Zet u varkens in een koestal? Onverwoestbaar en hygiënisch iangl Gevolgen Deense staking bedreiging voor ons prijspeil provinciale lAndbouwvoorlichtingsraad in zeeland BESTRIJDING VAN PLANTENZIEKTEN, SCHADELIJKE DIEREN EN ONKRUIDEN IN DE LANDBOUW ZATERDAG CO MES I C 1 40* Onzin, zult u zeggen. Maar als het vroeg of laat nu eens zo zou zijn, dat u méér brood ziet in varkens? Of in jongvee? Als u dan aan een ouderwetse stal, die toch al een kapitaal aan onderhoud verslindt, gaat breken, wat houdt u dan over? Hoofdzakelijk puin, splinters en een hoge rekening De moderne boer bouwt zijn stal uit stan daard betonelementenVoor groep, voergoot, mestgang, giergoot, koestand, ramen, wanden, voor elk type stal worden deze elementen thans kant en klaar geleverd. En dezelfde, praktische, oersterke elementen gebruikt u bij elke wijziging* of verbouwing telkens weer, zonder beschadiging, zonder vernieling, zon der hoge kosten. Dan merkt u tevens wat beton nog meer voor u betekent: een stal van onbeperkte levensduur, die nooit meer onderhoud vereist, met weinig moeite schoon te houden is, warm in de winter, koel in de zomer en gemakkelijk te ventileren! VEE EN VLEES In Hollandse vleeswaren geen kangeroes Dr. ir. C. W. C. van Beekom, secretaris van de Prov. Voorlichtingsraad voor Zeeland, deelde op de laatst gehouden vergadering van het D. B. der Z. L. M. de belangrijkste aangelegenheden mede besproken op de vergadering van 10 mei j.I. In verband met het voornemen tot de oprichting van een vereniging voor bedrijfsvoorlichting in West Zuid-Beveland, besprak de Raad de inge diende statuten en het huishoudelijk reglement voor deze vereniging. Aangezien de initiatief nemers bij de samenstelling van de statuten en het huishoudelijk reglement de richtlijnen van de Cen trale Landbouwvoorlichtingsraad hadden gevolgd, kon de Raad zich goed met een en ander verenigen. x De Raad hechtte eveneens zijn goedkeuring aan het provinciaal voorlichtingsprogramma voor Zee land. Dit programma kwam tot stand naar aan leiding van in een vorige vergadering van de Raad naar voren gebrachte aktualiteiten. x De Raad kon zich eveneens verenigen met het advies van zijn kommissie voor voorlichting om trent bedrijfsfinanciering in land- en tuinbouw. Besloten werd dit advies ter kennis van de stands organisaties te brengen. x Een nota van de Direktie Veeteelt en Zuivel om trent onderzoek en voorlichting inzake de melk- winning op de boerderij, werd door de Raad onder schreven. x De Raad kon zich tenslotte verenigen met het resultaat van de enquête over de voorlichting aan boeren en tuinders door andere dan rijksland- bouwvoorliehtingsdiensten. Deze enquête vond plaats op verzoek van de Centrale Landbouwvoor lichtingsraad. x De Raad betuigde adhesie aan een schrijven van de streekverbeteringskommissie Eede e.o., waarin aanvullende gelden voor de agrarisch-sociale en huishoudelijke voorlichting werden verzocht. IVOOR de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen is een zesde herziene uitgave van dit bekende „Receptenboek" uitgegeven waarbij wederom een aantal verbeteringen zijn aangebracht en aanvullingen opgenomen. Zowel herkenningen van de aantastingen als de bestrijdingsmogelijkheden der verschillende ziek ten en plagen en de bestrijdingsmiddelen worden uitvoerig vermeld. Nadrukkelijk wordt gewezen op de gevaren bij het gebruik van de veelal giftige bestrijdingsmid delen. Het 138 pagina's tellende keurig verzorgde en overzichtelijk opgestelde boek is verkrijgbaar bij de P. D. te Wageningen en kost 2,75. IVE vriendelijke Deense boeren zijn heftig aan het staken geweest, waarmee dus wel duide lijk is geworden dat de „Deense spiegel" die men .onze veehouderij nog wel eens pleegt voor te hou den „slecht verzilverd" was. Men heeft wel een dag of wat de melk in het riool laten weglopen, maar de varkens zijn doorgegroeid, niet afgeslacht en veel minder geëxporteerd. In versneld tempo /.al er dus afgeleverd moeten worden. De Engelsen hebben intussen de hoofden koel en de beurs dicht gehouden. De Deense bacon bleef n.l. 300 sh per cwt. noteren ook al was er geen Deense bacon en de Hollandse bacon, die er wel was lag er, zo als gebruikelijk, onder en wel met 10 sh. Wanneer de Deense stroom dus los komt, en in toenemende mate vermoedelijk^ zullen de Engelsen, koel zake lijk, waarschijnlijk de prijzen verlagen. Een sta biel prijspeil, menen de Engelse bacon-agenten blijkbaar, is voor de regelmatige afzet en hun om zet dus, zeer gewenst, maar zonder verliesrisico's in dit geval voor deze agenten. We kunnen hier wel wat van leren. De Denen hebben ook de „weg naar Parijs" ge vonden waar aantrekkelijke prijzen te maken zijn. Ook hier dus de dreiging dat de „Denen hun sta kingsgevolgen in de Parijse hallen zullen trachten te slijten. Dat het P. V. V. onder deze omstandig heden zeer voorzichtig is en het huidige prijspeil niet verder stimuleert vanwege deze dreiging is begrijpelijk. De voorzitter heeft voor 14 dagen de machtiging de heffing van 7,50 indien nodig met 5,te verlagen. GEEN KANGEROES IN VLEESWAREN IN toenemende mate schijnen de kangeroes de weg naar ons land te vinden. Niet in levende lijve gebuideld en zo, maar wel in onderdelen. In '60 beliep de invoer van kangeroevlees 29 ton; in 't eerste kwartaal van dit jaar was het al 60 ton en in de afgelopen maand april reeds 137 ton. Wan neer men in het buitenland vleeswaren van ons koopt wordt gegaradeerd dat het van varkens- en rundvlees vervaardigd is. In 1959 werd hiertoe reeds verordonneerd dat geen paardevlees in vlees waren mocht worden verwerkt. Een tweede reden was toen ook dat hierdoor mede concurrentiever valsing werd voorkomen. (Paardevlees was veel goedkoper dan rundvlees). Het kangeroevlees is eveneens beduidend goedkoper, vandaar zeker die grote belangstelling. Dit vlees dient als een soort „wild" vlees gezien te worden waardoor het ook niet onder de Vlees- keuringswet maar wel onder de Warenwet valt. Met tegensputteren van de twee ministeriële ver tegenwoordigers van het Ministerie van Economi sche Zaken werden maatregelen genomen, waar de veterinair inspekteur voor de volksgezondheid en de vleeswarenindustrie om verzocht hadden. Evenals paardevlees is nu ook kangeroevlees en in het vervolg alle andere vleessoorten, met uitzon dering van kippevlees (chicken and ham luncheon meat) die niet onder de Vleeskeuringswet vallen, uitgesloten van verwerking in vleeswaren. Holland is een „nette" zaak die onvervalste waar garan deert Overigens betekent deze regeling niet dat er nu geen enkele kangeroe meer in ons land zal wor den opgegeten want het vlees prijkt hier en daar op de menukaart en gaat naamloos in de goulash, het gehakt enz. enz. We hopen maar dat het geen „kangeroeplaag" gaat worden want we voelen er totaal niets voor dat het hier geproduceerde rundvlees, kalfsvlees en varkensvlees, wat' gevoederd is met betrekkelijk kostbaar eigen en geïmporteerd voer, beconcurreerd wordt met Australische kangeroes die alleen een geweerpatroon gekost hebben. De sympathie van de vertegenwoordigers in he* P. V. V. voor „the Wild West" is de onze niet. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13