Nieuw hardfruitseizoen gaat beginnen Êif*.CQ'ilIf VBSBföBËtTC Het ideale ras voor de bl/vf'KtWC groen voederdrogeri jen 577 TUINBOUW Korte wenken DINGEN YAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOUWBLAD UORIGE week is dan het nieuwe hardfruitseizoen in Zeeland begonnen. Vanaf donderdag mcchten de grote maten van de Yellow Transparant op de veilingen worden aangevoerd. Het ging enkel nog maar om de maat 65 mm en opwaarts en hoewel er over het algemeen weinig vruchten aan de bomen hangen bij de Yellow, geloven we niet dat velen al kunnen voldoen aan die eis van 65 mm. De aanvoer zal dus nog wel beperkt zijn gebleven, maar we mogen aannemen dat er in de komende week heel wat meer aangevoerd zullen worden. In dit verband willen we graag nog eens wijzen op het belang van het op tijd plukken van het fruit. Over het algemeen zijn we als fruitkwekers wel overtuigd dat het fruit goed moet zijn als we het pluk ken maar vooral bij de vroege rassen is de verleiding soms groot om ze te vroeg van de bomen af te halen. In het gunstigste geval kan men dan op de veiling een behoorlijke prijs maken en dan zijn er mensen die zeggen: „Wat er verder mee gebeurt, kan mij niet schelen, het gaat mij om het onderste re geltje." "We weten dat een dergelijke gedachte bij sommigen leeft maar we zouden hiertegen toch een krachtig protest willen laten horen, want hoewel we overtuigd zijn van het belang van een hoog bedrag op het onderste regeltje, geloven we toch dat we als fruitkwekers ons lelijk in de vingers snijden wan neer we vanuit een dergelijke gedachtengang ons werk. doen. Het fruit waarvoor op de veilingen soms hoge prijzen wordt betaald, moet worden opgegeten. Dat moet worden gekocht door mensen die er hun geld voor betalen. Er is in deze tijd van welvaart veel te koop en er kan veel worden gekocht. De huisvrouw echter die haar gezin een keer wil trakteren op appels in het begin van het seizoen en daar een ernstige teleurstelling mee behaalt omdat ze niet te genieten zure krengen in huis haalt, zal het voorlopig wel laten om haar geld te besteden aan appels en peren. Dat geldt voor de huisvrouw in binnen- en buitenlad De fruitkweker die denkt dat hij er is als hij maar een dikke prijs heeft en daarvoor graag een produkt wil leveren dat de naam fruit nog niet .waard is, is niet waard om fruitkweker te zijn en hij bewijst zijn collega's die het wel met hart en ziel zijn, een slechte dienst. We zouden daarom elke fruitkweker op willen wekken om dit seizoen ernst te maken met het streven de markt te voorzien met goed fruit. Dat kunnen we ook doen door op tijd te plukken. Het kan verleidelijk zijn om te beginnen als we zien of DE BESSENSNOEI JN het jongste nummer van de Mededelingen voor Kleinfruitkwekers zegt het rijkstuin- ibouioconsulentschap ten aanzien van de snoei van rode bessen in de zomer het volgendie: Op rode bessenstruiken aan draad met een sterke groeikan thans (net voor de pluk) zomer- snoei worden toegepast. Daardoor wordt het plukken gemakkelijker en kunnen na regen de bessen vlugger opdrogen. De overtollige grond- scheuten worden weggenomen, ierwijl de sterkste jonge zijscheuten op 4 a 5 bladeren genepen wor den. Zomersnoei mag niet te sterk worden door gevoerd. In geen geval alle jonge scheuten op en kele bladeren intoppen. Bij het ras Jonkheer van Tets is het aan te bevelen ook bij struiken teelt de jonge scheuten in het hart van de strui ken gedeeltelijk weg te nemen. Zoals bekend zijn de bessen van dit ras erg gevoelig voor slechte weersomstandigheden. Door het uitdunnen van de scheuten zullen de bessen sneller drogen, zo dat de kans op rot kleiner wordt. Plaatselijk komt vrij veel bladvalziekte voor in de bessen. Op het moment kan hiertegen weinig worden gedaan. Di rect na de pluk zal nogmaals een bespuiting uit gevoerd moeten worden met zineb of maneb. Het is bekend dat struiken die vroeg het blad laten vallen, het daarop volgende seizoen weinig op brengst geven. BLOED LU IS OP diverse bedrijven komt een sterke uitbrei ding van dit insekt voor. Neem maatregelen vóór er schade ontstaat. F RU IT SPINT KjOGMAALS wijzen wij op de kans dat deze iV parasiet sterk %al uitbreiden, wanneer de meeldaauwbestrijding wordt beëindigd. Neemt tij dig maatregelen door een specifiek spintbestrij dingsmiddel te gebruiken. Dit voorkomt tevens de ei-dfzetting. DA MS CHIJFM1NEERMO T OP sommige bedrijven komt deze mot voor. Let er goed op en voer bij aantasting van enige betekenis een bestrijding uit. BLADVALZIEKTE BIJ BESSEN DAAR deze zwam dit jaar ernstige schade ver oorzaakt, dient men na de pluk een bespui ting hiertegen uit te voeren. horen van hoge prijzeji welke voor de eerste par tijen appels en peren van bepaalde rassen worden betaald, maar als het produkt er nog niet geschikt voor is, kan men beter wachten. We weten niet hoe de prijsontwikkeling in het komende seizoen zal zijn. Laten we hopen dat deze gunstig is en dat de teler een redelijke beloning zal krijgen. Dat hij ook mee zal mogen delen in de welvaart welke er heerst in ons land. UOOROP zal echter moeten staan dat we een kwaliteitsprodukt aanvoeren. Nu is er een mogelijkheid dat U bij uzelf denkt: „Daar heb ik al zoveel over gehoord en dat liedje is al zo dikwijls gezongen, dat geloof ik ondertussen wel". Het is inderdaad al dikwijls gezegd en geschreven, maar het kan biet vaak genoeg herhaald worden want voor ons staat" als een paal boven water dat onze fruitteelt alleen toekomst heeft wanneer ze met een kwaliteitsprodukt op de Europese markt kan komen. Nu zijn gelukkig vele fruitkwekers, zeker in Zeeland, in staat om dat kwaliteitsprodukt te leveren. Voor hun bedrijf zijn we niet bang. Zij zullen het wel maken. Als men echt fruitkweker is in hart en nieren, dan zal men ook een keer de moed hebben om wat uitgesproken slechte kwaliteit waar toch geen be langstelling voor is, eenvoudig aehter te houden op het bedrijf. Wanneer we op de veilingen komen dan zien we daar soms partijen fruit staan waarvan we zeggen: ,.Hoe is het toch mogelijk dat de kweker deze nog naar de veiling durft brengen. Zou hij werkelijk denken dat er iemand is die dat op eet. Soms zien we dan ook nog dat dergelijke partijen voor con sumptie worden verkocht. Er is dan nog wel een groenteman die proberen wil er wat aan te ver dienen. WE weten dat dit uitzonderingen zijn en we wil- len hier niet graag beweren dat het dikwijls voor komt op onze Zeeuwse veilingen, gelukkig niet, maar het mag helemaal niet gebeuren. We hopen dat onze Zeeuwse veilingkeurmeesters niet zullen aarzelen om wanneer ze dergelijke partijen tegen komen deze af te keuren voor menselijke consumptie. Het zou eigenlijk zover moeten komen dat we als telers al dat minderwaardige fruit uit eigen bewe ging achter hielden op ons bedrijf. Dat zou de afzet van het goede fruit zeker ten goede komen. Dit zal echter voorlopig wel een vrome wens blijven want er zijn en zullen waarschijnlijk wel mensen blijven die als het kon de bladeren van de bomen zouden leveren voor consumptie, als ze ze zelf maar niet moeten eten. We hebben dit misschien, wat scherp gezegd maar we hopen dat II zult begrijpen dat het ons er om gaat, nog eens met nadruk ie wijzen op onze veilingen. Hiermede wordt het belang van de Neder landse fruitteelt, dus ook uw belang, gediend. De pluk van de Yellow Transparant gaat be ginnen. Pluk deze wanneer het tijd is. Als vak bekwaam fruitkweker kunt U dat gemakkelijk beoordelen. Handel met alle rassen op dezelfde manier. Misschien kan uw buurman een week eerder een eetrijp produkt aanvoeren dan U, dat is best mogelijk. Laat hem, zijn gang gaan en plukt U wanneer het tijd is. WANNEER er één woord is dat in de tegen- woordige tijd de belangstelling van de mens afdwingt dan is het wel het woord „vakantie". Het is allemaal vakantie wat de klok slaat. De leerlingen van middelbare en lagere scholen komen thans thuis, gooien hun tassen in de hoek en sla ken de kreet „vakantie". De studenten van onze universiteiten groeperen zich op buitenlandse reizen of gaan privé trips maken tot zelfs in Lapland toe. Gehele gezinnen gaan in gezinsverband op stap naar bos of zee in pension of gehuurde woning of in een woning waarmee men met een andere familie heeft ge ruild. Honderden manieren zijn er om je eens echt vrij te maken van de beslommeringen van het leven. Zo hunkert de scholier, de student, de leraar, de arts en de dominee, de fabrieksarbeider en de mijnwerker naar „vakantie", de tijd van het andere, het loslaten van alles dat je anders vrijwillig of verplicht moet doen. Vele mensen zijn in de weer om de vakantie houdende mens van dienst te zijn en denken daar bij bijvoorbeeld min onze vervoermiddelen en de verzorgings- en ontspanningsgelegenheden. Zo is alles in de weer in de vakantieweken en we doen allen hieraan mee, al was het misschien enkel maar met onze gasten te ontvangen. Wan neer we als tuinder of fruitkweker, het verkeer voorbij zien razen dan vragen we ons af of dat nu ook wat voor ons is. Is het ook nodig dat de tuin der vakantie neemt? De stedeling denkt misschien „Och die mensen zitten altijd onder de blauwe of bewolkte hemel en als de zon schijnt kunnen ze er ook van genieten. .Wij zitten altijd op het kantoor of staan aan de lopende band in de fabriek of werken onder de grond. Als wij thuis komen heb ben we maar een paar vierkante meter tot onze beschikking". Daar mag misschien wat in zitten, toch geloven we niet dat daar de hunkering naar vakantie alleen in zit. Ieder mens wil er eens uit zijn. Echt alle beslommeringen en zorgen van zich afgooien en eens echt genieten van de rust in een andere omgeving met andere mensen. Eens iets anders te zien in een andere streek of land, het uitwisselen van gedachten, het bekijken van eens anders bestaan of beroep werkt altijd heilzaam op de vaak geestelijk vermoeide mens die denkt dat hij toch niet al te best heeft getroffen op deze wereld en altijd yeel stof tot klagen heeft. Na de vakantie is hij tot de conclusie gekomen dat hij dankbaar is voor die mooie dagen maar toch ook blij weer thuis te zijn om zijn dagelijkse arbeid weer aan te vatten. Hij is zeker tot de wetenschap gekomen dat hij het nog zo slecht niet heeft getroffen, wanneer hij anderen heeft zien ploeteren in de strijd om het bestaan. W7e zouden een ieder willen aanraden om te pro beren er al was het maar voor een week eens tussenuit te trekken. Zeg niet direkt dat dit voor u niet gaat. Met wat goede wil kan het bijna altijd. Het lei'en gaat toch door ook al zijn vve niet op ons bedrijf. We kunnen er beslist wel eens een weekje worden gemist. U wordt eens uit de dage lijkse sleur getrokken en komt geestelijk en licha melijk sterker terug. Bereid uw vakantie grondig voor of laat dit doen. U zult dan veel meer kun nen genieten in een korte tijd. Ook kunnen we in onze vakantie veel van anderen leren. We den ken wel vaak dat we zo modern zijn en zo ont wikkeld dat vve niets meer te Ieren hebben maar niets is minder waar. Geef uw ogen goed de kost en bekijk alles onbevooroordeeld. U zult menige levenservaring rijker worden. Deze vakantie overdenking hoort ook thuis in onze tuinbouwrubriek omdat het ook een deel van ons bestaan is. In deze jagende tijd, met steeds maar weer tijd nood, is het zeker verantwoord dat we er eens uit gaan, ieder op zijn eigen wijze. In de komende weken wensen we een ieder van u een prettige vakantie toe. Tot de volgende week. AMERIKAANSE KRUISBESSEN MEELDAUW E Amerikaanse kruisbessenmeeldauw is een ziekte welke nog altijd de aandacht vraagt van de kruisbessentelers. De bestrijding hiervan mag niet verwaarloosd worden want wanneer dat wel gebeurt kan gemakkelijk schade ontstaan. Het verdient aanbeveling de kruisbessenstruiken thans ter bestruiding van deze ziekte te. spuiten met V/z alkalisch Bourgondische pap. Ook kan hiervoor 0,05 Karathan worden gebruikt. Dit laatste middel iverkt echter korter, zodat nog enkele bespuitingen uitgevoerd moeten wor den met tussenpozen van plm. 7 dagen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13