Het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE N.V. te Kapelle-Biezelinge 514 Binnenkort genetisch monogerm suikerbietenras ZEEUWS LANDBOUWBLAD EEN aanmoedigingspremie voor het in de ras- senlijst brengen van een nieuw suikerbieten ras, een ehèque van 50.000,overhandigd door Ir. J. J. Eshuis namens de suikerindustrie aan de direkteur Ir. D. J. van der Have was het sluitstuk ,van een feestelijke dag voor het Koninklijk Kweek bedrijf- en Zaadhandel D. J. van der Have N.V. te Kapelle-Biezelinge. Deze premie ter aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan als sym bool voor de grote waardering zowel in binnen- als buitenland voor het verrichte research- en ver- edelingswerk. Het bedrijf Van der Have heeft een lange ge schiedenis achter de rug. Het familiebedrijf werd in 1879 gesticht door Daniël Johannes van der Have, afkomstig uit een landbouwers/burgemees tersgeslacht te Oosterland en Sirjansland op het Zeeuwse eiland Schouwen en Duiveland. Deze ves tigde zich op 20-jarige leeftijd te Kapelle-Bieze linge, waar nog steeds de hoofdzetel van het be drijf gevestigd is. Door zijn reputatie als vakman bouwde hij met een kring van trouwe medewer kers het zaadhandels- en boomkwekersbedrijf uit tot internationaal niveau. Als één der eersten zag hij het grote belang van de fruitteelt in dit gewest era was één der mede-oprichters van de eerste Zeeuwse veiling: de veilingvereniging „Zuid-Beve- Jand te Goes. Na zijn helaas vroegtijdig overlijden werd hij opgevolgd door Adriaan van der Have. Deze is begonnen met het kweken van landbouwgewassen en als zodanig de grond legger van het huidige wetenschappelijk kweekbedrijf. De grote waarde van de practische toepassing der landbouwwetenschap op hei gebied van de kwekersarbeid werd door hem onderkend. In 1937 deed met de huidige directeur P. van der Have de derde generatie zijn intrede in het bedrijf, waarna in 1946 de heer ir. D. J. van der Have in trad na zijn studie in Wageningen te hebben voltooid. In 1951 werd in samenwerking met de familie de commanditaire vennoot schap D. J. van der Have C.V. gevormd, terwijl in 1956 het bedrijf in de huidige N.V.-vorm werd omgezet. Het predikaat „Koninklijke" werd verkre gen in 1949 ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het bedrijf. In de loop der jaren nam de belangrijkheid van het boomkwekersbedrijf steeds meer af. De vrijkomende landerijen worden nu gebruikt voor het vermeerderen van kwekers- en elitezaad van de eigen rassen en de voor controle noodzakelijke buitenproefvelden. De groei van dit bedrijf blijkt onder meer uit de enorme uitbreiding van de bedrijfsgebouwen, die in de loop der jaren plaats vond en die nu reeds in totaal ca 10.000 m2 vloeroppervlakte omvatten. Een overzicht van het bedrijfsgebouwencomplex te Kapelle-Biezelinge. samenwerking met eigenaren en rentmeesters in de Fredericapolder, waar het bedrijf gehuisvest is, is men in staat een voor een veredelingsbedrijf zo hoognodige vruchtwisseling op unieke wijze toe te passen. Daarnaast beschikt de N.V., zoals reeds vermeld, over de vrijgekomen landerijen van het voormalige boomkwekersbedrijf met daarnaast in de ge meente Baarland de „Hoeve Stuvesant". Nationaal heeft op het gebied van zaaigranen nauwe samenwerking plaats met het Dr. R. J. Mansholt's Veredelingsbedrijf en de N.V. G. Geertsema. Tesamen de bekende M. G. H. combinatie vormend. Op internationaal gebied kwam o.m. samenwerking op het gebied der sui- kerbietenveredeling tot stand met Bush Johnsons Ltd in Engeland en The Great Western Sugar Company in Amerika. IVE laatste twintig jaar heeft dit bedrijf zich grote inspanningen getroost voor het researchwerk. Het percentage van de omzet aan research besteed, is tussen 1940 en 1961 verdrievoudigd, niet medegerekend de bijdra gen van de met de N.V. samenwerkende kweekbedrijven. Gemiddeld duurt het 13 a 15 jaar voor een ras gekweekt en na voldoende praktijkbeproeving in de rassenlijst opgenomen is. Alleen wanneer toprassen gekweekt worden en daarmede een flinke omzet aan origineel en nabouwzaad behaald, kan worden, kunnen de grote investeringen rendabel gemaakt worden. Het is voor de kwekers, in het algemeen en voor de firma Van der Have in het bijzonder dus ook van het grootste belang dat de nieuwe zaaizaad- en pootgoedwet ook in E. E. G.-verband de nodige waarborgen zal bieden waar door het kwekersrecht voldoende beschermd zal zijn. Ir. D. J. van der Have meent dat als tijdsduur, een kweker toegemeten om zijn ras zelf in eigendom te kunnen exploiteren, op minstens 5 jaar zal moeten worden gesteld. De kruisbevruchtende gewassen zouden in de nieuwe wet als rassen moe ten worden beschreven, die aan bepaalde internationaal afgesproken normen van raszuiverheid dienen te voldoen. Want slechts op rassen zal kwekers bescherming kunnen worden toegepast. Ook over het nieuwheidsprincipe was de heer Van der Have niet te spreken. Deze is in het huidige vooront werp op 3 jaar gesteld en zou overeenkomstig de Parijse conventie voor 5 (Zie verder volgende pagina.) Moderne schoningsinstallaties in een modern bedrijf. Vooral de laatste jaren zijn een aantal gebouwen toegevoegd. In 1955 en '58 een tweetal grote magazijnen, in 1959 een modern uitgerust zaadlabora torium (onmisbare contróleschakel tussen produktie en afleveren op ge garandeerde kwaliteitsnormen), de drogerijen in 1960/61 en nu recent de zo juist officieel door de Minister van Landbouw en Visserij, Mr. V. G. K. M. Marijnen, geopende nieuwe bedrijfsgebouwen, alle te Kapelle-Biezelinge, het „hart" van de N.V. De eerste steenlegging, eveneens door de minister, voor het nieuwe laboratorium op het kweekbedrijf te Rilland is de volgende stap cm de kwalitatieve hoedanigheden van de Van der Have produkten nog ver der op te voeren, te verbeteren en het assortiment uit te breiden. Op het kweekbedrijf te Rilland, als onderzoekcentrum voor toegepaste wetenschappelijke kweekarbeid, wordt uitsluitend gewerkt aan het creëren van nieuwe rassen van suikerbieten, tarwe, zomergerst, haver, grassen, kla vers, groenvoedergewassen, hybride mais en uien. Door een zeer nauwe Opslag van de voorraden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10