qranuwi* A 17 juni verschijnt het TENTOONSTELLINGSNUMMER Zeeuws Landbouwblad van het deltakorre1 overbemesting van grasland DELTACHEMIE m RIJKS HOGERE LANDBOUWSCHOOL TE DORDRECHT Wist U dat VARKENSPEST de mengmeststof N.P.K. in korrelvorm Weeroverzicht maart 1961 Advertentieopdrachten voor dit speciale nummer kunnen nu reeds gereserveerd en/of opgegeven worden bij de Uitgevers Maatschappij Firma P. J. VAN DE SANDE, Terneuzen Telef. 01150-2073 of bij de Redaktie te Goes 7 Z E E U,W, S Jt* A N, D B LA D Aan de volgende leerlingen van de Rijks Hogere Landbouwschool te*Dordrecht werd op vrijdag, 28 april j.l., het einddipoma uitgereikt: 1. M. G. Bastiaansen, Etten; 2. J. B. Becu (met lof), Groede; 3. H. C. M. Bogeri, Bavel; 4. W. H. Crielaard, Klundert; 5. A. van Eerden, Aalten; 6. P. Gebuijs, Den Bommel; 7. J. de Graaf, Voor schoten; 8. P. Groot, Leiden; 9. A. L. Hoogen- doorn, Zoeterwoude; 10. J. H. Huiskes, Almelo; 11. P. D. Jansen, Andel; 12. D. Jaspers, Rotter dam; 13. P. H. Kok, Westwoud; 14. F. W. Maas, Rotterdam; 15. H. G. v. d. Meer, Hekelingen; 16. E. Meijers, Santpoort; 17. P. van Nes, Rotterdam; 18. L. Plaisier, Stompetoren; 19. A. P. M. van Riel, Oosterhout; 20. P. de Ruiter, Rotterdam; 21. S. Sietsma, Alkmaar; 22. A. Vaandrager, Rijswijk (Z.H.) en 237 N. J. v. d. Wel, Zoetermeer. Afgewezen: 2. J. B. Becu werd de dr. ir. D. S. Huizinga-medail- le toegekend. AARDAPPELMARKT. In de op 3-mei j.l. gehouden vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen werd medegedeeld, dat de export van consumptie aardappelen de laatste maanden flink is gestegen en in april zelfs ca. 40.000 ton bedroeg, waardoor de totale export van consumptie-aardappelen van oogst 1960 een hoeveelheid van 195.000 ton heeft bereikt. Onder invloed van de gestegen export zijn de prij zen sinds eind maart enigszins verbeterd. Deze prijs stijging variëert van ongeveer 0,50 per 100 kg voor de zand-consumptie-aardappelen tot ca 2, voor de meest gewilde kleirassen. Er werd op gewezen dat vooral de egalisatie toeslag, die sinds half maart wordt gegeven op de uitvoer voor een aantal landen, een gunstige invloed op de export en prijsontwikkeling hééft uitgeoefend. Hoewel ernstig is overwogen een kwantum con sumptie-aardappelen uit de markt te nemen is uit eindelijk besloten dit niet te dgen. Door een^dergelijke maatregel zou de export kunst matig verstoord zijn, terwijl de financiële verliezen groot geweest zouden zijn. TT77J in de 20e eeuw na Chr. zeer veel kunnen leren uit de periode van 20 eeuwen vóór Chr., dus W ongeveer 4000 jaar geleden? We dachten hieraan toen we enige tijd geleden een gesprek beluis terden tussen twee ons onbekende personen over de vraag, wie de kosten zou moeten betalen van de dijkverzwaringen in Zeeland, in verband met het Deltaplan. DE ene spreker bleek nog steeds aanhanger te zijn van de leer „Wien 't water deertdie 't water keert", de andere wees er duidelijk oj) dat iedere inwoner in feite in gelijke mate van een goede zeewering profiteert en daaraan dus in gelijke mate bijdragen moet. Zijn conclusie was dus dat de Staat het leeuwendeel van deze kosten dragen moet. In de wetgeving van Hammurabi, die ongeveer 1800 jaar vóór onze Chr. jaartelling over Babyion regeerde, vonden wij de bepaling dat het aanleggen van grote kanalen en waterwerken door de koning diende te geschieden, terwijl de kleinere kanaaltjes en dergelijke door de betrokkenen en onder hun verantwoordelijkheid diende te geschieden. DEZE verantwoordelijkheid was eveneens goed geregeld. Wij vonden dienaangaande de volgende bepaling „Wanneer een burger bij de aanleg van een velddijk de handen in de schoot heeft gelegd en zijn „dijk niet sterk genoeg heeft gemaakt, zodat er een gat in de dijk ontstaat, waardoor de grond door ,,het water wordt weggespoeld, dan vergoedt de burger in wiens dijk het gat ontstaan is, het graan „dat hij daardoor verloren heeft doen gaan. Wanneer hij niet in staat is het graan te vergoeden, „dan verkoopt men hem en zijn have en de marktgenoten, wier graan door het water is weggespoeld, „delen met elkander de opbrengst". ZELFS in Hammurabi's tijd was dus de kwestie van de lastenverdeling als van de verantwoorde lijkheid der lagere organen reeds behoorlijk geregeld. Met uitzondering van het verkopen van de schuldige zelf zijn deze bepalingen uit de oudheid gezond. Mogelijk dat menig Staatsburger die het plaatsen der caissons bij Veere gadesloeg, dit nog eens wil overdenken. MEIJERS. Het Districtshoofd van de Veeartsenijkundige Dienst deelt ons mede dat gedurende de week van 1 tot 6 mei 1961 1 geval van varkenspest in het District Zeeland werd aangegeven en als- positief geval werd aangemerkt. zowel op lichtere gronden als op zwaardere gronden: 300-400 kg/ha granumix 1 5 11 +8 4nAi MgO stikstof half salpeter- en half ammoniakvorm fosforzuur gemakkelijk opneembaar kali chloorhoudend LAND- EN TUINBOUWKUNDIGE AFDELING VLAARDINGEN J. J. POST IN verschillende opzichten is april, wat het weer betreft, een bijzondere maand geweest. De gemiddelde overdag-temperatuur lag in De Bilt met 11.7° C op 0.1° na 2 graden boven de normale waarde. Deze grote af wijking, werd vooral veroorzaakt door het ontbreken van koude nach ten. Afgezien van een enkele zeef vorstgevoelige plek werd de afgelopen maand geen nachtvorst gemeld, iets wat slechts zelden voorkomt in deze tijd van het jaar. Wat het temperatuurverloop betreft is de afge lopen aprilmaand één van de warmste geweest van deze eeuw. Van de 30 dagen lag de tempera tuur op 26 dagen boven de normale waarde. BEHALVE veel te warm was april voor vele streken een natte maand. De neerslagver deling was als gevolg van buienactiviteit zeer gril lig. Zo werd in Den Helder 45 mm afgetapt (onge veer de normale hoeveelheid), Maastricht daar entegen noteerde als maandsom 102 mm (bijna het dubbele van de normale hoeveelheid). De meeste plaatsen in het zuiden van het land meld den veel neerslag, in Vlissingen bijv. viel 82 mm. In het noorden was de neerslagsom vrijwel nor maal. Groningen noteerde 49 mm en Leeuwarden 70 mm. Opvallend groot is het aantal regen-uren. In De Bilt bedroeg dit in een normale aprilmaand 38 uren, nu werden 72 regenuren opgetekend. De „witte hoed" van april ontbrak op het program ma, normaal is er n.l. 1 dag met sneeuw in deze maand. Het aantal uren zonneschijn bleef belangrijk beneden de normale waarde. In De Bilt werden n.l. 127 uren zon geregistreerd tegen 164 normaal, een tekort dus van 37 uren, ofwel van meer dan één uur per dag. Het zachte regenachtige weer was bijzonder „groeizaam". Zeer vroeg werd hier en daar al gras gemaaid, de bloei van het fruit was ca 2 weken vóór bij een normaal jaar. Zoals het zich laat aan zien is de vruchtzetting van vele rassen zeer goed geweest. Nu het gevaar voor nachtvorstschade grotendeels is geweken doemt nu het probleem van het dunnen op

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4