De kruisbessenpluk Veilen van contractproducten De droogte en de fruitteelt 425 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 27 31 EI 1961 IIET is de afgelopen week wat drukker geworden met de aanvoer van groene kruisbessen op de Zeeuwse veilingen. Over de prijsontwikkeling in de afgelopen week kunnen we thans nog weinig vertellen want dat ligt op het moment dat we dit schrijven nog in het duister. Wel kunnen we vertellen da-t' het in de eerste aanvoerweek van dit produkt niet tegengevallen is. Tijdelijk was er een lichte prijs daling maar overwegend zijn de groene kruisbessen toen verkocht geworden tegen prijzen welke liepen van 1,20 tot 1,70 per kg. Praktisch het gehele aanbod werd gekocht voor export naar Zweden. Engeland kon vroeger ook een afnemer van grote betekenis zijn in het begin van de aanvoertijd maar de laatste jaren is dat minder geworden. Ondertussen wordt het ook in Zeeland duidelijk dat de groene kruisbes geen grote rol meer speelt op de Zeeuwse fruitbedrijven. Vroeger konden we per veiling hiervan dagaanvoeren hebben van 25 tori en meer en dan was in de centra waar dit produkt werd geteeld iedereen in de weer met de pluk. Honderden vrouwen en kinderen trotseerden de doornen om een goed loon te verdienen en het ging er dan om wie de meeste kilo's kon binnenhalen. Er waren altijd van die echte „schrobbers" die koste wat het koste bovenaan moesten staan. Ware veldslagen met de bessenstruiken werden er dan geleverd en de overigens beschermde handen kwamen lang niet altijd ongehavend uit de strijd. Er werd echter ook flink verdiend en dat vergoedde de kapotte handen. Die tijd is nu voorbij. Van een grote drukte met de kruisbessenpluk is geen sprake meer. Slechts hier en daar vindt men een groepje vrouwen bezig met dit „stekelige" werk. MINIMUMPRIJSREGELIN G ANDERTUSSEN is deze week maandag de minimumprijsregeling voor groene kruisbessen in wer- kirig getreden. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en geldt voor alle hierbij aangesloten veilingen. De minimumprijs voor dit seizoen is vastgesteld op 32 cent per kg. De vergoeding bedraagt voor de eerste kwaliteit 25 cent per kg en voor de tweede kwaliteit 18 cent, terwijl voor afwijkende kwaliteit bij eventuele doordraai geen vergoeding wordt betaald. Van alle groene kruisbessen zal dit jaar op de veilingen een heffing van 1 cent per kg worden ingehouden voor het minimumprijzenfonds van het Centraal Bureau van Veilingen. Deze regeling geldt alleen voor groene kruisbessen van de sortering 15 mm in doorsnede en op. Groene kruisbessen beneden deze maat en rijpe kruisbessen zijn niet aan deze minimumprijsregeling gebonden. Rijpe kruisbessen beneden de maat van 20 mm in doorsnede mogen niet voor binnenlandse verse consumptie worden verkocht. Uiteraard is het te hopen dat de ophoudprijs voor groene kruisbessen dit jaar geen dienst zal behoe ven te doen want een prijs van 32 cent per kg is voor dit produkt wel erg laag en bij de huidige hoge plukkosten zou de animo om te plukken voor de vergoedingsprijs niet groot zijn. Het Bestuur van het Produktschap Groenten en Fruit heeft besloten om eventueel ontheffing te verlenen van een aantal voorwaarden van de voor onder letter D van de Tuinbouwafzetverordening geldende manier van veilen. Zoals bekend zal zijn, kent de Tuinbouwafzetverordening verschillende toegestane methoden van veilen. Een van die methoden is het door de veiling buiten de klok om verkopen van produkten in op dracht van een teler. Dat is de D-veilmethode. De belangrijkste voorwaarden welke gelden voor de D-veilmethode zijn er moet een opdracht verleend zijn door een teler; de bedoelde opdracht moet betrekking hebben op een „bepaalde" hoeveelheid of de opbrengst van een „bepaald" perceel; zij mag niet toegepast worden ten aanzien van produkten welke reeds op het veilingterrein aan wezig zijn. Voor het contracteren van de levering van een bepaalde hoeveelheid produkten tegen een van tevoren vastgestelde prijs bestaat sedert enige tijd van de zijde van een aantal afnemers en van een aantal veilingen een stijgende belangstelling. In de praktijk stuit het realiseren van zulk een contract via de D-veilmethode echter op enige moei. lijk heden, welke in hoofdzaak veroorzaakt worden dóór de eerder genoemde voorwaarden. Daarom is het besluit van het Produktschap van Groenten en Fruit tot ontheffing wanneer de beoogde transactie in feite volkomen vergelijkbaar is met de D-veilmethode, doch de genoemde voorwaarden niet geheel vervuld kunnen worden, ook toe te juichen. Deze ontheffingsmogelijkheid geldt voor de produkten sprui ten en augurken. Dode stengels en kale stengels van onder, een bekend verschijnsel dit jaar in de Zeeuwse frambozenaanplantingen. MU alles zich begint af te tekenen na de bloei, worden er wat de vruchtzetting en de alge mene stand betreft, nog al wat pessimistische ge luiden vernomen, in het bijKiider wat betreft de appels en het kleinfruit. We moeten voorop stellen, dat we het moeilijk kunnen beoordelen omdat de situatie van plaats tot plaats en van bedrijf tot be drijf nogal wat verschillend is. Toch geloven we «lat veel van wat wordt gezegd nogal overdreven is. In deze tijd van het jaar „ziet" men nooit veel en later blijkt dikwijls dat het toch meevalt. Aan 'n gezond© boom kan de misschien niet te grote aanslag won deren doen. Wanneer echter de boom door de een of andere oorzaak in een slechte toestand verkeert dan behoeft men zich geen illusies te maken. Dit jaar is dat veel het geval door de waterschade. Do zomer en de warmte moet nog komen en wanneer het een droge zomer zou moeten zijn, kan het funest worden voor veel bomen. Op het ogenblik zien we dat reeds in de landbouw met verschillende gewassen. Men kan niet straffeloos zijn grond met tractoren en rupstrekkers doorploegen en dan in het voor jaar weer maar gewoon doorgaan alsof er niets is ge beurd. Hetzelfde zien we in de fruitteelt met zijn wateroverlast. In de fruitteelt is dat erger dan in de landbouw. De fruitteelt immers is geen eenjarig gewas maar een cultuur, die al veel geld heeft gekost wanneer ze nog moet gaan dragen. Wan neer een dergelijke aanplant dood gaat of zo wordt gedecimeerd dat het perceel niet meer rendabel gemaakt kan worden, dan is dat wel een grot© schadepost. Weer is het een waarschuwing voor alle fruit kwekers om voorzichtig met hun boomgaard om te springen. Ook hierin zit veel verschil bij de individuele telers. De een ploetert maar raak. of het nat is of niet. Met zware trekkers en machines wordt bij nat weer ook gereden en de tussenstroken veranderen soms in ware modderpoelen. Een ander daarentegen is erg zuinig op zijn grond. Hij pro beert zijn tussenbanen in goede conditie te houden en als het niet hoog nodig is, komt hij met nat weer niet met zware machines in de boomgaard. Hij bewerkt zijn grond zoveel mogelijk bij goed weer en zaait straks in ïïiet een groenbemester. Deze methode „lusten" onze bomen wel. We moe-: ten er voor zorgen dat de structuur van onze boom gaard in orde is en dan zal het water ons niet zo. veel last bezorgen, want water kunnen we in onze boomgaard heus wel gebruiken en zelfs in flinke hoeveelheden, maar dan behoort er een goed door-: latende en humusrijke structuur bij. Een boom moet met zijn fijne wortels alles in de omgeving en dicht bij de oppervlakte kunnen af tasten en opzuigen. Hoe kan dat indien alles kajK>t en dichtgereden is? We zien dit in de landbouw op percelen die „rustig" gelegen hebben met wat groen er op. Die hebben dezelfde hoeveelheid water moeten verwerken als de andere percelen maar daar staat de oogst er goed voor. Vergelijk daarbij eens de bieten- en aard appel percelen. Zo ligt de situatie ook in de fruitteelt. Water hebben we nodig, veel water zelfs, maar we moeten zorgen voor een goede structuur. Zoveel mogelijk water vasthouden en het overtollige kwijt kunnen is een faktor op onze bedrijven waar nogal wat aan te veranderen valt. Over de aanslag zijn we het wel eens, dat de goudreinette het er dit jaar lelijk bij laat zitten. Een vaststaand feit zal zyn, dat dit de aanvoer op onze veilingen zal reduceren. Misschien dat dit ook zijn goede zijde zal hebben voor de andere rassen, mede omdat de aanvoer van goud-; reinette in sommige jaren enorm groot is. Ook de kersen, van weinig betekenis meer in Zeeland, zijn dun gezet. Weer zullen er dit jaar vermoedelijk wel percelen zoete kersen voor de bijl gaan en weldra zal deze teelt uit Zeeland ver dwenen zijn. Allerwege hoort men van een goede peren- en pruimenoogst. Na de rui kan men echter een zui-i verder beeld geven van de oogst 1961. De frambozen stellen steeds meer teleur en de oogst zal waarschijnlijk wel gehalveerd worden. We moeten toegeven dat er nog al wat sombere beelden zijn maar er is geen reden tot wanhoop. We zouden willen adviseren om niet al te veel te gaan rekenen, want we weten toch allemaal wel dat een rekening nog al eens overgemaakt moet wor den. Zorg goed voor uw bomen en wacht rustig af. Misschien valt het nog wel mee. Tot de volgende week. r\ E grote droogte van de laatste tijd is van zeer nadelige invloed gewor- den op verschillende kleinfruitgewassen en vooral voor de frambo zen. Zoals we reeds eerder hebben meegedeeld was de stand hiervan over het algemeen niet best. De laatste weken echter is de stand nog gaandeweg min der geworden op verschillende percelen. Slechts zeer sporadisch komt men een mooi perceel frambozen tegen. Dikwijls is een groot deel van de sten gels dood. In vele gevallen hebben de stengels van onder geen uitlopers ge vormd. Het ziet er dan ook naar uit dat het geen best frambozenjaar zal worden in Zeeland. Ook de aardbeien ondervinden de gevolgen van de droogte. Het is voor dit produkt te hopen dat er spoedig regen mag vallen. Over de sterfte van bomen tengevolge van regen van het afgelopen najaar en de winter, hebben de dagbladen reeds uitvoerig geschreven. Over het algemeen blijkt het niet mee te vallen en vele honderden bomen in de Zeeuwse fruitbedrijven zijn dood gegaan. Overal komt deze schade voor, zowel in de oude als in de jonge gebieden. Zeer duidelijk is naar voren gekomen hoe belangrijk een goede waterhuis» houding is voor het fruitbedrijf

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13