GRAAN8EWARING op hei 458 In Zeeuwsch-Vlaanderen vinden we verschillende manieren van graanopslag en -bewaren ZEEUWS LANDBOUWBLAD Op verschillende grote landbouwbedrijven wordt de laatste jaren meer en meer overgegaan tot het opslaan van los graan op het eigen bedrijf. In het hierna volgende worden de gangbare methoden van opslag en conditioneren behandeld aan de hand van de opgedane ervaringen. Tijdens de maaidorsperiode en ook dadelijk na de oogst worden altijd nog grote hoeveelheden graan verkocht, hetgeen een nadelige invloed op de prijs uitoefent, vooral in natte jaren. Bewaring van graan, om het op een gunstiger tijdstip af te zetten, biedt daarom wel perspectieven, speciaal bij tarwe waarvoor op een vaste staffel gerekend kan worden. In veel gevallen is het graan na het maaidorsen, vanwege een te hoog vochtgehalte, zonder meer moeilijk houdbaar. De houdbaarheid hangt af van diverse factoren o.a.: Vochtgehalte. Graan met een vochtgehalte beneden de 15 is onbeperkt houdbaar. Naarmate het vochtgehalte toeneemt, neemt de bewaarbaarheid af. Bewaar temperatuu r. Wanneer de temperatuur van het graan gaat dalen, dan neemt de houdbaarheid toe (tabel I). Rijpheid. Graan dat onvoldoende rijp geoogst is- gaat eerder broeiverschijnselen vertonen („zweten") dan rijp geoogst graan met hetzelfde vochtgehalte. Korrelbeschadiging. Treedt tijdens het dorsen of transport beschadiging op, dan gaat de houdbaarheid achteruit. Het is dan ook een vereiste dat de maaidorsers goed afgesteld zijn. Bij het gebruik van een vijzel voor graantransport moet de voorraadbak steeds goed gevuld zijn om eventuele beschadiging zoveel mogelijk te voorkomen. Verontreiniging. Deze kunnen in verschillende vormen in het graan voorkomen, o.a. onkruidzaden, groene korrels, plantendelen etc. Deze verontreinigingen kunnen broeiverschijnselen veroorzaken waardoor de temperatuur gaat stijgen. Het is dan ook gewenst om het graan eerst te reinigen voor het opgeslagen wordt bijvoorbeeld door middel van een eenvoudige voorschoner. Om vochtig graan op het boerenbedrijf te bewaren zijn er twee mogelijkheden, namelijk koelen of drogen. DOOR de R. L. V. D. te Axel zijn de gang bare methoden van opslag en conditio neren van losgraan op eigen bedrijf en de op gedane ervaringen hiermede in Zeeuwsch- Vlaanderen verzameld. Ir. W. J. Seholtens, J. Bolland (specialist boerderijenbouw) en K. Malcorps (rayon assistent) hebben deze gegevens gepubli ceerd en wij ontlenen daaraan dit eerste arti kel. De volgende week volgt het tweede ge deelte. HET KOELEN VAN GRAAN. KOELEN is hier vooropgesteld omreden dat in Zeeuwsch-Vlaanderen voor zover er graan be waard wordt, in slechts een enkel geval op het be drijf zelf gedroogd kan worden. Koelen is de hoofdzaak. In 1960 is hier op deze wijze 2500 ton tarwe met behulp van ventilatie bewaard. Bewaartemperatüur WANNEER WORDEN? 1. MOET ER GEVENTILEERD 2. Dadelijk na het vullen van de bewaarplaats!! Hou er rekening mee dat tijdens het dorsen en transport over het algemeen de tempera tuur van het graan iets stijgt. Elke vorm van warmte dient zo vlug mogelijk te worden af gevoerd. Wanneer de buitentemperatuur lager is dan de temperatuur van het graan. In de praktijk zal men vooral hiervan gebruik moeten maken (tabel 1). Vochtgehalte 20° C 15° C 10° C 5° C korrel in Aantal dagen 26 2,5 5 7 11 24 3 6 8 14 22 5 9 12 23 20 8 15 20 42 IS 15 25 35 80 17 22 36 51 onb. 16 35 55 onb. onb. 15 100 onb. onb. onb. 14 onb. onb. onb. onb. onb. onbeperkt. Uit deze tabel blijkt dus duidelijk de invloed van koelen en van drogen op de bewaarbaarheid. Het aantal dagen dat aangegeven is geldt alleen wan neer de temperatuur of het vochtgehalte geduren de deze dagen niet verandert. 3. Wanneer de relatieve luchtvochtigheid gunstig is (tabel 2). Tabel 2. Hoogst toelaatbare relatieve luchtvochtigheid van de voor ventilatie te gebruiken lucht bij verschil lende vochtgehalten van het graan. Hoogst toelaatbare lucht- Vochtgehalte graan luchtvochtigheid 14 65 15 70 16 75 17 80 19 85 21 90 25 95 Is de temperatuur van de geventileerde lucht be langrijk hoger dan die van het graan dan treedt er condensatie op. In de winter zal het vochtgehalte van het graan wel iets toenemen, doch als de bewaartemperatuur laag is laat het produkt zich vrij gemakkelijk be waren. I. Tabel 1. Aantal dagen dat het graan zonder bederf kan worden bewaard bij verschillende vochtgehalten en verschillende bewaartemperaturen van het pro dukt. J^ONDE silo's met in het midden een geperfo reerde buis. Een centrifugaalventilator perst de lucht door de perforaties in de buis. De buitenwand van de silo kan bestaan uit hout voorzien van zaagsneden of uit een geraamte van bouwstaal waartegen fijn gaas of jute is aange bracht. De aangevoerde lucht verlaat de silo via de buitenwand. Nadeel van deze silo's is, dat de droging niet regel matig verloopt. Uit onze proefnemingen is namelijk gebleken dat de binnenste laag graan tegen de gepex'- foreerde buis vrij stei'k in droogt terwijl het buitenste gedeelte van het graan, wat een relatief groot ge deelte van het totale ge wicht uitmaakt, vrij voch tig blijft. Verschillen in vochtgehalten van 4a 5 kwamen naar voren. In één silo kwam koek- vorming voor. De kans op gedeeltelijk bederf is dan vrij groot als men het graan niet tijdig om kan laten lopen. Het koelen met deze silo's levert moeilijkheden op daar de lucht 3--5° C woidt verwarmd. Ze zijn dus al leen goed te gebruiken wanneer men de inhoud tij dig kan laten omlopen, anders is de kans enerzijds op bederf anderzijds op gi'aan met een te laag vochtgehalte bij het afle veren zeer groot. Silo: inhoud 22Ys ton ƒ1.460,— blazer 1.725,— nog niet aangesloten is op het elektriciteitsnet, heeft een goedkope variatie o£ dit systeem ontwik keld en zelf uitgevoerd. Als krachtbron is hierbij gebruik gemaakt van een motor van een oude maaidorser. Door middel van V-snaren wordt een centrifugaalventilator aangedreven welke de lucht in de geperforeerde binnenbuis perst. De silo's zijn op een zolder geplaatst en gemaakt van bouw staal (7x7 cm) waartegen zich fijn gaas of jute* bevindt. Jute is goedkoper in aanschaf en. heeft verder het voordeel dat het zeer eenvoudig te ver wijderen is, zodat het bouwstaal gemakkelijk ï'oest- vrij is te houden. Aantasting van de jute door mui zen is nog niet voorgekomen. De totale kosten van de installatie bedragen: Bouwstaal 150,— Jute 50, Binnenbuis 100, ƒ300,per silo van 20 ton In totaal 3 silo's Krachtbron Centrifugaalventilator Totaal Nog bij te bouwen 3 silo's van 20 ton 900,— 100,— 1.100,— 2.100,— 900,— Graansilo van bouwstaal en jute op een bedryf te Stavenis.se. Totaal 3.185,— Een landbouwer in West Zeeuwsch-Vlaanderen, die Totale inhoud 120 ton voor 3.000,— Rekening houdend met een reseiwe silo (in ver band met omlopen) en een post. algemene kosten van een paar honderd gulden, kost de investéring 3Vz cent per netto kilogram graan. Voordeel van dit systeem is, dat door middel van een aantal schuiven zowel met warme- als met koude lucht geventileerd kan worden. De warmte, welke de ki'achtbix>n levert, kan worden afgezogen waardoor een temperatuursverhoging van 11—13° C ontstaat. Dit is zeer gunstig wan neer er gedroogd moet worden. Door het verstel len van de schuiven woidt de lucht naar believen door de silo's naar binnen gezogen of naar buiten geperst, zodat er een homogener produkt verkre gen kan worden. De resultaten in het afgelopen jaar waren zeer gunstig. Het losse graan wordt in een stortput gestort en met behulp van genoemde ventilator bij een bepaalde stand van de schuiven in de silo's geblazen. Het omlopen van het graan kan via een aftapsysteem aan deze op een beton nen zolder geplaatste silo's op eenvoudige wijze plaatsvinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10