Produktie van Kalfsvlees i z Aktie Noodfonds buitengewone omstandigheden IN DIT NUMMER No. 2589 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 15 JULI 1961 49e Jaargang: Zeeuws lAHÓBOQWBlAÖ Op sommige bedrijven in Zeeland wordt de eco nomische mogelijkheden van het kalvermesten bekeken. Dit artikel kan enige richting geven aan verdere ontwikkeling. DE Nederlandse boer toont een vergrote belangstelling voor de rundvlees- produktie, als gevolg van de toegenomen vraag vooral voor export. Oo vele kleine bedrijven ontwikkelt zich, als een bijzondere vorm van vlees- produktie met een in betekenis toenemende markt vooral in het buitenland, do mesterij van jonge kalveren. Deze kalveren worden tot circa 100 dagen (13—15 weken) gemest, waarbij in hoofdzaak met de goedkopere kunstmelkpreparaten goed kalfsvlees kan worden verkregen. In de jaren van 1950—1960 steeg de produktie van kalfsvlees als eind- produkt van 4 tot 26 duizend ton, terwijl die van nuchter kalfsvlees van 17 tot 8 duizend ton daalde. Het aantal slachtingen van nuchtere kalveren daalde over genoemde periode van 590.0(K) tot 340.000, als gevolg van de in het algemeen sterk toegenomen produktie van vooral jong rundvlees (vette kalveren, vleesstieren, ossen en vaarzen). De totale rundvleesproduktie narn in 10 jaar toe van 110.000 tot 210.000 ton. De kalvermesterij past evenals de varkens, en pluimveehouderij het beste op kleine gezinsbedrijven. Aan de dieren individueel dient voldoende zórg. te worden besteed. In de afgelopen jaren is het mogelijk gebleken om de eer dei- toegepaste vollemelk-voeding te vervangen door künstmelkprodukten met behoud van de typische goede kwaliteiten van het kalfsvlees. Deze ontwik keling heeft het zelfs mogelijk gemaakt om geheel onafhankelijk van de produktie van het bedrijf, de kalvermesterij te beoefenen. Stierkalveren lenen zich het beste voor deze vorm van vleesproduktie, maar met vaarskalveren kunnen ook goede resultaten worden verkregen. DE VOEDING ItfC voeding vraagt echter bijzondere zorg en wijkt sterk af van die van andere mestdieren. Voor een goede start dienen de mestkalveren na de geboorte biest van de moeder te ontvangen. Tot een leeftijd van 2 weken is uitsluitend biest en li ruime mate melk van de moeder noodzakelijk, vooral wanneer de kalveren zijn bestemd voor verkoop naar mestbedrijven. Het is ter besparing van moeilijkheden (darmstoringen) zeer aan te bevelen, deze kalveren steeds 2 weken op het be drijf, waar ze geboren zijn aan te houden. Een ZOATiS bekend werd op de laatstgehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij besloten over te gaan tot het instellen van een permanent hulpfonds voor agrarische noodgevallen in Zeeland. Aanleiding hiertoe is geweest de dit jaar optredende schade in land- en tuinbouw, in het bijzonder op Schouwen - Duiveiand, die voor een aantal bedrijven rampzalige gevolgen dreigt aan te nemen. Uit dit fonds, dat een blijvend karakter zal hebben, zal het mogelijk zijn, renteloze voorschotten te verstrekken voor alle agrarische nood gevallen. Hoewel de besprekingen met de andere organisaties tot het gezamen lijk voeren van een aktie nog gaande zijn, heeft het Bestuur der Z. L, M. (ervan overtuigd zijnde dat spoedige hulp noodzakelijk is) besloten nu reeds met deze aktie te beginnen. Zodra het overleg in 3 C. L. O. ver band of in het kader van het Landbouwschap tot resultaat leiden kan deze aktie desgewenst gezamenlijk gevoerd worden. IN een recent door liet Bestuur der Z. L. M. aan de voorzitters en secretarissen van de kringen en afdelingen verzonden schrijven wordt de medewerking van de afdelingen gevraagd nu een begin te maken met de aktie tot bet vormen van dit hulpfonds. Bijdragen kun nen gestort worden op een speciaal hiertoe geopende rekening: „Hulp fonds Agrarische Noodgevallen" bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Goes, Giro no 64539. ïn het Zeeuws Landbouwblad zal regelmatig het tolaal ontvangen bedrag verantwoord worden. Van verschillende zijden is reeds 4500, aan bijdragen toegezegd, terwijl reeds meerdere toezeggingen ontvan gen zijn. De Nederlandse Suikerindustrie lieeft eveneens de helpende hand toegestoken door het voornemen een nader te bepalen hoeveel heid schuimaarde tegen zeer gunstige voorwaarden (o.m. gratis levering en een tegemoetkoming in de vracht, en leveringskosten!) beschikbaar te stellen. Gaarne bevelen wij deze inzamelingsaktie in een ieders aandacht aan. Het moet mogelijk zijn op korte termijn aan dit fonds de nodige uit breiding te geven indien een ieder, die daartoe in staat is zijn steentje bijdraagt. SPOEDIGE HULP IS GOEDE HULP Een groot aantal verslagen van de FOKVEEDAGEN te Zierik- zee en Tholen en van de var- kensfokdag in Zeeuws-Vlaan- deren pag. 569, 570, 57 L, 572 Veulenkeiiringen, premiekeurin- gen en fok dagen Het eerste ver slag van de keuringen te Oost burg en de uitslagen van de keu ringen te Hulstpag. 568 Het eerste gedeelte van de notulen van de H. B. vergade ring te Wissenkerke pag. 573 Oogstmethoden en landbouw machines pag. 574 en 575 Het nieuwe hardfruitseizoen gaat beginnen. De tuinbouwpagina geeft hier over alsmede over de bessensnoei en de Amerikaanse kruisliessen meeldauw bijzonder heden oppag. 577 De pagina „Voor de Vrouw" en „De Boerenjeugd'' zijn zoals elk jaar gedurende de zomermaan den elk tot een halve pagina teruggebracht. Tezamen nu pag. 579 IT DAGEN Boekhondbureau der Z, L. M. pag. 566 directe handel tussen fokker en kalvermester zon der de risico's van het reizen via markten zou veel sterfte in de eerste levensweken kunnen voor komen. Bij aankoop van de jonge kalveren moet zeer voorzichtig worden gevoerd. De eerste dag na aankomst gekookt water op lichaamstemperatuur, de tweede dag aangemaakt met M van de door de fabrikant aanbevolen hoeveelheid kunstmelk. De 4de en 5de dag kan dit de helft zijn, de vol gende 2 dagen zodat pas na 1 week de aan bevolen concentratie van de. kunstmelk wordt ver strekt. Alleen zeer ervaren kalvèrmesters kunnen deze aanloopperiode bekorten. De meeste tegen slagen zijn echter het gevolg van een te sterke voeding in de week na aankomst op het nieuwe bedrijf. De zgn. 100-dagen mesterij vergt het uiterste van de kalveren. De voedingsvoorschriften van de fabrikant van de gebruikte kunstmelk dienen dan ook zeer nauwkeurig in acht te worden genomen. Het water speelt ook een grote rol. het moet on berispelijk en op temperatuur zijn. De mester moet bij elk kalf letten op de algemene gedragin gen, hei: drinken en de consistentie van de mest. Men dient er verder rekening mee te houden, dat de drinkschema's gemiddelden aangeven en dat elk kalf zijn eigen norm heeft. Het mesten van de dieren als kistkalf komt in ons land steeds minder voor. Het gebeurt thans vrijwel overal in speciale boxen of kooien, waarin de dieren zich behoorlijk kunnen bewegen, het voeren gemakkelijk gaat en de mest dagelijks kan worden gecontroleerd en zonodig afgevoerd. Op eèn goede constructie van de hokken en 4e voedersystemen gaan we hier niet nader in. Het is ook mogelijk gebleken, de kalveren loslopend in groepjes te mesten, waarbij de dieren tijdens en tot een half uur na het drinken, moeten worden vastgezet. Dergelijke groepsboxen zijn wel goed koper, maar vragen meer arbeid en belemmeren een goede controle op de mest. Het af en toe mesten van een kalf heeft weinig invloed op het totale bedrijfsresultaat. De gang bare methode laat het toe een groter aantal kal veren gelijktijdig te mesten. Bij de opzet van grol ere aantallen mestkalveren is het verantwoord speciale voorzieningen te treffen voor stalling en voedering met het doel de investeringskosten per dier te beperken en de arbeidstijd te verkorten. DE KOSTEN I\E totale kosten, exclusief arbeid en gebouwen, voor het mesten van een kalf, zijn als volgt te berekenen: Aankoop kalf (bijkomende kosten inbegrepen) ƒ120,— Melkvervangend' preparaat 140 kg a 1,30 (met inbegrip van verwarming e.d.i 182,— Risico en veeartskosten 5 ¥2 van 300 16,50 Rente x 5 van 200,3,50 Werktuigen en gereedschappen 5,— Slachtverzekering, transport en overige kosten 15,— Totaal 332,— De aankoopkosten van een „melkkalf" van 10 a 45 kg zijn gesteld op 120,wat neerkomt op omstreeks 2,75 per kg 1. g. Naarmate voor de mesterij geschikte kalveren zwaarder zijn, mogen ze iets duurder zijn, omdat de kans aanwezig is, dat deze na aankoop beter doorgroeien en wat minder voer per kg groei vragen. Er kan gemid deld van worden uitgegaan, dat voor 1 kg groei 1,4 kg kunstmelkpreparaat nodig is. Het melkvervangende preparaat kost ruim 1,20 per kg. Voor verwarming^kosten is 1 cent per 1 aangekochte kunstmelk gesteld, zodat met een, prijs van 1,30 per kg is gerekend. Voor risico en* veeartskosten is 5 ¥2 van 300,d.i. het aan koopbedrag van het kalf -f de voederkosten, ge nomen hetgeen door practische mesters aan de hoge kant wordt geacht. De rente is berekend van het aankoopbedrag van het kalf en de halve voerkosten. De aangenomen kosten van ƒ5,per kalf voor werktuigen en gereedschappen (zoals boiler, (Zie verder pagina 567.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1