BOERENfEUGD De Plattelands Jongeren Organisatie in Hessen Uw reserves deskundig "belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 427 L J C JONGERENA.KT1 VIT El TEN AFSLUITING en HEROPENING MODESHOW T en toonstellingsbal Plattelandsjongeren zijn te weinig ondernemend ZATERDAG 27 MEI 10€1 ZOALS U weet waren door de organisatoren van de Vierweekse Volkshogeschoolkursus Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegenook enkele plaatsen gereserveerd voor buitenlandse deelname. U begrijpt hoe plezierig het voor mij was één van die plaatsen te mogen innemen. Tijdens de kursus heb ik een verhaaltje mogen hou den over de Plattelands Jongeren Organisatie, zoals die in onze pro vincie Hessen georganiseerd is. Op verzoek heb ik dit verhaal op papier gezet. U kunt daardoor kennis nemen van één en ander omtrent de plattelandsjeugd in Hessen. ï\E plattelandsjongerenorganisatie is hier opgebou wd uit distrikten, die op hun beurt weer hun ont staan en bestana te danken hebben aan de plaatselijke groepen. Die plaatselijke groepen, die in de grotere dorpen te vinden zijn, kennen naast elkaar meisjes- en jongensgroepen. Het is bij ons een van zelfsprekende zaak dat de groepen niet alleen bestaan uit landbouwjongeren. Natuurlijk ook jongens en meisjes uit alle andere beroepen behoren tot de groep. Juist door de gevarieerde sainensteliing van de groep heeft zij veel meer mogelijkheden. Men kan veel meer ondernemen. Er is een samenhang en band tussen de jongeren van het gehele dorp en haar omgeving, waardoor meerderen en ook veelzijdiger akti- viteiten ontplooid kunnen worden. IN de tijd dat ik in praktijk was op een bedrijf in een andere omgeving, was ik een jaar lid van zo'n plaatselijke jongeren afdeling. De groep was onderverdeeld naar de interesse van de leden. De groep waarvan ik toen lid was telde 90 leden. Zij hadden zich laten indelen bij o.a. de volgende groe pen: een volksdansgroep, een toneelgroep, een ac- cordeonclub, een handenarbeidgroep en een kern groep die het voortbestaan van de afdeling zelf moest garanderen en^die onder leiding stond van een jongen. Bovendien bevonden zich in dat dorp allerlei personen zoals leraren, domineé's, dansle- raren en nog vele anderen die hen hielpen bij het vinden van nieuwe wegen en nieuwe mogelijk heden. Aan het begin stelden wij al dat de mogelijkheid tot kontakt tussen de groepen van 'de verschillen de dorpen wordt gevormd door de distriktsbijeen- komsten. Op zichzelf is zo'n distriktssamenkomst natuurlijk veel moeilijker. Denk alleen maar aan het vervoer, omdat de dorpen vrij ver uit elkaar liggen. De uitnodigingen voor zo'n avond worden door de landbouworganisatie verstuurd en de avond zelf wordt in een centraal gelegen plaats belegd. De moeilijke vraag is echter steeds weer: ..Wat doen we op de bijeenkomst?" Volksdans, toneel, ge- zelschapspelen, zingen of een lezing? CEN mogelijkheid is natuurlijk ook een lezingen- reeks, wat wij „seminar" noemen, te houden. Bij dif laatste wordt op elke avond of op een reeks van avonden, korte maar krachtige lezingen achter elkaar gehouden, waarbij de onderwerpen steeds een verwantschap met elkaar hebben. Aansluitend aan elke lezing wordt dan gediskussieerd.* ZOEKEN plattelandsjongeren wel nieuwe we gen?" Ds. C. van 't Riet had deze vraag als onder werp yan een lezing voor de plattelandsjon- geren in Friesland. Op zijn vraag: „Zoeken plattelandsjongeren wel nieuwe wegen?" gaf ds. Van 't Riet ook het ant woord: „Ik geloof het niet." Ds. Van 't Riet wond er geen doekjes om. Veel te veel, naar zijn mening, laat men alles over zich heen gaan en berust in de toestand die bestaat. Er wordt weliswaar gekankerd en gemokt, maar er worden zelden frisse nieuwe ideeën geopperd. Te weinig ondernemingsgeest, vond ds. Van 't Riet, komt bij de plattelandsjongeren tot uiting. Wan neer zij maar alles wat van hogerhand opgelegd is gewillig ondergaan, raakt het platteland achter. Want de jongeren bepalen de toekomst van het platteland. Niet alleen de besturen van verenigingen moeten plannen maken, elk individu moet actief zijn zodat er een levende gemeenschap op het* platteland ont staat. Dit geldt, zei de spreker, niet alleen voor de boeren, maar ieder mens in een dorp moet bij de organisatie betrokken worden. Aan het gezegde: Het platteland wordt achtergesteld, kunnen zij zelf iets doen, ook de ouderen. Ds. Van 't Riet noemde het organiseren van een vijfdaagse werkweek bij de boeren en het vaart zetten achter krotopruiming. Er wordt niet genoeg gestreden om de achterstand in te halen. Ds. Van '1 Riet wilde dat de „import" mensen die met de Aan het eind van de avond vindt een eindgesprek plaats, ook door middel van diskussie. Daarbij ko men nieuwe interessen of problemen boven, die ge noteerd worden. Aan de hand daarvan wordt dan weer een nieuwe „seminar" georganiseerd en sa mengesteld. Ook hierbij helpt de landbouworganisatie, o.a. om de juiste mensen voor de lezing te vinden. De afgevaardigde of het bestuur nemen samen beslui ten over wat men voor de groepen zal organiseren, b.v. reizen, excursies, groepsvergelijkingen of wed strijden in volksdans, zingen, toneel enz. De groep die het beste is krijgt dan natuurlijk een prijs. Voor de jongens zijn er verder nog ploogwedstrijden en voor de meisjes wedstrijden op huishoudelijk ge bied. Een nieuwe en zeer in de belangstelling staan de wedstrijd is die van dorpsverfraaiing. Dat be helst het aanplanten van bomen en bloemen, het opnieuw aanleggen van een tuin en het opruimen van rommelige plaatsen in het dorp. Het gaat er om het dorp een fraaier aanzien te geven. Dit doet dus elke afdeling in zijn eigen dorp en dan natuur lijk tegen elkaar op. Ondanks al deze leuke dingen is er in veel dorpen niet zoveel interesse meer voor de platte landsjongerenorganisatie. De invloed van de stad is namelijk geweldig groot en de overige uitgaans gelegenheden zijn er vele (bioscoop, schouwburg en dansgelegenheden). Maar ik geloof dat het bestaan van een platte landsjongerenorganisatie bijzonder belangrijk is voor het individu en de gemeenschap. Uitwisse ling van gedachten en samen iets leren doen, zal ons ook in de toekomst zeer ten goede komen. Hessen. RENATE MOXTER. industralisatie komen, in de dorpsgemeenschap worden gehaald. Verder wees de spreker er op dat het vaak de doorzetters zijn die wegtrekken, en juist die men sen heeft het platteland nodig. Zonder samenwer king van de plattelands jongeren ziet het er slecht uit voor de boerenstand, zei ds. Van 't Riet. De jongeren zijn nog niet doordrongen van de toe komstproblemen. Een plattelandsgemeenschap moet niet alleen bestaan, maar ook bloeien, aldus de „Friese Koerier" van d.d. 15 april- 1961. Reacties hierop zijn welkom! - RED.) De L. J. G. en Z. P. M. afd. Koudekerke organi seert in streekverband op woensdag li juni a.s. een reis naar Valkenburg en Klein Zwitserland". U kunt zich voor deze reis opgeven, zolang er nog plaats is, bij D. Vos, Boksweg 1, Koudekerke vóór of op uiterlijk 31 mei a.s. PEELAXD 3 JUNI AA Na afloop maaltijd voor de deelnemers aan geboden door Firma v. d. Have, Kapelle- Biezelinge. OP woensdag 12 april hield de L.J.G. Oost- Zeeuws-Vlaanderen haar jaarvergadering in Het Wapen van Zeeland" te Zaamslag. De streekvoorzitter, de heer D. Scheeleopende de vergadering met een woord van welkom. In het bijzonder gericht tot de vertegenwoordigers van de Z. L. M., kring Axel, de heren De RegtDekker en De Kubber. De streeksekretaresse, mej. De Kubber, wierp daarna in haar jaarverslag een blik terug op het afgelopen verenigingsjaar 1960. De voornaamste aktiviteiten liet zij daarin de revue passeren. De heer H. Dieleman deed hetzelfde, cl was dat dan beperkt tot de financiën. De vergadering schaarde zich gaarne achter de financiële politiek door hem gevoerd, hetwelk ook de experts, die een en ander nader hadden bestudeerd, deden. De bestuursverkiezing had ook deze keer weer een wijziging tot gevolg. Mej. Kielman werd in de plaats van mej. De Kubber tot sekretaresse ge kozen, terwijl mej. Verstraten de opengevallen plaats, ontstaan door het bedanken van mej. De Mul, innam. Natuurlijk werd ook een blik op de toekomst geworpen, ivat gekonkretiseerd werd in een be spreking van het zomerprogramma. Vooral de soprtdag werd uitvoerig besproken. In het slotwo.ord dankte de voorzitter in de eer ste plaats mej. De Mul voor haar enthousiasme en werkkracht in de afgelopen periode. Oók mej. De Kubber mocht woorden van erkentelijkheid in ontvangst nemen. Hierna werd de vergadering ge sloten. DE voorjaarsmodeshow van de Z.P.M. afd. Serooskerke, mocht wel gezien worden als het begin van de lente. De belangstellenden kwamen tegen drie uur in kleine groepjes binnendruppelen tot er in totaal ongeveer 25 waren. De schuld van de vrijdag of de schoonmaak natuurlijk! Mej. De Wilde had de leiding op zich genomen en bovendien haar school er voor afgestaan! De eerste modellen die werden getoond waren heel leuke pyama's en schattige babydolls, en de namen „Morgenrood"„Schone slaapster" en .Moonlight"die mej. De Wilde hen gaf, pasten tevens goed bij de draagsters. Er waren strandpakjes en zonnejurken. Eén mannequin had Zelfs een jasje gemaakt van plas- ticleer en was zó gereed voor een tochtje op de scooter. Er waren veel donkere zomerjurken met ronde halzen en strakke of wijde rokkenOok die had onze gastvrouw een naam gegeven zoals „Fiesta", „Rozenwals", Mozaïekof „Zonne straal". Bets Geldof won de tweede prijs met een wol len mousseline, genaamd „Fara Diba". De derde prijs was voor Nellie de Visser met een katoenen feestjurkje met op de rug een grote strik. Haar jurkje heette Zonnestraal"De eerste prijs ging naar Corrie Maas. Zij droeg een schattige ge bloemde jurk, genaamd „Klaproos", die opviel door zijn onberispelijke coupe. Daarna boden de drie bruidjes mej. De Wilde en de dames-juryleden een boeket bloemen aan; de presidente dankte hen hartelijk voor de aan de Z. P. M. bewezen diensten. De Z. P. M.-sters waren allemaal erg blij met deze leuke middag Het TENTOONSTELLINGSBAL, waaraan medewerkt de internationaal befaamde jazzband „The Dixieland Piperso.l.v. Eric Krans, zal plaats vinden op 24 juni in de Stadswijnkelder te Kortgene, 's avonds om 8 uur. Middels onderstaande strook is hiervoor nog een zeer beperkt aantal kaarten a 4,ver krijgbaar bij P. Kallewaard, Hoofdstraat 69, Kort gene. t Ondergetekende, Naam: Adres: Woonplaats: wenst voor haar/hem gereserveerd te zien toegangskaart! en), die hij/zij vóór 24 juni 's avonds 8 uur zal afhalen. Handtekening Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15