467 W eeko Yerzich t Noteringen uit een cscfiet'm WeëKBOEK vak 5%AMujt déSLÏKHÖÈK. Vlasmarktberichten De Vezelvlasrassenproeven in 1961 Verwachtingen vlasoogst EEN OOGST TE VERTROUWEN MOET U GOED ZAAI-EN P00TG0ED VERBOUWEN ZATERDAG 10 JUNI 1961 |\E binnenlandse graanmarkt was vast gestemd met, gezien de tijd van het jaar en de nog beschikbare 1/ voorraden, behoorlijke omzetten. Door de verhoogde heffing op importgerst met ingang van woensdag 31 mei j.l. concentreerde zich een iets vergrote vraag op de nog beschikbare inlandse voorraden. Prijsstijgin gen bleven dan ook niet uit, vooral daar het aanbod van inlandse zomergerst vrijwel uitgeput raakte en tweedehands partijen importgerst eveneens bepei'kt waren. Inlandse maalgerst werd eveneens meer gevraagd, het aanbod daarvan is echter van geen betekenis. Inlandse rogge werd meer gezocht, speciaal voor bakdoel- einden, doch het betrof slechts restanten, die nog werden aangeboden en waarvoor hogere prijzen betaald werden. Inlandse maal- en kippehaver bleven goed gevraagd, waardoor bij weinig offertes de prijzen opnieuw aantrokken. De voorraden van dit produkt schijnen zeer beperkt te zijn, zodat hoewel meerdere verwer kers zijn overgegaan tot het verwerken van Amerikaanse haver dit de prijs van het inlandse produkt niet ongunstig beïnvloedde. Op de nieuwe oogst levering september/december werden geen zaken gerapporteerd. De voorziening van disponibele voertarwe ging met grote moeilijkheden en prijsstijgingen gepaard, aangezien hierin praktisch niets meer werd aangeboden. De toekomstige behoefte werd dan ook in meerdere mate ge dekt in buitenlandse tarwe op aflading. All geheel sloot de markt in een vaste stemming. De exportcijfers van groene erwten over de maand mei waren zeer goed, waardoor de prijs van dit produkt wat kon stijgen. Er blijft een goede vraag naar de betere kwaliteiten bestaan. De mindere soorten vinden moeilijk kopers. Schokkers blijven onveranderd goed prijshoudend gestemd. De maand mei gaf een ongekend grote export van karwijzaad te zien. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat dit artikel niet op een hoger prijsniveau ligt, gezien de kleine voorraadpositie en de aanhoudende buitenlandse vraag. De stemming was aan het einde van de week wel iets vaster. Over blauwmaanzaad valt niet bijzonders te vermelden. BEURSBERICHT MARKT GOES, 6 JUNI 1961, Aardappelen (laatste notering voor oogst 1960). Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 6—8. Voor grove partijen Bintje kan een hogere prijs wor den verkregen. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardapelen noteerden 1,752,25 p. 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter 85 92,50; Weidehooi, idem 8085 alles per ton. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boer derij 1518 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1015 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20—25 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1520 ct per kg. Voor de nieuwe vlasoogst begint enige belangstel ling te ontstaan. Er wordt vlas verkocht voor 1500 1800 per ha, levering op auto. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden ge maakt van 22,04 per kg. FRUIT AFZET 31 MEI—6 JUNI 1961. De groene kruisbessen welke woensdag 31 mei (ontleend aan de ,,Vlasbodé") Strovlas. - Kortrijk: De beursbezoekers spreken zich gunstig uit over de stand van de nieuwe groei, al wordt nog voorbehoud gemaakt voor het verdere verloop der groeiperiode en de omstan digheden waarin het oogsten zal gebeuren. De goede vooruitzichten in verband met de oogst te velde beïnvloeden de strovlashandel. Die nog strovlas van 1960 offreert staat voor een beperkt aantal kopers met een matige belangstelling voor de koopwaar. De strovlasprijzen zijn zwak gestemd zonder dat er grote concessies gedaan worden door de ver koper. De nieuwe aankopen worden zeldzaam en situeren zich bijna uitsluitend op de Nederlandse markt. Slechts kleine hoeveelheden zijn onver kocht gebleven. Bij de Belgische en Franse landbouwers is er praktisch geen aanbod meer en bij onze Noorder buren biedt alleen de provincie Groningen een kleine keuze. Het afleveren van strovlas in uitvoering van vroeger afgesloten kontrakten heeft nog een zeker belang; men voorziet echter een gevoelige terug gang vQor de eerstkomende weken. Het kwantum dat bij de opening van het root- seizoen werd geïmporteerd overtreft in grote mate de tijdens dezelfde periode geregistreerde invoer van 1960. UET rassenonderzoek bij vezelvlas belooft dit jaar weer grote belangstelling te trekken, aangezien naast de gebruikelijke rassencollectie met Wiera als standaardras enkele nieuwe ras sen en selecties in de proeven zijn opgenomen, die perspectieven schijnen te bieden. Dit zijn de Franse rassen Jade (Wiera lijn 84) en Eméraude (Wiera lijn 137), en de Nederlandse selecties Wiera lijn 4 en 14, C. B. 1 en Engelum D 594 en E 476. Aangezien deze proeven voor alle belanghebben den te bezichtigen zijn, volgen onderstaande adressen op de Zeeuwse eilanden en direkte. om geving, waar deze proeven gelegen zijn: B. Ceelaert, Paulinapolder 5, Biervliet; J. Go- vaert, Axelsestraat 12, Westdorpe; Proefboerderij „Zeeland", Wilhelminadorp; Coöp. Landbouwver- eniging „Noord-Beveland", Kortgene; Gebr. De Lint, Merenswegje, Zevenbergen; J. A. Zijlmans, Pelgrimsdijk 11, Zevenbergen. daalden naar 5460 ct, liepen weer op tot dinsdag 6 juni 7384 cent. Vooral voor export naar Zweden bleef belangstelling bestaan. Ondermaatse werden geveild voor 3740 cent. De aardbeïenaanvoer nam toe, hoewel de droogte in verschillende percelen spelbreker werd. Toch kwa men dagaanvoeren tot 20 ton in krat voor. De prij zen daalden iets, met dan stabiel blijvende noteringen. De laatste dagen deden I van 40GO, II 3045 cent per doos. Per kg: I 130150, II 80130 ct. In de eerste industrie-veilingen brachten Regina II 97— 102 ct per kg op. Rode bessen uit de kas werden in prima kwaliteit geveild voor 8993 cent per doos van 250 gram. In bescheiden mate werd begonnen met het veilen van kefsen, Early Rivers, per doos van 250 gram brach ten deze van 5763 ct op, per kg deden de kwalitei ten I en II van 151220 cent. Plaatselijk vielen enkele regenbuien, jammer ge noeg werd op verschillende plaatsen van lichte tot zware schade veroorzaakt door de tevens vallende hagel. In heel wat bedrijven is daardoor de kwaliteit bij voorbaat al een stuk achteruit gezet. ,,De Vlasbode" van 1 juni j.l. schrijft over de situatie t.a,v. de komende vlasoogst: DE dagen zijn niet ver meer verwijderd dat het het vlas te velde zich aan de kopers presen- seert. Weliswaar is het vlas voor de tijd van het jaar nog onder de maatmaar de ervaring van vele jaren heeft geleerd dat enkele dagen regen en groeizaam weer wonderen kan verrichten. Dit jaar is het wel heel moeilijk zich een alge- mene indruk te verschaffen van de stand van het gewas op het veld,'omdat de stand zeer onregel matig is, als gevolg van de slechte structuur van de grond ten tijde van het zaaien. Aan het te vroeg kopen zijn derhalve grote risico's verbon den, Men vraagt zich zelfs af of dit jaar het kopen van vlas, waaraan nog teelt- of oogstrisico ver bonden is, wel nodig is. Overziet men n.l. in vogelvlucht de situatie in de bedrijfstak in zijn geheel, dan staan de volgende feiten wel vast: Het areaal zal de behoefte ruim schoots overtreffen, bij de vlasserij zitten flinke voorraden strovlas, de vraag naar vezel voor de spinnerij is matig en tenslotte, de personeelsbezet ting in de vlasserij is uiterst krap. Wat betreft de areaalgrootte, ook in België en Frankrijk, is een grote oogst te verwachtenIn Frankrijk zelfs 5 groter dan afgesproken is vol gens de overeenkomst van Napels. Daarnaast zijn er evenwel nog geen tekenen dat 6 juni. UET is zondag zomer geworden en voor het eerst van 't jaar voel je de zomerwarmte door je kleren. Het is voor de kolenhandelaars een goed jaar geweest, want je kon de kachel niet vroeg missen. Al was hij 's avonds ook maar even aan, het gaf je een heerlijk gevoel. De eerste aren komen in de gerst en we waren er blij mee, want er waren nogal wat zware plek ken in, die niet veel meer nodig hadden om te gaan legeren. Wanneer de aar er uit is, wordt alles wat lichter. Op de bietenpercelen van vorig jaar zijn de natte plekken niet zwaar geworden en zien er maar armetierig uit. Overal kom je die plekken tegen, vooral op de kopeinden. De erwten, nu in volle bloei, staan over 't alge meen goed, al heeft een enkel, wat koud perceel, wat weinig stro. Het valt ons zeer mee. Nu maar in de gaten houden of er geen gebrek aan man gaan is, want daardoor ontstaan bij schokkers vooral, de kwade harten. Op kalkrijke gronden en op gescheurde weiden is het dubbel uitkijken. Wanneer ze in volle bloei staan bespuiten met 15 kg mangaansulfaat en wanneer men op grond van vroegere ervaringen erge aantasting vreest, nog een keer bespuiten maar dan liefst tegelijk tegen de wormstekigheid. Dus twee vliegen in één klap We hebben nu de middelen er voor; dus ook ge bruiken In de suikerbieten beginnen wat luizen te komen, meest zwarte luizen. Het zal niet lang meer duren of we krijgen uit Bergen op Zoom bericht om te spuiten. Zeer belangrijk en van grote betekenis. Indien op tijd bespoten, kan een hoop ergernis voorkomen worden en daarbij nog financieel voordeel geven. De aardappels zullen nu met de warmte ook wel uit gaan zetten. Er was dit jaar toch iets te weinig loof en wanneer we naar de datum op de kalender kijken hoe snel we al weer de eerste rooidatum naderen, dan moet het nu toch gauw komen. De grootste gekiemde aardappels liggen weer al onder 't zink. Je moet jezelf al vroeg de zeker heid geven om de verderfelijke aardappelziekten buitenshuis te houden. We lazen dat er nu proefnemingen met tin aan de gang zijn tegen deze ziekte. Eerst verkoperden we, toen verzinkten we en straks gaan we de aardappels vertinnen. Het staat ook in de landbouw niet stil en we moeten mee gaan met deze moderne tijd, anders raken we achter en dat moet nu juist niet, want straks gaan we in E. E. G.-verband met de boeren van de omliggende partners samen. En het moet onze eer te na komen om dan achteraan te komen. Dus, met volle kracht vooruit de Russen hun verkopen naar het Westen zullen vergrotenterwijl de schaarste aan hennepvezel ook in 1962 zal voortduren. Wat betreft het Rus sisch vlas is het moeilijk voorspellingen te doen Houden de spinnerijen zich evenwel aan de 10 regeling die met deze oogst ingaat, dan is van die kant een groot gevaar te duchten. Al met al geloven wij niet dat de vlassers uit aanbodsoverwegingen in de zomermaanden de markt behoeven te gaan forceren, indien zich geen afwijkingen voor het normale oogstpatroon voor-, doen. Toch durven wij nu reeds te voorspellen dat de geest van speculatie over sommigen weer vaardig zal worden. Wij weten dat het moeilijk is voor velen een partij vlas „die zint" te laten staan, maar er zullen vele anderen zijn, die het ook wel zullen zinnen. Ook voor de Belgen zal de Nederlandse markt minder attractief zijn sedert de gulden in waarde vermeerderd is. Al met al zijn er redenen te over om het koop seizoen 1961 met kalmte en vooral met overleg in te zetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19