Opfokwedstrijd voor kalveren op Schouwen-Duiveland De GEITEN op de fokdag te Zierikzee 569 De geiten op de Thoolse dag Wedstrijd handmelken ZEEUWS LANDBOUWBLAD eens fouten gemaakt. Ook het voorbrengen was niet altijd even goed. Aan het toilet was veel zorg besteed, niettegenstaande in verband met het exte rieur van liet betrokken kalf, dit ook nog voor verbetering vatbaar is. Maar alles moet geleerd worden. Een 4-tal deelnemers wisten meer dan 190 van de 260 punten te verwerven. De eerste prijs sleepte mej. Sari Verburg van Noordgouwe in de wacht met 209 punten met haar kalf Roosje 10. De verdere uitslagen zijn achtereenvolgens: Mevr. D. Verburg-Ganzeman te Noordgouwe, met het kalf Ada; C. Goudswaard te Oosterland, met het kalf Kees; D. de Reus te Oosterland, met het kalf Ineke; Th. Verburg te Noordgouwe, met het kalf Emma 2; mej. I. Bolijn, ie Zierikzee, met het kalf Hennij; A. P. Koster te Duivendijke, met het kalf Atie; G. Moelker te Ellemeet, met het kalf Josephien; mej. I. Bolijn te Zierikzee, met het kalf Hertha 46 en A. P. Koster te Duivendijke, met het kalf Hilde. Moge deze eerste wedstrijd gevolgd worden door een volgende met grotere deelname. Het is echt leuk en bovendienleerzaam! C. d. E. Het maximaal te behalen punten is als volgt: Aan de hand van de stalkeuringen Oppas en algemene verzorging 30 punten Huisvesting en weide 30 punten Omgang en voorbrengen 20 punten Netheid en boekhouding 20 punten Totaal 100 punten Voeding en opfokkosten 100 punten Eindkeuring Omgang en voorbrengen 20 punten Toilet 40 punten 60 punten Het is voor de deelnemers veelal moeilijk de be schikking te krijgen over een kalf, dat op het ver eiste tijdstip is geboren. Bij de meeste veehouders werden er tussen oktober en januari maar weinig kalveren geboren. Een enkele deelnemer kwam daarom met een stier voor de dag, niettegenstaan de hij ook liever een vaars had gehad. De kwaliteit van de kalveren is verder ook af hankelijk of op het betrokken bedrijf over een al of niet doorgefokte fokveestal wordt beschikt. Elke rundveeliefhebber in de dop moet aan een kalver- opfokwedstrijd kunnen deelnemen. Het is leuk werk. De kalveren zijn namelijk geheel op de zorg van de deelnemers aangewezen, die er dan ook zo veel mogelijk zelf aan moeten doen. Totaal 260 punten HIERUIT blijkt, dat de toegekende punten op de eindkeuring voor het uiteindelijke resultaat niet doorslaggevend zijn. Om deze reden is de uit slag van een kalveropfokwedstrijd voor de toe schouwers op de eindkeuring wat moelijk te vol gen. Vooral ook niet, omdat het exterieur en fok- type van het kalf niet in aanmerking wordt geno men. DE grootste bevrediging voor de deelnemers schuilt dan ook niet zo zeer in de te behalen eindplaatsing, maar in het feit, dat men met zijn vee op goede en vertrouwde voet raakt. Dit kan het begin betekenen voor het leggen van de basis vo<^ e~n goede en produktieve veestapel in de toekomst. Aue ueelnemers en deelneemsters hebben goed hun best gedaan. Hier en daar werden nog wel OP de fokveedag voor Schouwen-Duiveland, gehouden op 30 juni, had ook de eindkeuring plaats van de kalveropfokwedstrijd. Deze wedstrijd werd georganiseerd door de L. J. G. De deelname was niet bijzonder groot, n.l. 8 deelnemers en deelneemsters met in totaal 10 kalveren. Het doel van een opfokwedstrijd voor kalveren is de belangstelling en lief de voor de rundveefokkerij aan te kweken. Als vanzelf wordt daarbij ook in zicht verkregen in de voeding, verzorging en opfokkosten. Bij dit soort wedstrijden wordt gewerkt naar een schema, opgesteld door het Technisch Landbouw Jongerenwerk. De beoordeling van de kalveren vindt plaats aan de hand van de bevindingen bij een drie- a viertal stalkeu ringen, waarbij wordt gelet op: a. oppas en algemene verzorging; b. huis vesting en weide; c. omgang en voorbrengen en d. netheid en boekhouding. Bij de eindkeuring, waarbij de kalveren dus bijeen gebracht worden, wordt gelet op a. omgang en voorbrengen en b. het toilet van de kalveren. Boven dien wordt de wijze van opfok en de kosten daarvan beoordeeld. de geitenfokkerij bedrijven. Het is zowe] voor de plattelands- als de stadsgebieden een waardevolle sport, die bovendien voordelig is, doordat een goed gevoederde en verzorgde geit veel hoogwaardige gezonde en lekkere melk oplevert. C. d. E. OP de Thoolse Dag werden voor bet eerst een 13 geiten en lammeren aangevoerd door een 3-tal leden van de Geitenfokvereniging te St. Maartens dijk. Deze fokkers bleken over goede melkgeiten met beste uiers te beschikken. Kampioene werd van de afdeling de geit Ellie 1598 R van A. C. Rozendaal te Gorisboek. Hoewel nog gering in aantal, vormde het l>este groepje geste!» een aardige stoffering van de Thool se Dag. De belangstelling voor deze kleine afdeling was dan ook groot. WEDSTRIJDEN in het handmelken zijn in Zee land weinig bekend. Tholen had vorig jaar hiermede de primeur. Bij de veelzijdige activiteiten van de op 7 juli gehouden Thoolse Dag, was even als vorig jaar een wedstrijd in het handmelken in het programma opgenomen. Voor een dergelijke wedstrijd zijn beperkingen, wat het aantal deelnemers betreft, noodzakelijk. Na selectie werden 4 deelnemers, die allen op Tho len woonachtig zijn, in de gelegenheid gesteld, elkaar in de vaardigheid van het melken te be kampen. De deelnemers van vorig jaar waren voor deze wedstrijd uitgesloten. Dc basis van de beoor deling berust op: Zindelijke melkwinning, behandeling en om gang met de koe, houding en wijze van zit ten, manier van melken en vingerstanden, regelmatig en krachtig melken, uitmelken en manier van namelken en de melksnelheid per minuut. VOOR het verkrijgen van een zx> goed mogelijk beeld werden door elke deelnemer 2 koeien gemolken. De jury wees na beoordeling de volgen de rangorde aan: 1. P. Fase te Poortvliet; 2. C. P. Kleppe te Pbort- vliet; 3. C. M. van de Zande te Thoien; 4 J. J. Stoutjesdijk te Stavenisse. De wedstrijd, die een goede publieke belangstel ling trok, had een vlot verloop. De verschillen in de prestaties van de deelnemers waren echter gro ter dan vorig jaar. We menen te mogen verwachten, dat een melk- wedstrijd een vaste plaats zal krijgen in het pro gramma van de jaarlijkse Thoolse Dag. J. H. LANT1NGA. Hoofdassistent A b/d R. V. V. D. DE kring van geitenfokverenigingen op Schouwen-Duiveland gaf met een inzending van 34 Neder landse witte kortharige geiten een aardige noot aan de Fokveedag, die op 30 juni werd gehouden. De omvang van de geitenfokkerij is weliswaar niet meer bijzonder groot, maar op Schouwen-Dui veland wonen nog een aantal geitenhouders, die met ere de naam van fokker mogen dragen. De kwaliteit van de getoonde lammeren en melk geiten was over het geheel goed. De kwaliteit van het fokmateriaal is in enkele jaren verrassend snel verbeterd. Dit is vooral te danken aan een twee tal bokken, die de laatste jaren intensief voor de fokkerij zijn gebruikt. Van de 8 éénjarige geiten bezette Helma 4756 R. v. J. de eerste plaats. Deze rubriek was niet zo goed, doch de uiers waren best ontwikkeld, al kon de vorm in verschillende gevallen beter. De 6 tweejarige melkgeiten vormden een beste rubriek met prima uiers. Hieruit kwam de kam pioene voort. Ook de 3-jarige geiten, met voorop de reserve-kampioene, vormden een goede collectie. Een kleine, maar beste groep melkgeiten was het oordeel over de 4-jarige geiten. Ada 1571 K. S., van M. v. d. Schelde te Duivendijke bezette hier de eerste plaats. Deze produktieve geit, ze gaf als 2-jarige 968 kg melk met 3,57 vet in slechts 245 dagen, vertoonde ondanks een slechts matige con ditie haar sterke en fraaie bouw. Bij de oudere geiten deed Maggi van Schouwen 1640 S, van C. J. Geleynse te Schuddebeurs (prod, als 1-jarige 688 kg melk met 3.77 vet in 298 dage?.) een goede gooi naar het kampioenschap. Deze best ontwikkelde, ruim en diep gebouwde geit moest het tenslotte afleggen tegen de even meer adel vertonende kampioene en reserve-kampioene. De 5 oudere melkgeiten werden beoordeeld als een goede groep melkgeiten met een best kopnummer. Bij de verenigingsgroepen was de uitslag: 1 prijs Geitenfokvereniging Zierikzee. 2 a prijs Geitenfokvereniging Eiker zee. 2b prijs Geitenfokvereniging Renesse. 3 prijs Geitenfokvereniging Haamstede. Het is verheugend, dat op Schouwen-Duiveland verschillende jongere fokkers met enthousiasme Vania 1638 S, geb. 2-5-'59. Eig. J. Pannekoek, Schuddebeurs. Kampioen fokdag Zierikzee. Van de bok Diederik Theodoras, 895 S, die vorig jaar voor de K. I. naar Utrecht werd verkocht, werd een groep van 9 afstammelingen getoond. Alle goede en ook robuuste melkgeiten met goede uiers. Van de jongere bok Robert van Kasteelweg 906 S werden 3 melkgevende geiten en een 7-tal lammeren getoond. Deze fraaie bok met veel adel fokt éen edele melkgeit met prima uier. Beslist een vaderdier, dat verdient zo lang en intensief mogelijk voor de fokkerij gebruikt te worden. On der zijn afstammelingen kwam de kampioene Vania 1638 S, van Joh. Pannekoek te Schuddebeurs voor. Het reserve-kampioenschap werd behaald door een kleindochter van Diederik Theodoras Willie 1612 S, van L. Kloet te Haamstede. Deze nog jonge, sterke melkgeit produceerde als éénjarige 653 kg melk met 3,94 vet in 328 dagen. Het zou te ver voeren alle uitslagen volledig te vermelden. We volstaan daarom met het noemen van de la-prijzen en een korte omschrijving van de betrokken rubriek. Van de lammeren bezette de dochter van de kampioene en van dezelfde eigenaar, Queen van de Vijfschouwtjes 4844 R. v. J. de eerste plaats. Over het geheel een uniforme groep lammeren met uitstekend type. Enkele dieren vertoonden kleine afwijkingen in schouder en benen. Afstammelingen van de bok Diederik Theodoras 895 S. Fokdag Zierikzee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5