Het fokvee op de Thoolse dag D De SCHAPEN op de Thoolse dag Aandelen Vereenigd Bezit van 1894: risicospreiding, deskundig beheer, rendement ZEEUWS LANDBOUWBLAD j|ET op vrijdag 7 juli jJ. ter gelegenheid van de Thoolse dagen gepresenteerde rundvee is een bevestiging geweest van de geleidelijke vooruitgang van de rundveefokkerij in dit deel van Zeeland. De 40 inzenders van meer dan 130, in het algemeen voldoende geselecteerde runderen, verdienen dan ook lof voor hun werk. Als positieve punten signaleerden we: 1 Verbetering in exterieur en ook in type (adel), met name ook bij de goed bezette rubrieken vaarzen en jonge melkkoeien. Zowel een vrij gelukkig gebruik van Zeeuwse K.I.-stieren, vooral van Dr Lente's Verwachting, alsmede de nogal van be tekenis zijnde import van geregistreerd fokvee uit Friesland in de afgelopen jaren hebben hiertoe bijgedragen. Wel zagen we nog vrij veel verschil in type en ontwik keling (sommige jonge dieren zijn, gezien de leeftijd, te beknopt en enkele andere aan de grove kant), maar na de plaatsing in de verschillende rubrieken zat er een betere lijn in dan vorige jaren. Er konden dan ook heel goede kopgroepen worden geformeerd. Dat er momenteel in doorsnee nog minder uniformiteit in de Thoolse rundveestapel aanwezig is dan in Schouwen-Duiveland het geval is (zoals de fokveedag te Zierikzee aangaf) is een gevolg van de geheel nieuwe grondslag van Fries vee die daar na 1953 is gelegd. Gezien de activiteiten van de Thoolse vee houders zal door selectie uit de aanwezige eigen fok, gesteund door verantwoorde aankopen en goed gerichte stierenkeuze, een nog meer uniforme veestapel van hoge fok- en gebruikswaarde stellig bereikbaar zijn. 2 In de verzorging (toilet) en het voorbrengen van de dieren blijkt in de afgelopen 5 jaren dat deze fokveedagen zijn gehouden, een respectabele vooruitgang te zijn verkregen. Begunstigd door zonnig weer „toonden" vrijwel alle dieren hun eigen schappen, vooral de goede, dan ook op hun best. Opmerkelijk was voorts de goede conditie (voedingstoestand) waarin het vee verkeerde. De dieren met voldoende „klasse" maakten al met al een nog betere indruk dan op vorige keuringen. DE rubrieken oudere koeien deden het ook goed. Van de goed bezette klasse oudere koeien (vijf- en meer malen gekalfd) vermeldde de jury: „goede groep met beste kopnummers." Vooraan, met la prijs, kwam de 7-jarige R-koe Gerrie 22 van A. Klippel en Zn. te Stavenisse. Deze solide en adelijke koe behaalde in een op goed peil staande keuring van alle la prijzen uit de diverse leeftijdsrubrieken het kampioenschap van de koeien. Het bijzondere hierbij is wel dat dit door Gerrie 22 voor de derde maal werd herhaald en in een vorm die nog beter was dan vorige jaren. Omschrijving: fraaie sterke koe met goede verhoudingen, maten en uiervorm. Reserve-kampioen van de koeien werd de 5-jarige Trijntje 7 (van J .L. Fase te Poortvliet) die in haar Friese afstamming Butenmoark Juweel tot vader heeft. Even eens een markante koe met goede ontwikkeling, rompdiepte en melktekenen die in de bovenhand iets minder gevuld is. WE geven vervolgens beknopt de uitslagen in de diverse rubrieken van de koeien, waarbij we ons moeten beperken tot de 1ste prijsgroepen. In de rubriek oudere koeien volgde op Gerrie 12 de S-koe Aafje 15 van J. J. van de Zande te Tholen met lb-prijs, een gave, harmonische melkkoe met behoorlijk uier die iets rank is in de voorhand. De goede fokkwaliteiten van deze koe kwamen tot uitdrukking in haar, resp. met 2d- en ld-prijs bekroonde dochters Aafje 16 en Aafje 17, waarmede ze in de rubriek koeien met 2 directe afstammelingen in uni forme collectie vereend, de la-prijs behaalde. De heer J. J. van de Zande had voorts in de rubriek bedrijfsgroepen van minstens 5 dieren, met een groep goedsoortige melk koeien van ruim voldoende exterieureigenschappen en uniformiteit succes door een verdienstelijke 1ste prijs te behalen. In reeds genoemde rubriek oudere koeien vielen 7 eerste prijzen: lc Rooske (melktypisch, harmonisch zijaanzicht, kruis wat hol); ld Willy (forse maat en gerekt type, goed uier); le Nelly (sterke ruime koe met wat fors achterstel en te weinig vooruier), alle dieren van J. J. van de Zande. De lf-prijs was voor de 11-jarige Trijntje 12 van Ir. M. A. Geuze, Poortvliet (goede verhoudingen en diepte, minder gevuld in bovenhand en kruis), gevolgd door de ruim gebouwde Bontje 1 van D. J. ^Polderman te Oud-Vossemeer. Deze 7-jarige R-koe werd kampioene in de produktie- klasse door de beste opbrengst van 21430 kg melk met gemiddeld 3.82 vet in 4 lactatieperioden. DE produktieklasse was in aantal ^niet sterk bezet, als gevolg van het wat te lage vetgehalte van verschillende koeien die overigens voldoende melkrijk zijn. We geven hier de verdere uitslag: 2de plaats Jikke 8 van J. P. Kloet, St. Maartensdijk; 3de: Maartje 40 en 4de: Maartje 34, van J. J. van de Zande. Een beste rubriek vormden- de 4de kalfskoeien waarvan er 3 eerste en 2 tweede prijzen behaalden, la: de Hogelander van M. Anthonisse te Poortvliet, een goed gesloten type met goed uier die in deze rubriek de oud-kampioene en KS-koe Driesum 10 van C. Giljam te Poortvliet versloeg, welke soortige koe, overigens ook in goede conditie, de lb-prijs kreeg; lc: Dora van G. A. de Hond te Tholen. Bij de 3de kalfskoeien, die als groep wat onregelmatig waren, behaalde de reeds vermelde reserve-kampioene Trijntje 7 van J. L. Fase de la-prijs, gevolgd door de lb-prijs: Lenie, eig. P. J. Goorden te Oud-Vossemeer, een dochter van Minke's Paul Sikkema (typische malse melkkoe, iets week gebouwd). Een behoorlijke goede, flink bezette rubriek met even te weinig uniformiteit vormden de 2de kalfskoeien. De kopgroep toonde adel, vooral de 2 eerste dieren. Er waren 5 eerste prijzen: la: Corrie van W. A. de Wilde te Scherpenisse, reserve kampioene van 1960, die best ontwikkeld is met vooral goede bovenhand en uier; lb: de Friese Klaaske 10 van M. A. van Oorschot, Tholen, in type en verhoudingen nog even beter, maar met wat afwijkende uiervorm. De stal van Oorschot kwam op deze'fokveedag uitstekend voor de dag en won in de rubriek bedrijfsgroepen van minstens 3 dieren de la-prijs met een mooie een vormige collectie. De lc-prijs bij de 2de kalfskoeien ging naar Beb van C. Giljam te Poortvliet (iets ranke, fijne melkkoe), gevolgd door: ld: Tonny 23 van A. L. Hage (soortige Friese koe met wat platte borstribben) en le: Lena, fokk.-eig. M. Anthonisse. Het aantal inzendingen van 1ste kalfskoeien was zodanig groot, dat in 2 rubrieken werd gesplitst. Hoewel deze als groep wat onregelmatig waren, troffen we een aan tal veelbelovende dieren aan. De uitslag van de rubriek geboren vóór 1 sept. '58 was van de eerste prijzen als volgt: la: Trijntje 8 van M. H. van Oorschot, een fraai type met wat afwijkende plaatsing van de spenen; lb: Janny van C. L. Geluk en Zn. te St. Maartensdijk, een goed ontwikkelde dochter van Rotterda Sikkema 89, best soort met beter uier dan la, maar minder droog en hard beenwerk; lc: Harmke 39 van P. W. C. van Westen, Oud-Vossemeer, mooi type, iets minder sterke bovenlijn. DE jongste categorie eerste kalfskoeien werd aangevoerd door de van Friese afkomst zijnde Marijke 11 van J. C. Moerland te Stavenisse, een jonge koe met fraaie lijnen en goed uier, die reeds evenals Trijntje 8 serieus kon meedoen aan de'kam pioenskeuring. Ze werd met lb-prijs gevolgd door een goede dochter van Dr. Lente's Verwachting, n.l. Anna van J. P. Kloet, St. Maartensdijk; lc: Adèle van Veldzicht (v. Mercedes) en ld: Rika van C. L. Geluk en Zn. De geregistreerde kalfvaarzen vormden een grote vrij goede rubriek met beste kop. De la-prijs en ook het kampioenschap vari de vaarzen, behaalde Klaaske 38 van M. H. van Oorschot, een vast gebouwd en evenredig dier met adel, een goed kam pioene. De 3 volgende eerste prijzen (lb, lc resp. ld) gingen naar dochters van Dr. Lente's Verwachting, n.l. Renske 3 van J. M. F. Goorden, Oud-Vossemeer, Trientje 4 van Ir. M. A. Geuze en Aafje 17 van J. J. van de Zande, doelmatige gebouwde dieren van iets forser genre. Uit de rubriek niet geregistreerde kalfvaarzen, die minder regelmatig maar in doorsnee van behoorlijke kwaliteit waren, kwam als la en tevens als reserve-kam pioen van de vaarzen naar voren Aukje van J. v. d. Jagt te Poortvliet, uitstekend ontwikkelde en ruime vaars met iets minder kwaliteit en hardheid. De 4 volgende eerste prijzen gingen naar: lb: Trix en lc: Marijke, beide van A. Duyzer te Poortvliet; ld: Ineke van D. C. Duynhouwer, Scherpenisse en le: Corrie van J. v. d. Jagt. E redelijke kwaliteit van de fok- en bedrijfsgroepen bevestigden de veeverbetering in de streek. DE 3-tallen zelfgefokte runderen hadden een goede kopgroep in de behoorlijk uni forme collectie jonge koeien van C. L. Geluk. Bij de bedrijfsgroepen van 3 stuks vermeldden we reeds het succes (la-prijs) van M. A. van Oorschot met de meest uni forme collectie. In deze rubriek waren 3 goede groepen koeien, waarvan de met lb- en lc-prijs bekroonde dieren speciaal door de goede produktiekentekenen opvielen, n.l. van C. Giljam (lb) en A. Klippel en Zn. (lc). De goede bedrijfsgroep van 5 dieren getoond door J. J. v. d. Zande memoreerden we reeds, evenals de la-prijs van deze fokker in de rubriek koeien met minstens 2 dochters. In de laatste categorie be haalde D. C. Duynhouwer een verdienstelijk resultaat door met Annie en afstamme lingen de lb-prijs te winnen. Een 6-tal particuliere stieren van dooreengenomen matig exterieur, werden ter keuring getoond. Als beste kwam naar voren de nog maar 1-jarige Roland 9 (Anna's Adema Pref. x Adema 493) van C. L. Geluk, heeft een goed type met mooi zijaanzicht, mist in bovenrib en kruis wat in ontwikkeling. De 2-jarige stier Scout van Zonne- stein, eig. M. Anthonisse, die een 1ste prijs bij de 2-jarigen kreeg, volgde in kwaliteiten op genoemde Roland, een gerekte stier met goede achterhand, die in hardheid en diepte van het middenstel te kort komt. Al met al wensen wij de Thoolse veehouders toe te volharden in het werk der veeverbetering, zodat met behulp van een goede organisatie van het selectiewerk in de controle- en K.I.-verenigingen, in 1962 nog meer kwaliteitsvee op de Thoolse dagen zal kunnen worden gedemonstreerd. Ir. W. L. HARMSEN. OP de Thoolse Fokveedag, gehouden op 7 juli waren de schapen goed vertegenwoordigd. In totaal waren 81 schapen van 8 inzenders in de catalogus vermeld. Dit aantal was verdeeld over 39 nummers. Vergeleken bij vorig jaar was er 1 inzender minder, doch het aantal in gezonden schapen bedroeg 13 stuks meer. Op deze toondag is gebleken, dat Tho len een goede kern van Texelse fokscha pen met rastypische kenmerken bezit. De conditie van de dieren was over het alge meen zeer goed. Behoudens enkele uit zonderingen stemt de wol-kwaliteit tot te vredenheid. Voor het behouden van deze goede kern zal de keuze van fokrammen terdege aandacht moeten hebben. Aangevoerd waren 3 1-jarige rammen, die we gaarne van wat betere kwaliteit hadden gezien. Als la werd geplaatst l.o. 6357 van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Ram met beste* voorhand, doch kon wat regel matiger van boven zijn. lb werd Z 630 van L. J. Vermaas te Sint Maartensdijk. Ram met beste huid, doch iets vrouwe lijk en wat ondiep. Z. 682 van M. A. Geuze kreeg een "2e prijs toegekend; goed gelijnd en vrij evenredig, doch week in de koten. We volstaan met de uitslag van de le-prijswinnaars uit de verschillende ru brieken van de ooien met lammeren. Enkeling ooien, geboren in 1960, l.o. 6361 eig. M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Goed gelijnd en beste huid. Enkeling ooien, geboren voor I960, Z. 4707, eig. M. A. Geuze. Typisch en goed gebouwd, iets nauw in de zitbenen. Best ontwikkeld. Oudere ooien met ramlammeren. Z 3548 met l.o. 7163 en 7164 eigen M. A. Geuze. Uniform met goed type en brede lammeren. Een bemerking op fle vacht van de ooi. Oudere ooien met een ooi- en een ramlam. Z 4705 met lammeren 7157 en 7158. Typisch drietal met mooie kop pen, doch iets beknopt. Eig. M. A. Geuze. Oudere ooien met ooilam. Z 4412 met lam l.o. 7190 eigen. L. J. Vermaas, Sint Maartensdijk. Best ontwikkeld, zeer goede huid. Oudere ooien met ramlam. Z 2927 met lam l.o. 7405 eigen C. L. Geluk, St. Maartensdijk. Zeer fraai koppel. De wol van het lam zagen we graag wat fijner. Jaarling ooien met ooilam, l.o. 5852 met lam 7398. Typisch koppel, doch iets beknopt. Eig. L. J. Mol, St. Maartens dijk. Tweetallen ooilammeren, l.o. 7182 en 7186 eig. J. Boonman te Oud-Vossemeer. Zware lammeren met voldoende type. Bij de rammen werd zonder concur rentie l.o. 6357 van M. A. Geuze tot kampioen aangewezen. De kampioenskeuring bij de ooien was spannend. Uiteindelijk werd hier voor aangewezen de 2-jarige Z 4698 van L. J. Vermaas te St. Maartensdijk. Fraai gelijnde, evenredige ooi, doch kan in de halsaanzetting even zwaarder zijn. Het reserve-kampioenschap was voor de 8-jarige Z 2927 van C. L. Geluk te St. Maartensdijk. Typische ooi met fraaie voorbouw en uitstekende flank diepte. Als gevolg van enige slijtage- verschijnselen ontviel haar het kampi oenschap. Vermeldenswaard is, dat ze in 7 worpen 15 lammeren gaf, waarvan 14 werden groot gebracht. Ideale weersomstandigheden omlijst ten deze zeer goed geslaagde keuring. J. H. LANTINGA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7