Weekoverzicht Noteringen LOOFTREKKEN OF DOODSPUITEN IN 1961? VOORLOPIGE AANGIFTE GRANEN, PEULVRUCHTEN EN FIJNE LANDBOUWZADEN OOGST 1961 MARKTBERICHTEN VLAS Z A T ,E K V( A J* I- 4SIU IN de afgelopen week was de binnenlandse graan markt zeer vast gestemd. Inlandse zomergerst werd in grotere mate gevraagd tegen oplopende prijzen. Het aanbod was echter van geen betekenis meer. Ook op de nieuwe oogst, levering augustus/septem ber ontwikkelde zich enige activiteit in dit artikel, doch zaken van betekenis kwamen niet tot stand. Inlandse maalgerst, hoewel eveneens in grotere mate gevraagd, ondanks hogere prijzen, was praktisch niet meer verkrijgbaar. Van inlandse tarwe, zowel voor wat betreft de restanten oude oogst als ten aanzi en van de nog niet beschikbare nieuwe oogst vallen geen bijzonderheden te melden. De nog beschikbare restanten inlandse rogge ondervonden iets meer belangstelling en wel speciaal die kwaliteiten, welke geschikt of geschikt te maken waren voor bakdoeleinden. De prijs kon zich dientenge volge goed handhaven. Voor de nieuwe oogst, levering september/december bestond een grotere belang stelling dan in de voorafgaande weken. Er werden nog slechts weinig zaken gemeld zij het tegen iets hogere prijzen. - Inlandse haver bleef in het eerste gedeelte van deze overzichtsperiode kalm gestemd met weinig zaken. De laatste dagen echter ondervond dit artikel aanzienlijk meer belangstelling als gevolg van een zeer vaste internationale markt. Regelmatig werden hogere prij zen geboden doch het aanbod was van geen betekenis meer waaruit kon worden geconcludeerd, dat ook rlit artikel praktisch geruimd is, Op de rtïeüwë oogst levering september/december ondervond dit artikel eveneens meer belangstelling zodat ook op deze termijnen iets hogere prijzen bedongen konden worden. Als geheel sloot de markt in een vaste stemming niet weinig aanbod. Aangezien de kopers zich geheel afzijdig hielden is zowel de erw ten*'als de schokkermafkl flauw gestemd met af brok kelende prijzen. In bruine bonen ging praktisch niets om. Karwijzaad is goed prijshoudend gestemd. Blauw maanzaad daarentegen lag verlaten in de markt. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht 6—12 juli 1961, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam, voor Zeeland: Goes tel. 011006451: De omzetten op de Aardappeltermjjnmarkt be paalden zich vrijwel uitsluitend tot het ras Bintje voor de april-notering, terwijl slechts enkele contrac ten tot stand kwamen in de pootaardappelen. Na een aanvankelijke stijging der prijzen trad een daling in maar herstelden de noteringen zich vrijwel op het tot dusver hoogst bereikte punt n.l. 15,60 voor de Bintje 35 mm voor april. De omzet bedroeg 495 contracten (7425 ton). CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje 35/april opende op ƒ15,30 en iiep op tot 15,60 waarna een daling intrad tot 14,80, enkele dagen schommelde de notering rond de 15,-— om op de laatste beursdag op te lopen tot ƒ15,60 met een slotnotering van 15,50, de overige maan den bleven zonder omzetten met ver uiteenlopende bied- en laatprijzen. Alpha 40/geen zaken. Furore 40/—: geen zaken. POOTAARDAPPELEN. Bintje A 35/45: voor november werden nog enkele contracten afgesloten óp 22,30 en 22, BEURSBERICHT MARKT GOES, li JULI 1961. Vlas. Voor vlas van de nieuwe oogst worden prij zen van 1500 tot 2000 per ha betaald, levering op auto. De prijs voor ongerepeld vlas, uit de schelf ge leverd, bedraagt 1722 cent per kg. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter 90 ƒ95; Weidehooi, idem ƒ70ƒ.75 per...tori. Veldbeemd ƒ35ƒ40; Roodzwenk ƒ25 -ƒ30 per ton. Eieren. Voor de eieren geldt een prijs van ƒ1,82— 1,86 per kg. In de „Mededelingen" van de N. A. K. komen Ir. M. M. de Lint en Ir. Th. de Bruin van de P. I). naar aanleiding van de vraag loof trekken of dood spuiten van het pootgoedgewas tot de conclusie dat: Bij voor de aardappelziekte vatbare rassen da gewassen die door deze ziekte zijn aangetast die nen te worden doodgespoten. De gewassen, die ongeveer een week vóór de N. A. K.-rooidatum nog vrij van de aardappelziekte zijn, kunnen wor den loofgetrokken, waarbij het aanbeveling ver dient het gewas enkele dagen vóór het looftrekken licht dood te spuiten. Bij, voor de aardappelziekte weinig vatbare rasse»/ die rif nah' fooftrékken de voorkeur te wor den gegeven. Uit de, per ras gespecificeerd, voorlopige aan gifte in ha van granen, peulvruchten en fijne landbouwzaden, opgenomen in de „Mededelingen" van de" N. A. K. ontlenen wij het totaal in ha per gewas over 1961 met tussen haakjes deze cijfers over 1960: Wintertarwe 6520 ha (1574); Wintergerst 380 ha (470); Winterrogge 3092 ha (4155); Zomertarwe 2906 ha (2205); Zomergerst 4324 ha (3206); Haver 7235 ha (6237)Ronde groene erwten 1659 ha (1949); Schokkers 584 ha (1040); overige peul vruchten 436 ha (356); Vezelvlas 12133 ha (16503). FRUITAFZET 5—11 JULI 1961. Restanten aardbeien zonder dop voor de industrie noteerden van 70—100 ct per kg. Mooie kwaliteit in doosjes noteerde van 3550 cent per 250 gram, vooral Talisman was gewild. Frambozen in doosjes voor de industrie bleven ge vraagd, de prijzen liepen van 120- 146 cent per kg. Lo,s voor sapbewerking werd van 6064 cent betaald. Rode bessen liepen terug in hoeveelheid, de prijzen trokken aan, voor de industrie tot. 52 a 58 cent per kg. Voor verse consumptie werd van 6075 cent per kg betaald. Van zwarte bessen werden grote hoeveelheden ge veild, tot 30 a 40 ton per dag en per veiling. De prijzen trokken aan het eind van deze verslagweek aan tot 123 a 126 cent voor I, II noteerde toen van 116117 cent per kg. Rijpe kruisbessen noteerden van 3770 cent. Vroege Orange pruimen werden met 4070 cent be taald. In de kersen deden Klérken van 190- 205 ct; Vleeskersen van 68104, Krieken van 101115 cent per kg. Het appelseizóen. zette in met Close, deze bracht al naar de kwaliteit van 40—100 cent op. Val en kroët van Yellow Transparant deden 1333 cent per kg. De provinciale afzetcommissie voor fruit gaf met ingang van 13 juli de maal. 65 mm en op, vrij. EIERMARKT BARNEVELD. Aanvoer 2.100.000 stuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks): Eieren van 60 tot 65 gram ƒ14—ƒ14,65; algemene prijs ƒ14,35; kiloprijs ƒ.2,31 (basis 61,5 gram). Henne-eieren van 40 tot 57; gram ƒ6,50ƒ12.50; kiloprijs 1,62 ƒ2,19. 56* UIT EEN acfttim •T# Weekboèk vam BRAM-vrtoTS,CTkMÊK 11 juli. Het vorige weekend met 11 mm regen, deed de suikerbieten en de aardappels weer goed. Nu is het weer dorsweer en overal zie je de maaidorsers bezig in het graszaad. De hoeveelheid graszaad in Zeeland zal dit jaar wel belangrijk zijn. Je denkt wel eens bij jezelf, zou er niet te veel van komen, maar deskundigen beweren, dat er nog meer vraag dan aanbod is. We kunnen nog gerust wat meer exporteren, dus maar moed houden Er is natuurlijk in de gehele wereld veel graszaad nodig om in de behoefte te voorzien. Gezien de aanleg van de vele parken en de sportvelden, ook voor de; vernieuwing hiervan is heel wat nodig. Het is een mooi gewas, het past góed in ons bouwplan, is een goede voorvrucht en laat een goede stoppel achter. Het vlas vraagt nu onze aandacht. De warme dagen deden het vlas ineens opschieten, doch nu is het wel wat verminderd. Je hoort dat er enige percelen goed vlas zijn verkocht tegen mooie prij zen. De zware percelen vragen met het plukken nogal wat zorg; ze zijn eerst door de wind de ene kant op gewaaid en gezakt en later weer, toen het overeind stond, naar de andere kant. Ook is het vlas nog niet zo rijp, waardoor het wat meer in elkaar blijft hangen. De erwten laten het op de lichte plaatsen ook al wat zitten en zullen niet lang meer vast staan, vooral de vroeggezaaide percelen. Zo komt de grote oogst weer aan. De gefreesde grasstoppel laat ons zien, dat het jaar weer al een eind is verstreken en geven de eerste kale vlek tussen de groene en geelwordende velden. De vacantie staat voor de deur en de uittocht naar andere landen en plaatsen is weer begonnen. De mens wil nu één keer in het jaar eens wat anders dan zijn dagelijkse beslommeringen, wil er eens uit en wat anders zien. Buurman Willem en Plone zijn vrijdag met die warmte naar Den Haag geweest. „Jón", zei buurman, „ik eb jaeren geleën over de ouwe Pier gediffeleerd en noe wil ik ok wel. is over de nieuwe lópen. „Jón, jón", zei toure, wat is da 'n mooi dienk gewonen. En druk, dat het erop was 't Is wel een diere bouw gewist, maer da zal zeker wel ren deren, oor. Je kunt er van olies kriegen, oor. Je ei gin gebrek te lieën, eten en drienken is 't er genoeg en vissen kun je er ok." „Jae," zei buurman, „maer om op iemand te wachten, die ik nog nooit gezien eb, daer kan ik nie an meedoen. Maer werm, werm in Den Aag. 't Was der ruum 30° C, dat is toch voor ons land gin bitje". „Maer weet je", zei bure, „wat ik nooit begriepe kan in de stad, der werken zo weinig mensen. Ze lieken ollemaele wel vrieje zitterdaegen te ebben''. Ja, dat lijkt zo, zeiden we, maar dat denken de stedelingen weer wanneer ze door ons land rij dein. Je ziet geen mens op 't land werken, alleen zie je er een paer melken, zeggen ze. En 7.0 is het ook; het werk dat binnen gebeurt, zie je niet. Ook wij niet in de stad. (Ontleend aan *De Vlasbode" van 6 juli j.l.) ROTTERDAM STKOVLAS. OOGST I960 is vrywel geheel verkocht. De kopers concentreren de volledige aandacht op het nieuwe gewas, zónder evenwei tot drukke activitei ten te komen. Te velde zijn meerdere zaken gedaan tegen zeer uiteenlopende prijzen. Hoewel er veel partijen die door hun stand geen grote oogstrisieo meer inhouden, zijn er ook veel percelen waaraan zeer grote risico's verbonden zijn. Waar het gemiddel de aantal, kilo's per ha boven het gemiddelde zal lig gen, waar. bovendien ook het aantal hectaren dé hon derdduizend zal betraderen, bestaat er geen vrees voor grondstoffentekort. De meest genoemde prijzen lig'gen tussen 1500 en 18Q0 per ha met kosten voor de .'kóper. In het zui- flen is een begin, gemaakt met plukken. KORTRIJK STROyLAS. DE handel te velde kent een begin, met enkele aan kopen waarbij de genoteerde prijzen zeer uiteen lopend zijn naar gelang de bijkomende voorwaarden betreffende de oogstwerkzaarnheden en het risico. De eerste overeenkomsten werden afgesloten in de omgeving van onze vlasfabrieken in Nederland. Het is opvallend dat er bij de inzet van een nieuwe kam- pagne betrekkelijk weinig belangstelling wordt be toond voor Normandisch strovlas. Voor beperkte handel welke zich afspeelt in eigen streek noemt men prijzen van 2.50 tót. 3 francs per kg.t waarbij dient genoteerd te worden dat de ko pers slechts verbintenis aangaan voor goede percelen waaraan weinig risico verbonden is. De Franse vlassers nemen het initiatief op de Franse markt en kopen onder de prijsbedingen per ha met het oog op het dauwroten onmiddellijk na het trekken. Hun handelsaktiviteit ontplooit zich. nu over nagenoeg alle vlasstreRen. De secundaire gewesten hebben veelal een göecf oogstrendement en voor tïe zwaarste percelen wordt 1.600 tot. 2.400 N. F. francs per ha betaald. Men neemt in. de minder geprezen vlasstreken schikkingen jom de vroeggezaaide percelen te slijteh; het gaat over gedeeltelijk gelegerde par tijen. Voor Nederland valt,'een zekere handelsaktiviteit te noteren in Zeeland en in de N.O.-Polder alwaar prezen van 1.300 tot 1.800 gulden per ha en .16 tof 20 cent per kg genoemd, worden. Men voorziet er een zware opbrengst. TS ONT ROLE achter ö,f kan meehelpen de ge- maakte fouten in 'de toekomst te Voorkomen zodat het resultaat beter wordt. Dit geldt niet alleen voor uw bedtijfsekonomische inzichten maar ook voor zuiver technische zaken. Zo kunt U thans in uw gewassen zien welke fouten er ge maakt zijn bij de onlcruidbestrijding met chemi sche middelen. Misschien wendde U het middel te laat aan of was de keuze verkeerd. Trek steeds lering uit gemaakte fouten. vvr AN NEER het perceel niet geschikt is om te W blijven liggen en wilt volgend jaar op uw graszaadstoppel een goedcmoogst, bewerk het land dan zodra het graszaad ?s gedorst. Is de stoppet moeilijk bewerkbaar met de werktuigen die U hebt, laat dit werk dan met een frees doen. Alleen in een goed bewerkte en goed verteerde graszaad- stoppel groeit een goede oogst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19