IS UITBREIDING TUINBOUW VERANTWOORD ZATERDAG 13 MEI 1961 VAN Du No. 2580 Frankering bij abonnement- Terneuzen 49e Jaargang Ir. J. J. VAN HENNIK Zeeuws lAHÖBOUWBlAÖ De kleinfruitteelt is over het algemeen riskant, zowel wat betreft de teelt als de afzet. Naar verhouding is Zeeland hiervoor toch nog steeds een van de gunstige gebieden en zijn deze teelten voor de vele kleine ondernemers, o.a. in Kapelle en omgeving, een welkome bron van inkomsten geweest. Een gevaar is echter steeds de mogelijkheid van invoer van kleinfruit- produkten voor verwerking uit andere landen, in het bijzonder uit Oost- Europa. Tenslotte is er ook nog de mogelijkheid van de teelt van bloembollen, o.a. van gladiolen, die vooral voor het kleine bedrijf in aanmerking komt. Uit het bovenstaande zonden we kunnen concluderen, dat er voor een aantal produkten, mits van uitstekende kwaliteit, mogelijkheden zijn en dat in onze provincie de omstandigheden voor een concurrerende teelt gunstig geacht kunnen worden. Het spreekt vanzelf dat dit geldt voor die bedrijven, die over voor de tuinbonw geschikte gronden en vol doende arbeidskrachten beschikken. WC KEERZIJDE (JET vraagstuk van de omschakeling tot tuinbouwteelten heeft ook een keerzijde. De teelt van tuinbouwgewassen, in het bijzonder fruit, maar ook groente- en bloembollengewassen, stelt hoge eisen aan de verzorging. Zonder een behoorlijke kennis van zaken en vakmanschap kunnen deze teelten niet worden aanbevolen. Het zou spoedig leiden tot mislukkingen bij de teelt en teleurstellingen bij de afzet. Een behoorlijke opleiding, zowel praktisch als theoretisch, dit laatste o.a. op lagere tuinbouwschool en vakschool, is noodzakelijk. Trouwens, zonder een behoorlijke theoretische en praktische opleiding zijn de meeste tuinbouw teelten niet toegestaan. Elke ondernemer die tuinbouwgewassen verbouwt ten behoeve van de verkoop, moet in het bezit zijn van een erkenning, die slechts wordt uitgereikt na genoemde theoretische en praktische opleiding. Bovendien moet de ondernemer voor de meeste fruit- en groentegewassen in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergunning voor de oppervlakte, die hij wenst te betelen. Deze erkenningen en teeltvergunningen betekenen een rem bij de omschakeling van landbouw naar tuinbouw, vooral in die delen van het land, waar géén belangrijke centra aanwezig zijn. o.a. Zeeland en West Noord-Brabant wat betreft de groenteteelt. Hoewel bepaalde eisen (Zie verder pagina 379) ER zijn in onze provincie nogal wat landbouwers, die overwegen met een of andere vorm van tuinbouw te beginnen. Hiervóór zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats is de algemene gang van zaken in de landbouw hieraan niet vreemd. Door het inplanten van fruit of de teelt van groenten, klein fruit of bloembollen hoopt men de rentabili teit van het bedrijf te kunnen verhogen. Ook wor den de afzetkansen voor tuinbouwprodukten in het algemeen gunstiger gezien dan die van land- bouwprodukten. Voor vele kleinere grondgebruikers ziet men tuinbouwgewassen als uitkomst, omdat de bedrij ven thans te klein zijn. Tuinbouwgewassen vragen meer werk en dit betekent intensiveren, met kan sen op een redelijk inkomen bij een kleine bedrijfs- oppervlakte. Er is natuurlijk het vraagstuk van de schaarste aan arbeidskrachten. Voor het kleinere gezinsbe drijf speelt dit niet zo'n rol en bovendien biedt de mechanisatie ook in de tuinbouw grote mogelijk heden. Voor een ieder, die tot' nu toe steeds een land bouwbedrijf heeft geëxploiteerd, kunnen boven staande overwegingen en plannen van grote en verstrekkende betekenis zijn. Het betekent een omschakeling, of althans een begin hiervan, zowel voor de teelt als de afzet. Het lijkt mij daarom goed, enige beschouwingen aan dit vraagstuk te wijden, die wellicht enig in zicht geven over de mogelijkheden van de tuinbouw in de provincie Zeeland. AFZETMOGELIJKHEDEN HETT overheersende facet hierbij zijn wel de afzetmogelijkheden voor tuin bouwprodukten in de naaste toekomst. Met enige zekerheid kan over de te verwachten prijzen voor tuinbouwprodukten natuurlijk niets worden voorspeld. Praktisch de gehele tuinbouwsector is overgeleverd aan een vrije prijsvorming, aan het spel van vraag en aanbod, dus zonder prijsgaranties en dergelijke. Al naar de teeltomstandigheden, vooral het weer, kan het aanbod sterk variëren en hiermede ook de prijzen. Door een stelsel van minimumprijzen op de veilingen kunnen sterke prijsdalingen voor goed gekeurde groente- en fruitprodukten enigermate worden opgevangen, hoewel de uit de hiervoor ingestelde fondsen nimmer uitkeringen tot de kostprijs worden vergoed. Wat de afzet in het algemeen betreft, heeft de ervaring geleerd dat er voor een aantal tuinbouwprodukten, mits in zeer goede kwaliteit voortge bracht, steeds een redelijke afzet mogelijk is geweest. Het betreft hier vooral produkten van zeer goede kwaliteit, dan wel produkten, die worden aange boden in een periode, dat er een betrekkelijke schaarste van is. Bij het grote aanbod van tuinbouwprodukten komt slechts het beste in aanmerking voor afzet, in het bijzonder voor export. De smaak van het tegen woordige koopkrachtige publiek richt zich vooral naar fijnere produkten en hiermede heeft de producent rekening te houden. Zo is er in de laatste jaren, niettegenstaande een groot aanbod van fruit in de wereld, nog steeds een behoorlijke afzet voor appels en peren van uitstekende kwaliteit. De ervaring heeft geleerd, dat het in Zeeland mogelijk is goed fruit te produceren. Het moderne Zeeuwse fruitteeltbeörijf staat sterk met rassen zoals Cox's Orange Pippin en Golden Delicious, Doyenné du Cornice en Beurré Hardy. Bovendien kunnen we hier profiteren van de regel matige oogsten, die in de meeste andere fruitgebieden niet bereikt worden. Het feit, dat we in jaren van gehele of gedeeltelijke misoogsten elders, hier nog redelijke oogsten hebben, betekent een extra voordeel. In de groentesector zien we een ontwikkeling in de richting van fijnere produkten, we zouden kunnen zeggen „zondagsgroenten". Voor een aantal gewassen zijn de omstandigheden in Zeeland zonder meer gunstig. Wij denken hierbij aan de teelt van winterbloemkool, witlof en spruiten. Voor enige van deze produkten begint Zeeland een naam te krijgen, wat de kopers naar de Zeeuwse veilingen lokt. Ook voor de teelt van vroege aardappelen lenen de bedrijven in Zeeland zich uitstekend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1