LICHT onrendabele gebieden Zeeuwse Landbouw Maatschappij Algemene Vergadering VOOR ZATERDAG 10 JUNI 1961 OVERZICHT No. 2584 Frankering bij abonnement: Terneuzen 49e Jaargang zeeuws iahobouwbiaö TERUG in het vaderland na een bijna vierweeks verblijf in het communis tische, maar toch vóór het ijzeren gordijn liggende Joego-Slavië, zijn wij gelukkig direkt weer volop in aanraking gekomen met de vraagstukken, die hier in Nederland en in Zeeland in de landbouw om een oplossing vragen. Wij zijn dankbaar, dat wij op het in dit land gehouden congres van de Inter nationale Wereldlandbouworganisatie, de I. F, A. P., onze blik op de wereld- landbouw- en voedselproblemen zo zeer konden verruimen. Dankbaar ook, dat wij de gelegenheid kregen ruimschoots in een onder communistisch regime levend land te mogen rondkijken. Zoals wij reeds in een tweetal artikelen mededelingen deden over het con gres zelve, zo hopen wij ook in enkele artikelen iets over Joego-Slavië te ver tellen. Maar nu terug vragen de eigen landbouw en Z. L. M.-zaken weer de volle aandacht. Gezicht op de afvaartplaatsen van de vroegere veerdienst Kortgenc Wolfuartsdijk v.v. l>e vele bezoekers, die op 2223 en 24 juni a.s. de Z. L. M.-manifestatie op Noord-Beveland zullen bijwonen, kunnen nu gelukkig van „de dam" gebruik maken. ZO scheiden ons, wanneer U dit leest, nog twee weken van de Z. L. M.-dagen op Noord-Beve land. Wij hopen, dat dit grote Z. L. M.-familie-festijn weer mag slagen en ertoe mag bijdragen de onder linge band, die er nu al meer dan een eeuw tussen de vele Z. L. M.-leden bestaat, te verstevigen. Wij zijn er van overtuigd, dat onze leden weer in grote getale getuige willen zijn van datgene, wat de Noord-Bevelandse collegae te bieden hebben, nu zij uit hun isolement zijn verlost. ER is ten aanzien van één van de moeilijkste en reeds jaren lang spelende problemen van plat teland en boerenstand een oplossing in zicht. Zoals men weet ijvert het Bestuur der Z. L. M. reeds ja renlang voor de aansluiting van de onrendabele percelen op waterleiding en elektriciteit. Het doet dit in nauwe samenwerking met andere landbouw organisaties en vooral de laatste tijd heeft deze sa menwerking er mede toe bijgedragen, dat succes lijkt te worden behaald. Het verheugt ons ten zeer- ster dat wij hieronder een door de drie in Zeeland werkzaam zijnde landbouworganisaties uitgegeven gezamenlijk communiqué kunnen plaatsen. Het luidt als volgt: DE kwestie van de aansluiting van de zogenaamd onrendabele percelen ©p het elektriciteitsnet is in ons gehele land, maar speciaal in de provincie Zeeland, steeds een onderwerp van bespreking ge weest van allen, die zich voor de verbetering van woon- en werkgelegenheid op het platteland inte résseerden. Juist omdat het vooral boerderijen en landarbei derswoningen betrof, hebben de landbouworganisa. ties er steeds op aangedrongen dat er een rege ling zou komen, waardoor zij, die nog van de voor delen van gebruik van elektrische stroom waren verstoken, konden worden aangesloten. In verschillende delen van Zeeland is het pro bleem, dat zich voornamelijk op het financiële vlak beweegt, tot een oplossing gebracht kunnen wor den, doordat het een onderdeel vormde van de herverkavelingswerkzaamheden. Maar juist in die delen van Zeeland, waar geen herverkaveling of ruilverkaveling heeft plaatsgevonden en voorlopig niet zal plaatsvinden, lag eventuele aansluiting vanwege de hoge daaraan verbonden kosten uiterst moeilijk. De laatste jaren werd de roep om tot aan sluiting over te gaan, zowel in de landbouworgani saties als ook in de Provinciale Staten van Zee land steeds dringender en het is dan ook begrij op donderdag 21 juni 1961 te 14 uur in de grote consumptietent op het terrein van de Landbouwtentoonstelling te Kamperland. Agenda: Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. Notulen van de Algemene Vergadering van 19 december 1960. Mededelingen en ingekomen stukken. Verslag var, de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1960. Rekening en verantwoording over het jaar I960. Rondvraag. Rede door Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Water staat Drs. H. A. Korthals. Gedach ten wisseling Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. M. A. GEUZE, voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN. secretaris. pelijk dat bestuur en direktie van de P. Z. E. M. naar middelen zochten om dit ook voor hen zwaar wegende probleem op te lossen. Het vorige jaar bereikte de landbouworganisaties vanwege de P. Z. E. M. een voorstel, w aarop besprekingen volg den tussen het Dagelijks Bestuur en direktie van de P. Z. E. M. en vertegenwoordigers van de drie in Zeeland werkzaam zijnde landbouworgani saties. In de loop van de winter werd door laatstgenoem den een volledige inventarisatie opgemaakt van alle op het platteland van Zeeland nog aan te slui ten percelen. Het rapport, waarin deze inventarisa tie werd verwerkt, heeft het bestuur van de P. Z. E. M. aanleiding gegeven zijn oorspronkelijk vooistel te heizien, waarbij vooral de kostenfaktor gunstiger kwam te liggen. Zoals reeds in de pro vinciale Zeeuwse pers van 27 mei 1961 uitvoerig weid bericht, heeft de Raad van Bestuur van de P. Z. E. M. besloten thans binnen vijf jaar prak tisch alle onrendabele percelen op het elektriciteits net aan te sluiten. Het betreft hier de aansluiting van ongeveer 645 percelen, waarmee een bedrag van rond 3hi mil joen gulden gemoeid zal zijn. De P. Z. E. M. zal hiervan zelf 37 voor zijn rekening nemen, terwijl voorts een beroep op provincie engemeenten ge daan zal worden. In een vrijdag 2 juni }X gehouden bespreking tussen bestuur en direktie van de P. Z. E. M. en de daarvoor aangewezen kommissie uit de drie land bouworganisaties, is dit plan uitvoerig besproken, waarbij de organisaties hun voldoening hebben uitgesproken over het feit, dat thans in principe een oplossing gevonden is voor het reeds lang han gende, moeilijke vraagstuk van de onrendabele percelen. Aan de uitwerking van dit plan zal nu onmid dellijk worden begonnen, waarbij vanzelfsprekend nog lal van moeilijkheden onder ogen zullen moe ten worden gezien. Teneinde ook hiervoor een bevredigende en redelijke oplossing te vinden, werd besloten dat bij de opstelling, de uitwerking en de uitvoering van het plan nauw kontakt onderhouden zal worden tussen de P. Z. E. M. en de drie land- bouworganisr ties. Wij kunnen ais organisaties niet anders dan ver heugd zijn over het feit dat er in de komende ja ren voor alle betrokkenen een kans komt om zich aan te sluiten op voorwaarden en tegen bijdragen van belanghebbenden, die mede in het licht van wat er in de herverkavelingsgebieden gebeurd is, redelijk geacht moeten worden. Het is tevens goed te bedenken dat deze kans de laatste zal zijn. Aan gezien de uitwerking van het plan vooral op tal van praktische bijzonderheden zeker enige tijd zal vergen, kunnen nadere mededelingen, die voor de betrokkenen van belang zijn, pas over een aantal maanden tegemoet worden gezien. In de landbouw bladen zal hier zeker de nodige aandacht aan wor den besteed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1