^^Yloorcl'jBevelcind ZATERDAG 17 JUNI 1961 473 vroeger eit tin 1961 Het bestuur van de Kring Noord-Beveland der Z. L. M. Zittend van links naar rechts de heren: J. A. van Oeveren, G. M. F. Bom (voorzitter) en M. de Regt (secr.-penningmeester). Staande van links naar rechts de heren: P. J. de Putter, M. G. Hoveijn, H. v. d. Maas (L. J. G.), M. de Bruijne, S. J. van Lange- raad en I. L. J. v. d. Maas. T^OOR de eeuwen heen heeft de Noord-Bevelander de nooit aflatende strijd tegen de zee met wisselend succes en tegen slag gestreden. Grote bewondering hebben we voor de pioniers uit de middel eeuwen, die met uiterst primitieve middelen dijk na dijk op wierpen om na korte tijd van het veroverde land weer te moeten prijsgeven en terug te trekken van de ene slaperdijk op do andere. tot dat in 1532 door de immense kracht van het water, opgezweept tot een reusachtige vloedgolf geheel Noord- Beveland ten onderging. Zeventig jaar later trok men opnieuw ten strijde en heroverde de nu hoog opgeslibde schorren. En wederom nam de zee er het zijne van terug. Basalt, beton en asfalt waren echter nieuwe en betere middelen waarmede de verdediger zich allengs wapende. Hoog en machtig zijn de nieuwe dijken die na de Tamp van 1953 tot stand kwamen. De Deltawerken, die in het 3-eilandenplan de beginfase vor men van het grootse gebeuren dat aan heel Zuid-West-Nederland een „technische beurt" geeft, die aan het ongelofelijke grenst, brachten Noord-Beveland naast een betere beveiliging zijn lang begeerde vaste verbinding. T\E jaren gaan snelDit blijkt wel uit bijgaande foto van het toenmalige kringbestuur Noord-Beveland in het jaar 1931, genomen ter gelegenheid van een aldaar gehouden algemene vergadering. Zittend van links naar rechts de heren Th. Maat, J. J. v. d. Maas, S. J. dé Regt (voorzitter) en A. Hartog (vice-voorzitter). Staande van links naar rechts de heren: P. J. Doeleman, K. A. v. Langeraad, M. W. v. Arenthals. A. Hage en M de Bruijne. De voltooiing van het Deltaplan zal nog verscheidene jaren vergen. Pas als de Oosterschelde afgesloten is zal ook Noord-Beveland de grootst mogelijke beveiliging hebben verkregen. Bij het gereedkomen van het 3-eilandenplan, wat van zo diepgaande- en fundamentele betekenis is voor eiland, willen we reeds nu van onze grote dankbaarheid getuigen. •J Gezicht op het bedrijf van de Voorzitter van de Kring Noord-Beveland de heer G. M. F. Boni. Als straks de Z. L. M.-hoogtijdagen op Noord-Beveland plaats vinden, zal de bezoeker, evenals wij, onder de indruk komen van al wat in de laatste jaren tot stand kwam. OMGEVEN door deze grote werken liggen daar als vanouds de dorpen en boerderijen dun verspreid in de uitgestrekte landouwen. Tussen zaaien en oogsten komen er rond de midzomerdagen miljoenen aren tot wasdom, geruisloos, maar onweerstaanbaar, zoals het wonder van de natuur het telkens weer opnieuw voltrekt. Aan het geoefende oog van de agrarische bezoeker zullen naast de veel belovende vruchten ook hier en daar de gevolgen van wateroverlast en structuurbederf in 1960, niet onopgemerkt blijven. In de strijd om het bestaan wordt ook de Noord-Bevelandse boer gecon fronteerd met velerlei problemen van financiële-, technische- en sociale aard. De ineenstorting van de aardappelmarkt bijvoorbeeld is er één van. De economische toestand voor de akkerbouw in 't algemeen moge verre van rooskleurig te noemen zijn; de landbouw echter, die zich in de huidige stormachtige ontwikkeling op velerlei gebied, moet aanpassen en vernieu wen, zal, gegrondvest als zij is op de produktie der meest elementaire be hoeften van mens en dier, de plaats moeten kunnen bezetten die zij rechtens haar maatschappelijke positie behoort in te nemen. TOT een der middelen waarmede de Z. L. M. dit doel tracht te bereiken 1 behoort Ook het organiseren van een tentoonstelling. Het in vele stands tonen van al datgene waarmee het agrarisch leven en werken zijn strijd om het bestaan voert, vraagt hierbij onze aandacht. In de vergaderingen die tijdens die dagen worden belegd komen er de meest urgente problemen aan de orde. Geopend door een klassiek concert en besloten met een grootse manifestatie, waarbij dankbaarheid en vreugde worden geuit voor dë indrukwekkende maatregelen waarmee de Delta werken onze gewesten ontsluiten en beveiligen, zullen de komende Z. L. M.- dagen op waardige wijze worden gevierd. Het is de kring N oord-Beveland een genoegen en een eer voor deze evenementen gastvrijheid te mogen verlenen. Gaarne heten wij U dan ook hartelijk welkom. 's-Gravenhoek, juni 196*. G. M. F. BOM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5