Tuinbouw Contractteelt voor de industrie Wat zal de nieuwe fruitoogst brengen? DINGEN VAN DE WEEK DE AUGURKENTEELT ZATERDAG 13 MEI 19«1 IIET hoofdbestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft in haar dezer dagen gehouden vergadering aandacht besteed aan het telen van groenten en fruit op contract ten behoeve van de Nederlandse groenten- en fruitverwerkende industrie. Als resultaat van de discussies stelde het bestuur van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen vast, dat de contractteelt voor de industrie thans wel als een feit moet worden aanvaard. Daar in de toekomst deze vorm van afzet belangrijker zal kunnen woTden, meent het bestuur van het Cen traal Bureau dat de veilingorganisatie ook op dit terrein een taak heeft te vervullen ten behoeve van de afzet van de in tuinbouwsektor geteelde produkten. Er werd dan ook besloten een aantal maat regelen te treffen teneinde de aangesloten veilingen op dit gebied beter van advies te kunnen dienen. We zullen deze maatregelen hier niet uitvoerig opnemen maar wel de voornaamste inhoud er van weergeven. IN de eerste plaats gelieven de veilingen welke contracten afsluiten, dit op te geven aan het Cen- raal Bureau met vermelding van de bijzonderheden zoals oppervlakte, vermoedelijke opbrengst, verlangde prijs, kwaliteitsomschrijving enz. Het is vooral de bedoeling dat de veilingen met het Centraal Bureau overleg plegen vóór dat defi nitief tot afsluiting van contracten met de industrie wordt overgegaan. Hierdoor kunnen de aange sloten veilingen beter van advies worden gediend. Van de zijde van het Centraal Bureau zal verder worden getracht op ongeregelde tijden publi caties te doen omtrent de contractteeltmarkt. Deze zullen verschijnen zodra voldoende gegevens ter beschikking staan. Het Centraal Bureau is voorts gaarne bereid de voor de contractteelt nodige contracten te ont werpen. Verder zal worden gestreefd naar een z.g. standaardcontract dat in vele gevallen gebruikt zal kunnen worden. Wanneer zulks in de toekomst noodzakelijk lijkt zal het bestuur van het Cen traal Bureau de belanghebbende veilingen bij elkaar roepen teneinde eventueel gezamenlijk overleg te plegen ten aanzien van de contractteelt in de tuinbouwsector om daardoor zoveel mogelijk coör dinatie en uniformiteit te verkrijgen. HET Centraal Bureau zal voorts aan de industrie mededeling doen dat het in voorkomende ge vallen bereid is zijn bemiddeling te verlenen bij het voorbereiden en afsluiten van teeltcon tracten. Met het treffen van eerdergenoemde maatregelen hoopt het bestuur van het Centraal Bureau in de toekomst een gezonde ontwikkeling van de contractteelt in de tuinbouwsektor mogelijk te maken en vertrouwt het daardoor de belangen van telers, veilingen en industrie nog beter te kun nen dienen. We hebben hiervan melding gemaakt omdat we deze aktiviteit van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen ook weer van bijzonder groot belang achten voor de afzet van de Nederlandse tuin- bouwprodukten. Ook hebben wij in deze rubriek reeds eerder geschreven over de toenemende betekenis van de contractteelt voor de industrie, zeker ook voor een gebied als Zeèland waar de tuinbouw, en in het bijzonder de groenteteelt, aan Hfet begin staat van een nieuwe periode van uitbreiding en ontplooiing. Ten aanzien van de afzetbevordering heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in het verleden zeer goed werk gedaan en dat doet zij nog steeds, en daarom is deze nieuwe aktiviteit op het gebied van de contractteelt ook ten zeerste toe te juichen. IN het nummer van vorige week van het Vakblad voor de Groothandel in aardappelen, groen ten en fruit, is een vrij uitvoerig artikel opgenomen over de verwachtingen ten aanzien van de komende fruitoogst in enkele van de belangrijkste Nederlandse produktiegebieden. Het blijkt dan in de eerste plaats dat er vrijwel overal een goede fruitoogst wordt verwacht, al zijn er plaatselijk wel wat nuances. Voor het gebied rond Utrecht, het Sticht, wordt in bedoeld artikel meegedeeld, dat er veel vroege kersen zijn en dat ook de zwarte kersen zeer goed zijn gezet. Meiker sen zullen er in dit belangrijke fruitgebied over het algemeen minder komen dan in 1960. De peren in het Sticht zijn zonder uitzondering rijk gezet. „Als haar op een hond" zegt men dan. Ook de Triumph de Vienne belooft daar goed te worden. Komen er geen nachtvorsten meer dan verwacht men in het Sticht een goede perenoogst van vrijwel alle rassen. Alleen Gieser Wildeman en Saint Remy hebben het hier en daar wat laten zitten omdat ze niet gebloeid hebben. Over de zetting van de appels was nog weinig te zeggen, maar er was voldoende bloem, zodat de oogst goed kan worden. Stark Earlyst is goed gezet. De rode bessen staan er in het Sticht over het algemeen goed voor en de verwachting is dat de oogst van dit produkt groter zal worden dan het vorig jaar. De frambozen vertonen een goede stand en geven een gezond gewas te zien. Het pruimenareaal is in het Sticht niet groot meer maar de oogst belooft groot te worden. De aardbeien geven een matige stand te zien. Het gewas is licht. Dat geldt zowel voor de één- als twee jarige planten. Ook de blpemen zijn klein en lang niet zo groot van stuk als in andere jaren. Het Sticht verwacht een kleine aardbeienoogst. BETUWE 7EER belangrijk is uiteraard ook de verwach- ting voor de Betuwe, nog altijd ons belang rijkste produktiegebied van fruit. De zomerappels en -peren hebben goed ge bloeid en de zetting verloopt gunstig. De rassen Précose de Trevoux, Beurré de Merode, Confé rence en Bonne Louise d'Avranches hebben het laten zitten en hiervan is de bloei zeer matig tot slecht geweest, zodat hiervan maar een klein ge- wasje verwacht mag worden. Bij de appels zijn het Goudreinette, Laxton Superbe en Jonathan die maar weinig hebben gebloeid. Ten aanzien van het belangrijke ras Goudreinette wordt opge merkt dat deze in de Betuwe geen half gewas aan appelen zullen voortbrengen. Ten aanzien van de Jonathan in de Betuwe wordt gezegd dat de percelen die het vorig jaar van de meeldauw te lijden hadden, en dat zijn er veel, zeer slecht hebben gebloeid. Er komen hier van echter meer jonge percelen in produktie, dit in tegenstelling tot de Goudreinette daar hiervan de laatste jaren nagenoeg geen aanplant heeft plaats gevonden. Van de overige appelrassen mag men aan nemen dat hiervan een redelijke oogst te verwach ten is. IN ZEELAND JTITERAARD hebben we ook met bijzonder u grote belangstelling gelezen wat het Vakblad vermeldde als verwachting voor Zeeland. We lezen hieroyer dat wanneer er zich geen bijzondere om standigheden voor doen, de bloei van de Zeeuwse fruitbomen zal worden gevolgd door een grote oogst. Dat geldt voor vrijwel alle soorten en ras sen, al moet er ook hier een uitzondering worden gemaakt voor de Goudreinette. Ook schijnt het dat plaatselijk in Zeeland de Clapps Favorite teleurstelt, terwijl bij de peren de Triumph de Vienne het er wel bij laat zitten. De meeste perenrassen zullen een grote oogst geven. Ook de pruimen beloven goed te worden en dat geldt ook voor de zure morellen bij de kersen. De zoete kersen spelen niet meer mee in Zeeland. Ten aanzien van de appels wordt opgemerkt dat het een week geleden nog moeilijk was om hierover een definitief oordeel uit te spreken, maar dat toch de belangrijke rassen als Cox's Orange Pippin en Golden Delicious alsmede de belangrijke zomerrassen, wel goed schenen te wor den. Ook de bessen en aardbeien staan er best voor in Zeeland. Tot zover deze mededelingen van het Vakblad voor de Groothandel. WANNEER we deze vergelijken met onze eigen waarnemingen ten aanzien van de vrucht zetting in de Zeeuwse boomgaarden, dan moeten we zeggen dat we vrijwel tot dezelfde conclusies zijn gekomen als die welke hierboven werden ver meld. Omdat onze waarnemingen van jongere datum zijn, kan er ook wat meer over de appels worden gezegd en dan geloven we dat die er goed op zitten in de Zeeuwse boomgaarden, zeker voor wat de voornaamste rassen betreft, zij het dan ook, zoals hiervoor werd opgemerkt, met uitzon dering van de Goudreinette op sommige bedrijven. Ten aanzien van de peren vonden we nog al wat verschillen. Op het ene bedrijf lijkt het of alle bloemen van de Précose de Trevoux zich hebben gezet (daar sprak de teler van een plaag', zoveel zaten er op) en op het andere bedrijf had men er beslist te weinig. Legipont viel' op enkele bedreven tegen. Op andere bedrijven was dit ras goed gezet. Het is moeilijk een algemene lijn hiervoor aan te geven maar wanneer we de verwachting voor Zeeland samenvatten dan mogen we toch spreken van gunstige vooruitzichten op een grote oogst. Maar het fruit hangt buiten en er kan nog veel gebeuren. Denkt u in dit verband toch vooral ook aan het risico van hagelschade waarover we in de rubriek „Dingen van de week" meer schrijven. WANNEER we deze week in de eerste plaats stilstaan bij de gang van zaken op onze be drijven, dan mogen we beginnen met op te- merken dat het wel als een bijzonderheid beschouwd mag worden dat ondanks de vroege bloei geen enkele nachtvorst ons heeft geteisterd evenmin als bui tengewoon warme dagen. We zouden haast zeggen: Het kon geen beter weer voor de bloei zijn. Af en toe was er een buitje, dan weer was er zonneschijn en steeds voldoende vocht in de grond. We hadden niet dat droge schrale weer dat er zo dikwijls in het voorjaar is en ook hadden we geen last van harde wind of hagelbuien. Al weten we dat er zeker nog kans op nachtvorst bestaat, toch is het een feit dat het risico het grootst is in de bloeitijd. We zien dan ook dat over het algemeen de peren zich zeer goed zetten, al moeten we nog afwachten hoe de ruiperiode zal verlopen. Voor de fruitkweker is het echter toch weer een verheugend teken dat al die kleine peertjes tussen het blad tevoorschijn komen. Bij de appels begin nen we dit ook al te zien. De bloeiperiode met al zijn mooie kleuren is voorbij en we zijn nu aangekomen in de „zet- periode". Voor de boom is dat een moeilijke periode en de fruitkweker dient waakzaam te zijn met zijn bespuitingen. Gebruik de beste middelen en spuit zo weinig mogelijk gemengd. Het is betrekkelijk eenvoudig om de pas gezette vruchtjes van de bomen te spuiten en het middel is dan erger dan de kwaal. Gelukkig hebben we vele goede middelen en minstens even goed is de voorlichting die hier over wordt gegeven, zodat we niet zonder hulp zijn. x IN de kleinfruitsektor is het ook druk met de verschillende bespuitingen. We hebben er reeds eerder op gewezen maar toch zouden we nog graag een keer de aandacht willen vestigen op de aardbeien. Door het zeer zachte weer ontwikkelen de aardbeien zich snel en ook de botrytis kansen nemen hierdoor toe. We zouden elke aardbeien kweker de raad willen geven om de ontwikkeling terdege te volgen en liever een keer te veel spuiten dan een keer te weinig. Er is niets erger dan rotte aardbeien in de pluktijd. Zelfs wanneer we dage lijks alles in de gaten houden, komen we toch nog steeds voor verrassingen te staan. Ook houden de belagers van ons fruit er .geen vrije zaterdag op na, zelfs geen vacantie- of snipperdagen. Daarom zal de bedrijfsvoerder er zijn eigen toegedachte vrije tijd wel eens aan moeten opofferen. Het is een drukke tijd, de periode zo vlak voor de oogst van de verschillende produkten. De wijze echter waarop de werkzaamheden worden uitge voerd is dikwijls voor een groot deel beslissend voor het resultaat dat bij de oogst wordt behaald en daarom is een correcte uitvoering een eerste vereiste. IN deze rubriek willen wij ook nog een keer wijzen op een nieuwe zorg die zich weldra zal aankondigen. In mei en juni immers hebben we weer onweersbuien te verwachten waarvan som mige gepaard het hagel zoals de Bilt zal zeggen. Ieder die wel eens hagel op zijn bedrijf heeft gehad weet wat dat zeggen wil. Hagel is een verschrik kelijk iets. Afgezien nog van de schade is het een verschrikking om het gehele jaar in geplekte appels en peren te moeten werken. De aardigheid van fruitkweker zijn is er dan voor hem af en hij wenst dat het jaar maar zo spoedig mogelijk om is. Wij zijn nog niet zover dat we de hagelbuien kun nen weren en ze weer de zee op sturen. Wel kun nen we echter de schade gezamenlijk dragen. Niemand van ons kan een hagelbui incasseren of het zal financieel zeer ingrijpend zijn. Als we echter samen de schade dragen is het voor ieder slechts een klein bedrag naar verhouding van wat er op het spel staat. We hebben in onze provincie een onderlinge verzekeringsmaatschappij die sa mengesteld is door fruitkwekers en geen winst beoogt. Geen hoge provisie of dure direkteuren komen er aan te pas, dus niemand betaalt meer dan zijn rechtmatig deel. Informeer eens op het Land bouwhuis, afdeling verzekeringen en u wordt van A tot Z ingelicht en het is geheel vrijblijvend. Niemand hoopt op een hagelbui, niemand wordt er beter van, maar het risico is er eenmaal en samen gedragen, verlicht het onze zorgen. Tot de volgende week. OVER de plannen om in Kapelle en omgeving te beginnen met de teelt van augurken heb ben we reeds eerder geschreven. De verwachting was dat er wel een zodanige animo zou bestaan dat er ongeveer 50 ton augurken gecontracteerd zouden kunnen worden. Nu de opgaven van de telers binnen £ljn en de contracten zijn afgeslo ten blijkt dat de belangstelling voor deze nieuwe teelt groter is dan men aanvankelijk had durven vermoeden. Velen hebben een kleine oppervlakte opgegeven en wanneer de oogst een normaal ver loop heeft zullen er op dit contract zeker 100 ton augurken geleverd kunnen worden. De zaaitijd van augurken is thans aangebroken. Voor de cul- tuurzorgen van dit produkt mogen we wel ver wijzen naar hetgeen we enkele weken geleden hierover hebben geschreven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15