BOERENJEUGD Vakantie met een leerrijke inhoud 445 Iets over Méridon zelf JONGER ENAKT1VITEI TEN ZATERDAG 3 JUNI 19Ü1 L G DE oorspronkelijke opzet van Méridon in Frankrijk is geweest het ves tigen van een immigratieeentrum voor Nederlandse jonge boeren. Als doel stelde men zich voor ogen, de aanpassing van deze jonge mensen aan de Franse landbouwtoestanden te vergemakkelijken. Dit wilde men bereiken door deskundige voorlichting en tijdelijke tewerkstelling op om liggende bedrijven. De mogelijkheid was er het kasteel „Méridoni' bij Che- vreux te huren, waardoor in 1946 met dit werk kon worden gestart. Als gevolg van een wijziging in het Franse immigratiebeleid bood dit doel echter minder perspectieven. Daarom werd het plan opgevat van Chateau de „Méridon" een ontvangstcentrum te maken voor Nederlanders en andere buitenlanders. Men ging ervan uit dat er aan belangstellenden gelegenheid geboden moest worden om kennis te maken met Frankrijk en zijn cultuur, zonder hierbij, door onvoldoende kennis van de Franse taal, gehinderd te worden. De kursussen „Algemene kennismaking met Frank rijk" ondervonden dan ook van het begin af een grote belangstelling. Deze kursussen hebben het voortbestaan van Méridon, als Nederlands Volks hogeschoolcentrum, mogelijk gemaakt en doen dat nog. Hier wordt aan de Volkshogeschool dus de gelegenheid geboden haar volksopvoedingstaak te verrichten. Dat wil zeggen buiten de grenzen van Nederland, in een an der milieu en onder andere omstandigheden. Natuurlijk komt een belangrijk aantal deelnemers aan de „kursussen" naar Méridon om er hun gehele of gedeeltelijke vakantie op een prettige manier te besteden. Maar het programma zorgt er steeds weer voor dat deze vakantiebesteding een leerrijke inhoud krijgt. Dat is volgens ons de kracht en tegelijk het unieke van Méridon. Een belangrijk onderdeel van de programma's maakt immers het kontakt met de Fransen zelf en hun cultuur mogelijk. Het is duidelijk dat juist dit de aantrekkelijkheid van de programma's van Méridon op bijzondere wijze verhoogd. De rustige en schilderachtige ligging van het landgoed is zeer zéker aantrekkelijk. Daar bij denken we vooral aan haar geschiktheid als uitgangspunt voor tal van excursies in het lie de France en verder afgelegen gewesten. Wat ook altijd weer aanspreekt is de allure van het „chateau" als zodanig, al moet men niet uit het oog verliezen dat een kasteel niet hetzelfde comfort kan bieden als wij gewend zijn. Monumentaliteit en comfort gaan nu een maal niet altijd evengoed samen. Blijft echter de bijzondere sfeer van Méridon die mede tot uitdrukking komt in het „alles samen doen", zowel bij exkursies als bij het helpen in de huishouding. MÉRIDON" biedt mogelijkheden voor individuele deelnemers van alle leeftijden en georganiseerde groepen. De eersten zullen van hun gading kunnen vinden in de reeds genoemde kursussen „Algemene kennismaking met Frankrijk", die elk jaar in het programma zijn opge nomen en tijdig aangekondigd worden. Voor georganiseerde groepen wordt het programma opgesteld en aangepast aan de speciale belang stelling van de groep. Voor scholieren kan daarbij gedacht worden aan een afsluiting van de lessen in de Franse litteratuur of kunst, voor land bouwers aan het Franse platteland, de Franse landbouw en haar inte gratie in de E. E. G. Stellen wij tot slot de vraag of Frankrijk nu meer dan een toeristische belangstelling waard is? Veel hang uiteraard af van de persoonlijke in stelling en belangstelling. Dus van het hoe en het waarom men iets van een ander volk wil leren. Voor wat Frankrijk betreft, alleen al de geheel anders liggende verhoudingen in dit grote land vragen van de deelnemers uit de beperktheid van hun soms veel kleinere levensruimte te treden. Ook al menen wij dat het bij ons overzichtelijker, beter ge organiseerd en materieel geperfectioneerd is. Technische topprestaties zijn er in Frankrijk evengoed als elders in de wereld, al zullen zij soms ook minder opvallen. Vakantie... een woord met een magische inhoud? Ja en nee. Eigenlijk kunnen we het veel beter als een be grip beschouwen. Het aantal mensen dat in de gelegenheid is om van dit hoge goed te profi teren wordt immers steeds groter. Laten we dus voor het gemak maar zeggen dat ieder een met vakantie gaat. Iedereen trekt de „wij de" wereld in en soms heb je de indruk dat men daarbij denkt „Liefst zo ver mogelijk van huis". In verband hiermee zie je dan ook iedereen plannen ma ken. Men wil zoveel mo gelijk en het moet toch vooral spectaculair zijn. De mensen uit je om geving moeten ais alles voorbij is onder de in druk komen van wat is gedaan en beleefd. Grootse plannen wor den dus gemaakt en de reisbureau's en vele in stanties kunnen daarbij helpen. Dat voorberei den is het juist, want het schept de mogelijk heid om van te voren al met volle teugen te ge nieten. Daarnaast geeft het ook meer zekerhe den ten opzichte van het slagen van de vakantie. Nu ligt er alleen nog de vraag wat men precies wil. Vakantie en dus ontspanning zonder meer' is een mogelijk heid. Het is echter ook mogelijk om een spe ciaal cachet daaraan te geven. Er-een. instruk- tief element in te leg gen. Juist om dit laat ste willen wij U wij zen op de Nederlandse Volkshogeschool „Méri don" in Frankrijk. Bovenstaand kaartje geeft U een indruk waar liet „Nederlandse plekje grond" „Méridon" in Frankrijk is te vinden, namelijk 35 kni ten zuid-westen van Parijs. HET PROGRAMMA VAN „MÊRIBON". De reis naar „Méridon" geschiedt per gerieflijke touringcar. Deze blijft tijdens het verblijf op Méridon ter beschikking van de deelnemers, b.v. voor exkursies enz. In het kursusgeld zijn steeds alle kosten inbegrepen van de heen- en terugreis, de entrée's in musea en monumenten, de con sumpties bij de lunch en de plaatskaart voor de schouwburg of de openluchtvoorstelling, alsmede d<? warme maaltijd in de stad (Parijs), wanneer deze in het programma is opgenomen. VAN MIDDAG „Peeland-Ralley" Inschrijving vanaf 13 uur in de Stadswijn- kelder" te Korigene. De benodigde routekaart zal Uin tegenstel ling tot eerdere berichten, GRATIS worden uitgereikt. Na afloop pannekoekenmaaltijd, aangeboden door de Firma v. d. HaveKapellc-Biezelinge. Verder gelegenheid tot dansen onder aanvoe ring van het Ensemble Leon Pekaas" te Yer- seke. SPORTDAG 1961 DE provincale sportdag zal op 10 JUNI A.S, op het sportterrein van Oostburg worden gehouden. Deelname is zowel met groepen als in dividueel mogelijk. Ieder heeft daardoor de kans om in EIGEN KRING eens heerlijk aan sport te „doen". Geef uw verborgen talenten op dit ge bied, ook eens de gelegenheid om „eruit" te ko men. Wij wijzen er speciaal nog even op dat zij die aan 3 verschillend soortige atletiek-wedstrijden deelnemen, daardoor automatisch meedingen naar de z.g. driekamp-prijzen Na afloop van de Sportdag is er gelegenheid tot deelname aan een gezamenlijke koffiemaaltijd, waarvan de prijs f3 bedraagt en die direkt na de prijsuitreiking wordt geserveerd. Opgave hiervoor liefst vóór 12 uur op het sportdagterrein. AFSLU1TI.\GS-BAL DE streek West Zeeuws-Vlaanderen, die de sportdag organiseert, nodigt U tevens uit om na afloop van dit provinciale evenementde BALAVOND te bezoeken in café „Victoria"*van J. Adriaanse te Oostburg. Aanvang 8 uur. Wel kom zijn leden en oud-leden der L.J.G. en ZP. M. Muzikale medewerking verleent het dans* orkest „The Blue Stars". P. S. De laatste boot uit Breskens vertrekt om 11.20 uur! Prov. Vee beoordeling* wedstrijd I-JET is U wellicht bekend dat telkenjare door de drie Nationale Plattelands Jongeren Or ganisaties een „Nationale Veebeoordelingswed- strijd" wordt gehouden. Hierbij wordt dan de Na- tionale Kampioen Veebeoordelen aangewezen Misschien weet U nog dat het hoofdbestuur in 1960 naar deze wedstrijd heeft afgevaardigd de heer W. van Sluys. Wij hebben toen de vreugde mogen smaken van het feit dat deze L.J.G.'er het landelijk kampioenschap in de wacht mocht slepen. Nu de heer Van Sluys als inspecteur bij het N. R. S. is benoemd waarmee wij hem dan van harte geluk wensen), is het hem echter niet mogelijk zijn titel te verdedigen. Er zul dus een nieuwe afgevaardigde aangewezen moeten wor den, die in zijn plaats de eer van onze L. J. G. wil verdedigen. Het hoofdbestuur is van mening, dat iedereen in de gelegenheid gesteld moet worden om aange wezen te worden. Daartoe is een Provinciale „voor-wedstrijd" nodig. Die zal vermoedelijk op 22 juli gehouden worden. Omdat in de keurings methode vrijwel steeds wijzigingen worden aan gebracht, zullen een aantal instructiebijeenkom sten hieraan vooraf moeten gaan. Deze zullen het mogelijk maken, dat we bij de nationale wedstrijk sterk kunnen staan. Iedere L. J. G.'er die voor af vaardiging naar bovengenoemde nationale wedstrijd in aanmerking wil komen, wordt daarom verzocht zich voor deel name aan de voor-wedstrijd aan te melden bij een streekbestuurslid of bij het secretariaat. Dit moet echter wel vóór 15 juni geschieden. Het programma zelf vermeldt onder meer de volgende kursussen: -Eénweekse kursussen „Algemene kennisma king met Frankrijk" worden gehouden van: 10 tot en met 17 juni en van 2 tot en met 9 september; kosten 169, Speciaal de week van 29 september is be stemd voor deelname van plattelandsjongeren. Er wordt in die week meer de nadruk gelegd! op de kennismaking met het Franse platteland en de Franse landbouw. Voor de mensen die wat meer tijd hebben zijn er de twééweekse kursussen „Algemene kennis making met Frankrijk" Deze worden gehouden van 29 juli12 augustus en van 1426 augustus. De kosten hiervan bedragen ƒ249, De deelnemers hieraan kunnen niet alleen wat meer zien: maar ook alles wat beter zien. Deze kursus kent tevens nog dag-exkursies naar Fon- tainebleau, de Franse tuin van Vaux-le Vieomte en de vallei van de Seine. Verder is er nog de kursus „Verkenning van Normandïë" van 715 juli, kosten 209, Wie in één van de kursussen belangstelt of meer over de inhoud van het progranuna wil vernemen, kan zich in verbinding stellen met het seckreta- riaat va* Méridon: Volkshogeschool Bergen (N.H.), telefoon 02208—2734. G. V. V. (Ontleend aan gegevens uit de Volkshogeschool

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13