an ket luit e DE VROUW VAN VROEGER EN NU 48* 'htergebleven gebied reclame-auto van Wessanen ZATERDAG 17 JUNI 1961 Oud en nieuw tezamen TJTET vele werk, dat de bestuursleden van de Noordbevelandse Plattelandsvrouwen moeten verzetten, wil onze stand op de Z. L. M.-tentoonstelling slagen, brengt mij er toe enige woorden te wijden aan de vrouw van vroeger. Als jong meisje heb ik gezien hoe 50 jaar geleden de vrouw werkte en zorgde. In gedachten neem ik u even mee naar het landbouwbedrijf van de heer S. J. van Langeraad te Kamperland, waar destijds mijn grootouders woonden. De vrouw bracht toen een groot gedeelte van haar tijd door in de bakkeet, die op een tiental meters van de eigenlijke woning stond. De bakkeet deed zijn naam eer aan, want 1 maal per week bakte de boerin zelf het brood, een voorraad van 10 tot 12 vierpondsbroden tegelijk. Het brood was bijzonder lekker, droogde niet vlug uit doordat het met karnemelk gekneed werd. Er moest gezorgd, worden voor het inwonend personeel, dat bestond uit vier boerenknechts en een dienst bode. Met de gezinsleden zaten deze mensen viermaal daags aan tafel, dus u begrijpt, dat er nogal het één en ander nodig was. Zo moest er ook vaak worden geslacht en het bewaren van de slacht was uiterst primitief. De grote stukken werden gedroogd, doch daar de zomers (misschien alleen in mijn her innering) warmer waren dan thans, bracht dit narigheid mee, want de insekten lieten de slacht niet ongemoeid. f>E bakkeet was 's zomers geen prettig verblijf. Het was er heel warm door de altijd brandende kachel en op bakdag nog extra heet door de hitte van de bakoven. De kachel kon niet worden gemist, want elektriciteit of flessengas waren niet aanwezig. Dagelijk was er veel warm water nodig om het melkgerei schoon te maken. De melk van een groot aantal koeien ging in ongeveer 40 roodstenen teilen de kelder in. De volgende dag werd de room er afgeschept en tot boter verwerkt Dag in dag uit werden de teilen gevuld en de room afgeschept. Wat later kwamen de melk-ontromers, hetgeen een grote werkbesparing betekende. Er waren 2 honden op de boerderij, die bij het karnen werden ingeschakeld. Als er gekarnd moest worden werd één der honden in een groot wiel gezet, dat aan een muur bevestigd was en waar de room- ton mee in verbinding stond. Het lag aan de hond of de karn vlug af was, want soms had het dier helemaal geen zin het geval draaiende te houden. U ziet, dat de vrouw een allesbehalve gemakkelijk leven had. iIET de watervoorziening was het nog erger gesteld. De verschrikkelijke uaftp van' 1953 was nodig L om de Noordbevelanders aansluiting op de waterleiding te bezorgen. Deze is echter zo doeltreffend, ngepakt, dat elk huis en iedere boerderij op de waterleiding is aangesloten. Ondanks al deze ver teringen loopt het inwonertal van Noord-Beveland toch voortdurend achteruit. Bedroeg het aantal in 40 nog 7383, momenteel zijn er maar 6700 inwoners meer. Vele gezinnen vertrekken er naar de stad, ar de man in fabriek of aan de havens gaat werken. E vaste oeververbinding brengt mee, dat het pendelen een stuk gemakkelijker is geworden. Niet alleen mannen, maar ook meisjes gaan via een pendeldienst in de fabrieken werken, zoals b.v. de Hero- }riek. In het najaar kunnen ze bovendien heel goed terecht in de boomgaarden voor het plukken van t fruit. Er worden lonen betaald waar een huisvrouw niet tegen op bieden kan. Dat de fabrieks- !isjes door de vrij lange reisduur meer uren gebonden zijn, wordt vaak niet meegeteld. Dit alles udt in, dat ook bij ons een steeds groter tekort aan huishoudelijk personeel komt. Colijnsplaat is nu een mooie vissershaven met vismijn rijker geworden. Natuurlijk betekent dit voor dorp en niet in het minst voor de middenstand een hele aanwinst. Vermoedelijk zullen er in de Ikomst wel vissersgezinnen uit Arnemuiden in Colijnsplaat komen wonen. Dus alles bij elkaar genomen is er de laatste jaren op Noord-Beveland veel veranderd izal er in de toekomst met nog grotere veranderingen rekening moeten worden gehouden. J. C. DAVIDSE-v. d. MOERE. TNE kleding was somber, de woning donker ge- stoffeerd, meest rood-zwart en de zwart trij pen stoelzittingen konden geen enkele zonnestraal verdragen. De vrouwen kwamen maar weinig van het erf af. Wel gingen zij trouw naar de kerk en de meesten kwamen tweemaal per jaar in de stad om boodschappen te doen. Voor Kamperland was die stad ..Middelburg". Het reizen was allesbehalve comfortabel. Een vaste afvaart was er niet bij Kam perland. Als men overgezet wilde worden, moest men een mand ophalen, die met een touw aan een hoge paal bengelde. Had men het geluk, dat veer man Gerrit Schippers dit vlug zag, dan ging men na een flink uur wachten in de boot. Omsteeks 1920 begon de thans overleden mej. Kome op Wissenkerke met haar eerste huishoud- lessen. Hiervoor bestond grote belangstelling en er werd al gauw een. andere bereidingswijze "van de maaltijden ingevoerd. Ook werden deze voortaan niet meer zo eenzijdig samengesteld. De inmaak onderging eveneens verandering, doordat de weck flessen hun intrede deden. QINDSDIEN is er heel wat veranderd. Vele boerinnen hebben een eigen diepvriesinstallatie en op Kamperland is er een coöperatieve diepvries- kluis, die tot grote tevredenheid werkt. De oprichting van de afdeling Noord-Beveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft er toe bijgedragen, dat de vrouwen zich voor verschillende zaken gingen interesseren en er is dan ook heel wat tot stand gebracht. De vrouw, die eertijds nauwelijks buiten het eiland kwam, werd nu o.a. in de gelegenheid ge steld het jaarlijks reisje van de afdeling mee te maken. Verschillende fabrieken werden in de loop der jaren bezocht en zodoende werd kennis ver gaard omtrent de produkten, die deze afleveren. Ook tijdens de driedaagse bondsreizen werden con tacten gelegd met andere afdelingen. Ook de huishoudelijke voorlichting ten platte- lande heeft goed werk verricht. De. vrouw van thans woont in een prettige woning vol licht en kleur, waar de zon vrij spel heeft zonder dat de stoffering hierdoor wordt geschaad. Wij hebben veel te danken aan het woningadviesbureau van onze Bond. Hier wordt ons de weg gewezen hoe wij ons interieur zoveel mogelijk kleurecht kunnen in richten. Bij elke verandering of vernieuwing staat men ons met raad en daad terzijde. Veel vrouweh in Noord-Beveland zijn in het bezit van een hyper moderne keuken. De vrouw van thans bewoont haar gehele huis. Zij denkt er niet meer aan het wonen alleen tot de keuken te beperken. Het domein van grootmoeder strekte zich niet veel verder uit dan de bakkeet, doch de vrouw van thans gaat waar ze wil, zij bestuurt haar auto en is in een ogenblik waar ze wezen wil, dank zy onze onvolprezen Zandkreekdam. A. N. HANSON-WISSE, Colijnsplaat. - Ml&04 Imam >-V- Moderne keuken ook op Noord-Beveland (Adv.) Wanneer U de Z. L. M.-tentoonstelling te Kamperland bezoekt op 22, 23 of 24 juni a.s. vergeet dan niet even aan te lopen bij de WORMERVEEE. U kunt namelijk mooie prijzen winnen, door mee te doen aan een „RAADT MEE" wedstrijd, waarbij het gezamelijk gewicht geraden kan worden van een aantal biggen, die -met SPLITS gemest worden. Deelnamekaarten zijn verkrijgbaar bij de reclame-auto van Wessanen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15