AGROBOUW Het 12de I.F.A.P.-congres in Dubrovnik KORTE WENKEN titANNEER U stambonen teelt mag een bestrij- 'r ding van de bonevlieg zeker niet achterwege blijven, want volgens genomen proeven steeg de opbrengst daardoor aanzienlijk. Gebruik bij voorkeur een gekombineerd middel van T. M. T. D. Aldrin, waarmee zowel de bodemschimmels als de bonevlieg kan roorden bestreden. Ook in de proeven kwam deze kombinatie het best uit de bus. 0 lagere bouwkosten lagere jaarlijkse eigenaarslasten 0 grote oppervlakte geringe hoogte 0 korte looplijnen hogere arbeidsproductiviteit 0 flexibel en elastisch grote aanpassingsmogelijkheid 0 mogelijkheid tot gebruik maken der modernste mechanisatie-middelen 0 verantwoorde vormgeving. ZATERDAG 2 7 MEI 19 6 1 417 jVUBROVNIK, stad met een bewogen geschiedenis, gebouwd op een in de Adriatische Zee uitstekende rotspunt, thans een zeer bekende Joego-Slavis che badplaats, herbergt voor veertien dagen ruim 200 afgevaardigden van landbouworganisaties uit 27 lan den binnen de oude vestingmuren, die haar geheel omringen. Wanneer 's-avonds om 8 uur de gedelegeerden uit o.a. Chana, Tunis, Nieuw-Zeeland, India, Canada en vele Europese landen zich na de laatste besprekin gen naar hun hotels spoeden, flaneren dichte drom men inwoners van deze door klimaat en natuursch oon rijk gezegende stad door de hoofdstraat en met de uit de middeleeuwen stammende gebouwen doet dit reeds Oosters aan. |\E internationale Federatie van Landbouworganisaties, de I. F. A. P., houdt hier haar 12de Algemene Vergadering en dit betekent dat gedurende veertien dagen tal van vraagstukken aan de orde komen, die de boeren van alle landen aangaan. Er wordt gesproken over de grote graanoverschotten, die zich vooral in Amerika en Canada op hebben gehoopt. De toestand ïn de onderontwikkelde gebieden in Azië en Afrika, waar nog zo vele miljoenen te weinig voed sel krijgen, wordt aan de hand van door het sekre- tariaat opgestelde nota's bezien en gedocht wordt na ar middelen om het overschot van de een te torengen naar het tekortgebied van de ander, zonder dat markten verstoord worden, prijzen in elkaar storten en misbruik van eventuele hulpprogramma's wórdt gemaakt. Vele afgevaardigden blijken grote belangstelling te hebben in de vorderingen op landbouwgebied in de E. E. G. en in de gemeenschap, die Engeland gevormd heeft met zes andere Europese landen. De verhouding tussen deze twee Europese blokken van zes en van zeven en de kansen om ook over. het te voeren landbouwbeleid overeenstemming te verkrijgen, vormen onderwerp van gesprek. MAAR naast het behandelen van de vele vraa gstukken in een der vergaderingen van dit I. F. A. P.-eongres is het onderlinge kontakt van veie delegaties misschien nog belangrijker. Op een ongedwongen wijze hebben de topmensen van het landtoomvorganisatieleven in tal van Europese, Aziatische, Amerikaanse, Australische en Afrikaanse landen gelegenheid met elkaar overleg te plegen. Hun inzichten worden aldus verrijkt, maar wat nog meer zal bijdragen tot een goed wederzijds begrip, de opvattingen van de ander en de beweegredenen voor een bepaalde houding inzake bij voorbeeld ini- en exportzaken worden aangehoord. Wanneer men eikaars standpunt begrijpt, komt men eerder tot konstruktieve voorstellen. MEN kan zich afvragen wat het verder nut is van een dergelijke samenkomst in georganiseerd internationaal verband. Om deze vraag te beantwoorden, is het nuttig de werkwijze en de samen stelling van de I. F. A. P. te bezien. Lid van deze organisatie kunnen alle landbouworganisaties zijn, die in hun eigen land representatief voor de boeren stand geacht kunnen worden. Zo zijn de drie cen trale Nederlandse landbouworganisaties lid en zij hebben alle drie afgevaardigden naar deze 12de Algemene Vergadering gestuurd. Natuurlijk is er een bestuur, dat jaarlijks aangevuld wordt. Als voorzitter fungeert de heer Patton van de Amerikaanse Farmers Union. Eén der vice-voorzitters is de Nederlandse Mr. B. W. Biesheuvel. Om de 18 maanden wordt er in het een of andere land een Algemene Vergadering gehouden. Deze splitst zich na de openingszitting in drie kommissies en wel in een financiële en bestuurlijke kommissie, een kommissie voor de Koöperaties en een landbouwbeleidskommissie. In Dubrovnik werd de Nederlander Ir. C. S. Knottnerus gekozen tot voorzitter van de eerstgenoem de kommissie, welke tot taak heeft de kontributies te regelen en aanbevelingen te doen voor het kiezen van nieuwe bestuursleden en van de plaats van de volgende vergadering. DE landbouwbeleidskommissie is de belangrijkste. Zij stelt een koncept-rapport op voor de Alge mene Vergadering over^ de verschillende vraagstukken, die de boenen in de wereld beroeren en waarvan wij er hierboven reeds een aantal noemden. In Dubrovnik stelde deze kommissie een tweetal werkgroepen in en wel een voor granen en een voor zuivelproducten. Op het moment, dat wij dit schrijven, zijn beide nog volop aan het werk. In de werkgroep granen heeft de direkteur van het Bureau voor de Internationale Tarwe-organi- satie zijn visie gegeven op de tarwe-situatie en er op gewezen dat deze overeenkomst, die nu al een aantal jaren de wereldmarktprijs van tarwe in betrekkelijk rustige banen heeft gehouden, ondanks de steeds groeiende overschotten, in juli 1962 afloopt en dat besprekingen over een nieuwe overeen komst vrij spoedig zullen beginnen. De grote vraag zal dan zijn of Rusland, dat zich tot nu toe be perkte tot het zenden van waarnemers en geen deelgenoot was, een andere, meer positieve houding zal aannemen. In de werkgroep zuivel vormt de positie van de Engelse botermarkt een belangrijk punt van diskussie. In de landbouwbeleidskommissie zelve speelt het vraagstuk hoe de onderontwikkelde gebieden ge holpen kunnen worden een grote rol. Op de achtergrond van dit vraagstuk komen s^eds weer de grote graanoverschotten van Amerika en Canada opdagen. Ook wordt er druk gesproken óver het driejarige kontrakt in tarwe, dat Canada zojuist heeft af gesloten met kommunistisch China. DE zitting in Dubrovnik werd geopend met een toespraak van de Joego-Slavische Minister van Landbouw, Dr. Komar, waarna de heer Patton zijn rede uitsprak. Naast een aantal excursies naar Joego-Slavische landbouwgebieden, staan lezingen over de ekonomie en de landbouw van dit land up het programma, terwijl de deelnemers ook de gelegenheid wordt geboden via uitvoeringen kennis te maken met de culturele en folkloristische manifestaties van het uiterst vriendelijke en gastvrije Joego-Slavische volk. Ten slotte zij in dit eerste overzicht nog vermeld dat de I. F. A. P. nauw samenwerkt met de wereld voedselorganisatie van de Verenigde Naties, de F. A. O., en dat de besluiten, die aan het einde van het congres genomen worden, ter kennis worden gebracht van de diverse regeringen. Hier ziet men dus het nut van het werk, dat verricht wordt. Op de inhoud van rapporten en besluiten hopen wij in een volgend artikel terug te komen. S. P*EBRUIKT U bij een bespuiting van uio ge* wassen een verkeerd bestrijdingsmiddel, dan kan hiervan de schade zeer groot zijn. Over tuigd U van tevoren goed wat U aanwendt en kom niet tot de ontdekking, dat het verkeerd was, nadat U reeds gespoten hebt pEN goede boer mag in deze periode geen enkele dag overslaan om zijn gewassen te controleren op het voorkomen van insektenvraat, gebreksverschijnselen e.d. Is een bestrijding nodig dan bent U er tijdig bij, waardoor de schade tot een minimum beperkt blijft. D IJ lage prijzen van de produkten is het meer dan ooit nodig om de kosten te verlagen om op deze wijze nog behoorlijke bedrijfsuitkomsten te verkrijgen. Samenwerking tussen de boeren onderling op het gebied van de grotere landbouw werktuigen en.zélfs op het terrein van de arbeids voorziening is dringend nodig. Onderlinge hulp met personeel is een faktor waaraan in deze tijd meer aandacht besteed moet worden. TN deze tijd van chemische onkruidbestrijding in allerlei gewassen, dreigt de mechanische verpleging wel eens op de achtergrond te raken Een korst belemmert een goede luchttoetreding in de grond, zodat de planten slechter groeien. Door eggen en schoffelen worden niet alleen on kruiden gedood, maar U bevordert door deze be- werkingen, dat de lucht beter in de grond kan toetreden, waarvoor de gewassen U dankbaar zijn. itWAARSCHIJNLIJK hebt U uw graszaad reeds een keer geselekieerd, maar vergeet niet dat één keer nog niet voldoende is. Deze tweede maal is nodig om de gewassen die de le keer moeilijk te herkennen waren of overgeslagen zijn, te ver wijderen. Afkeuring door kleine nalatigheden kan evenwel voor U toch een strop van 300400 per ha betekenen. Denk er ook aan de graskanten langs de sloten en bermen vóór de bloei te maaien pEN chemische onkruidbestrijding in granen is gemakkelijk uitvoerbaar, geeft weinig of geen risiko en kost niet veel. In een daaropvol gend gewas, zoals b.v. bieten, vlas of erwten is een dergeijke bestrijding vaak veel moeilijker en ook duurder. Aarzel daarom niet om ook het wei nige onkruid in het graangewas aan te pakken, want juist die enkele distels zorgen, dat U er vol gend jaar weer warmpjes in zit. Geef bij adreswijziging uw oude en nieuwe adres op aan de administratie REDACTIE ZEEUWS LANDBOUWBLAD Grote Markt 28 - Goes Agrobouw is een groep van architecten en een landbouwkundige, die zieli ten doel stelt verantwoorde landbouwbedrijfsgebouwen te ontwerpen. Daartoe worden sinds 1957 landbouwkundige en bouwkundige studies verricht. Het uitgangs punt zijn de eisen van het moderne landbouwbedrijf. Het doel is om vanuit deze functies te komen tot een goede plattegrond en een goede vormgeving. De belangrijkste uitgangspunten zijn iri onderstaande punten samengevat; 0 standaardisatie der onderdelen eenvoudig te verbouwen Door Agrobouw is een aantal ontwerpen tot stand gebracht, geschikt voor alle bedrijfstypen. In een recent uitgegeven brochure worden de variaties genoemd van het type landbouwbedrijfsgebouw met een groepstal, geschikt voor gemengde- en weidebedrijven. Variaties zijn mogelijk in de*keuze tussen; grootte der tasruimte, open of gesloten tasruimte, grootte der stalvleugel(s), een of twee stalvleugel(s), wel of geen inbouwstal. Dit resulteert in acht types. Voor de loops tallen komt een aparte brochure. Nadere inlichtingen bij secretaris Agrobouw Hertog van Gelrestraat 18, Rozen- daal (Gld.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5