LONACOL KOPER 421 WETENSWAARDIGHEDEN DE BETALING VAN DE ZATERDAG KINDERARBEID IN DE TUINBOUW IMETA-ISO-SYSTOX bieten bonen blauwmaanzaad erwten uien sjalotten wortelen De giftigheid van onkruidbestrijdingsmiddelen ZATERDAG tl KEI lt«l Toor werkgevers UAN verschillende zijden bereiken ons nog steeds vragen over de betaling van de vrije zaterdag voor de vaste vakarbeider A en B op uur loon. Het blijkt dat een aantal werkgevers (en ook werknemers) menen dat deze vrije zaterdag door betaald dient te worden. Het lijkt ons daarom nut tig er nogmaals op te wijzen dat dit niet juist is. Zoals bekend wordt in de zesdaagse werkweek 50 '4 uur gewerkt en tijdens de korte vijfdaagse werkweek (waarin dus een vrije zaterdag valt) slechts 46 Va uur. Daar alleen de werkelijk gewerkte uren betaald worden, wordt in de week dat een vrije zaterdag- wordt genoten 4 uurlonen minder verdiend dan in de lange werkweek. De vrije zaterdag wordt dus nite apart betaald. De berekening van de gemiddelde weeklonen van do vaste vakarbeider A en B op weekloon is even eens hierop gebaseerd. De vrije zaterdagen zijn niet in het gemiddelde weekloon doorberekend. Doordat een gemiddeld gelijk weekloon over (te ge hele zomerperiode is aangegeven krijgt men wel licht de indruk dat de vaste vakarbeider op week loon zijn vrije zaterdag wel doorbetaald krijgt. Dit is dus evenmin het geval MAAR wij eveneens vernamen, schijnt het voor te komen dat werkgever en werknemer over eenkomen dat toch op vrije zaterdagen gewerkt wordt en dat dan op het normale uurloon wordt afgerekend. Wij willen er voor de goede orde met nadruk op wijzen dat deze extra 4 uur werken op een vrije zaterdag overwerkuren zijn. Deze dienen met 130 van het voor betrokkene geldende uurloon te wor den betaald. Het nu te weinig betalen kan later aanleiding zijn tot alsnog navordering van het te weinig betaalde. Voorkomt moeilijkheden door U te houden aan de arbeidsvoorwaarden in de C. A. O.'s vastgelegd en maakt geen „eigen" regelingen. EEN aantal voorschriften van de Arbeidswet 1919 z$n ook van toepassing op de arbeid in de landbouw; hierbij wordt landbouw in ruime zin verstaan, dus met inbegrip v*n tuinbouw, bloem kwekerij etc. Deze voorschriften houden onder meer in, dat in beginsel arbeid door jongens beneden 14 of door meisjes beneden 15 jaar in onderneming of beroep is verboden. Slechts voor eigen en bloedverwante inwonende Mn der en is lichte arbeid toegestaan vanaf 12 jaar, en wel gedurende ten hoogste 5 uur per dag. In het afgelopen Mar werden in enkele centra van vollegrondstumbouw toch nog in vrij ernstige mate overtredingen van dit verbod gecon stateerd. Het is daarom dat deze verbodsbepalingen nogmaals onder de aandacht van bètrokkenen wor den gebracht, waarbij er tevens op wordt gewezen, dat van de zijde van de Arbeidsinspectie scherpere controle in uitzicht werd gesteld. 117AAR in verband met de schaarste aan arbeids- krachten moeilijkheden bij de pluk van aard beien etc. niet denkbeeldig zijn, zij er tevens op gewezen, dat jeugdige personen (jongens en meis jes beneden 18 jaar) voor het verrichten van arbeid in de landbouw in het bezit dienen te zijn van arbeidskaarten, die worden afgegeven door of van wege de Burgemeester der Gemeente, binnen welke de persoon woont, op wien de arbeidskaart betrek king heeft. Ook scholieren (ULO, Lagere Technische School etc.), die wel bij de oogst mogen worden ingescha keld, mits de jongens -ouder zijn dan 14 en de meisjes ouder dan 15 jaar, moeten derhalve in het bezit zijn van een arbeidskaart. Degenen, die voor deze lichte oogstwerkzaam heden een beroep op hierbedoelde scholieren wen sen te doen, wordt dan ook aangeraden tijdig maat regelen terzake te treffen. (Adv.) /TFN 1BAYERJ het s^stemisch «nsekticide met de langste werkingsduur en Voor de bestrijding van de gevreesde aard appelziekte (phytophthora infestans) kunnen (zineb) elkaar uitstekend aanvullen. Juiste toe passing leidt tot het hoogst mogelijke rendement in de aardappelteelt. Raadpleeg ons Technisch Bericht No. 32 Adv.» Ook voor de toepassingen op Vraagt inlichtingen bij de leverancier van Bayer-mid- delen bij U in de buurt. ARNHEM N,V„ A G R O CH E MI E ARNHEM VERSCHILLENDE onkruid- bestrijdingsmiddelen zijn zeer giftig, terwijl andere vrij wel geen gevaar voor de ge zondheid opleveren. Hieronder volgt van elk middel de graad van giftigheid en de eventueel te nemen maatregelen bij ver giftiging. 1. A trazinWeinig giftig. Kan echter huid en slijmvliezen irriteren. 2. Boraten: Weinig giftig. 3. CalciumchloraatKan bij opname door de mond ern stige vergiftiging veroor zaken. 4. Chloor-IPC: Matig giftig. 5. Dalapon: Matig giftig. Kan echter huid en slijmvliezen aantasten. 6. Dinoseb: Zie DNOC. 7. Diquat: Weinig giftig. 8. Biuron: Weinig giftig. Irri teert in geconcentreerde vorm wel ogen en slijmvlie zen. 9. DMXDMatig giftig. 10. DNOCZeer giftig. Kan worden opgenomen door de mond. de longen en ook door de huid. Hoe hoger de temperatuur, hoe giftiger de kleurstoffen DNOC en Di noseb. De vergiftigingsverschijnse len zijnsterke vermoeid heid vooral in de lendenen en de onderste ledematen, hevig transpireren, koorts en dorst, groenachtige kleur van de urine, gele^ kleur van het oogwit, pijn in de maag streek. Te nemen maatrege len zijn: bij eerste optreden van deze verschijnselen on middellijk het werk staken en de dokter waarschuwen. De patiënt op een koele rustige plaats neerleggenen veei laten drinken, bij vo»r- keur suikerhoudende dran ken en afkoelen met water. 11. Groeistoffen: De zouten en esters van de fenoxyzuren zijn matig giftig tot giftig. Voorzichtigheid is dus ge boden, vooral bij herhaalde en langdurige toepassingen. 12. MonuronWeinig giftig. 13. NatriumchloraatZeer gif tig. Kan bij inwendig ge bruik ernstige vergiftiging veroorzaken. Na opdrogen van door natriumchloraat- oplossing bevochtigde kleren kan zelfontbranding op treden, vooral bij de hoog- geconcentreerde vorm met 95 werkzame stof. Bij vergiftiging de patiënt enige malen een theelepel zuiveringszout met water laten innemen. 14. PCP in olieGiftig zowel bij opname door de mond als door de longen alsook door de huid. PCP lijkt in zijn uitwerking veel op DNOC (zie aldaar). 15. TCAMatig giftig. Kan huid en slijmvliezen irri teren. 16. Zwavelzuur: Verdund en onverdund zuur tasten huid en slijmvliezen aan en kun nen pijnlijke verwondingen veroorzaken. Bij contact met het zuur, het betreffende lichaams deel afspoelen met veel water of met een sterke soda-oplossing. OM vergiftiging door herbici den te voorkomen dienen vooral de volgende regels in acht te worden genomen: 1. Voorkom opname door de mond door tijdens het spui ten niet te roken en in do rustpauze niet te eten of te roken alvorens de handen goed te hebben gewassen. Houdt het spuitmiddel verre van eet-en drinkwaren. Blaas verstopte spuitdoppen niet met de mond door. 2. Voorkom ook inademing door buiten de spuitnevel te blijven en zonodig een deug delijk spuitmasker te dragen. Gebruik bij voorkeur vloei bare middelen. Spuitpoeders geven bij het klaarmaken soms gevaarlijke stofwolken. 3. Vermijd aanraking van de middelen met huid en ogen door het dragen van water-* dichte kleding, rubber of plastic handschoenen, rub ber laarzen en een goed af sluitende bril of een deugde lijk spuitmasker. Moet bij het klaarmaken van de spuit* vloeistof worden geroerd, ge bruik dan een stok en doe dit zeker niet met de onbe schermde hand. Wanneer de kleren door het spuiten nat zijn geworden dient na af loop van het werk van kleding (ook van ondergoed) te worden verwisseld. Hier bij behoort het lichaam gron? dig te worden gewassen. Bestrijdingsmiddelen mogen niet in handen komen van kin deren of van personen die niet weten hoe ze met deze stoffen om moeten gaan. Daarom die nen ze te worden bewaard in een goed afgesloten kast. Het laten zwerven van lege flessen is nog gevaarlijker voor kinderen dan het niet goed op bergen van volle. Ontleend aan: Chemische onkruidbestrijding in de vollegronds groenteteelt door J, G, VERLAAT*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9