De ontwikkeling van de fruitteelt op Noord-Beveland 480 DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS "LANDBOUWBLAD Een jong modern spillenbedrijf op Noord-Be vel and onder de rook van Kortgene. GROTE VLUCHT NA DERTIGER JAREN. IN de van nature vruchtbare landbouwstreek Noord-Beveland was er vóór 1926 nauwelijks sprake van commerciële fruitteelt. Alleen bij de boerderijen vond men toen kleine boomgaarden, "beplant met hoogstambomen, waaraan fruit groei de in hoofdzaak bestemd voor eigen gebruik. Het eerste bedrijf, wat de naam fruitteeltbedrijf mocht dragen, is in 1926 door de heer Zuydweg te Kats gesticht. Dit voorbeeld werd in de dertiger jaren door enkele andere pioniers gevolgd. Het krachtig initiatief van deze pioniers alsmede de gunstige omstandigheden van bodem en klimaat hebben er toe medegewerkt dat vooral tijdens en in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog de fruitteelt in dit gebied tot groter ontwikkeling is gekomen. Verspreid over het gehele gebied zijn in die periode meerdere op moderne leest gschoeide fruitteeltbedrijven gesticht. Zodoende was in 1953 de totale oppervlakte fruitteelt uitgebreid- tot 135 ha. RAMP EN WEDEROPBOUW. OOK de Noord-Bevelandse fruittelers hebben aan de stormramp van februari 1953 een zware tol moeten betalen. Door deze ramp zagen zij namelijk 55 ha van hun overwegend jonge in tensieve produktieve beplantingen ten prooi vallen aan het verwoestende zeewater. Evenals in de an dere rampgebieden is kort na de ramp de weder opbouw van de fruitteelt energiek aangevat. Thans is de verloren gegane oppervlakte, volgens nieu were inzichten, geheel opnieuw ingeplant en zijn voorts in de laatste jaren nog enkele nieuwe be drijven gesticht en bestaande bedrijven uitgebreid. Als gevolg daarvan bedraagt de totale oppervlakte fruitteelt thans ruim 150 ha, waarvan 130 ha pit- en steenvruchten en 20 ha kleinfruit. NIET HET VELE IS GOED MAAR HET GOEDE IS VEEL. VAN de totale oppervlakte cultuurgrond van 7000 ha die Noord-Beveland rijk is, wordt dus nog slechts 2 door de fruitteelt in beslag geno men. In vergelijking met andere gebieden, b.v. Zuid-Beveland met 12 is dit percentage aan de lage kant. Voorts is het areaal fruit van 150 ha .verdeeld over ongeveer 40 bedrijven, zodat de ge middelde bedrijfsoppervlakte ruim 3 ha bedraagt. Ongetwijfeld hebben de enkele middelmatig grote f ruitteeltbedrijven voor een deel hun stempel op dit gebied gedrukt, maar het gros van de fruit- teeltbedrijven behoort tot de categorie van de klei nere intensieve tot zeer intensieve bedrijven. In zeker opzicht kan echter voor de Noord-Beve- r~ -- w landse fruitteelt gelden: „niet het vele is goed maar het goede is veel". Want bij een bezoek aan deze streek valt het direct op dat het merendeel der bedrijven nog van jonge datum is. Dit blijkt mede uit de moderne opzet van de beplantingen, veelal opgezet volgens het z.g. spillensysteem, waarbij voor de appels ruim gebruik wordt ge maakt van type IX als onderstam. Het systeem dus van de in hagen geplante kleine boomvorm op epn zwakgroeiende, vroeg produktieve onder stam. De bedrijven verkeren veelal nog in hun volle fleur. Men heeft er nog weinig te kampen met het probleem van de verjonging of vernieu wing van oude boomgaardpercelen. De cultuur in dit overwegend jonge centrum is wat minder gevarieerd dan in oudere gebieden. Dit gedachtig aan de spreuk „in beperking toont zich de meester". Appels vormen met 74 de hoofdschotel, gevolgd door peren met 24 terwijl pruimen slechts 2 voor hun rekening nemen en de teelt van kersen er onbekend is. Het sortiment in deze jónge bedrijven is vanzelf sprekend up to date. Noord-Beveland is het land van de Cox's Orange Pippin en de Golden Deli cious. De Goudreinette is in de jonge bedrijven niet meer, de Jonathan minder aangeplant. Overi gens is het gehele standaardsortiment als Yellow Transparant, James Grieve, Cox's, Golden Deli cious enz. vertegenwoordigd, terwijl ook aan nieu were rassen als Stark Earliest, Tydemans Early Worcester en Winston ruim aandacht wordt ge schonken. Bij de peren komen de rassen Conference, Bonne Louise d'Avranches, Précoce de Trévoux, Beurré Hardy, Beurré Alexandre Lucas en Doyenné du Cornice het sterkst naar voren. Al met al rassen die stuk voor stuk veel gevraagd worden en een hoge handelswaarde bezitten. Met een gunstig klimaat, geschikte grond en het planten van een goed sortiment is men er echter nog niet. De fruitteler moet deze factoren weten te koppelen aan een goede bedrijfsexploitatie en hét telen van grote hoeveelheden kwaliteitsproduk- ten. Dat de Noord-Bevelandse fruittelers deze kunst verstaan wijzen de veilingcijfers wel uit. Deze cijfers getuigen van een hoog percentage kwaliteitsfruit. Terecht is het Noord-Bevelandse fruit door de handel zeer gezocht en is het een ge wild exportprodukt. TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING. WAT de verdere ontwikkeling betreft, mag wor den verwacht dat in de toekomst uitbreiding van de fruitteelt zal plaats vinden. De aanwezige bedrijven oefenen een stimulerende invloed uit op hun omgeving. Voorts valt er bij de jongeren een groeiende belangstelling voor de tuinbouw en het tuinbouwonderwijs te constateren. Tenslotte zal verlossing uit het isolement door uitvoering van het Deltaplan, waarvan de voor Noord-Beveland zo belangrijke eerste fase is be ëindigd, een verdere ontwikkeling van dit gebied en daarmee van de fruitteelt bevorderen. Mogen we besluiten met de wens dat de Noord- Bevelandse fruitteelt haar goede naam en faam op het gebied van kwaliteitsfruit zal weten te behou den. M. J. NOORDHOEK. Hoofdass. A, Rijkstuinbouwconsulentschap „Goes". DEZOEKT ook de tuinbouw de algemene ver- gadering van de Z. L. M. en tevens de ten toonstelling? Deze vraag stelt men zich als fruit en groentekweker die midden in de grote drukte zit van de oogstwerkzaamheden. We denken dan maar aan frambozen en aardbeien om de belang rijkste produkten te noemen. Is het verantwoord om er een dag uit te breken in de toch al zo korte werkweek? Het is moeilyk eens anders doen en laten in dezen te beoordelen. Als het echter enigszins mogelijk is, en met enige goede wil is het dat al gauw, dienen ook onze tuin- bouwleden aanwezig te zijn op de grote Z. L. M.- dagen. Wij horen ook bij onze grote organisatie die haar jaarlijkse familiefeest viert. De familiebanden wor den jaarlijks weer nauwer aangehaald na het be zoek aan de kling die als gastvrouw optreedt. Dit maal is dat een uit haar isolement verlost Noord- Beveland. Het zij in clubverband of met het gezin, het is een lust om weer allen bij elkaar te zijn en de mooie rondrit mee te maken, iets waar men anders niet aan toe komt. Van deze massale bijeenkomst gaai ook een kracht uit. Men weet zich niet alleen met zijn moeilijkheden. Ze worden er besproken en de on derlinge gedachtenwisseling geeft weer de kracht om terug te keren, ieder naar zijn eigen plaats en eigen werk. Ook voor de tuinbouw is er met elk bezoek in iedere kring veel te leren. Ook Noord-Beveland heeft prachtige fruitbedryven. De vaste oeverver binding met Zuid-Beveland en Walcheren zal zeker toekomst bieden voor de ontwikkeling van de tuinbouw. Daarom zijn ook onze tuinbouw led en in Kamperland aanwezig als het maar enigszins mogelijk is. Wie het eenmaal gewoon is, zal steeds zijn werk er naar regelen. We hopen dat het weer mag meewerken om deze dagen ten volle te doen slagen. Tot de volgende wtek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12