D 395 UIT EEN aefttim Weekboek BRAMuir de SLIKHOEk W eekoverzieht Noteringen X 1 MEI-OVERZICHT De marktpositie van contractgewassen HEE®AL ZATERDAG 13 MEI 1 9 6 VAM GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. E zaken in inlandse granen bleven zeer beperkt'. Hoewel het nog beschikbare aanbod eveneens klein is, bleef het toch moeilijk de restanten vlot te plaatsen. De vraag naar inlandse zomergerst was uitermate klein, doordat de offertes van de vervangbare Franse kwaliteiten regelmatig lager afkwamen, hetgeen resul teerde in een heffingverhoging van 1 gulden per 100 kg met ingang van 5 mei 17.00 uur. Deze bedraagt dus thans 12 per 100 kg. De inlandse maalgerst, waarvoor aanvankelijk een iets betere belangstelling bestond, kon de laatste dagen moeilijk geplaatst worden en de beschikbare offertes werden dan ook niet meer opge nomen. Inlandse rogge lag verlaten in de markt. Bij gebrek aan aanbod werden in consumptietarwe weinig zaken gemeld. De belangstelling voor de goede kwaliteiten speciaal van de zijde van de veevoedersector bleef voortduren. De gedenatureerde voertarwe ondervond iets meer belangstelling zodat de prijs zich goed kon handhaven. De handel in groene erwten en schokkers had de afgelopen week een rustig verloop. Groene erw ten konden vlotter en voor iets betere prijzen verhandeld worden. Schokkers werden niet bij deze sfeer be trokken en bleven vooral in de mindere kwaliteitsgroepen zeer moeilijk te plaatsen. Van bruine bonen konden alleen de allerbeste kwaliteiten vlot geplaatst worden. Karwjjzaad is onveranderd kalm gestemd. Voor blauw- maanzaad bestond meer belangstelling; de markt sloot dan ook in een vaste stemming. Op de peulvruchtenmarkt was de opening van de Termijnmarkt voor groene erwten en schokkers op 3 dezer belangrijk nieuws. Een goed gereglementeerde termijnmarkt heeft vele voordelen. Per contract van 10 ton wordt b.v. een behoorlijk depot gevraagd. Tot voor kort was het zo dat iedereen, ook al behoorde men finan cieel bezien, dit na te laten, exportcontracten kon geven of nemen. In de achter ons liggende jaren is diverse maren gebleken, dat anderen voor de financiële brokken van deze lieden konden opdraaien. Tevens zal via de officiële termijnmarkt de positie van deze markt duidelijker worden en tot een juistere prijsvorming op de effektieve markt kunnen bijdragen. OP EN OM DE SLACHTVEEMARKT. De handel in slachtvee had de afgelopen week een zeer willig verloop. Het aanbod van dieren van goede en prima kwaliteit was beperkt waardoor vooral deze categorieën duurder werden verkocht. De prijzen voor ossen en vaarzen van uitmuntende kwaliteit liepen op tot 3,80 per kg geslacht gewicht. Ook de handel in het betere fok- en gebruiksvee zowel als in het mager vee bestemd voor de weiderjj verliep gunstig met over de gehele linie aantrekkende prijzen. Het aanbod van slachtvarkens op de beurs van 29 april j.l. was vrij normaal. De handel verliep echter traag, hoewel de beurs sloot met een iets vastere stemming. Wjj noteerden voor de slachtvarkens in het courante gewicht prijzen van 2,25 tot 2,27 per kg geslacht gewicht. De zwaardere varkens (125 kg levend en opwaarts) waren slecht te plaatsen. De prijzen van deze categorie ondergingen opnieuw een belangrijke verlaging. De notering van deze varkens tot een gewicht van i50 kg levend bedroeg ƒ1,74 tot 1,76 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. De varkens boven laatstgenoemd gewicht noteerden prij zen van 1,65 per kg levend gewicht. Op de markt voor magere varkens en biggen was een goede koop lust. Gemiddeld konden de prijzen zich goed hand haven. Vooral de goedsoortige biggen en lopers wer den duur verkocht. DE CONSUMPTIE-AARD APPELMARKT. De export van. zandaardappelen is nu praktisch af gelopen. De nog resterende partijen zullen in het binnenland geplaatst dienen te worden. Voor de goede kwaliteiten zal dit waarschijnlijk nog wel luk ken, doch de mindere kwaliteiten en de niet gewilde rassen zullen gedeeltelijk voor voer. of fabrieksaard appelen verkocht moeten worden. De vraag gaat mo menteel uit naar grove partijen Bintje. Het blijkt n.l. steeds meer dat de consumptie van patates frites in betekenis toeneemt. Het verschil in handels waarde tussen een fijne en een grove partij Bintje is momenteel dan ook aanzienlijk. De telers van Bintje zullen er goed aan doen in de toekomst hiermede rekening le houden. BEURSBERICHT MARKT GOES (9 mei 1961) Aardappelen: Bintje, binnl. sortering 6ƒ8; Bin tje, exportsortering ƒ6—ƒ7; Alpha 5^ Furore,'binnl. sortering 7ƒ9. (Alles 35 mm opw.) Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkos- PRIJSVERLAGING THOMASMEEL SEIZOEN 61/62 Naar wij vernemen zijn afgelopen week door de verkoopkantoren van de Belgische, Luxemburgse en Westduitse Staalwerken de prijzen en leveringsvoor waarden voor het nieuwe seizoen 1961/62 bekend ge maakt. Daling in de afzet en de revaluatie van de gulden heeft tot gevolg dat de notering voor het nieuwe seizoen ruim 35 cent lager is komen te liggen dan in het voorgaande jaar. ten voor rekening van koper. Voederaardappelen no teerden 1,752,25 per 100 kg. Vlas: Goede kwaliteit ongèrepeld vlas, af boerderij 1518 ct per kg; afwijkende kwaliteit 1015 ct per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20—25 ct per kg; afwijkende kwaliteit 1520 ct per kg. Eieren; Voor de eieren kan een prijs worden ge maakt van ƒ2—ƒ2,04 per kg. FRUIT AFZET (3—9 mei 1961). Dc afzet van hard-fruit van de oude oogst is nu praktisch ten einde. Ook in Kapelle en Goes werden de laatste veilingen gehouden. Wèl zal zo nu en dan nog een enkele partij voor de klok verschijnen. Het eerder geruimd zijn van de oude oogst vindt vooral zijn oorzaak in de minder goede houdbaarheid. Veel uitval door rot kwam in het algemeen voor. De aanvoer van aardbeien uit stookkassen en van onder koud glas nam toe, vooral in Kapelle kwamen al mooie aanvoeren van deze „eersteling" van de nieuwe oogst. De kwaliteit van de koude bakaardbeien werd geleidelijk aan beduidend beter dan van de kas- aardbeien. De prijzen per doosje van 200 gr liepen vrijdag 5 mei van 90159 ct voor extra en I, maan dag 8 mei waren de noteringen hiervoor 80100 ct. In het hard-fruit deden Jonathan klasse II van 50- 66 ct, I 5574 ct, een belangrijk aangetrokken prijs. Golden Delicious was trager, I noteerde 62100, II 5393 ct per kg. Winston varieerde van 5074 ct voor de export-kwaliteiten. Een partijtje Packham's Triumph uit de gascel werd gewikkeld geveild voor 5260 cent per kg. HE meimaand heeft ons nog geen vast weer U gegeven; elke dag een buitje of soms meer. Neen, zij heeft ons nog geen prachtig mooi weer gebracht, maar dit kan nog komen. Voor het eerst hadden we een onweersbui vorige week. Het is wel mals weer, alles groeit goed, vooral de granen en grassen. De laatste bieten komen opeen deze week en dat is een grote doorn uit de voet, want hierin ligt één der grootste arbeidstoppen van het boe- renjaar. We zagen de eerste wagens met gehak- selde luzerne al weer rijden naar de fabriek om gedroogd te worden. Ja, één moet er eerst zijn want anders komt het laatste van de eerste snede te oud en dor aan. Het is in alle huizen nu weer rustig geworden, de grote schoonmaak is aan de kant en we kun nen weer overal komen. Alles blinkt u weer toe, er is hier en daar wat veranderd, alles toont zich weer nieuw en schoon. Ja, dit jaarlijks terugkerend festijn voor onze vrouwen komt zomaar ineens uit de lucht vallen. In maart zie je ze soms al een klein begin maken, doch in april is het algemeen geworden. De ene vrouw zegt dan, wanneer ze elkaar tegenkomen: ,,Oe varre bin je en dan zegt de andere: „De zolder is klaer en de kassen beneeën; alleenig de weunkaemer.en de keuken nog en dan nog buten- om netuurlijk Overal zie je bedden, kleden, dekens enz. buiten hangen, dat is de „herkenningsmelodie" van 't grote gebeuren. Wij, mannen, hebben 't in het voorjaar altijd veel druk, dus zijn we veel buiten en lopen de vrouw zo min mogelijk in de weg. Alleen om eens wat zwaars te verzetten of wat te repareren of op te hangen, hebben ze ons nodig. Toch is het voor ons, net als voor onze vrouwen, weer mooi als alles aan de kant is. Je kunt er dan ook zelf ple zier in hebben, dat het zo netjes glimt en zo fris ruikt. Je bent voorzichtiger of je geen vuil mee brengt uit de schuur, want dat zou jammer zijn en je vrouws plezier ook bederven. Wanneer er nu nooit eens werd schoongemaakt zou het toch op den duur een vuile boel worden, daarom de pluim van de week aan onze ijverige huisvrouwen Salomo heeft eens geschreven„Een goede huisvrouw is meer waard dan robijnen", in zijn lofzang op de vrouwen, en hij had er duizend, dus kon het weten! Hij zal wel een staatssecretaris van financiën hebben gehad om deze elke maand hun huishoud geld uit te betalen. Hij moet wel heel rijk zijn geweest, gezien wat één huisvrouw kan kosten, maar dit was hij ook. Zijn rijkdom is nimmer geëvenaard. I\E contractteelt van tuinzaden en -plantgoed heeft zich deels van vooral Noordholland verplaatst naar het zuidwestelijk kleigebied, terwijl anderdeels die van bonen sterk is ingekrompen door ver meerdering van dit voor ons vochtige klimaatgevoelige gewas in Afrika. Ook de fijne tuinbouwzaden worden meer in Italië geteeld en geïmporteerd, want' hoe goed het seizoen 1960 zich- aanvankelijk liet aanzien, in dé kritieke oogstmaanden viel de oogst van verschillende zaadgewassen slecht uit. Voor vele gewassen van het tuinzaadvak is de binnenlandse produktie van bijkomstig belang geworden behalve voor plantuitjes, waarvan de buitengewoon grote opbrengst in 1960 tot een diepe marktinzin- king leidde. Vooralsnog wordt ons land als een specifiek teeltgebied' van dit produkt beschouwd en de aard van dit artikel beperkt de invloed van een markt'overschot tot maar één seizoen, terwijl de meeste zaden overjarig min of meer de marktpositie mee bepalen. UAN de tuinbouwzaadteelt als geheel is bij een regelmatige stijging van de import de binnenlandse I teelt in 1960 met rond 4500 ha maar drievierde van het areaal in vorige jaren en bedraagt de inkrimping sedert 1957 meer dan 3.000 ha of 40 bij een importstijging met 2.000 ton. Anderzijds stijgt de teelt van rabarber- en aspergeplantgoed in betekenis. Dat de groentezaadteelt de laatste jaren ook door de veldkeuring weinig lonend was had ook inkrimping: van het aantal selectie bed rijven tot gevolg. Vooral in West-Friesland wordt de kleine zaadteelt steeds kleiner, waardoor de grote kweekbedrijven daar hun vermeerdering van elitezaad maar gedeeltelijk kunnen onderbrengen en tevens is de selectie van meer dan 100 rassen door de nog bij de Keuringsdienst N. A. K. G. geregistreerde ruim 300 selectie- bedrijven gestaakt. De kleine groep van 13 selectiebedrijven met elk meer dan 100 ha, neemt ongeveer 75 van de selectieteelt voor zijn rekening en bepaalt dus zeer overwegend het contractteeltareaal met in 1960 een sterke inkrimping voor pronkbonen, tuinbonen, rapen, enkele koolzaden en veldsla. 1YE slechte oogstresultaten van 1960 zullen evénwel voor 1961 weer een belangrijke uitbreiding tot gevolg kunnen hebben, met uitzondering van stambonen waarvan eerder een verdere achteruit gang door verplaatsing naar in hoofdzaak Oost-Afrika valt te verwachten. Daarentegen is de contract teelt van, doperwten met ruim 1100 ha de laatste drie jaren stabiel met een waarschijnlijke uitbreiding van krenterwten, wellicht in verband met de opgang der groentenconservenindustrie. De contractteelt van spinaziezaden was voorts In 1960 met 1050 ha vooral op klei-akkerbouwbedrijven belangrijk ook in cfé noordelijke kleigebieden van ons land. In 1961 is deze contractteelt tegen dezelfde prijzen, mede wegens minder wintergraan en lage beursnoteringen voor peulvruchten en handelszaden wellicht uitgebreid. Maar ook dit gewas kan sterker onder invloed komen van de buitenlandse teelt. Ï\E plantuitjesexport bedroeg volgens het jaarverslag van de N. A. K. G. in het seizoen 1959/1960 4500 ton, gezien het prijsverloop in de laatste jaren als een plafond voor een rendabele afzet. Bij normale opbrengst betekent dat een areaal van 4Ó0 ha terwijl in 1960 het areaal 450 ha was en de opbrengst buitengewoon hoog. Er is een tendenz naar meer ongeprepareerde plantuitjes, hoewel voor de noordelijke landen en het binnenland een markt voor het geprepareerde product blijft bestaan, onge veer een zesde van de geplombeerde hoeveelheid in 1959/'60. Voorafgaand onderzoek van grond en zaad op aaltjesbesmetting wordt vrij algemeen toegepast. De teelt van plantsjalotten betrof 135 ha met bijna 2.000 ton geplombeerd. Over het geheel genomen bleken de zaden en plantgoed van buitenlandse vermeerderingsteelt van een goede tot redelijke kwali teit, zoals radijszaad, uienzaad en kropslazaad. Stamslabonen met' een jaarlijklijkse import van 3.000 ton hadden meer moeite met dé raszuiverheid, stokslabonen leverden weinig aanmerkingen op, doperwten wat meer; mits van goed materiaal wordt uitgegaan kan in buitenlandse gebieden v»lgens het N. A. K. G. jaarverslag een produkt van zeer goede kwaliteit worden géteeld. Het grotere klimaatsrisico in ons land moet door vakmanschap en moderne droogtechniek worden opgevangen, voor zover de marktpositie dit economisch verantwoord Iaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19