de. De Wet Vervreemding Landbouwgronden Zesde kroonjaar van mejuffrouw J. D. Dekker luisterrijk gevierd 452 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Dr. Ir. W. H. UBBINK (ui) DIJ de discussie wat er met deze wet moet gebeuren ondervindt de derde doelstelling een zekere mate van bescherming van de pachter tegen verkoop van het door hem gepachte aan derden een grote belangstelling. Zoveel verschil van mening als er bestaat ten aanzien van de prijsbeheersing en de landbouwkundige toetsing, zo weinig verschil van mening is er ten aanzien van het voorkeursrecht van de pachter. De regeling van dit recht levert echter vele moeilijkheden op. HET VOORKEURSRECHT VAN DE PACHTER DE agrariër wordt steeds meer een gespecialiseerde ondernemer die na een langdurige praktische en theoretische scholing een bedrijf uitoefent waarvoor grote investeringen vereist zijn en waaraan aanzienlijke risico's zijn verbonden. Door verkoop van een verpacht bedrijf aan een derde die het verpachte persoonlijk in gebruik wil nemen waarna een pachtverlenging wordt geweigerd, wordt de pachter in feite „op straat" gezet. Sociaal gezien is dit een zeer ongewenste toestand, nog afgezien van het feit dat een dreigen de onzekerheid in het bestaan het plezier in de uitoefening van het bedrijf voor de pachter kan wegnemen en dus rechtstreeks het menselijk geluk ondermijnt. Maar ook uit een oogpunt van algemeen belang is de genoemde situatie ongewenst omdat het „op straat" gezet worden doorgaans zal betekenen dat de pachter zijn zeer gespecialiseerde kennis en ervaring (in welke scholing nationaal-economisch gezien een groot bedrag is geïnvesteerd) gedurende langere tijd niet productief zal kunnen maken. DE pachter staat in een structureel zwakke positie tegenover de verpachter. De bescherming van de pachter, in hoofdzaak geregeld door de Pacht wet, is onmisbaar en is dan ook beslist niet weg te denken. De maatschappelijke betekenis van de pacht, nu reeds groot, zal wellicht nog groter worden wanneer de grondprijzen aanzienlijk zullen stijgen, ook al omdat het bedrijf steeds kapitaal-intensiever wordt. Het voorkeursrecht van de pachter is in de praktijk gebleken een bijzonder waardevolle aanvulling te zijn van de bescherming van de pachter. De erva ringen, met het voorkeursrecht opgedaan, zijn zonder meer gunstig te noemen. Men kan dan ook zeggen dat een vrij ingrijpende wettelijke regeling in korte tijd door de praktijk is aanvaard, en zelfs in een zodanige mate dat men het voorkeursrecht zo enigszins mogelijk zal trachten te handhaven. Men mag hierbij niet vergeten dat het voorkeursrecht van de pachter zeer praktisch aansloot bij de koopprijsbeheersing. Een eigenaar-verpachter die een verpacht object wilde verkopen werd niet geschaad door het voorkeursrecht omdat hij immers .dezelfde hoogsttoelaat- bare prijs van de pachter kon ontvangen als van een derde. Daarentegen was het voorkeursrecht duidelijk van groot belang voor de pachter. Deze regeling was dan ook in grote mate in overeenstemming met het algemeen rechtsgevoel. MA een beëindiging of versoepeling van de koopprijsbeheersing zal de gelukkige samenwerking tussen voorkeursrecht en prijsbeheersing echter verbroken zijn. Het duidelijkst spreekt dit bij een volledig vrije grond prijs. Bij verkoop zal de eigenaar-verpachter net als de eigenaar van niet- verpacht land, streven naar de hoogste prijs. Het belang van de pachter voortzetting van het gebruik van het door hem gepachte tegen een redelijke prijs brengt hem nu in regelrecht conflict met het belang van de verpach ter. Dit conflict tussen de belangen van verpachter en pachter vraagt om een zekere mate van bescherming van de pachter. De pachter immers staat hier zwak en zou, om zich het voortgezet gebruik te verzekeren gedwongen kunnen worden tot een te hoge prijs. IN verschillende richtingen is een regeling van het voorkeursrecht te zoeken. Zo zal men in het algemeen kunnen stellen dat bij geheel vrije prijzen voor land de prijzen voor verpachte objecten iets lager zullen liggen dan voor niet-verpachte objecten. Zoals men zal kunnen spreken van de ver- keerswaarde van niet-verpacht land, zo zal er ook op iets lager niveau een verkeerswaarde van verpachte objecten gevormd worden. Het' niveau-verschil zal o.a. bepaald worden door de mate van bescherming die de wet aan de zittende pachter biedt en door het rendement dat de beheerste pachtprijzen zullen toelaten. Wordt echter het prijsverschil tussen verpacht en niet-ver- pacht land te groot dan zal dit onvermijdelijk tot gevolg hebben dat vrije, niet-verpachte objecten, niet meer ter verpachting zullen worden aangeboden. Alleen een sleutelgeld of een betaling langs andere weg zal een eigenaar van een niet-verpacht object tot verpachting kunnen overhalen. De pachtprijs- beheersing zou daarmede in een bedenkelijke situatie komen te verkeren. Het lijkt er dus sterk op dat de regeling van het voorkeurs recht tussen twee moeilijke klippen door zal moeten: ener zijds zal het prijsverschil tussen verpachte en niet-verpachte objecten niet te groot mogen worden» anderzijds zal het voorkeursrecht voor de pachter toch een reële betekenis moeten hebben vooral in die gevallen dat een beëindiging van het gebruik van het gepachte aan de pachter de grond slag van het maatschappelijk bestaan zou ontnemen of die grondslag ernstig zou aantasten. Een redelijk aanvaardbaar compromis lijkt hier overigens wel mogelijk al zal de regeling van het voorkeursrecht bij een vrije of vrijere prijsvorming door de eigenaar-verpachter als meer ingrijpend en dientengevolge als bezwaarlijker wor den beschouwd dan de nu geldende regeling van het voor keursrecht. J^ïINSDAG 6 juni vierde mej. J. D. Dekker (in de wandeling „tante Koosgenaamd) haar 60ste verjaardag. Reeds enige maanden geleden had zich in het geheim een klein comité gevormd, onder leiding van burgemeester C. N. F. van Sas, om haar op die dag te huldigen voor alles wat zij in het belang van het Zeeuwse platteland heeft gedaan. Haar enthousiasme voor de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is overbekend, haar liefde voor het landbouwhuishoudonderwijs evenzeer. Naast dit alles toont zij zich steeds een uitsteken de gastvrouw en velen van ons hebben prettige herinneringen*aan haar gulle gastvrijheid, die een bezoek op de „Maalkote" zo plezierig maakte. Reeds vroeg in de middag verzamelden zich een groot aantal gasten in de tot feestzaal omgetover de schuur van de „Maalkote", waar omstreeks kwart vóór twee mej. Dekker en haar familie wer den binnengeleid onder het zingen van „Lang zal zij leven". Burgemeester Van Sas sprak een welkorhst- woord tot de vele aanwezigen, waarvan diversen van zeer ver waren gekomen om deze dag voor tante Koos" tot een onvergetelijke te maken. Vervolgens richtte hij zich speciaal tot mej. Dekker om haar te verklaren hoe men bewust ge zocht had naar een aanleiding om grote waar dering uit te spreken voor de hartelijkheid, gul heid en hulpvaardigheid, waarmee zij steeds bezig is voor de dorpsgemeenschap en ver daarbuiten. Als „tante Koos" heeft zij nu eenmaal behoefte om te verwennen en te verzorgen, waarvan een ieder uit haar omgeving profiteert. Hét was geen gemakkelijke taak de jubilaresse ervan te overtuigen, dat haar aanwezigheid op de 6e juni vereist was, daar zij het plan had opgevat haar verjaardag in Parijs bij een vriendin te vie ren. Uiteindelijk besliste zij: „Feest - goed, maar dan op de „Maalkote!" JZERGELIJKENDE met de dirigent van een v groot orkest gaf de heer Van Sas een uit voerige karakterschets van „tante Koos" daar bij aangevend hoe mej. Dekker steeds haar eigen persoonlijkheid volkomen voor de zaak inzette. Een boodschap van mevr. LenssinkBergervoet eertijds inspectrice van het Landbouwhuis houdonderwijs getuigde van het feit, dat haar naam in dit verband, ook buiten de provincie be kend is. Meer dan 400 handtekeningen bewezen, hoezeer men met de plannen van het comité instemde. Tenslotte bood burgemeester Van Sas het ge meenschappelijk cadeau aan, bestaande uit een platenspeler, platenkoffer en enige grammofoon platen (de laatste mag mej. Dekkter zelf nog uit zoeken), de receptie volgend op deze ontvangst, en een grote mand met rode rozen onder het zingen van een toepasselijk lied door alle aan wezigen. En toen kwamen ze in grote getale om mej- Dekker persoonlijk de hand te drukken de kleuters van de kleuterschool, waarvan de grap pige Paashaas een ieder vertederde door het zingen van zijn leuke liedje, het personeel van de „Maalkote", dat haar een heerlijke tuinstoel aan bood, de ouden van dagendie haar de zegenbede uit Psalm 134 toezongen, en nog vele vrienden en bekenden. AVONDS kwam men weer bijeen op uitno- diging van de heer P. J. J. Dekker. Het plaatselijk muziekkorps bracht een feestelijke serenade, daarbij de gasten inspirerend tot een vrolijke rondedans. Vervolgens trad het Haags Studentencabaret op met een zeer afwisselend vlot programma, waar door menig lachsalvo aan de aanwezigen werd ontlokt. De artistieke leider van dit gezelschap, en ook zijn broer die ook aan het programma mee werkte, bleken geboren Zeeuwen te zijn uit Wemeldingse ouders. Zij hadden kennelijk een andere visie op het Zeeuwse Wapen dan wij, lie ten de klokken in diverse Zeeuwse plaatsen lui den en wisten tal van situaties uit het dagelijkse leven op een grappige wijze op het toneel voor te stellen. Na het dankwoord van de heer P. J. J. Dekker bleven de gasten nog geruime tijd gezellig bijeen Zo kwam een einde aan een bijzonder geslaagde feestelijke dag, begunstigd door mooi weer,welke ongetwijfeld in de herinnering van „tante.Kops" als een hoogtepunt zal achterblijven. A. v. d. LEE DEN. (Adv.) KORTENAERKAD 1. 'S-GRAVE NHAGE BIJKANTOREN: AMSTERDAM, A»NHEM. EINDHOVEN. S-GRAVENHAGE. GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4