.447 Weekoverzicht Noteringen uit een geheim Weekboèk vam BRAM uit £FSLIKHGEIt BETAAL NIET ONNODIG TE VEEL PREMIE Gecombineerde eindies der Lagere Landbouwschool te Zierikzee en de Lagere Tuinbouwschool te Haamstede ZATERDAG 3 JUNI 196 1 GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. Over de graanmarkt is heel weinig nieuws mede te delen. Binnen onze grenzen bewegen de verschil- lende voedergranen zich rond* het minimum prijspeil dat de landbouwpolitieke maatregel hoge monopolieheffingen aan de grens moet verzekeren. Dat de buitenlandse voergerstprjjs in ons land voor bijna 50 uit monopolieheffing bestaat» tekent wel heel scherp met welke* grote subsidies de export landen voor hun overschotten kopers zoeken. Dit doet wel verwachten dat de afzet van de a.a graanoogst wel vanuit een minder gunstige positie kan starten. In 't bizonder geldt dit voor de voerkwaliteiten. Op de peulvruchtenmarkt is de laatste dagen voor de groene erwten toch wel wat verbetering gekomen. Er is een goede vraag naar materiaal, waarvan 3 en 6 exportkwaliteit kan worden gedraaid. Deze verbeterde situatie wordt mede in stand gehouden door effektieve vraag van buiten, terwijl ook de termijn- markt deze tendens ondersteunt. Schokkers gingen hiermede wel iets mee. In oude oogst (1959) blijft het in verband met de mindere kookkwaliteit moeilijk om tot zaken te komen. In bruine bonen en grauwe erwten zijn de zaken te verwaarlozen. Voor karwijzaad dienen zich alleen ver-kopers aan, waardoor de markt onder druk kwam te staan en op een lager peil sloot. Maanzaad kon zich, zonder dat offertes van belang werden waargenomen, even min handhaven. OP EN OM DE SLACHT VEEMARKT. De vleeshandel op de grote abattoirs in het Westen van het land zette goed in. Ook de export van ach tervoeten en kalfsvlees verliep gunstig. Onder in vloed van een zeer ruim aanbod verliep de handel later iets minder vlot. De aanvoeren van slachtrun- deren waren o.a, als gevolg van de Pinksterdagen zeer groot. Er was echter ook een grote vraag, vooral naar de betere kwaliteiten. De prijzen van deze categorie bleven ongewijzigd. De handel in de mindere soorten verliep echter vrij kalm en de prij zen hiervan ondergingen een kleine daling. In de vette kalveren was een zeer levendige handel. De prijzen liepen gemiddeld op met ongeveer 0,20 per kg levend gewicht. De dieren van extra kwaliteit buiten beschouwing gelaten, noteerden de vette kal veren prijzen van ƒ2,50 tot ƒ3,per kg levend ge wicht. Ook de lammeren, zowel die bestemd voor de slacht als die voor het leven werden goed prijs houdend verkocht. Op de markt van melk- en kalf- koeien en die van het mager vee bestemd voor de weiderij was de handel vrij stil en de prijzen waren niet gedrukt. By een trage handel liepen de prijzen van de slachtvarkens in de courante gewichten op de var- kensbeurs met ongeveer 0,03 op. Wij noteerden voor varkens van 70 tot 90 kg geslacht gewicht prij zen van 2,32 tot 2,34 per kg geslacht gewicht. De zwaardere varkens waren slecht te plaatsen. De prijzen van deze varkens ondergingen opnieuw een kleine daling. Varkens van 130 tot 150 kg levend gewicht werden verhandeld voor 1,74 tot 1,76 per kg levend gewicht. De varkens van 175 kg en zwaar der werden verkocht tegen prijzen van ongeveer 1,65. Laatstgenoemde prijzen gelden alle voor per kg levend gewicht met 4 kg tarra. Magere varkens en biggen bleven goed gevraagd en werden duur ver handeld. Goedsoortige biggen noteerden prijzen tot 80,per stuk. BEURSBERICHT MARKT GOES, 30 MEI 1961. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 6ƒ8. Voor grove partijen Bintje kan een hogere prijs worden verkregen. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 1,752,25 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter 85-r-/ 90 per ton. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 1518 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1015 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 2025 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1520 cent per kg. Voor de nieuwe vlasoogst begint enige be langstelling te ontstaan. Eieren. Voor de eieren kan een prfts worden ge maakt van 2,032,07 per kg. FRUIT AFZET 2430 MEI 1961. De na de Pinksterdagen toegenomen aanvoer van groene kruisbessen daalde door de lage prijzen; woensdag 24 mei was deze tot 45 cent afgezakt. Het gevolg was dat de aanvoeren afnamen en hogere prij zen werden besteed, deze liepen weer op tot 65 a 75 cent. Ondermaatse kruisbessen werden voor de fa- breik geveild voor 3941 cent. Dinsdag werd voor export-kwaliteit weer tot 91 ct betaald. Door het koude en schrale weer rijpten de volle- grondsaardbeien slechts langzaam aan. Dagaanvoeren tot 2 a 3000 krat kwamen voor in de Zeeuwse vei lingen. Vrijdag waren de noteringen van 5481 cent voor I, een enkel mooi partijtje liep tot 100, II deed 3565 cent. In het begin van deze week waren, de noteringen: I 5580, II 3560 cent, bij langzaam toenemende aanvoer. In Middelburg werden weer rode bessen geveild uit de kas, de noteringen tot nu toe varieerden van 81 100 cent per doosje van 200 gram. In Terneuzen werden de eerste vroege kersen ge veild voor 157—174 cent per kg. 30 mei. De laatste week van mei bracht ons nog geen warm weer. De noordenwind was zó koud, dat we zelfs zondag een hagelbui kregen, die door de koude van de grond, lange tijd tussen de bieten bleef lig gen. De fruitboomgaarden die onder de bui lagen, hebben grote sèhade gekregen aan de nog kleine appels, peren en pruimen. Het leek zo onschuldig, er was weinig wind, de hagel was niet grof, doch de val is toch zwaar genoeg geweest om schade te doen optreden. Bij hagelschade blijkt bij fruit in de regel later erger te zijn dan het zich eerst liet aanzien. De kleinste wondjes groeien niet meer mee en de vrucht wordt er ongelijk van. Wanneer b.v. aard appels of bieten van hagel lijden, herstellen deze zich nogal vlug, al blijft er natuurlijk altijd séhade. Eerste kwaliteit fruit wordt echter direct 3e sóórt of nog minder. Ja, de niet-verzekerde krijgt bij zo'n vroege hagelbui zijn rekening al vroeg thuis. Ook voor de fruitteler is het, wanneer er hagel schade is ontstaan, een dagelijks terugkerende te- leurstelling tot het sorteren toe. De droge perce len hebben wel van de regen geprofiteerd, al is er een enkel perceel vlas of gerst wel wat door elkaar gegaan en in elkaar gezakt, wat wel een beetje aan de vröegè kant is. Alles is er groener door geworden. De wintertarwe is donkerder en de gerst in 't bietenland kleurt er ook weer wat bij. De suikerbieten zelf liggen nu plat op de grond en blinken je tegemoet. We hebben gelezen, dat de bietenprijs nu eindelijk voor elkaar gekomen is. Het schijnt moeilijk te zijn hiermee op tijd te zijn, niettegenstaande de moderne rekenmachines die zijn uitgevonden, waardoor de grootste rekening maar een paar seconden werk geeft. We krijgen voor de suikerbieten wat minder dan vorig jaar, wat toch een beetje tegen de draad in is; alles is weer duurder geworden, ook de werktijd. Zo'n recordjaar als '60 hebben we niet op te schrijven, dat kunnen we wel onthouden, want die komen maar een paar keer in een boerenleven voor. Er moeten iets minder bieten gezaaid zijn dan vorig jaar, dus zullen we wel niet over ons kwantum vette suiker heen komen. Daarbij komt dat we weer wat'meer eters gekregen hebben in Neder land, die de suikervoorraad ook weer helpen con sumeren. De stand van de bieten is dit jaar wper goed, ze leggen wei mooi aan en het droge weer heeft ons niet voor erge problemen gesteld. Alles ziet er mooi uit, de veldbeemd graspercelen zijn in eens vol in de aar geschoten en vallen niet tegen na deze natte winter en het in 't begin maar matig groeien. De lucerne staat overal op de ruiters en de hooitijd van de weiden is ook al aan 't begin. Voor de veemensen een drukke tijd om de schuren weer te vullen. UOOR het berekenen van de premie voor de werkloosheidswet kent de B. V. A- B., zoals be kend, twee premiepercentages, namelijk de nor male premie van 8.2 en een gereduceerde pre mie van 1 De gereduceerde premie is dus aan merkelijk lager dan de normale premie. Het is voor de werkgever dan ook van veel belang, dat niet onnodig de normale premie wordt berekend. In welke gevallen kan de gereduceerde premie worden berekend? Het zou een heel verhaal wor den, wanneer wij dat precies zouden omschrijven. In de praktijk komt het er echter op neer, dat over het loon van „losse" arbeiders de normale premie en over het loon van „vaste" arbeiders de geredu ceerde premie wordt berekend. Maar, en nu komt een heel belangrijk punt, het is niet zo, dat over het loon van iedere vaste arbeider zonder meer de ge noemde premie wordt berekend. De B. V. A. B. stelt namelijk als voorwaarde, dat niet alleen een schrif telijk jaarcontract volgens de van toepassing zijnde C. A. O. of loonregeling is gesloten, maar dat dit jaarcontract ook tijdig bij de B. V. A. B. is ge registreerd. Een schriftelijke arbeidsovereenkomst die geheel voldoet aan de in de C. A. O. of loon regeling gestelde voorwaarden, maar niet werd geregistreerd bij de B. V. A. B., geeft geen aan spraak op het berekenen van de gereduceerde pre mie over het loon van de betrokken arbeider. TJIT het voorgaande blijkt dus wel, dat het voor u de werkgever van groot belang is, dat jaar contracten met vaste arbeiders niet alleen, geheel voldoen aan de bepalingen van de C. A. O. of loon regeling, maar ook tijdig door de B. V. A-. B. wor den geregistreerd. Verlengde contracten moeten opnieuw worden geregistreerd. Tijdig betekent: binnen vier maan den na de aanvang van het contractjaar. Neemt de werkgever in de loop van het contractjaar een vaste arbeider aan, dan staat niet zonder meer VELE belangstellenden, waaronder autoriteiten, ouders, onderwijzend personeel en leerlingen, werden door de voorzitter, de heer J. A. v. Nieu- wenhuijze welkom geheten. In het bijzonder de heer ir. J. Versteeg der R. M. L. S. te Goes, de heer M. de Regt, als vertegenwoordiger van de land- bouwonderwijscommissie van de Z. L. M., de heer V. M. Geluk, als lid van het Kringbestuur der Z. L. M. Schouwen-Duiveland (afd. Tuinbouw), de heer ir. L. Vellekoop, als plaatsvervanger van de Rijkstuinbouwconsulent, en vele anderen. OP de met grote aandacht gevolgde gecombi neerde eindies, waarbij door samenspraken de behandelde stof van de verschillende vakken een beurt kreeg, volgde de uitreiking van de diploma's. Verschillende sprekers voerden hierna het woord, waarbij onder meer ir. Versteeg en ir. Vellekoop de jongelui aanspoorden op het ingeslagen pad Voort te gaan. In zijn slotwoord wees de voorzitter op de vanaf heden grote verenigde school, met de mogelijkheid vanaf de tweede klasse na twee jaar studie óf het -vast, dat de gereduceerde premie kan worden be rekend. De werkgever zal echter zeer verstandig doen, om in dit geval het contract terstond, in elk geval binnen één maand na de aanvag, ter registra tie aan te bieden. In onze provincies bezoekt de districtsagent van de B. V. A. B. de werkgevers om de jaarcontracten te registreren. Zorgt u er dan voor, dat de ge tekende contracten gereed liggen. Mocht de dis trictsagent* geen contact met u opnemen stuur dan de jaarcontracten tijdig aan de districtsagent of aan het kantoor van de B. V. A. B. Bedenk wel, dat nalatigheid u onnodig geld gaat kosten! landbouwdiploma öf het tuinbouwdiploma öf bei de te behalen. Op de onlangs gehouden vergade ring te Oosterland bleek welke belangstelling er is voor de richting tuinbouw. Als aanstonds de om geving van de grote steden wordt ingenomen als bouwterrein en de werkloze kwekers naar ons eiland komen om hier grond te kopen en een be drijf te beginnen, lijkt het hem toch juister, dat de mensen hier zelf de tuinbouw kunnen beoefe nen. De school staat er, dus maak er gebruik van, aldus spreker. GESLAAGDEN der Lagere Landbouwschool te U Zierikzee zijn: H. M. Flikweert en A. J. Steendijk te Nieuwerkerk, A. H. Hanson te Eikerzee, F. v. Bloois te Brouwers haven, P. A. bij de Vaate en M. v. d. Wekken te Zie rikzee, J. L. v. d. Hamer te Ouwerkerk, H. M, Domi- nicus te Middelburg, Joh. Wandel te Renesse, Adr. Joh. bij de Vaate te Duivendijke en Adr. Steenpoorte te Oosterland. Overgang 3e klas naar 4e klas: Joh. v. d. Zande te Burgh, L. Kraak te Sirjansland, M, P. Boogert te Bruinisse, J. Christiaanse te Zierik zee, J. S. de Fejjter te Renesse, B. Goudzwaard en J. M. v. Sluis te Haamstede, M. A. Hanse te Duiven dijke, H. v. Damme te Ouwerkerk, M. C. Ganzeman te Noordgouwe en Joh. Hanse te Kerkwerve. Het diploma van de lagere tuinbouwschool te Haamstede werd verkregen door: C. Bakker, D. P. de Rijke, J. L. Verboom en P. Viergevei-, allen te Renesse, M. H. Bliek te Haam stede, J. Th. Kik te Bruinisse, J. L. v. d. Klooster te Burgh, P. van Maanen, H. Padmos, D. Schouls en J C. Vermunt, allen te Zierikzee, en A. M. Matthijsse te Scharendijke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15