<V cor cle vrou Plattelandsvrouwen-perikelen of tentoonstellingszorgen 482 Vergeten eiland. Ge 3L ZEEUWS LANDBOUWBLAB J^E Zandkreek de boot Noord-Beveland. Zo is het lange tijd geweest en al was de Zandkreek niet breed, de reis nam behoorlijk wat tijd in )>eslag. Wie per auto ging, moest er voor zorgen vroegtijdig aan het veer te zijn, daar er anders grote kans was-, dat de boot volgeladen vertrok en men net niet mee kon. Dat betekende een uur wachten. On telbaar zijn de uren, die aldus "verloren zijn gegaan. Gelukkig behoort dit tijdverlies tot het verleden. Nu rijdt men haast ongemerkt via de nieuwe brede wegen van Zuid-Beveland over de dam Noord- Beveland binnen. Wij, bewoners van het voormalige eiland, kunnen er gemakkelijk af. Niet alleen een grote tijdsbespa ring, maar ook een geruststelling, dat we niet meer opgesloten zitten zoals bij ijsgang of als er 's nachts iemand ernstig ziek wordt en naar een ziekenhuis vervoerd moet worden. Daarom wordt nu bij ons de Z. L. M.-tentoonstelling gehouden, waaraan een grote manifestatie ver bonden is. U kunt er heel gemakkelijk komen en wij hopen, dat u komt. Wij zijn blij, dat wij u allemaal kunnen ontvangen. "VANZELFSPREKEND is er werk aan de winkel voor de afdeling Noord-Beveland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. Hoewel wij het heel prettig vinden aan dit alles mee te mogen werken, brengt het wel problemen mee. Hoe be ginnen we hieraan Hoe zal het lopen Hoe vin den we de mensen, die ons helpen en hoe vinden wij allen de tijd ervoor Gelukkig hebben we heel wat leden, die zich hiervoor inzetten. Leden, die zich beslist niet in de eerste plaats afvragen: „Wat kan de Bond voor mij doen?" Neen, zij zeggen: „Wat kan ik voor de Bond doen V' Zij volgen in deze President Kennedy, die in zijn inhuldigingsrede tot zijn landgenoten zeide:' „Vraagt u zich nu niet eens af wat Amerika voor u kan doen, maar vraagt u zich eens af wat u voor Amerika kunt doen. Onze Bond heeft hier naast de Z.L.M., de L.J.G. en Z.P.M. een bescheiden aandeel in deze tentoon stelling, doch al is dit aandeel klein, we willen graag, dat er het beste van gemaakt wordt wat er van te maken is en daarom is het zo fijn, dat er .vele leden achter het bestuur staan om mee te hel pen. Zij bewijzen er onze Bond een dienst mee en waarschijnlijk zichzelf eveneens. Het is toch heel gezellig met elkaar iets aan te pakken en meestal leren we er ook nog wat van, dat ons later goed .van pas komt. Ik weet wel dat het moeilijk is iets voor de eerste keer te moeten doen. Dikwijls lukt het éne beter dan het andere en we maken zo nu en dan wel eens een fout. Maar juist door die fouten wor den we een beetje wijzer. T700R de manifestatie vroeg men ongeveer tachtig mensen in Zeeuwse klederdracht. Het was een erezaak voor de afdeling Zeeland van onze Bond om deze mensen bij elkaar te krijgen. Gelukkig zijn er nog heel wat leden, die de dracht zijn trouw gebleven en andere, die van een familielid of goede vriendin een kostuum kunnen lenen. Natuurlijk komt hier ook de Noordbevelandse klederdracht bij. Wij moesten er wel een speurtocht voor onder nemen. Noord-Beveland is niet groot, er wonen minder dan 7000 mensen, maar het kostte moeite om uit te vinden wie er nog over een compleet kos tuum beschikte. De één had wat sieraden, de ander een muts, een derde nog krullen en een ondermuts. Maar er hoorde ook een jurk bij. Met een beetje goede wil en samenwerking zijn we er toch ge komen. En als dan alles bij elkaar is, komt de vraag: „Hoe ragen we dit, hoe spelden we de muts vast Gelukkig ook hier weer een lid, dat deze k '.nst van muts opspelden verstaat, die het voor ons doet en er de tijd voor vrij maakt. Wij hebben leden, die door hun huwelijk Noordbevelands zijn geworden, maar die nu meedoen als Thoolse, Schouwse of Zuidbevelandse. QMDAT u tijdens het spel van Carel Briels heel wat Zeeuwse klederdrachten voorbij ziet gaan, vinden we het prettig, dat wij in onze stand nog een Noordbevelandse kunnen laten zien, zodat u het kostuum rustig van dichtbij kunt bekijken. Kijkt u ook eens naar de twee poppen, een echt paar in Noordbevelandse kleren, door leden spon taan gemaakt. Door het kopen van een lot krijgt u allemaal de kans zo'n pop te winnen. Het winnende nummer zal bekend gemaakt wor den in het Zeeuws Landbouwblad van 1 juli. Wat zal uw dochtertje, kleindochtertje of nichtje blij zijn met die pop U kunt de stand van de Plattelandsvrouwen vinden achterin de op één na grootste tent. Er zijn vijf groepen gevormd van alle deelnemende leden. In iedere groep zit een bestuurslid en elke groep neemt een bepaalde taak op zich. We hebben een huiskamer ingericht met oude meubelen en gebruiksvoorwerpen. Met de ramp is er veel verloren gegaan, maar toch zijn er nog oude v orwerpen, die ons dierbaar zijn, overgebleven. We zijn er trots op, dat we ze kunnen tonen. Naast dit interieur hebben ^ye een gedeelte op gevuld met bloemen en planten. Dit als gevolg van de grote belangstelling voor de tuincursus. Er is een tafel met fraaie handwerken, resultaat van verschillende cursussen en waarvoor vele, vele steekjes moesten worden gelegd. QO 7; hebben we voor bezoeksters en bezoe kers wat ruimte overgelaten om even uit te rusten. We zouden geen plattelandsvrouwen zijn, wanneer we u niet de mogelijkheid zou den bieden tijdens deze rust iets te nuttigen, wanneer u dit verkiest. Wat dit zal zijn, verklap ik u niet, maar u kunt er op rekenen, dat het iets heel lekkers is. Tot ziens dus in onze tent en verder wens ik u heel gezellige tentoonstellingsdagen. I. H. VAN OEVEREN-DE RIJKE. I J OORD-BEVELAND werd vóór het openstellen van de vaste oeververbinding wel eens „het vergt eiland" genoemd. Het was echter ondanks de slechte verbindingen en het feit, dat het na el 's avonds en voor zessen 's morgens niet mogelijk was het aland te verlaten, geen achtergebleven Reeds vier en een half jaar na de oprichting van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen drie en een half jaar na het oprichten van de provinciale afdeling Zeeland werd in januari 193 afdeling Noord-Beveland opgericht met 38 leden. Dit ledental groeide langzamerhand tot boven de Zoals de Noordbevelandse boer een vooraanstaande plaats inneemt op landbouwgebied, zo getuig inrichting van de hulzen, dat ook de Noordbevelandse vrouw met haar tijd meegaat. Op de meeste bi deryen vinden we in de keuken een koelkast, ja bij velen zelfs een diepvriesinstallatie. II ET is wel te betreuren, dat een gedeelte van de boerderijen nog verstoken is van elektriciteit. i hebben we op ons voormalig eiland nooit gehad. Vóór de P. Z. E. M. op Noord-Beveland begon me verstrekking van elektrische stroom hadden de dorpen een elektrische centrale (een erfenis van de et wereldoorlog). De stroom mocht alleen gebruikt worden voor verlichting. Tegen de tijd, dat er verlich nodig was, gingen de lampjes gloeien tot 's avonds elf uur. Op feestdagen mochten ze tot middern branden. Vijf minuten tevoren kwam het sein door het even uitgaan van het licht, dat het tijd wer naar bed te gaan en als men ergens op bezoek was, wist men meteen, dat het ogenblik gekomen om afscheid te nemen en huiswaarts te gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 14