Boerenbedrijf in Zeeuwseh-Vlaanderen 459 Vierkante silo's gemaakt van hout of hardboard Bewaring ep zolders of vloeren LANDBOUWPRIJSINDXXCITFERS APRIL 1961 KORTE WENKEN ZATERDAG 10 JUNI 1961 IF buitenwand bestaat uit houten balken waartegen hout of hardboard is bevestigd. Op de hoeken zijn extra verstevigingen aangebracht en tussen de wanden trekstangen. De droogvloer van het graan bestaat uit een schuine gazen vloer waaronder de lucht wordt geperst. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een axiaalventilator met een capaciteit van 250 a 300 m^ lucht per uur per m2 vloer oppervlak bij een tegendruk van 55 mm w.k. Een silo van 5 x 5 m en een hoogte van 4,80 m, met inbegrip van ventilator van 600,kost 2.600,—. De totale inhoud van deze silo bedraagt 80 ton. De investering kost dus 3cent per kilogram. Hier overheen komen dan nog de kosten van een vijzel ol transportband. De resultaten met deze silo zijn vrij gunstig. We gaan ervan uit dat het hier zuiver gaat om bewaring, dus om het graan goed te houden, en niet om in te drogen. Wel zal enige dro ging plaatsvinden doch dit hangt veel af van de lucht- vochtigheidstoestand van de geventileerde lucht. Bij deze methode treedt tijdens het ventileren prak tisch geen temperatuurs- verhoging op van de aan gevoerde lucht. Indien met lucht geventileerd wordt die kouder is dan de graan- temperatuur, dan zal deze lucht enige warmte op nemen waardoor het ook meer vocht kan bevatten. Grote verschillen in vocht gehalten komen bij deze silo's niet voor, hoewel er meestal nog een verschil van 2 vocht voorkomt tussen de onderste en bo venste laag. Indien men veel vocht heeft, bijvoorbeeld 20 of meer, dan moet de eerste weken continu geventileerd worden. Gebeurt dit niet, dan zal er reuk aan het graan komen. De verschil len tussen de onderste en bovenste laag zullen bij continuventilatie tijdelijk groter worden. Indien daarna alleen geventileerd wordt met lucht die kou der is dan het graan, en die een gunstige relatieve luchtvochtigheid heeft, dan zal er een drogend effect optreden. Bij deze bewaarmethode met koude lucht is de kans gering dat men graan met een te laag vocht gehalte gaat afleveren. Omlopen is bij deze metho de niet noodzakelijk, hoewel het nooit verkeerd is. Eventuele stortplekken zullen daardoor verdwijnen. Het aantal uren dat in deze silo's geventileerd moet worden hangt af van het vochtgehalte van het graan en van de lucht. Silo's voor het drogen van graan. Het inbrengen van het graan maakt een extra voorziening nodig, bijvoorbeeld een vijzel of jacobs- ladder. De prijs van een vijzel varieert van 800, tot 1.200,per stuk, dit is afhankelijk van de lengte en de capaciteit. De prijs van een jacobs- ladder varieert van 2.000,— tot 2.600,afhan kelijk van lengte (10—14 m) en capaciteit 15 ton). Bij gebruik van een transportband treden vaak stortplekken op. Het graan is op die plekken min der goed houdbaar. WANNEER het draagvermogen van een zolder het toelaat, dan kan hierop zeer goed graan bewaard worden. Een zolder van bijvoorbeeld 13 m lengte en 5*/2 m breedte, kan in twee aparte ruimten worden ver deeld van 6x5% m met in het midden een gang van bijvoorbeeld 1 m breed. In deze middengang wordt de ventilator zo opgesteld, dat beide gedeel ten gemakkelijk apart belucht kunnen worden. Met het oog op het draagvermogen van de zolder is een maximale storthoogte van 2 m verantwoord. De inhoud bedraagt 100 ton. De totale kosten bedragen hier 2.500,met inbegrip van ventilator, hoofdkanalen, lattenroos- ters en te bouwen muur. De resultaten met deze bewaring waren zeer gunstig. Tarwe met een vochtgehalte van 20 kon hier in 1959 vrij gemakkelijk teruggebracht worden tot 15 a 16 Het aantal draai-uren was in vergelijking met de vorige systemen maar gering. De zeer gunstige resultaten kunnen we hier toeschrijven aan de lage storthoogte en de drogende werking van de lucht. Op bestaande vloeren kan over het algemeen met nog minder kosten worden volstaan dan op zolders. De ruimte die men nodig heeft is vrij groot of de storthoogte moet opgevoerd worden. Het effect zal dan hetzelfde zijn als in de hardboard silo's. Graanbewaring op het eigen bedrijf eist extra aandacht van de boer en kan niet aan anderen worden overgelaten. Het droge jaar 1959 was ideaal om graan te be waren en zelfs om in te drogen; het vroeg weinig aandacht. De natuur hielp de boer mee. Het jaar 1960 daarentegen was het tegenovergestelde, het bewaren eiste dubbel aandacht. Duidelijk komt dit naar voren in ons onderzoek over 1959 en I960: De boer stelt zich voornamelijk in op het drogend effect en in mindere mate op het conditionerend effect van koelen. Dit laatste is juist in ongunstige jaren van groot belang. Velen zijn nog de mening toegedaan dat niet geventileerd kan worden wan neer het weer niet te best is, en er geen zon is. Er moet onder vrij slechte omstandigheden voor al bij hoge vochtgehalten van het graan wel degelijk geventileerd worden om bederf tegen te gaan (zie tabel 1). Graan met bijvoorbeeld 19 correspondeert met een relatieve vochtigheid van 85 Een lucht met een lagere R. V. dan 85 is dus te gebruiken. Bij niet ventileren is het graan met 19 vocht en 15° C ongeveer 20 dagen houdbaar. Is de tempe ratuur teruggebracht op 10° C, dan is het 8 dagen langer houdbaar. Wij konden dan ook duidelijk constateren dat in dit najaar in de bewaarruimten waar ongeveer 20 dagen achter elkaar niet geven tileerd werd „reuk" aan het graan voorkwam. Wanneer er slechts enkele uren per maand ge ventileerd werd en dat is voor graan met een vochtgehalte van 18 a 19 absoluut te weinig dan bleef de „reuk" aanwezig. Verder bleek dat vochtgehalten boven de 20 bijvoorbeeld 23 in 3 a 4 weken terugliep tot 20%. Hoe lager echter het vochtgehalte, hoe lang zamer de indroging plaatsvindt. Ook bleek dat de storthoogte van groot belang is. Bij lage stort hoogte kan men wel degelijk indrogen. Wanneer graanbewaring op het eigen bedrijf wordt toegepast, is een regelmatige en eenvoudige controle op het vochtgehalte van zeer groot belang. Voor het meten van de temperatuur is het abso luut noodzakelijk om de beschikking te hebben over twee goede thermometers. Eén voor het meten van de buitentemperatuur en één voor het meten van de graantemperatuur. Wil men gebruik maken van een drogend effect van de buitenlucht dan is ook een eenvoudige luchtvochtigheidsmeter nodig. Genoemde eenvoudige hulpmiddelen zijn zonder meer noodzakelijke bij de graanbewaring op het eigen bedrijf waarbij met koude lucht geventileerd wordt. Ir. W. J. SCHOLTENS. J. BOLLAND (specialist boerderij bouw). K. MALCORPS (rayonassistent). DOLGENS mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bleven in april de land bouwprijsindexcijfers (basis 1949/'50—1952/'53 100), vergeleken bij de voorgaande maand, onge wijzigd. Het algemeen landbouwprijsindexcijfer bedroeg 99 tegen 93 in april 1960. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwproducten bleef op 106 bij lichte prijsstijgingen voor de gra nen en een iets lagere prijs voor consumptieaard appelen. Het was 17 punten lager dan dat van ver leden jaar. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren bedroeg wederom 145, slechts 1 punt lager dan vorig jaar. /N verschillende percelen bieten komen wel enkele planten voor met mangaangebrek, zonder dat dit tot een lagere opbrengst leidt. Als regel is een bespuiting tegen mangaantekort pas verantwoord wanneer het gebreksverschijnsel vrij ernstig optreedt en de bieten achterblijven in groei, wat veelal het geval is op kalkrijke percelen met een hoog organisch stofgehalte. tt r ANN EER en/of het bespuiten van uw erw- W tengewas tegen de erwtepeulboorder of wormstekigheid nodig zal zijn valt nog niet te voorspellen. De vroege rassen van konservendop- erwten behoeven lang niet altijd bespoten te wor den. Let op de kleine grauwe vlindertjes, die bij stil zacht weer in de namiddag boven de erwten vliegen. Wanneer de eerste rupsjes in de vroege percelen worden gevonden, ontvangt u direkt een waarschuwing OM bij het spuiten van erwten rijschade zo veel mogelijk te voorkomen, kunt u voorop de trekker twee torpedo's vlak vóór de wielen plaatsen. Ook het leggen van rijbanen is een goede methode, die betrekkelijk weinig tijd vraagt maar wel tijdig moet gebeuren. Bij een zwaar gewas erwten gaan de opzij gedrukte erwten in de rug gemakkelijk rotten. Een bespuiting met het vlieg tuig kan in erwten uitstekend plaats vinden T/OOfi het gemengdbedrijf is het vaak moei- V lijk om te voorkomen, dat ofwel de akker bouw, ofwel de veehouderij-sektor in de verdruk king komt. Hebt u het te druk, laat dan één of meer werkzaamheden door een loonwerker ver richten om op deze wijze de handen vrij te heb ben voor het werk in de andere tak van het be drijf. Door een goede verdeling is het mogelijk van beide bedrijfsonderdelen een goed resultaat te behalen tt7EERR1SIKO bij het hooien is te beperken yy door het hooi zo snel mogelijk droog ie maken. Direkt na het maaien moet het gras spreid worden. Door elke dag tweemaal te schud den wordt het drogen zeer bevorderd. Het is nodig het hooi iedere avond op wiersen te brengen ter bescherming tegen dauw of lichte regen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11