^Ooor de <*Urouw De eindstreep gehaald ^oncjeren ciktiviteiten VAN BET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP RECEPTEN L J G WEDSTRIJDEN L. J. G. AFDELING AXEL T rekkerbehendigheidswedstrijd Walcheren Gegadigden voor ZEEUWS LANDBOUWBLAD 579 ALS U deze regels onder ogen krijgt zijn de vakanties op middelbare en ulo-scholen begonnen. We hebben hele rissen namen in de krant kunen lezen van leerlingen, die naar een hogere klas bevorderd werden. We zagen honderden namen van hen, die de eindstreep behaald hadden. Zij zijn er en kunnen na een tijd van intense spanning heerlijk uitrusten. Voor hen, en ook voor hun ouders, is een zenuwslopende tijd achter de rug en we gunnen hen allen graag de ontspanning. Maar, als ik zoekend naar bekende namen, aan het eind van zo'n opsomming lees: „afgewezen zo of zoveel", komt er iets van beklemming over me, ook al heb ik de gezochte namen gevonden. Misschien zijn er onder hen, die gewogen en te licht bevonden zijn, leerlingen, die niet voldoen de hebben gewerkt en er wat met de pet naar gegooid hebben. Misschien zijn er ook onder die de capaciteiten missen om de inrichting van onderwijs, die de ouders voor hen hebben gekozen, te volken. Hoe aan ook, het zakken betekent, dat de sfeer in vele gezinnen wekenlang bedorven is als er zo'n pechvogel in hun midden is. Ten eer ste is de oudertrots gewond en dat is een vervelende geschiedenis. We pronken zo graag met on ze kinderen en dan is het niet plezierig als je niet uit volle borst in het koor van pronkende ouders kunt meezingen. Je voelt je echt tekort gedaan, dat jij nu juist één of meer kinderen moet hebben, die niet goed mee kunnen of hun best niet doen. Er wordt onder invloed van de teleur stelling gemakkelijk over het hoofd gezien, dat er, er, behalve de zozeer begeerde papiertjes, ook nog bepaalde karaktereigenschappen nodig zijn om als volwaardig mens in de maatschappij te slagen. ANLANGS sprak ik een moeder, die het heel verstandig opnam, dat haar zoon niet te best meekwam op school. „Het is natuurlijk jam mer, dat hij het onderwijs, dat wij voor hem ge kozen hebben niet goed kan volgen en hij mis schien op een school, die minder mogelijkheden biedt, zal terechtkomen," zei ze. Ze liet er echter onmiddelijk op volgen: „aan de andere kant heeft hij zulke goede eigenschappen, dat hij zich be slist tot een sterk sociaal voelend mens ontwik kelt en aan zulke mensen bestaat toch ook grote behoefte in onze hedendaagse maatschappij. Zie, ik ben er van overtuigd, dat in dit gezin de sfeer niet bedorven zal worden als de jongen de eind streep aan de onderwijsinstelling, die zijn ouders voor hem kozen, niet bereikt of naar een school gezonden moet worden, die beter bij zijn aanleg past. Zij beseffen, dat het gaat om het welzijn van hun kind en niet om hun eigen trots. Het ware te wensen, dat vele ouders de hierbo ven genoemde instelling bezaten. Teveel kinderen moeten terwille van de oudertrots geestelijk bo ven hun stand leven. Zij krijgen tenslotte een minderwaardigheidsgevoel, dat een vervelende ballast in het leven is, een ballast, die je niet ge makkelijk kwijt raakt. Door mislukking als er te hoog gegrepen is, zien vele ouders de toekomst van hun kind beslist te somber in. Vooral als het kind een jongen is en vader niets liever zou zien dan dat zoonlief nog een paar sporten hoger op de maatschappelijke ladder omhoog kan klauteren dan de sport, die hij bereikt heeft. En een jongen moet later de kost voor een gezin kunnen verdienen. Wie weet, misschien gooit hij het touwtje wel helemaal in de boot en laat hij het er bij zitten. En wat dan? Je kunt toch niet zonder diploma's in onze tijd? 70 denken een heleboel ouders, die in deze tijd van het jaa»een teleurstelling te verwerken hebben gehad. Zij zien de toekomst te somber in en daarom gaf ik het voorbeeld van de moeder, die het zo verstandig opnam en niet alleen oog had voor parate kennis, maar ook voor de goede karaktereigenschappen van haar jongen. Zij had .er vertrouwen in, dat haar kind toch nog wel goed terecht zou komen in de maatschappij ook al zou hij dan wel nooit een academische graad halen. Laten zij, wier zonen en dochters het niet ver der kunnen brengen dan enkele klassen op een H. B. S. of Ulo de advertenties der grote bladen eens aandachtig bekijken. Zij zullen tot de ont dekking komen, dat er kansen te over zijn voor jongelui, die werk kiezen waarnaar hun verlan gen uitgaat. Ze behoeven dan heus niet te mislukken, maar krijgen evengoed als hoger ontwikkelde jongelui de kans de maatschappij als gelukkig en volwaar dig mens te dienen. Daarom, nogmaals ouders: „Als u een teleur stelling of teleurstellingen te verwerken gekregen hebt, wanhoopt niet te gauw. Als u hen van jongs- af plichbesef hebt bijgebracht en dit zelf ook in uw dagelijks leven tot uiting laat komen, komt het met uw kinderen veel beter in orde, dan u nu durf te hopen. OP warme dagen kunnen wij best ons menu van aardappelen, vlees en groente eens vervangen door een gerecht, dat in zuidelijke landen gegeten wordt. Nu gaan mijn gedachten in de eerste plaats naar Italië, waar je zo heerlijk spaghetti eten kunt. Een pond spaghetti wordt in twee liter water, waarin ongeveer een eetlepel zout is opgelost. Zet de spaghetti eerst rechtop in het water totdat het deel, dat onder water staat buigzaam wordt. Voor zichtig drukken we de spaghetti geheel onder water en laten het geheel gaar worden. We mogen er geen pap van laten worden en moeten het deksel van de pan doen. (2 EEFT men de spaghetti als volledige m.aaltijd, dan dient hierbij een saus gegeven te worden, die voedzaam is. Neem b.v. 3 ons vlees, snijd dit in kleine stukjes en bak ze gaar in een paar lepels hete olijfolie, voeg hierbij een blikje tomatenpuree of verse tomaten plus een kopje water, een gesnip perde ui, wat selderij en een paar laurierbladen bij. Laat alles sudderen tot een mooie gladde saus is ontstaan. Maak deze af met geraspte, belegen kaas en dien het gerecht zo warm mogelijk op. U kunt de saus ook variëren door inplaats van vlees sardientjes of ansjovis te gebruiken. *£el a^ IT jaar is het de afdeling Axel van de L. J. G. weer gelukt een bietenzaaiwedstrijd te orga niseren. Ditmaal kon daaraan tevens op initiatief van de juryleden, de heren W. L. den Hamer, W. Dekker en C. de Feijter, een wiedwedstrijd wor den toegevoegd. Bij deze wedstrijd, die inmiddels ook gehouden is, werd op de volgende punten gelet diepgang bij het wieden, 0 het evenwijdig langs de rijen rijden de breedte van de niet bewerkte .strook langs de bietenrijen, of de bieten tijdens het wieden niet bedekt werden door grond, de afstelling van de machine e.d. C VENEENS naar aanleiding van een suggestie van de jury, werd een aardappelver pleging s- wedstrijd georganiseerd. Hierbij werd gekeken naar: het recht rijden, de ligging van het gewas de aansluiting.. De prijsuitreiking van de bietenzaai- en wiedwed strijd vond plaats op 17 mei in „Het Centrumte Axel. Door de jury werd vooral gewezen op het nut van dergelijke wedstrijden. Immers door der gelijke wedstrijden wordt een beter werken gesti muleerd. Beter werken betekent overigens nog altijd lagere kosten en hogere opbrengsten. Te vens was de jury de mening toegedaan dat door de&e wedstrijden de animo voor het werken in de landbouw mede verhoogd kan worden. Hierna werd allereerst de uitslag bekend ge maakt van de bietenzaaiwedstrijd. Deze was: E. D. van Doeselaar te Axel, 8 p.; 2. J. Due- rinck te Axel, 88V2 p.; 3. C. de Putter te Axel, 79Vz p.; 4. J. v. Wijck te Axel, 77'/z p.; 5. A. Sturte- wagen te Koewacht, 76Vz p. De bietenwiedwedstrijd gaf de volgende uitslag te zien 1. AOverdulve te Zaamslag, 83 p.; 2. D. v. Doe selaar te Axel, 82Vz p.; 3. F. Scheele te Zaamslag, 82 p.; 4. J. Haak te Axel, 81 p. en 5. M. Verhulst te Axel 80Vz p. De uitslag van de aardappelverplegingswedstrijd werd bekend gemaakt op de gecombineerde leden vergadering van 9 juni j.l. Voordat de jury de uitslag bekend maakte werd zoals gebruikelijk nog een korte uiteenzetting ge geven. Daar dit het eerste jaar was dat deze wedstrijd georganiseerd werd, gaf de jury toe dat men hier nog veel ervaringen over op had moeten doen. Daarna werd de uitslag bekend gemaakt: op lichte grond: 1. C. Steendijlc te Axel, 69 p.; 2. A. Dieleman te Axel, 64 p. en 3. F. van Ar enthals te Axel, 60 p. Op zware grond: 1. P. Dieleman te Axel, 73 p.; 2. A. Sturtewagen te Koewacht, 71 p. en 3. A. Tollenaar te Sluiskil 70 p. ÖP zaterdag 15 juli a.s. om 1 uur zal op het be drijf van de heer K. Poppe te Grijpskerke een trekkerbehendigheidswedstrijd worden ge houden. Het parcours is geheel vernieuwd en aantrekkelijk gemaakt voor de deelnemers en het publiek. Dc deelname is goed en bij goede weers omstandigheden zal het een spannende strijd worden. Ï\E P. J. G. N. deelt ons mede, dat de mogelijk- heid bestaat dat een jonge plattelander deel neemt aan een excursie naar India. Tijdstip: vermoedelijk oktober, november of december 1961. Duur: 5 weken (incl. reis per vliegtuig). Kosten: ƒ3000,getracht wordt dit bedrag gedeeltelijk of geheel te subsidiëren. Waar de P. J. G. N. niemand in zijn kring kan vinden, wordt ons gevraagd of wellicht een jon gere zelfstandige boer, tuinder hiervoor belang stelling heeft. Een spoedig antwoord noodzakelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15