einde EERSTE FASE Z.L.M. MANIFESTATIE NOORD-BEVELAND 1 9 TEN GELEIDE DE mens maakt plannen, maar meer ook niet. In theorie rouleert de zomervergadering onzer Maatschappij over negen kringen en dient de kring loop dus ook in negen jaren gesloten te worden. De laatste maal dat Noord- Beveland aan de beurt was schreven we 1948. Nu zijn we dertien jaren verder. Er kwam een watersnoodjaar tussen; uit dat watersnoodjaar resulteerde een Deltaplan, waardoor het Drie-eilanden plan naar de voorgrond schoof. Dit leidde tot de overweging de beurt van Noord-Beveland op te schuiven, mede omdat de organisatie van auto- en bus- bezoek via het veer vrijwel ondoenlijk zou zijn geworden. 471 0M toch deze Z.L.M.-tentoonstelling een levend karakter te geven, heeft het tentoonstellingsbestuur gemeend met Noord-Bevelandse tractoren en werktuigen èen manifestatie te moeten organiseren; Deze manifestatie is, nadat hierover contact was opgenomen met Carel Briels, uitgegroeid tot een groots gebeuren, waarbij het leven en werken van de Zeeuwse plattelandsbe- ZATERDAG 17 JUNI 1961 Mastboom Vliegbedrijf N.V. Bart Hofmeester DEZE woorden leest men al vele maanden op de aankondigingsborden langs verschillende toegangswegen naar Noord-Beveland, op, de raambiljetten en op de duizenden folders die door geheel Nederland en een groot gedeelte van België en ook West-Duitsland zijn verspreid. Daarbij zien we ook het Delta-teken, de Griekse D, op een dam door het water, waarbij men zich in kan denken dat dit de nieuwe dam tussen Noord-Beveland en Walcheren voorstelt. Deze Z. L. M.-manifestatie staat dus in het teken van de Delta-werken en daarvan het einde van de eerste fase, dus de vaste verbinding van Noord- Beveland met Walcheren en Zuid-Beveland, en de beveiliging tegen de zee van een groot gedeelte van de Noord-Bevelandse kust. Daarnaast staat dezë manifestatie in het teken van de mechanisatie van de landbouw in het alge meen en van de Noord-Bevelandse landbouw in het bijzonder. IN feite is het geheel in twee delen onderverdeeld; de tentoonstelling en de monstraties, die plaats zullen vinden op een terrein links van de nieuwe dam en de eigenlijke manifestatie „Delta einde eerste fase", welke opgevoerd wordt aan de rechterkant van de dam. Daar de Federatie „Het Landbouwwerktuig" zijn góedkeuring en medewer king heeft gegeven aan deze tentoonstelling, is door alle bekende handelaars in landbouwwerktuigen en tractoren ingeschreven. De nieuwste typen tractoren en werktuigen en de laatste snufjes op mechanisatie-gebied zullen de bezoe kers worden getoond. In twaalf tenten wordt daarnaast door vele instellingen getoond welk werkterrein zij in en voor de landbouw bestrijken. Noord-Beveland is een land van gemechaniseerde akkerbouw en daardoior zal de aanwezige levende have zeer gering zijn. Op vrijdag 23 juni zal door het Stierenstation te 's-Heer Hendrikskinderen een aantal stieren met afstam melingen in de ring worden voorgebracht. Daarnaast is wel een, grote plaats ingeruimd voor de landelijke ruitersport. Zo zal de Zeeuwse Bond van Landelijke Rij verenigingen op zaterdag 24 juni een provinciaal concours-hippique organiseren, waaraan ongeveer 100 ruiters zullen deelnemen. Thans is Noord-Beveland met het vasteland van Europa verbonden, zoals een reislustig man uit deze landouwen placht uit te drukken en zullen, naar wij mogen rekenen, zeer velen de reis over de dam van Kats naar de dam in het Veerse Gat willen maken. Zij zullen daarbij door hun aanwezigheid in gro ten getale op Noord-Beveland gestalte geven aan de voleinding van de eerste Delta-fase, want het is Godlof een stuk veiligheid, dat de gehele Delta straks broodnodig heeft. De aanwezigheid en het spreken van de Minister van Ver keer en Waterstaat, Drs. Korthals, ac centueert het gewicht van het door de Kring Noord-Beveland der Z. L. M. ge kozen moment. Een culturele manifes tatie van de eerste orde zal het gehele gebeuren voorafgaan. Een dergelijke uiting zal de feestdagen begeleiden. En onze leden met nog vele Zeeuwse be kenden en vreemdelingen van overal wacht bovendien de grootste werktui gententoonstelling, die nog op een onzer zomervergaderingen werd uitgebracht. De betere verbinding in ons eilanden- gebied vraagt er om benut te worden. Noord-Beveland en de dammen vragen er om gezien te worden. Onze agra rische gemeenschap vraagt er om zijn problemen van 1961 te bespreken. De Zeeuwse boer, de tuinder, de landarbei der, de dorpeling en de stedeling van nabij en ver komen met ons het einde van de eerste Delta-fase vieren. GEUZE. volking in al zijn geledingen, uit het verleden, van nu en in de toekomst zal worden uitgebeeld. De terreinen van de tentoonstelling en van de manifestatie mogen dan door de eerste grote Delta-dam zijn gescheiden, zij vormen tesamen wel één geheel. Nadat de bezoekers de tentoonstelling hebben bezocht en de demonstraties en het optreden van bekende muziekcorpsen in de ring hebben bijgewoond, gaan zij n ar de andere kant van de Delta-dam, waar zij gezeten op het talud van de dam, deze grootse manifestatie kunnen aanschouwen en beluisteren. Een manifestatie als „Delta einde eerste fase" is nog nooit door de Z. L. M. vertoond. De naam van Carel Briels alleen al staat er borg voor, dat alle bezoekers dit bijzondere evenement, in een duinpan aan de noord-westpunt van Noo.rd-Beveland, intens zullen meebeleven. De landbouw in het algemeen en de Z.L.M. in het bijzonder zullen door dit gebeuren in Kamperland, naar wij hopen, op een juiste wijze borden belicht en hun kracht en bestaansrecht, ook onder moeilijke omstandigheden, worden aangetoond. Noord-Beveland, tot 1960 een weinig bekend land, wordt na de ontsluiting nu al door velen bezocht. Door het grote gebeuren van de Z. L. M.-manifestatie zal ons voormalig eiland Noord-Beveland in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Al diegenen, die aan de voorbereidingen en aan deze manifestatie zelf heb ben meegewerkt, hopen dan ook dat velen de weg naar Kamperland zullen vinden. Zij roepen alle bezoekers een hartelijk welkom toe en wensen hen goede dagen op Noord-Beveland op 22, 23 en 24 juni 1961. Kamperland, mei 1961 S. J. VAN LANGERAAD.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3