Wat in juni de aandacht vraagt DE MAAND JUNI OP HET ZEEUWSE LANDBOUWBEDRIJF 440 0 Breng reeds nu uw oogst ZEEUWS LANDBOUWBEAD OP de meeste bedrijven is de grootste arbeidstop door de gunstige weersomstandigheden reeds achter de rug. De verschillen in ontwikkeling van de gewassen is dit jaar wel zeer groot. Door het droge en koude weer staan de gewassen op de laat bezaaide percelen er zeer matig voor. Het is begrijpelijk dat velen alsnog een greep in de stikstofzak doen, maar alleen wat regen en warm weer zullen de opbrengst gunstig kunnen beïnvloeden. ALGEMEEN reparaties bij de smid. 0 Bestel voor uitzaai in de Alexandrijnse klaver. Hiei ha nodig. GRANEN. DE wintertarwe staat er vrij goed bij. De uitge voerde chemische onkruidbestrijdingen zijn hier en daar teleurstellend verlopen. Waar b.v. distels voorkomen, kan nog gespoten worden tot enkele dagen voor het in aar of pluim komen. Let verder in deze maand op de aanwezigheid van wilde haver. Bij de keuring van gewassen wordt hierop streng gelet. ERWTEN. DE eerste erwten beginnen te bloeien en de laat gezaaide zijn nu 5 cm groot. Veel tijd om de erwten te wieden is er tegenwoordig niet meer. Een chemische onkruidbestrijding met DNBP of Ivosit wordt vaak te laat uitgevoerd; het onkruid is dan te groot en het resultaat onvoldoende. Bij aan wezigheid van veel distels zou, alleen in noodgeval- Jen, op de late percelen wat MCPB toegevoegd kun nen worden. Proeven hebben uitgewezen, dat erw ten een bespuiting met MCPA of MCPP (de laat ste tegen muur en kleefkruid) nog slechter ver dragen. Ook bij MCPB is er nog kans op een flinke opbrengst-depressie. Aandacht verdienen in deze maand verder de knopmade, de wormstekigheid en de kwade harten. Of een bestrijding hiervan noodzakelijk en renda bel is, hangt af van de situatie in een bepaald ge bied. In het algemeen is een bestrijding niet nood zakelijk als in voorgaande jaren geen schade werd waargenomen. Als u tot de konklusie gekomen bent dat bestreden moet worden, doe het dan ook op tijd. Tegen de knopmade wordt de eerste bespuiting enkele dagen voor het begin van de bloei, de twee de ongeveer een week later uitgevoerd, met 2 1 DDT—25 Komt tegelijkertijd erwtethrips voor, dan moet een mengsel van DDT en parathion-spuitpoeder worden gebruikt. Tegen de wormstekigheid wordt aangeraden 1.61 of kg parathion-25 te spuiten als de oudste peulen (d.w.z. de onderste peulen van de planten in de rand van een perceel) beginnen te zwellen. Na een week volgt dan een tweede bespuiting. Op grote percelen kan de eerste keer worden volstaan met het behandelen van één vaart met de spuit- machine langs de rand. Toepassing van mangaan- sulfaat tegen kwade harten levert het beste resul taat op als gespoten wordt halverwege de bloei. Kombinatie met de eerste behandeling tegen de wormstekigheid is mogelijk, maar dit tijdstip is toch wel aan de late kant. AARDAPPELEN HE aardappelziekte heeft vorig jaar veel schade gedaan. Dit voorjaar komt in afvalhopen veel „kwaad" voor. Kontroleer deze haarden zelf op uw bedrijf en spuit deze direkt dood. Begin dit jaar vroeger met spuiten dan normaal en neem geen afwachtende houding aan. Het is tenslotte beter om helemaal niet te spuiten dan het enkele keren niet op tijd te doen. In dit verband kan gewezen worden op de waar schuwingen die regelmatig door de radio worden gegeven. Dit jaar zal vooraf medegedeeld worden als er kritieke weersomstandigheden op komst zijn. Van zelfsprekend moet er met dit nieuwe systeem nog ervaring opgedaan worden maar een vooruitgang is het zeker. Als men afhankelijk is van een loon- spuiter, doet men goed in verband met spreiding van diens werk, het niet op deze berichten ie laten aankomen. Wat de middelen betreft zal men dit seizoen vlugger dan normaal van zink op koper moeten overgaan. Naast de kopermiddelen kunnen ook de tinbevattende middelen (zoals A Atinac, Brestan, Du Tér en EF 104) gebruikt worden. De ziektebestrijding in de knol is van de tinmiddelen minstens zo goed als van koper. Wees echter voor zichtig met overdosering en meng ze niet met vloeibare insekticiden. De toepassing met het vlieg tuig is nog in onderzoek. STAMBONEN |)E chemische onkruidbestrijding in stambonen u kan geschieden als deze minstens de eerste twee niet-samengestelde bladeren bezitten, een stadium dat ongeveer tien dagen na de opkomst bereikt wordt. Bij voorkeur tegen de avond, met veel water en een grove druppel. De vetvlekkenziekte wordt bestreden met koper. Vroeg beginnen en enkele malen herhalen, afhan kelijk van de weersomstandigheden. Gevoelig voor de vetvlekkenziekte is b.v. Beka en vrijwel onge voelig Berna. De viekkenziekte vinden we voornamelijk in de Bataaf. Dit wordt bestreden met zink. Het handigst is om gebruik te maken van een middel dat zowel koper als zink bevat. machines voor vroege stoppel rvan is 20 kg/ 0 Laat straks uw graskuil onderzoeken op zijn voederwaarde. 0 Er komt steeds meer vergif op een land- bouwbedrijf. Berg dit alles op achter slot en grendel, voordat er dodelyke onge vallen plaats vinden. Breng met uw personeel eens een be zoek aan een proefbedrijf. De viekkenziekte komt ook op de op kontrakt geteelde stamprincessen voor. ONKRUID IN SLOTEN EN WEGBERMEN ANKRUIDEN in sloten zijn goedkope zaaizaacï- leveranciers. Elke zomer weer wordt u voor volgend jaar volop van werk voorzien. Met een rugsproeier en wat MCPA ruimt u al veel op. Dit geldt uiteraard niet voor de grasachtige on kruiden zoals riet en biesgras. Deze moeten even tueel met dalapon bestreden worden. HOOIWINNING AP veel bedrijven vraagt de hooioogst veel tijd. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het ontbreken van goede werktuigen. Een werktuig dat zowel goed keert, harkt als schudt bestaat er nog niet. Op de zuivere weidebedrijven vinden we dan ook naast een harkkeerder tevens een schud der. Deze twee machines lenen zich uitstekend voor gezamenlijk gebruik. Dat er met hooibouwmachines vaak moeilijk wordt gewerkt, komt doordat er te laat wordt ge maaid. Een hooi-opbrengst van 68 ton per ha laat zich machinaal niet altijd even vlot bewerken. Wanneer U in de ruiter een lange stok vanWz 3 meter plaatst en de kop van de ruiter door het uiteinde van de stok plaatst, heeft U minder last van afwaaien of afschuiven. R. L. V. D. Goes. J. H. VAN NIEUWENHUIZEN. BLAUW WMAANZAADONDERZOEK 71 LS gevolg van de lage prijzen en minder goedé opbrengsten van de laatste jaren, is de animo voor de teelt van blauwmaanzaad sterk verminderd- In 1959 bedroeg het landelijk areaal qa. 5300 ha, in 1960 nog maar 220Ó ha. Desondanks blijkt dit gewas voor een beperkt aantal telers in de zuid-* westelijke zeekleigebieden nog voldoende aantrek kelijke kanten te bezitten. Het in 1955 op verzoek van de Stichting voor Oliehoudende Zaden aan gevangen blauwmaanzaadonderzoek werd in 1960 afgesloten met enkele proeven betreffende de in vloed van een aantal cultuurmaatregelen op dé zaadopbrengst van blauwmaanzaad. Het proefveld was gelegen te Retranchement (Z.-Vl.). De onder zochte cultuurmaatregelen betroffen: gedeelde stik stofgiften, dunnen en aanaarden, diverse rijen- afstanden, het uitzaaien van een rassenmengsel (Emmabloem, Nobel en SVP sel. 4). Omdat de in druk bestond dat de boeren in Zeeuwsch-Vlaandè- ren hët blauwmaanzaad nogal ruim met -stikstof bemesten, werd een stikstoftrappenproef aangelegd om na te gaan of de optimale stikstofbemesting overeenkwam met de door de proefveldhouder noodzakelijk geachte bemesting. Vcor het eerst werd er dit jaar met succes een zaaimethode beproefd die ook voor andere zaad gewassen perspectieven biedt. Door nl. speciale voorzieningen aan het zaaimechanisme te treffen, bleek het mogelijk om twee zaaizaadhoeveelheden tegelijk uit te zaaien. De dik, resp. dun gezaaide rijen komen daarbij om en om, zodat de boer bij het opkomen van het gewas.de keus heeft om de best geslaagde rijen te handhaven en de andere rijen weg te schoffelen. De in deze mededeling no. 50 „Blauwmaanzaad onderzoek in I960" verwerkte gegevens zijn bij het P.A.W. verkrijgbaar door overschrijving van f0,75 op giro 766643.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8