de <:*ürouw EEN GOEDE DAG Bevrijd de wereld van de honger 400 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP 0r Plattelandsvrouwen van Zeeland wist U ZEEUWS LANDBOUWBLAD WANNEER wij met een clubje Zeeuwse leden op reis gaan voor het bezoeken van de algemene vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hebben wij het blijde gevoel op weg te zijn naar een familiefeest. Wij voelen op zo'n dag heel sterk de verbondenheid met onze organisatie en er valt bovendien heel wat te leren. De klacht van sommige leden is, dat zij de morgen- vergadering, waarin de huishoudelijke zaken worden behandeld zo saai vinden. Als er dan 's mid dags nog een lezing is, vinden zij het geheel wel erg moeilijk verteerbaar en blijven thuis. Zij hebben ongelijk. Zij, die de vergadering op 9 mei in Utrecht hebben bijgewoond, zullen het wel met mij eens zijn, dat de morgenvergadering bijzonder vlot en gevarieerd was en de middagvergadering buiten gewoon boeiend. Een verrassing was er al bij punt 2 van de agenda. Inplaats van ons Bondslied te laten zingen, feliciteerde onze landelijke presidente namens al onze leden mevr. ElemaBakker met haar benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zij bood haar de versierselen, behorende bij die orde aan. Onmiddellijk daarop zongen de leden het eerste couplet van ons volkslied. Het was een plechtig ogenblik en diep geroerd dankte mevr. Elema. HET aftreden van mevr. Stam als hoofdredactrice van onze Plattelandsvrouw ging ook niet on opgemerkt voorbij. Nadat zij haar verslag had gegeven, verliet het Hoofdbestuur het podium. Dadelijk werd een grote houten lijst, waarin kranten geplakt zaten ten tonele gevoerd. Mevr. Elema verscheen en zeide: „Dichtgeplakt zat de wereld met kranten Wij keken niet naar alle kanten. Thans goed geïnformeerd Hebben wij heel wat geleerd, Want de Plattelandsvrouw weet er van wanten." Vervolgens maakte zij de lap' krantenpapier los en zagen wij in de lijst een enorm exemplaar van ons maandblad. Daarna kwamen de verschillende rubrieken aan de beurt, de goede kleding, de schoolarts, het zelf doen, recepten, ingezonden stukken, afdelingsnieuws. Mevr. Kleijn met een waar schuwing tegen langdradigheid van afdelingsnieuws, ir. Constandse met wekker en kalender om er aan te herinneren, dat copie voor het blad op tijd binnen moet zijn. Het geheel liep bijzonder vlot en mevr. Stam vond het zelf „énig". NATUURLIJK was er ook het jaarverslag, waaruit we konden horen hoe omvangrijk het werk van onze Bond geworden is. Er waren verkiezingen, we zongen onder leiding van mevr. Verhagen en kregen als berijmde samenspraak gemaakt verslag van de jubileumvergadering in Amsterdam, voorgedragen door twee Groningse leden. Zelf had ik het voorrecht Ons Eigen Huis aan het Hoofdbestuur te mogen aanbieden en ik was er toch echt trots op, dat onze Zeeuwse leden gemiddeld 1,82 per lid hebben bijgedragen, het grootste gemiddelde van het gehele land. VOOR we het wisten waren we aan de middagpauze gekomen, die we niet alleen gebruikten om té eten en oude bekenden te begroeten, doch ook om de schitterende handwerktentoonstelling te bekijken. Wat een knappe handwerksters heeft onze bond en welk een verscheidenheid van tech nieken waren er te zien. We zagen o.a. wandlappen, zo mooi van compositie en kleur, dat zij gerust onder „kunststukken" gerangschikt kunnen worden. De bekroonde werkstukken uit alle provincies waren bijeengebracht. Ook Zeeland was vertegen woordigd. Het handwerken in >nze provincie gaat gestadig vooruit. Wij zijn er van overtuigd, dat veel meer leden het goede handwerk zouden gaan beoefenen als zij de prachtige tentoonstelling in Utrecht eens konden zien. ONDER deze titel hield ir. F. B. Carbasius Weber in de middagvergadering een adem benemende inleiding. Hij nam ons mee naar een klein gedeelte van het zwarte werelddeel en wel naar de Soedan. Dit kleine gedeelte van Afrika is toch altijd nog 80 maal zo groot als Nederland en heeft evenals ons land een bevolking van 11.000.000 inwoners. De Nijl is de verbindingsader van N. O. Afrika. De blauwe Nijl ontspringt in Ethiopië en brengt vruchtbaar slib mee. Bij Khartoem verenigt zij zich met de Witte Nijl, die uit Uganda komt. De Nijl is een stroom, waarlangs ook heden ten dage vele slaven en niet minder slavinnen worden vervoerd. Er is een tamelijk levendige slavenhan del. Vele meisjes en jonge vrouwen worden ver kocht om meestal in huizen van ontucht terecht te komen. Spreker noemde dit gebied dan ook: „De brug der zuchten." De Soedan wordt bevolkt door niet minder dan 547 stammen, die allen hun eigen dialect spreken. Slechts 1 0 o van de bevolking behoort niet tot een stam. Zij noemen zich Soedanezen, doch zijn in werkelijkheid Grieken, Armeniërs en Britten. In de vorige eeuw hebben de Europeanen Afrika in moten verdeeld. Naties ontstonden, doch dit klopte niet, want men sneed vaak levende eenhe den (stammen) in stukken. In onze tijd zien wij, dat deze stukken stam elkaar weer opzoeken, zichzelf hervinden en pogen een nieuw bestaan op te bouwen. Vandaar, dat het overal gist in het zwarte werelddeel. Spreker vertelde ons dit, opdat wij ook wat beter begrip zouden krijgen voor wat zich in de voormalige Belgische Congo afspeelt. EEN belangrijk deel van de bevolking der Soe dan bestaat uit nomaden. Deze stammen leven van de veehouderij. Zij zwerven met hun vee echter de schaarse regenbuien aan om wat voedsel voor hun dieren te vinden. Immers, waar water valt, wil ook wel wat groeien. Er zijn ge bieden in Soedan, waar slechts 1 mm regen per jaar valt. scheidene stammen is het nog gebruikelijk, dat de meisjes zich in hun puberteit aan een besnijdenis moeten onderwerpen. Deze wordt met een glas scherf of ander scherp voorwerp door een oude vrouw uit de stam uitgevoerd. Tengevolge van de onvoorstelbaar slechte hygiënische toestanden gaat de wond zweren en als de stakkerds dit over leven, zijn ze gedoemd hun leven verder te slijten als verminkt mens. Tengevolge van deze besnij denis komt het eerste kind meestal ongelukkig ter wereld. De vrouwen hebben niets te vertellen, kunnen niets doen om hun lot te verbeteren. Men heeft hier te doen met een mannenmaatschappij. IJET gemiddeld nationaal inkomen is ƒ300,— per jaar per hoofd van de bevolking. Wan neer wij in aanmerking nemen, dat de levensbe hoeften hoger in prijs zijn dan bij ons, kunnen wij ons enigszins een voorstelling maken van de geweldige armoede, die er in dit gebied heerst. De schamele voeding bestaat hoofdzakelijk uit zetmeel, welke verkregen wordt uit inferieure graansoorten. Vandaar, dat de mensen heel dun ne armen en benen hebben, maar een dikke buik, een zeker teken van ondervoeding. In het gebied van de Nijl groeit katoen. Dit is een belangrijk uitvoerproduct. Van deze opbrengst genieten niet de miljoenen, die in het woestijn gebied rondzwerven of in kleine woestijndorpen wonen. De huisjes in deze dorpjes zijn ronde ge valletjes, die door een kameelharen deken in tweeën worden gescheiden. Achter die deken is het verblijf van de vrouwen. Merkwaardig is, dat men in vele van deze armelijke huisjes een Phi lips transistor-radiootje aantreft, dat 200 uur op een batterijtje kan ontvangen. Zij luisteren het meest naar de stem uit Moskou, die in 547 dialec ten uitzendt. Voorts is ook radio Cairo aan bod. Het moet een enorme overgang zijn voor deze mensen, die niet lezen of schrijven kunnen om door middel van de ethergolven met de rest van de wereld verbonden te zijn. De vrouwen van deze nomaden zijn voor 100 £i> analphabeet, terwijl de meeste mannen ook niet kunnen lezen of schrijven. Hun economie is een vee-economie. Een bruid kost b.v. 2 ossen of 2 koeien. Als zij bijzonder mooi is, worden er wei eens drie stuks vee voor haar betaald. De nomaden eten bijna nooit vlees. Het vee is hun kapitaal en wie eet er nu zijn kapitaal op? De koeien zijn niet in staat melk van enige bete kenis te geven. Ten eerste worden zij niet vol doende gevoed en ten tweede is de temperatuur er heel hoog, meestal 120 graden Fahrenheit. De gemiddelde levensduur van de mensen, die de Soedan bewonen is 35 jaar. Vele vrouwen sterven reeds als zij de leeftijd van 25 jaar hebben be reikt. Zij hebben dan vaak 8 kinderen ter wereld gebracht, waarvan een deel gestorven is. Bij ver- waterreservoir, doch de moeilijkheid is, dat men het water niet of zeer moeilijk aan de opper vlakte kan brengen. Het bevindt zich vaak op een diepte van 120 meter. Is er water op een diepte van 40 meter, dan is het weer de taak van de vrouwen dit uit de bron naar boven te brengen. Spreker wees erop dat er niet alleen een honger is naar voedsel, doch ook naar begrip, wijsheid, naastenliefde. Hij deed een beroep op ons begrip te hebben voor de nood, waarin vooral de vrou wen in dit gebied leven. Kunnen wij de vrouwen opvoeden, dan voeden wij hele gezinnen op. Voe den wij mannen op, dan geldt dit enkelingen. Onmiddellijk sloot mevr. Elema hierop aan om te vertellen, dat de wereldbond van plattelands vrouwen het Lady Aberdeenfonds heeft gesticht, waaruit de studie van jonge vrouwen uit de onderontwikkelde gebieden betaald kan worden. Zij zullen de vrouwen van hun volk of stam moe ten helpen om betere toestanden te verkrijgen. Na de pauze kregen wij tal van prachtige dia's te zien, die ons de troosteloze dorheid van dit uitgestrekte gebied lieten zien, terwijl er ook prachige plaatjes waren van de tempels, die door de grote dam, die in de Nijl wordt gelegd, verlo ren dreigen te gaan. Men is echter bezig' deze oude cultuurmonumenten te redden. Italianen zullen de tempels uitzagen en 50 meter opvijzelen, zodat zij boven het 50 meter diepe stuwmeer zul len uitkomen. Diep onder de indruk van wat wij gehoord en gezien hadden, verlieten wij Tivoli om huiswaarts te gaan. dat wij sinds 1959 in onze eigen provincie de mogelijkheid hebben om onze dochters voor de akten N XIX en Na te laten studeren en wel aan de Vakschool voor meisjes te Goes? dat meisjes met diploma U.L.O. en 3 jaar H. B.S., M.M.S. en gymnasium hiervoor in aanmer- king komen? dat er in ruime mate studietoelagen worden verstrekt. dat de meisjes na 1 jaar vooropleiding en 3 jaar en 8 maanden studie een diploma in hun han den hebben, waarmee ze niet alleen bij het landbouwhuishoudonderwijs terecht kunnen, maar ook bij de Voorlichting ten Plattelande, bij de industrie en bij de grote bedrijven? dat er momenteel een groot tekort is, zodat er veel plaatsingsmogelijkheden zijn? dat er goede salarissen worden betaald? Wr/tt u dit alles al. vertel het dan aan anderen. Wist u dit nog niet en wenst u inlichtingen, wendt u dan tot de directrice, mej. H. J. Ybes, Bergweg 6 te Goes. Elke dinsdag is er spreekuur van 2.304.30 uur. Wilt u telefonisch een afspraak maken, het num mer is 01100-6353.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4