantal besprekingen, ge wijd aan het rooien van suikerbieten, gepu bliceerd. Wij ontlenen hieraan nevenstaande gegevens. RED. KOSTEN UOOR de machines is uitgegaan van 18 van de vervangingswaarde als jaarkosten. Per ha is dit afhankelijk van het aantal te rooien ha. De kosten van een trekkeruur zijn gesteld op ƒ3,De kosten van een manuur zijn gesteld op 2,50. De kosten van de arbeid en de trekkers zijn om gerekend per ha: 1 Prijs rooimachine 7685, Jaarkosten 1543, Rooien 1 trekk. 1 x 9 t.u. 9 t.u. 3,— 27,— 2 man 2x9 m.u. 18 m.u. a ƒ2,50 45, kanten rooien: 10 m.u. a ƒ2,50 25,— transport 1 trekk. 1 x 22'fi t.u. 22'/2 t.u. 3,— 67,50 2 man 2 x 22 Va m.u. 45 m.u. a ƒ2.50 112,50 277,— 3 trekk. 3x9 t.u. 27 t.u. f3— 81, 3 man 3x9 m.u. 27 m.u. a ƒ2,50 67,50 kanten rooien: 10 m.u. a ƒ2,50 25, 173,50 QL Prijs rooimachine ƒ6100, Jaarkosten 1098, 3 trekk. 3x9 t.u. 27 t.u. f3,— 81,— 3 man 3x9 m.u. 27 m.u. a ƒ2,50 67,50 kanten rooien10 m.u. a 2,50 25, 173,50 Q Prijs rooimachine 8850, Jaarkosten 1593, 2 trekk. 2 x 10 t.u. 20 t.u. a ƒ3.60,— 3 man 3 x 10 m.u. 30 m.u. ƒ2,50 75, kanten rooien 10 m.u. a ƒ2,50 25,— 160,— 375,— 27.— 45,— 25,— 472,- 36,— 45,— 275,- 90,— 446,— van loonwerker, andere werkzaamheden plaats kunnen vinden. Ook dient bedacht te worden dat het gebruik maken van de diensten van sen loonwerker deze een deel van de organisatie wegneemt, met name de financiering en exploitatie van het werktuig. Voor een eigeri bietenrooimachine moet wsl een bepaalde oppervlakte bieten te rooien zijn wil hij rendabel zijn op het bedrijf. Ieder voor zich zal dus uit moeten maken, welke methode van rooien het bsst past in zijn bedrijfs voering. Hierbij is het wenselijk niet van één jaar uit te gaan maar het over meerdere jaren te be kijken, daar er bij gebruik van eigen machines grote investeringen gepaard kunnen gaan. Moge lijk dat niet alleen geïnvesteerd moet worden in de rooimachine, maar tevens in wagens om een goede afvoer te verzekeren. /N laat gezaaide stambonen kan tijdens nat winderig weer de vetvlekkenziekte veel schade doen. Bespuit vatbare rassen tijdig met koperbevattende middelen. Bestrijding tegen vlek- kenziekte moet plaats hebben met zinkbevattende middelen, zodra het gewas zich gaat sluiten. Komen beid,e ziekten voor dan is het beter om een middel te nemen, dat zowel koper als zink bevat. Er is groot verschil tussen de rassen in ziektevat baarheid. Raadpleeg de rassenlijst. DENT U niet tevreden over het resultaat van de tot nu toe verbouwde nagewassen, pro beer het dan eens met Alexandrijnse klaver. Voor een goede opbrengst is uitzaaien vóór 5 augustus noodzakelijk. Het gewas kan aangetast worden door de bladrandkever. Vooral na erwten is deze vreetgrage kever te verwachten. Kontroleer vanaf de opkomst regelmatig de plantjes op het voor komen van vretsrij. ~pEN gewasdat met zorg en moeite geteeld is, K*» kan in een natte periode in enkele dagen waardeloos worden door kleurbederf en doordat schot optreedt. Door op de ruiters een plastikzeil aan te brengen van V/z x V/z m kunt U dit voor komen. Om afwaaien tegen te gaan, moet met een touwtje het plastik aan de poten van de ruiters bevestigd worden. PLASTIK is in de landbouw voor verschillen de doeleinden ie gebruiken. Als afdekmiddel voor ingekuilde produkten heeft het reeds een vaste plaats veroverd. Maar ook bij afscherming tegen vorst en inregenen van tijdelijk opgeslagen produkten, heeft het waarde. Kent U de plastik schuilhut? Deze niet dure hut beschermt uw per soneel afdoende tegen regen en koude in het open veld. yERSLETEN grasland is te beschouwen als een mislukt akkerbouwgewas. Het geeft nog geen halve opbrengst. Laat dit grasland nü frezen en zaai er na niet te diep ploegen stoppelknollen in. U krijgt dan een prima opbrengst. Is het per ceel voor uw bedrijf als grasland onmisbaar, dan kunt U het a.s. voorjaar weer direkt terug in grasland leggen. IpLK gewas is in jeugdstadium buitengewoon ■L* dankbaar voor een kali- en superbemesting. Dit geldt ook voor karwei en graszaad, dat nu van onder de dekvrucht vrij komt. De wortelont wikkeling wordt gestimuleerd, wat straks de op: brengst ten goede komt. Zonodig moet ook een lichte stikstofbemesting worden gegeven. yLAS ruiter en vraagt beslist meer werk dan schelven. Er zijn echter ook verschillende voordelen. Het kan enkele dagen vroeger gebeu ren dan schelven, dus minder weerrisiko. Geen kale plekken wanneer graszaad of klaver als on dervrucht gezaaid zijn en minder schimmel, om dat hst vlas sneller droogt. Bij aanhoudend slecht weer kunnen de ruiters van het perceel verwijderd worden en kan de grondbewerking normaal door gaan. GLADDE banden geven niet alleen bij uw auto aanleiding tot slippen, maar ook gladde ban den aan de trekker veroorzaakt gemakkelijk slip pen en verlaagt de prestatie. Het is nu nog mooi tijd om de banden van een nieuw loopvlalc te doen voorzien. Komen straks moeilijke omstandigheden dan bent U weer gesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10