479 Vervolg van pagina 477 RECREATIE EN TOERISME ZATERDAG 17 JUNI 1961 opslag van grote betekenis. Op het eiland zijn vier gezamenlijke bewaarplaatsen, waarvan die in Kamperland met een capaciteit van 4.600 ton de grootste is. Dan volgt Kortgene met 1960 ton, Wissenkerke (Geersdijk) met 1100 ton en Colijns- plaat met 1000 ton. Tellen we de bewaarcapaciteit van de aardappelafdeling van landbouwvereniging „Noord-Beveland" ter grootte van 100 ton daar nog bij, dan komen we aan een totale coöperatieve bewaarcapaciteit van 8.760 ton. Sommige aard appeltelers hebben zowel bewaarruimte op het eigen bedrijf als in een der gezamenlijke bewaar plaatsen. De bewaarplaatsen dienen tevens voor de opslag van uien en pootgoed, evenals voor de opslag van uien en pootgoed, evenals voor de tijde lijke opslag van granen e.d. direct na de oogst. De afdeling van de Z. L. M. in Wissenkerke exploiteert reeds jaren een specifieke pootgoedbewaarinrich- ting. Een der telers, die de bewaring van aard appelen zeer ter harte gaat, is de heer K. A. van Langeraad uit Kamperland. Hij is o.m. voorzitter van ae bewaarplaats in Kamperland en van de L. C. C.-contactcommissie voor de coöperatieve aardappelbewaarplaatsen in het zuidwesten. De conclusie mag zijn, dat Noord-Beveland wat betreft de bewaring mét Goeree^-Overflakkee tot de koplopers behoort. Nu de coöperatieve afzet, klein verpakking e.d. meer in de belangstelling komen, is het extra belangrijk, dat een teeltgebied over goede bewaar-accomodatie beschikt. ONDERLING VERZEKEREN WANNEER we de geschiedenis van de onder linge verzekering tegen hagelschade op Noord-Beveland nagaan, dan blijkt dit gebied voor hagel niet erg aantrekkelijk. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Zuid-Beveland, dat heel wat meer van hagelval te lijden heeft. De onderlinge, die reeds ruim 60 jaar bestaat, heeft daarom tot nu toe goed geboerd. In de eerste 60 jaar van haar bestaan bedroeg de totale uitgekeerde schade nog geen 15.000,—. De grootste schade leverde het jaar 1943 op: ƒ6.000,In 1934 ontbond men ,1e onderlinge zelfs om tegelijkertijd tot her-oprich ting over te gaan. Wat was namelijk het geval? Door het gunstige schadeverloop had de reserve een fikse hoogte bereikt. Dit hield in, dat voor nieuwe leden het entreegeld steeds maar hoger werd. Het betekende tevens, dat vooral voor jonge boeren de bezwaren voor toetreding steeds zwaar der gingen wegen. In 1934 was het inleggeld zelfs gestegen tot ruim 25,per ha. Vandaar het be sluit om de onderlinge te ontbinden en de reserve onder de bestaande leden te verdelen. De aanleiding was dus een heel prettige. De nieuwe onderlinge was niet „belast" met grote reserves, waardoor het inleggeld laag kon zijn. Nieuwe leden meldden zich dan ook regelmatig. Momenteel heeft de onderlinge ruim 100 leden met een verzekerde oppervlakte van meer dan 3.500 ha, d.w.z. ongeveer de helft van de totale oppervlakte cultuurgrond. De verzekerde waarde van de landbouwgewassen is te stellen op ruim 4.000.000,—. De lage premies en een flinke reserve zijn het gevolg van het gunstige schadeverloop en het zuinige beheer. Daar de fruitteelt in ons gebied toeneemt (op het ogenblik ruim 150 ha) raakt de onderlinge fruithagelverzekering eveneens meer ingeburgerd. Het gebruik van laadkisten bij de Coöperatie te Kortgene. Het zal duidelijk zijn, dat de onderlinge voer tuigen verzekering een heel wat ruimer werkterrein heeft. De onderlinge van de Z. L. M. heeft op Noord-Beveland rond 500 verzekerde voertuigen, zoals: auto's, trekkers, motoren, bromfietsen en maaidorsers. De heer M. de Regt uit Wissenkerke is voor zitter van de uitvoerende commissie. De onderlinge bestaat inmiddels 10 jaar en wordt nog steeds ge kenmerkt door een stormachtige groei. Het aantal verzekerde voertuigen ligt momenteel in de buurt van de 7.700. Lage premies, snelle en coulante schade-afwikkeling en lage kosten, dat zijn tot nu toe de grondslagen voor het succes. De Zeeuwse C. B. T. B. houdt zich naast andere verzekeringen eveneens met de voertuigenverzeke ring bezig. NOG MEER SAMENWERKING MOEMEN we de 5 coöperatieve weegbruggen en cverslagverenigingen, die door de veranderingen op "het schiereiland met een andere constellatie te maken krijgen. Zij vormen een belangrijke schakel bij het transport van landbouwgewassen, zoals bieten, aardappelen en ruwvoeders en bij het transport van grind, zand e.d. Verder is Noord-Beveland een belangrijk gebied voor de coöperatieve suikerindustrie (V. C. S. en Sas van Gent), voor de E. N. C. K./Deltachemie (rond 1500 aandelen) en heeft de coöperatieve vlas fabriek „Dinteloord'' hier grondstofleveranciers. De veiling in Goes exploiteert in Colijnsplaat een fruit- pakstation. De vee-afzetvereniging C. V. V. Zeeland en de onderlinge veeverzekering 's Heer Arends- kerkeWolfaartsdijk hebben Noordbevelanders onder hun leden. Ook de wolafzetvereniging is op Noord-Beveland vertegenwoordigd, evenals het coöperatief boekhoudbureau van de Z. L. M. Noemen we tenslotte de diepvriescoöperatie, de gezamenlijke landbouwwerktuigenexploitatie en talrijke onder linge verzekeringsvormen, die we hierboven niet met name noemden. En nog zijn wé niet volledig. Toch moge het U duidelijk geworden zijn, dat de Noordbevelandse boer op velerlei terrein van het middel samenwerking gebruik maakt. De omvang moge heel verschillend zijn, al naar gelang de be hoeften. Het coöpereren moge hem dan niet in het bloed zitten, hij ziet blijkbaar terdege het belang DE gunstige ligging ten aanzien van de sluis in de Zandkreekdam, dus de verbinding met de Oosterschelde, de bescherming tegen de westenwind, de ligging op het zuiden en de afstand tot de dorpskom van het dorp Kortgene hebben er toe bijgedragen dat met medewerking van velen ten oosten van deze dorpskom op de schorren een jachthaven voor ongeveer 400 jachten kon worden ontworpen, benevens aan het water een bungalowpark van 85 bungalows met tennisbanen, parkeergelegen heden, een hotel-restaurant en een speelweide. flPP'r ft i ----- AU mw ut-'i W - 7 ff L. Vopr het uitvoeren van die werken werden alle goedkeuringen veiKregen en door het Ministerie van Economische Zaken werd in de kosten van aanleg van de jachthaven subsidie toegezegd, waarmede ook door de rijksoverheid de belangrijkheid van deze haven in dit nieuw te vormen watersportgebied werd er kend. Tot uitvoering van deze plannen worden thans alle voorbereidende maatregelen getroffen en gehoopt mag wor den dat in begin 1962 de haven in gebruik zal kunnen worden genomen en de bungalows kunnen worden gebouwd. Hiermede hopen wij dan mede te werken aan de mogelijkheid tot het scheppen van ruimte voor recreatie, zowel te land als op het water en mogelijk tot verhoging van de welvaart van Noord-; Beveland en van Zeeland. TNAT dit laatste met alle mogelijke middelen dient te worden nagestreefd moge blijken uit de grote terugloop van de bevolking van het platteland en in het bijzonder ook van Kort gene. Alles moet in het werk gesteld worden hieraan een halt toe te roepen en waar industrievestiging voor onze gemeen te zeer moeilijk te bewerkstelligen zal zijn zo dienen wij alles op alles te zetten om de mogelijkheid van recreatie te verwezenlijken. Wij kunnen daarmede zowel een algemene taak in ons land is een groot tekort aan ruimte voor recreatie alsmede een bijzondere taak betere bwoonbaarheid van het platte land door nieuwe welvaartsbronnen trachten te vervullen en het is zeker ook een zaak van ons, bewoners van het platte-» land, daarnaar ernstig te streven. Boven: Silhouet gezien van Zuid-Beveland, Onder: Doorsnede van het terrein. Kortgene, mei 1961. De burgemeester van Kortgen^ A. A. SCHUIT.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11