Noord-Bevelandse boeren verrichten baanbrekend werk 478 Coöperatie als een manifestatie van samenwerking ZEEUWS LANDBOUWBLAD ANDANKS dammen en nieuwe wegen is Noord- Beveland een akkerbouwgebied bij uitstek. Zelfs de groeiende fruitteelt vermag het karakter van deze landbouwstreek nog nauwelijks te beïn vloeden. Toch zorgen de vruchtbomen voor een aparte noot in dit mooie, wijdse polderlandschap. Toerisme en recreatie mogen hun stempels gaan drukken, de akkerbouw is vooralsnog de voor naamste bestaansbron. In (niet meer op!) Noord- Beveland is de boer de voornaamste ondernemer. Een man, die in wezen graag zijn eigen boontjes dopt en tiie zoals overal elders tracht een boterham zo mogelijk een goede te verdienen. Hij is ook iemand, die zijn ondernemerschap in de moderne zin opvat. Daarbij begunstigd door goede grond en een doorgaans gelukkige verkave ling van zijn bedrijf. Hij is progressief of zo u wilt vooruitstrevend. De landbouw wordt op moderne wijze beoefend en hij durft risico's te aanvaarden. Soms lijkt hij wat aarzelend bij het oplossen van de problemen. De markt is ook voor de Noord - Bevelandse boer vol van ongewisheden. En nog maals, hij klaart zijn zaken het liefst zelf. Wat niet wegneemt, dat hij vele problemen tezamen met zijn collega's tracht te overwinnen. Het samen werken coöpereren moge hem niet in het bloed zitten, hij maakt er zo nodig en met suc ces gebruik van. Hierbij blijkt duidelijk het be wijs van de stelling, dat de coöperatie gezien moet worden tegen de achtergrond van de landbouw structuur. Een coöperatieve zuivelfabriek bijvoorbeeld zult u er niet aantreffen. De melkveehouderij Is van té ondergeschikt belang. Een andere stelling, namelijk dat de coöperatie er vooral is voor de kleine boer, gaat daarentegen voor Noord-Beveland niet op. Althans in deze zin, dat ook de grotere collega's wel degelijk actief bij de coöperatie betrokken zijn. Daarbij zij nog eens duidelijk gesteld, dat Noord-Beveland geenszins een land is van uitsluitend grotere boeren. Tenslotte nog dit: met name de aan- en verkoopcoöperatie heeft voor het zuidwesten meerdere malen baanbrekend werk verricht. Wat dit betreft heeft ons gebied zich dus extra ondernemend betoond. Daarbij bijzondere risico's lopend, die echter geen ongunstige terugslag hebben veroorzaakt. Integendeel. Laat ons thans enige aandacht besteden aan tie coöperatie-sectoren afzonderlijk. AAN. EN VERKOOP BELANGRIJK Aardappelbewaarplaats Kamperland. LANDBOUWKREDIET EN SPAREN IIET voormalige eiland telt twee boerenleen- banken, namelijk in Colijnsplaat en Kamper land (gemeente Wissenkerke). Ze zijn opgericht in respectievelijk 1916 en 1921. Vooral na de tweede wereldoorlog zijn de banken enorm uitgegroeid. Tot instellingen, die zich met alle bankzaken bezig houden. Als brandpunten van het geldverkeer voor een groot deel van de Noord bevelandse gemeen schap. Om daarvan een voorbeeld te geven: de banken tellen tezamen rond 4.300 spaarders. En bij een bevolkingsaantal van nog geen 7.000 be tekent dat, dat ruim 60 als spaarder te boek AE coöperatie in Kortgene begon in 1935 haar werk in een kunstmestloods gebouwd door het Cen- traal Bureau. Heel bescheiden en met een klein groepje boeren, die er wat in zagen om door samenwerken de positie van de Noordbevelandse landbouw te versterken. Zeker in de moeilijke crisis jaren. Een der promotors was de heer ir. J. D. Dorst, in die jaren secretaris van de Z. L. M. De omzetten waren de eerste jaren klein, ook al omdat de concurrentie niet naliet de jonge vereniging afbreuk te doen. Maar men zette door, het ledental steeg en vooral toen ook de afdelingen van de Z L. M. en de C. B. T. B. zich aansloten, kreeg men wat meer armslag. Die armslag bleek voldoende om de oorlogsjaren door te komen en na de bevrijding openden zich weidse perspectieven. Vooral de mechanisatie van de graanoogst gaf een grote stoot. De vereniging groeide snel uit tot een modern op slag- en verwerkingsbedrijf en nog steeds wordt veel geld geïnvesteerd in gebouwen en installaties. Wij spraken zojuist over baanbrekend werk. Noord-Beveland bouwde als eerste In het zuidwesten een coöperatieve graansilo. Dat was in 1950. Opslagcapaciteit 2.000 ton. Drie jaar later stichtten een aantal boeren van Noord-Beveland, samen met het Centraal Bureau en de landbouwvereniging Walcheren, 'het coöperatief silobedrijf „Middelburg". Capaciteit eveneens 2.000 ton. Coöperatie „Noord-Beveland" was ook de eerste vereniging in het zuidwesten, die kleinverpakte aardappelen (Nobeco's) aan de markt bracht. Men beschikt over een moderne sorteer-in richting en voor opslag en transport wordt gebruik gemaakt van kisten en vorkheftrucks. Deze lijn wordt nu ook doorgetrokken ten aanzien van in het bijzonder de zaaigranen. Momenteel wordt gewerkt aan een uitbreidingsprogramma, waardoor de vloer-oppervlakte van het bedrijf met 2.400 m- zal toenemen. De bedoeling is het interne transport volledig te mechaniseren. De zaaizaadteelt is op Noord-Beveland namelijk van groot belang. Transport en opslag in kisten van de vele zaaizaadpartijen en -soorten ligt daarom voor de hand. Binnen enkele jaren hoopt de coöperatie over 3.000 kisten met pallets te beschikken. Daar iedere kist 750 kg produkt kan bevatten zal de kistenopslag 2.250 ton gaan bedragen. Noord-Beveland introduceert daarmee in het zuidwesten deze moderne wijze van opslag en transport voor zaaizaden. Zo is de coöperatie de boer tot veel steun. Met een jaaromzet van 4.000.000, - 1 telt „Noord-Beveland" ■Hifi in het zuidwesten goed 1 mee. Het actieve bestuur (mder leiding van de ^ïeer i ie en de a rboidspri('blemon" welke laatsten zich ook hier in de landbouw gaan aandienen, zal de coöpe ratie voor goede appara tuur moeten zorgen. Het lijkt er op, dat men zich hiervan ter dege bewust is. Direktie en overig perso neel staan hierbij voor de belangrijke taak van de uitvoering. Ook voor de coöperatie zelf wordt de arbeidsvoorziening echter moeilijker. Vandaar, dat arbeidsbesparende metho den alle aandacht hebben. Aardappelbewaarplaats Coöperatie te Kortgene. Silo Kortgene. staat. Het totale spaartegoed was eind 1960 onge veer 8.500.000,De gemiddelde inleg was dus 2.000,Het ledental ligt momenteel in de buurt van de 850. In 1960 bereikten de banken een geld-omzet van om en nabij de 40.000.000,—. Deze enkele cijfers onderstrepen ons inziens voldoende de belangrijke plaats, die beide instellingen in-* nemen. Beide instellingen zijn aangesloten bij de Cen trale Raiffeisenbank iri Utrecht en organisatorisch maken ze deel uit van de ring van Boerenleen banken voor Noord- en Zuid-Beveland. Zo zijn ook de Noordbevelandse banken volwaardige leden van de grote boerenleenbankorganisatie, die ons land kent. DE AARDAPPELBEWARING AE aardappel neemt een belangrijke positie in het bouwplan in. Het hoofdras Bintje is in belangrijke mate een exportaardappel. De aard- appelbewaring onder dak met behulp van buiten- luchtkoeling is op Noord-Beveland bijzonder goed aangeslagen. De totale bewaarcapaciteit beloopt meer dan 15.000 ton. Naast de bewaring op de landbouwbedrijven zelf is vooral de coöperatieve (Zie verder volgende pag.)j

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10