RECREATIE EN TOERISME 477 Recreatie en toerisme ZATERDAG 17 JUNI 1961 jyE Burgemeesters van Kortgene en Wis- senkerke A. A. Schuit en J. van Halst vonden wij bereid hun zienswijze en ver wachtingen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van de recreatie en toerisme voor Noord-Beveland, te geven. Momenteel nog een overwegend agrarisch gebied, staan door het tot standkomen van het Veerse meer, grote veranderingen te wachten. Het verheugt ons het antwoord van beide burge meesters hier te laten volgen. TIET Veerse Meer is gevormd. De dam in deZandkreek werd vorig jaar en die in het Veerse Gat dit jaar gesloten. Noord-Beveland werd daardoor met Walcheren en Zuid-Beveland verbonden en alhoewel nog slechts één dezer dammen de Zandkreekdam door een weg daarover voor het verkeer is opengesteld, toch is de ontsluiting van Noord-Beveland reeds op velerlei wijze merkbaar geworden. Was het immers tpen de boot van Kortgene-Wolphaarts- dijk nog voer zo, dat gemiddeld 400 auto's per dag werden overgezet, nu reeds is door tel lingen gebleken dat dit aantal op gemiddeld 1500 auto's per dag moet worden gesteld. Dat dit aantal, wanneer straks het toeristenseizoen aanbreekt, nog veel groter zal worden, mogen wij gerust veronderstellen, terwijl, wanneer omstreeks november 1961 de weg over de dam in het Veerse Gat zal in gebruik genomen kunnen worden en ook een directe verbinding met Walcheren ontstaat, het doorgaande verkeer nog hand over hand zal toenemen. *7AL één en ander voor Noord-Beveland, een landboüwland bij uitstek, veranderingen rheebrengen De vraag stellen is deze reeds bevestigend beantwoorden. Wanneer wij zien wat in Kamperland in De Banjaard reeds op het gebied van bungalowbouw en bouw van een hotel-restaurant geschied is en wij zien de stroom van vreemdelingen die Noord- Beveland komen bezoeken, hetzij om daar enige tijd te verblijven hetzij om de vis- en hengel sport te komen uitoefenen (soms honderden) dan zal dit wel eens „Vergeten Eiland" niet over belangstelling hebben te klagen. Het ij immers zo, dat door de steeds toenemende industrialisatie steeds groter volksconglomeraten ontstaan, de steden steeds groter en de huizen in die steden steeds hoger worden en dat de bewoners van die steden en huizen pro beren voor enkele weken, dagen of soms uren deze te ontvluchten, teneinde buiten even te kunnen verpozen. Bungalowpark met jachthaven Kortgene, ÜN nu Noord-Beveland. Door de dammen betere verbindingen. En wanneer straks de Oosterscheldebrug, die voor Zeeland als middenweg van zeer groot belang moet wordgn geacht tot stand zou komen, dan is de afstand van de randstad Holland met Zeeland slechts ongeveer 70 a 80 km, met een auto of ander motorisch vervoermiddel 1 uur rijden. Door de afsluiting is het Veerse Meer gevormd, een binnenwater, waarvan het water oppervlak gelijk is aan de Kager-, de Loosdrechtse- en de Reewijkse Plassen tezamen. Een uniek watersportgebied, dat via de sluis in de Zandkreekdam een verbinding heeft met de Oosterschelde en de Noordzee, waardoor het ook voor grotere jachten buitengewoon aan trekkelijk is hier een thuishaven te hebben. Immers, bij ongunstig weer kan men op het Veerse Meer zeilen, bij gunstig weer kari men de Oosterschelde op. De mogelijkheden die hierdoor ontstaan zijn vele en vermoedelijk zullen deze ertoe kunnén medewerken de leef baarheid en de bewoonbaarheid van orze dorpen beter te maken. Ook Kortgene is reeds enkele jaren geleden begonnen enige activiteiten op het gebied van de recreatie te ont wikkelen. (Zie verder pag. 479.) AN Uw verzoek, een artikeltje te schrijven en daarbij enkele facetten te belichten van onze gemeente wil ik gaarne vol doen. Allereerst vraag ik mij af of het geen tegenstelling is om in een landbouwblad te schrijven over recreatie en toerisme. Ik vermoed echter dat deze tegenstelling niet zo groot is omdat onze gemeente, die toch wel een agrarische gemeente genoemd mag worden, dit in de toekomst niet meer alleen zal zijn, doch tevens een gemeente die zich snel ontwikkelt op het, gebied van recreatie en toerisme. Het Deltaplan en in het bijzonder het Drie-eïlandenplan brengt voor Noord-Beveland en zeer in het bijzonder voor, de gemeente Wissenkerke een grote verandering teweeg. Wanneer we de kaart van Zeeland bekijken en dan bedoel ik in het bijzonder Walcheren en Schouwen-Duiveland, dan ligt daar aan de Noordzee en Roompot de noordwestpunt van Noord- Beveland met zijn mooie strand en duingebied, hetwelk zeer geschikt is voor recreatie. Nu straks de dam tussen Vrouwenpolder en Kamperland een feit zal zijn geworden, krijgen we aan de ene kant een zee strand en aan de andere kant van deze dam een meer, genaamd Veerse Meer. Het gevolg van deze afsluiting is een mooie kans voor re creatie. Als gemeente willen we deze kans benutten en trachten een recreatiegebied op te bouwen en zodoende meer werkgele genheid te scheppen voor diegenen, die in de landbouw geen werk meer kunnen vinden. Of dit lukken zal, zullen we moeten afwachten. OOR genoemde afsluiting krijgen we de beschikking ovér vele hectaren grond, die niet geschikt is voor de landbouw omdat het zandgrond is. Wij willen op deze vrijkomende grond in het Veerse Meer (naar schatting 300 ha) een recreatiegebied maken. Alle voor bereidingen hiervoor zijn of worden getroffen, terwijl reeds vele plannen in kaart zijn gebracht. Het betreft hier in de eerste plaats een jachthaven aan de ingang van de landbouwhaveri van Kamperland, gelegen tegenover het stadje Veere en aan de oostzijde van de steigerdam veer VeereKamperland. Aan de andere zijde van deze dam begint het ongeveer 4 kilometer lange en 300 ha grote recreatiegebied, waarin geprojecteerd zijn 300 bungalows, terwijl tevens de gelegenheid gegeven wordt voor de bouw van permanente woningen, een hotel en een motef,. Voorts 70 ha bos met rijwegen en wandelpaden, voorzieningen op het gebied van sport en spel, kampeer- en parkeer gelegen heden.: - (T\E mogelijkheden voor deze gemeente^ na 'de afsluiting, van -L de Oosterschelde zullen we even laten rusiën, doch ze zijn niet gering en wördeiï rëèds nu onder ogen gezien en Voor* bereid. Het reeds aanwezige recreatiegebied „De Banjaard" in de Onrustpolder aan de voet van de duinen, kunt U in ogenschouw nemen wanneer U de Z.L.M.-manifestatie bezoekt. Dit gebied met een oppervlakte van 12 a 13 ha is volop in gebruik en is in 2 jaar tijds uitgegroeid tot een dorpje met 140 bungalows, een hotel en een zelfbedieningswinkel. In deze schitterende en voor velen nog vreemde omgeving zal „DELTA EINDE-EERSTE FASE" worden gehouder. Van harte hoop ik dat heerlijk zomerweer de hoogtijdagen zal begunstigen en wens het bestuur en bezoekers prettige dagen toe. J. VAN HALST, Burgemeester van Wissenkerke. Mei 1961.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9