STAND DER GEWASSEN H1 Geboden kansen Nogmaals de vrije zaterdag Statistisch overzicht 1959/60 van de uitkomsten van landbouwbedrijven Wist U dat ZATERDAG 10 JUNI 1961 45* BIJ het doorlezen van het artikel dat het voorlo pig bestuur van de Coöperatieve Groenvoeder drogerij Zeeuwsch-Vlaanderen in oprichting ons ter plaatsing in ons blad deed toekomen en dat wij op pag. 453 opgenomen hebben, moesten wij denken aan het hoofdartikel van veertien dagen geleden over „Geboden kansen". Br. ir Van Beekom wees er in deze bijdrage on der meer op, dat, hoewel de georganiseerde land bouw belangrijke initiatieven neemt, liet valt te betreuren dat er veelal in de praktijk zo weinig- van terecht komt, waardoor geboden kansen onbe nut blijven. In het Zeeuws-Vlaamse akkerbouwgebied ont breekt tot op heden, in tegenstelling tot andere ak kerbouwgebieden in Nederland, een groenvoeder drogerij. Lucerne is 't middel bij uitstek als grond- verbeteraar, maar voor de verwerking is een groenvoederdrogerij noodzakelijk. Boor het initia tief van de georganiseerde landbouw is een oplos sing gevonden. Als alle belanghebbenden hun steentje wilïen bijdragen kan reeds in 1982 een coöperatieve groenvoederdrogerij in Zeeuws-Vlaan deren gaan draaien. Boeren grijpt deze kans om dit gemis voor Zeeuws-Vlaanderen op te heffen. Laat deze gebo den kans niet voorbijgaan. Komt allen naar de op- riclitersvergadering op 15 juni a.s! MOG steeds bereiken ons vragen over de betaling van de vrije zaterdag. Daarom willen wij er op deze plaats nogmaals de aandacht op vestigen, dat de vrije zaterdag niet doorbetaald wordt. Tevens willen wij er op wijzen dat bij overwerk op de vrije zaterdag de arbeider op uurloon wer kend 130 van liet voor hem geldende uurloon betaald krijgt. Voor de vaste arbeiders op weekloon (arbeiders belast met de verzorging van vee en/of paarden en trekkerchauffèurs geldt echter, dat deze 150 van hei voor hen geldende tijdloon dient te worden betaald. Over de te betalen huurcompensatie en de waar de der vakantiebonnen nog het volgende: Of het een lange of een korte werkweek betreft maakt geen verschil ten aanzien van de te betalen huurcompensatie. Deze blijft gelijk ook in de week waarin 5 dagen wordt gewerkt. Dit is eveneens het geval bij de waarde van de te verstrekken vakantie bon voor losse arbeiders. Wordt slechts enkele dagen in de week gewerkt dan kan de huurcom pensatie of de waarde van de vakantiebon per dag berekend worden door de huurcompensatie in de volledige werkweek door zes en in de week, waar in de vrije zaterdag valt te delen door vijf. Door het aantal gewerkte dagen in korte of lange werkweek te vermenigvuldigen met de voor die week berekende bedragen, verkrijgt men de over deze dagen verschuldigde huurcompen satie en/of waarde vakantiebon. IN de reeks Bedrijfseconomische Mededelingen can het Land bouw-Economisch Instituut is als No. 40 een publikatie verschenen, waarin de resul taten van 50 groepen akkerbouw-, weide- en ge mengde bedrijven over de boekjaren 1957/58 1959/60 voorkomen, met uitvoerige specifikaties van de kosten en opbrengsten van het bedrijf als geheel en van de afzonderlijke bedrijfsonderdelen. Nieuw zijn de cijfers over 1959/60, waarin de in vloed van de uitzonderlijke droogte in de zomer van 1959 naar voren komt. Mede daardoor lopen de uitkomsten van de verschillende groepen bedrij ven zeer uiteen. yOOR de akkerbouwers was het een gunstig jaar door de hoge geldopbrengsten van gra nen en suikerbieten. Voor de weidebedrjjven op veengrond, die dit jaar geen wateroverlast hadden, was bet eveneens een beter jaar dan het voorgaan de. Voor de gemengde bedrijven op zandgrond, waar de droogte tot grote voer aan kopen voor rund vee leidde en waar varkens- en pluimveehouderij slechter uitkomsten gaven dan de laatste jaren, was het, ondanks hogere melkproduktie en droog- teschade-uitkeringen, een zeer ongunstig jaar. Een overzicht over 12 jaren geven de onderstaan de cijfers betreffende het netto-overschot. NETTO- OVERSCHOT PER ƒ100.— KOSTEN 48-49 49-50 50-51 51-52 52-53 53-51 Akkerbouw- bedrijven 25 44 35 48 37 17 Weide - bedrijven 33 29 13 16 17 16 Gemengde bedrijven 7 10 4 8 5 5 54-55 55-56 56-57 57-58 58-59 59-60 Akkerbouw- bedrijven 19 18 1 10 14 25 Weide- bedrijven -1 n 7 9 9 8 Gemengde bedrijven -4 O -2 2 1 -5 BLIJKENS het eerste weer in dit seizoen verschenen landbouw-oogstbericht van de directie van de Akker- en Weidebouw van het ministerie van Landbouw en Visserij, welk bericht is gebaseerd op de situatie per 10 mei j.l., kan de stand van alle gewassen gemiddeld goed worden genoemd. Het standcijfer is twee punten hoger dan verleden jaar, maar gezien de toestand van de grond is dit een zeer labiel evenwicht. Welke weersomstandigheden hierbij het best zullen passen is moeilijk te zeggen. Vooral het grasland en ook het karwijzaad hebben hoge standcijfers. WINTERGRANEN |VE wintergranen zijn in zeer veel gevallen onder ongunstige omstandigheden in de grond ge- komen. Vooral van wintertarwe en wintergerst zal het areaal belangrijk kleiner zijn dan ver leden jaar. De beoordeling van de stand was moeilijk omdat er enorm grote verschillen in zaaitijd zijn. In het zuidwestelijk zeekleigebied is bijv. de wintertarwe gezaaid tussen oktober 1960 en februari 1961. Sommige percelen vertonen een holle stand en een gedeelte hiervan is doorgezaaid met zomer graan. De vroegst gezaaide percelen staan er in het algemeen het beste voor. Op zeer lage percelen leden deze gewassen door wateroverlast. Uitwintering vond door de zachte winter niet plaats, maar toch moesten percelen, vanwege mislukking door andere oorzaken, worden omgeploegd. De stand van de wintergerst is regelmatiger dan van de wintertarwe, maar het totaalbeeld is belangrijk min der gunstig dan verleden jaar. Het gemiddelde standcijfer van de rogge is gelijk aan dat van 10 mei 1960, maar in Oost-Brabant en Noord-Limburg, waar ruim één derde van het totale areaal wordt gevonden, laat de stand nog wat te wensen over. Op tal van percelen begint de rogge in de aar te komen. ZOMERGRANEN AOK bij deze gewassen was er een buitengewoon grote spreiding in de zaaitijden. Een gedeelte v van de meeste gewassen werd vroeg of op tijd gezaaid, doch een ander deel pas zeer laat. Dooi de late bewerking van de zeer natte grond was het moeilijk om een behoorlijk zaaibed te krijgen. Daarnaast verhinderden soms de regenbuien het begonnen werk voort te zetten. De zomertarwe heeft ee.'i belangrijk minder gunstige stand dan verleden jaar. Vooral in het Noorden laat de stand te wen sen over door laat zaaien en slechte kieming. De zomergerst staat eveneens minder gunstig, doch de haver en de mengsels van granen vertonen een betere stand. Ook in deze groep van gewassen hebben de lage percelen hier en daar van wateroverlast te lijden. Op Schouwen o.a. is in het herverkavelings- gebied een vrij grote oppervlakte door vorengenoemde oorzaken niet gezaaid. PEULVRUCHTEN IVE veldbonen en de erwten staan thans wat minder goed dan in mei 1960. Bij de groene erwten is het verschil echter gering. De stand is vrij goed maar de ontwikkeling van het onkruid is buitengewoon groot. Op alle percelen valt dit verschijnsel te constateren, maar bij de erwten heb ben de regenbuien de bewerking (eggen) op tal van percelen verhinderd, zodat hier en daar van een onkruidplaag kan worden gesproken. HANDELSGEWASSEN SOMMIGE percelen koolzaad staan zeer goed, maar andere matig.. In het algemeen is dit gewas snel gegroeid en lang geworden. Tijdens de afbloei treedt reeds legering op. Gemiddeld is de stand wat minder goed dan verleden jaar. Het blauwmaanzaad is wat beter dan verleden jaar. Het kar wijzaad vertoont thans een stand zoals in de laatste jaren niet is voorgekomen. Dit gewas is bijna overal goed ontwikkeld en tal van percelen staan in volle bloei. Door laat zaaien, waardoor de ont wikkeling nog niet duidelijk te zien is, is het standcijfer van kanariezaad nog nauwelijks goed. In het vezelvlas komt op tal van percelen veel onkruid voor en ook is de stand hier en daar wat onregel matig. Door de slechte structuur van de grond komen zeer veel percelen voor met een matige groei. In Zeeuws-Vlaanderen heeft men op sommige vlaspercelen te kampen met aaltjesschade. Dit was de laatste 10 jaren niet meer voorgekomen. Gemiddeld is de stand van dit gewas belangrijk minder dan de laatste jaren het geval was. HAKVRUCHTEN |ET zaaien van de bieten is op droge percelen aan de vroege kant geweest doch elders laat. In Groningen stonden de bieten op tal van percelen nog niet zó goed in de rij dat een betrouw baar standcijfer kon worden gegeven. In het midden en zuiden van het land zijn reeds tal van per celen opeengezet. Overal heeft men te kampen met veel onkruid. De stand is in het algemeen vrij goed en belangrijk beter dan verleden jaar. GROENVOEDERGEW ASSEN I7AN luzerne komen behalve vroege percelen met goede ontwikkeling ook holle percelen voor als gevolg van het natte jaar 1960. De diepe sporen van het vorige jaar zijn dood en daarin groeit veel onkruid. De klaver is in het algemeen belangrijk beter dan de luzerne. GRASLAND TELDEN is er zoveel gras gegroeid als in het voorjaar van 1961. Door de zachte winter had de zode niets geleden, zodat de groei direct nut afwierp. Gemiddeld is het vee 10 k 14 dagen eerder in de weide gekomen dan normaal. Door de vroege grasgroei en de daaropvolgende vroege weidegang zijn er grotere voorraden over gebleven dan normaal. In sommige streken was dit kuil voer; elders bieten of hooi. Zelfs in de lage streken, waar de grasgroei door het water geremd werd, is geen voedertekort geweest, elders heeft men minstens l1/ x de normale hoeveelheid overgehouden. £EN tweede verlaging van de Inkomstenbelasting door minister Zijlstra in uitzicht is gesteld, maardat we de eerste voorlopig nog niet krijgen? Dit geval lijkt voor de politici nogal moeilijk te verteren en voor de eenvoudige man ook moeilijk te begrijpen. ^MINISTER Zijlstra heeft gezegd, dat onze nationale economie een verlaging met 1 juli 1961 niet toelaat. Wanneer dit wel het geval zal zijn kon de 'minister vanzelfsprekend ook niet aangeven. De Nederlandse staat zal dus nu spaarderworden, 't Gaat om een sommetje van maar even 500.000.000 gerevalueerde guldens. Niet mis! De minister van Defensie zou mei dit bedrag aardig geholpen zijn, maar dat schijnt men niet goed te vinden. Prof. Oud en de heer Lankhorst zijn er tenminste tegen, maar dat is politiek en daaraan doet schrijver dezes althans hier niet mee. Hij wil alleen maar zeggen dat één en ander nogal inge wikkeld is. JUIST vorige week hoorde hij een referaat van een professor en deze had juist des morgens van zijn vrouw de wenk gehad om het niet te ingewikkeld te maken. Deze hooggeleerde heeft dus een zeer wijze vrouween voorrecht dat overigens gelukkig niet tot de professoren beperkt is. Misschien dat ook onze ministers met een dergelijke raad gediend zouden zijn. Maar mogelijk zeg gen ze dan evenals genoemde professor: „Ik maak het niet ingewikkeld, maar het is ingewikkeld eONJUNCTUURBEHEERSING is bepaald niet eenvoudig. Er begint overigens enig leven te komen in de fiscale molen. De staatssecretaris van Financiën heeft de Tweede Kamer 'n kleine surprise bezorgd. Hij heeft een speciale regeling voor het heffen van belasting voor de gehuwde vrouw aangekondigd. Reeds in het ontwerp Inkomstenbelasting 1958, dat na wijziging in 1960 ergens in de politieke molen ligt, hangt of zweeft, is hieraan aandacht geschonken. Daar dit wetsontwerp echter nog steeds niel op poten staat, heeft men in gedachte dit stukje er maar even uit te lichte en afzonderlijk te regelen, r)T)OLKOMEN terecht heeft de staatssecretaris opgemerkt dat het rechtsbewustzijn een regeling vraagt. Dit kan ook onze in bedrijj meewerkende boerenvrouwen ten goede komen en dit punt heeft schrijvers volle instemming. We zijn dus in afwachting. MEIJERS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3