De maaiktieuzer met zelflossende wagens ZEEUWS LANDBOUWBLAD Foto's J. T. ANDRINGA IYE vereniging; voor bedrijfsvoorlichting op Walcheren en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te Goes organiseerden in samenwerking met enkele loonwerkers een demonstratie met een maaikneuzer en zelf- losende wagens. Deze demonstratie werd ge houden op 5 mei j.l. op liet bedrijf van de heer J. J. Cevaal, „Hof Voorzorg" te Grijps- kerke. De bedoeling was, zoals voorzitter W. K. van Nieuwenhuyzen in zijn welkomstwoord zei, om het moderne systeeem van inkuilen met behulp van een maaikneuzer te demon streren. De gelegenheid die daartoe op deze dag werd geboden, werd door velen benut middels een bezoek aan de demonstratie. Het inkuilen met de maaikneuzer is vooral aantrekkelijk omdat het twee belangrijke voordelen biedt n.l.: 1. men kan veel sneller werken met min der mensen; 2. meer zekerheid van een goed resultaat. Deze belangrijke aspekten waren voor de organisatoren dan ook de doorslaggevende motieven om deze inkuilmethode in het mid delpunt van de belangstelling te plaatsen. De maaikneuzer in aktie Maaien, kneuzen en laden dooi' 1 man. waren voorzien van oogstrekken van gaas of dichte schotten, afdekzeilen en afvoertransporteurs. De transporteurs op de bodem van de wagen en die voor de afvoer bestaan uit kettingen met meenemers die door de aftakas kunnen worden aangedreven. Door deze wagens achteruit bij de silo of de grondkuil te rijden kan op zeer eenvou dige wijze en in korte tijd worden gelost. De los tijd bedraagt ongeveer 4 a 5 minuten voor een wagen met 2500 kg tot 3000 kg gras. Tijdens deze demonstratie werd getoond dat een silo van 12 m3 gevuld en afgedekt kon worden bin nen IV2 uur. De gemiddelde kapaciteit bedraagt bij deze methode 1 ha grasland in kuilen per drie uur. KOSTEN VOOR DE BOER TENOEMDE kombinatie van loonwerkers brengt als kosten in rekening 45,per uur. Dit is voor de maaikneuzer, drie zelflossende wagens en drie trekkers het bedienend perso- Ook een gTondkuil kan met zelf lossende waeens worden gevuld. FRAAIE SAMENWERKING VAN LOONWERKERS. VOOR het gemengde bedrijf betekent het inkuilen in het voorjaar veelal een arbeidsprobleem. In dezelfde periode dat er ingekuild moet worden heeft men n.l. veelal de beschikbare arbeid nodig voor de verzorging van de akkerbouwgewassen. Er moet dan een keuze worden gemaakt die dik wijls ongunstig uitvalt voor het grasland. In gebieden met veel gemengde bedrijven, zoals op Walche ren, was er dan ook plaats voor een machinale inkuilmethode die grotendeels door een loonwerker verricht zou kunnen worden. De voordelen daarvan springen direkt in het oog n.l. weinig of geen extra belasting van de vaste personeelskern op de landbouwbedrijven en werkgelegenheid voor de loon werker in de voor hem slappe periode. Om het inkuilsysteem met behulp van een maaikneuzer goed te laten funktioneren, heeft men naast deze machine ook nog daarvoor geschikte wagens nodig. Zo mogelijk dienen deze wagens zelflossend te zijn. Het is te begrijpen dat dit alles bij elkaar een grote investering vraagt. HET WERKEN MET DE MAAIKNEUZER. IN Walcheren hebben enkele loonwerkers hier- over onderling overleg gepleegd en dit heeft geresulteerd in een unieke samenwerking. Twee loonwerkers hebben gezamenlijk drie zelflossende wagens aangeschaft. Deze zijn naast het gebruik voor gras ook geschikt voor b.v. stalmest-versprei- den en bieten. Een tweetal andere loonwerkers hebben samen een maaikneuzer gekocht en de be nodigde uitrusting voor de wagens, zoals afvoer transporteurs en oogstrekken. Met de reeds aan wezige trekkers is men in staat om op deze manier het gehele systeem rond te krijgen. Voorts be schikt een van hen nog over de nieuwste Atlas gpijperkraan waarmede de grond op de gemaakte kuil kan worden gebracht. Op deze wijze heeft men op Walcheren een zeer fraaie vorm van samenstelling- tot stand gebracht die zowel in het belang van de landbouwers als van de loonwerkers zal zijn. andere vorm dan bij een type met een direkte af voer. Het voordeel daarvan is, dat de zuigende werking op de grond minder is waardoor een ge ringere kans op opname van grond of iets derge lijks ontstaat. Dit zal het gevolg hebben dat er ook minder grond in de kuil terecht zal komen. De hier gebruikte „J. F." zelflossende w7agens IIOEWEL het systeem als zodanig niet nieuw is, omdat men het in andere provincies en in andere landen vaak al veelvuldig toepast, is het in vele delen van Zeeland nog vrij onbekend. Dè maaikneuzer verricht drie bewerkingen in één werkgang. Door een sneldraaiende rotor met kle pels wordt het gewas gemaaid en gekneusd. De luchtstroom die hierbij ontstaat blaast het pro dukt in de wagen. Al deze bewerkingen geschie den dus in één werkgang door één man. De hier gebruikte machine, merk Gehl, heeft een weikbreedte van 1.80 m. Het afvoeren van het produkt geschiedt bij dit type indirekt. Nadat het gewas door de rotor met klepels is afgeslagen en gekneusd, komt het in een horizontaal liggen de vijzel. De vijzel voert het gewas zijdelings af naar een hakselaar. Dit is een trommel met mes sen en schoepen. Door de messen wordt het ge was gehakseld; door de schoepen ontstaat de sterke luchtstroom die het produkt op de wagen blaast. Het aantal messen kan variëren waardoor meer of minder intensief kan worden gehakseld. Bij dit type maaikneuzer hebben de klepels een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10