Eindles R.M.L.S. Schoondijke RADIO ZITDAGEN 878 Jaarverslag 1960 „De Olveh van 1879" Uitbreidingsplannen ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingemann. Redactie en Zitdagen Boekhoud- bureau ZEEUWS LANDBOUWBLAD DLIJKENS het jaarlijkse verslag dat de direc- D tie van het Onderling Levensverzekering Ge nootschap „De Olveh van 1879" aan de deel nemers uitbrengt, is 1960 wederom een gunstig jaar voor het Genootschap geweest. De netto-vooruitgang van het verzekerd bedrag was ƒ71.000.000,tegen ƒ62.300.000,het vorig jaar, waardoor het totaal verzekerd bedrag steeg van ƒ839.500.000,— tot ƒ910.500.000,—. De sterf tewinst was in het verslagjaar iets min der gunstig dan in het voorafgaande jaar. Dit is voornamelijk veroorzaakt door de verzekeringen bij leven, die een iets groter verlies opleverden dan in het jaar 1959. Dit verlies werd echter be langrijk overtroffen door de winst op de verzeke ringen bij overlijden, waardoor per saldo de to tale winst op sterfte en mutaties 877.500,be droeg (vorig jaar ƒ926.500, De premiereserve eigen rekening vermeerderde tot ƒ190.052.000,— (vorig jaar ƒ176.800.000,—). Het belegd vermogen nam toe met 17.456.000,- tot 205.706.000,—. Het gemiddeld rendement van de gehele porte feuille, na afschrijving op vaste eigendommen, bedroeg 4,53 tegen 4,35 over 1959, waardoor de marge ten opzichte van de voor de premie reserve gemiddeld benodigde rente steeg van 1,28% tot 1,46%. Onder het hoofd Hypotheken maakt de directie van „De Olveh" enige opmerkingen ten aanzien van het aantaal aanvragen voor hypothecaire leningen dat in het verslagjaar toenam. Zij schrijft: „In versterkte mate was ook de tendens merkbaar tot het aanvragen van z.g. „top-hypo- theken" op woningen en winkelpanden, waarbij een lening werd verzocht hoger dan het van oudsher veilig geachte bedrag van 70 van de executie waar de. Deze tendens is enerzijds typisch een gevolg van een hausse-mentaliteit en anderzijds van de in de loop der jaren gestegen bouwkosten en het begrijpelijk verlangen van het publiek zo snel als de besparingen het toelaten een eigen woning te bezitten. Het blijkt veelal dat men naar verhou ding te weinig gespaard geld voor de aankoop van een huis beschikbaar heeft, zodat voor de financiering voor een hoog bedrag een beroep op de geldgevers wordt gedaan. Deze ontwikkeling kan gevaren inhouden, in het bijzonder indien de lasten voor het verwerven van een eigen woning een te groot gedeelte van het inkomen in beslag nemen. Het is niet denkbeeldig dat bij vermindering van de inkomsten als gevolg van de teruggang in de conjunctuur, als dan aan de verplichtingen niet meer kan worden voldaan, met alle ellende van dien". Gunstige ontwikkeling in Suriname BIJ de opening van het nieuwe kantoorgebouw in Paramaribo ontving „De Olveh" van vele zijden blijken van sympathie. De produktie in Suriname verliep zeer gunstig; aan nieuwe ver zekeringen werd afgesloten een bedrag van S3.500.000,—Een stijging ten opzichte van het vorig jaar met ruim 66 HET bedrijfssaldo bedroeg 1.502363,57 (vórig jaar ƒ1.464.970,79). Hiervan werd 200.000,— extra aan de premiereserve toegevoegd ter ver sterking van de grondslagen voor de verzekerin gen bij leven. Van het resterende bedrag werd 250.000,gereserveerd voor de nieuwbouw Hoofdkantoor, ƒ250.000,aan de extra reserve toegevoegd en als overschot onder de deelnemers verdeeld f763.510,13 (vorig jaar ƒ712.570,41), ter wijl als onverdeeld saldo naar de nieuwe rekening wordt overgebracht ƒ39.053,44. De verdeling van het overschot geschiedt door voor iedere deelnemer 3,5 van zijn jaarpremie te storten in het Zekerheidsfonds. Aan elke deel nemer wiens inschrijving in het Zekerheidsfonds hierna tenminste 25,bedraagt, zullen weder om één of meer 4 Zekerheidsfondsobligaties ter beschikking woTden gesteld. AP 5 mei jX vond de eindles plaats aan de R. M. L. S. te Schoondijke. Tegen half drie vulde de keurige nieuwe aula van de school zich met vele belangstellenden. De belangstelling voor de eindles was zeer groot. De voorzitter van de Commissie van Toezicht kon in zijn openingswoord dan ook velen welkom heten onder wie de burgemeester van Schoondijke en enige van zijn collega's, de Rijkslandbouwconsulent, vertegenwoordigers van diverse organisaties, vele ouders e.a. Na het openingswoord verzorgde de heer A. P. de Roo, leraar aan de school, een les over plante- ziekten. Hij behandelde een actueel onderwerp en niet alleen de gediplomeerde leerlingen maar voor al ook de vele ouders volgden zijn praktisch be toog met grote interesse. Na de pauze werden de diploma's uitgereikt door de direkteur der school. Hij deed dit met een per soonlijk woord voor iedere gediplomeerde, een woord dat soms tot nadenken stemde of in andere gevallen een goede raad gaf voor het verdere leven. 15 leerlingen ontvingen het diploma. Helaas moes ten er 2 worden afgewezen. De Huizinga-medaille voor de beste leerling viel ditmaal ten deel aan J. C. de Hulster uit Oostburg. De voorzitter van de Commissie van Toezicht de heer M. J. Verbrugge reikte de medaille uit. Hij bracht dr. Huizinga in herinnering, die er ook reeds op wees dat het niet alleen gaat om vakken nis maar ook om verdere ontwikkeling. Hij wees er op dat de gediplomeerde leerlingen wellicht later geroepen zullen zijn om mede de streek te hel pen besturen. Ook in dit opzicht vervult de school een taak en de bewoners van West Zeeuws-Vlaan deren mogen gerust trots zijn op het bezit van deze school. NAMENS de drie landbouworganisaties C. B. T. B., N. C. B. en Z. L. M. sprak de heer De Bruijne. Hij feliciteerde de gediplomeerden en hun ouders en maakte de jongelui er op attent dat ze zich verder moeten ontwikkelen. Ondanks moeilijk heden hebben de boeren een prachtig vak en hij hoopte dat de jongelui hun waardigheid als boer zouden tonen. Hij bracht tot uitdrukking dat wijs heid beter is dan kracht en dat het echte kleinood ligt op de akker van de eenvoud. Na de heer De Bruijne feliciteerde de burge meester van Schoondijke de gediplomeerden. Ook hij wees op het moeilijke vak van boeren en her innerde eraan dat de agrarische export een be langrijk aandeel heeft in de welvaart van ons land. Dit is alleen mogelijk bij een goede scholing van onze agrariërs, waartoe dus ook de school in Schoondijke zijn steentje bijdraagt. Namens de Vereniging van oud-leerlingen der R. M. L. S. sprak de heer A. de Feijter, die de leerlingen aanmoedig de met hun verworven kennis daadwerkelijk iets te doen. De wereld van morgen wordt geschapen on der de voetstappen van de jeugd van heden. Na de heer De Feijter sprak de heer R. Calon namens de gediplomeerde leerlingen. Tot slot richtte de direkteur der school zich tot de leerlingen en hun ouders. Hierbij schetste hij de grote problemen die zich in de huidige wereld in ternationaal en nationaal voordoen en hij vroeg zich af hoe de jongeren van thans deze problemen kunnen opvangen en verwerken. In 4 punten gaf hij enige richtlijnen die daarbij behulpzaam zouden kunnen zijn. De ouders wees hij op de waarde van een goed gezin en een goede opvoeding. Daarna kon de vooratter van de Commissie van Toezicht deze geslaagde middag sluiten. DE RIJTOER NOORD-BE VEL AND Wij herinneren aan de publikatie in ons vorig nummer over de traditio nele rijtoer ter gelegenheid van de landbouwdagen op Noord-Beveland. Deelname met eigen auto, met een bus van de afdeling of te regelen door het secretariaat is mogelijk. Opgaven tot deelname dienen uiter lijk 6 juni a.s. op het Z. L. ML Secre tariaat binnen te zijn. DE LANDBOUYVRUBRIEK Dinsdag 16 mei, Hilversum II, 12.2012.30 uur De tweede beschouwing zal worden uitgezonden van if. A. de Zeeuw van het Landbouw-Economisch Instituut over rentabiliteit in de tuinbouw. Vrijdag 19 mei, Hilversum II, 12.2012.30 uur De heer W. van der Poel van de Arbeidsinspectie spreekt over het voorkomen van het „steigeren" van trekkers. Het diploma werd uitgereikt aan: C. Bron Jzn, Waterlandkerkje; R. Calon Azn, Hoofdplaat; A. d'Hont Jzn, Groede; A: Doens Gzn, IJzendijke; G. Ferket Hzn, Aardenburg; J. de Hul ster Iz.zn, Oostburg; C. Jacobse Iz.zn, Hoofdplaat; J. de Jonge Fzn, Biervliet; M. Lako Jzn, Aarden- burg; A. van Oers Adr.zn, IJzendijke; J. de Putter Jzn, Axel; C. Roose Jzn, Hoek; P. Verstraten Jzn, Axel; H. van de Vijver Jzn, Biervliet en J. van Waes Pzn, Schoondijke., Afgewezen: 2. Van de le naar de 2e klas werden bevorderd: Iz. Becu Jac.zn, Groede; L. van Belleghem Mzn, Eede; J. de Bruijne Pzn, Middelburg; C. Buijsse Czn, Biervliet; A. Cammaert Azn, Hoofdplaat; J. Cappon Izn, Zuidzande; I. Casteleijn Jzn, Groede; W. CueuJenaere Ozn, Eede; A. van Deursen Azn, Aardenburg; Th. Doens Gzn, IJzendijke; P. Maas Jzn en Sj. van Male, beiden Aardenburg; Th. Pari- daen Azn, St. Kruis; J. Poissonnier Jac.zn, Schoon dijke; J. Provoost A.Jzn, Nieuwvjiet; P. Provoost J.Azn, Cadzand; C. de Regt J.Pzn, Biervliet; M. Tazelaar Fr.zn; IJzendijke; A. Tollenaar Jzn, Sluis^ kil en E. van de Vijver Kzn, Sluis. Voorwaardelijk bevorderd: 2; her-examen: Ij afgewezen: 2. KRING W. ZEEUWS-VLAANDEREN 'Bij voldoende deelname zal een bus van de Kring naar de Z. L. M.-dagen te Kamperland op 23 juni rijden. Opgave aan de Afdelingssecretarissen. Nadere gegevens volgen. Axel. Bij K. B. is goedgekeurd het uitbreidings plan in hoofdzaak. De goedgekeurde plannen liggen voor een ieder ter inzage. Poortvliet. Ter gemeente-secretarie ligt tot 31 mei ter inzage het besluit der gemeente tot onteigening van enkele percelen in het uitbreidingsplan „West", gelegen aan de Wilhelminastraat. Hontenisse. Tot 9 mei heeft ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage gelegen een herzie ning van het uitbreidingsplan in hoofdzaak dezei? gemeente. Gedurende zes weken na afloop van ge noemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de Ged. Staten hebben gewend, bezwaren indienen bjj de Kroon. Westenschouwen. Gedep. Staten hebben goedge keurd het bij besluit van de raad der voormalige ge meente Renesse vastgestelde plan Oude Moolweg. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter in zage. Binnen een maand na 24 april 1961, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Middelburg. Ter gemeente-secretarie ligt tot 2 juni ter inzage het besluit van de gemeenteraad tot onteigening van gebouwde en ongebouwde eigendom men gelegen ten Z. van de spoorbaan Middelburg— Goes en ten N.O. van de Nieuwlandseweg. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.)] Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ZIERIKZEE: Donderdag 18 mei in hotel „Huis van. Nassau" van 11—13 uur (de heer Van Burg), waarin opgenomen „De Boeren jeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010 en 5012 Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 011502073, Terneuzen. WISSENKERKE: Woensdag 17 mei in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 17 mei café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 18 mei in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 18 mei in hotel „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 20 mei in hotel „De Druiventros".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 2