Misoogst dreigt Nazorg nodig '1 ZATERDAG 6 MEI 1961 OVERZICHT Deze week No. 2579 Frankering bij abonnement: Terneuzen 49e Jaargang Zeeuws lAHÖBOUWBlAÖ JN de herfst van liet vorige jaar is in dit blad veel aandacht besteed aan de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden en aan de gevolgen voor de landl>ouiv in onze provincie. Wij schreven toen, dat de schade niet alleen op dat ogenblik viel, maar dat bij een zachte winter zonder vorst periode de structuur van de grond in 1961 voor een behoorlijke portie naschade zou zorgen. Jammer genoeg heeft het deze winter in onze streken nage noeg niet gevroren en doen de verschijnselen, zoals hierboven bedoeld, zich in tal van delen van Zeeland voor. Natuurlijk moet nog afgewacht wor den hoe straks de opbrengsten der verschillende gewassen zullen uitvallen en de weersomstandig heden van dit voorjaar spelen daarbij een grote rol. Maar één ding staat al wel vast. Op heel wat percelen zal het tegenva"*»™ SLECHTE STRUCTL'L H WIJ schreven hierboven met opzet, dat in tal van delen de slechte structuur van de grond duidelijk waarneembaar is. Maar het duidelijkste komt dit tot uiting in die gebieden, waar inundaties in oorlog en ramp hebben plaatsgevonden en waar daarna herverkaveld is. En als wij dan een verdere indeling zouden moeten maken, dan ziet men de beruchte verschijnselen weer het sterkste op treden in die delen van Zeeland, waar in oorlog en ramp het zoute water de grond doodziek hebben gemaakt. Het zijn juist ook die gebieden, waar daarna herverkaveld is en dit is voor de betrokken boeren zo tragisch, omdat de slagen van het lot steeds weer op hun hoofden en nog beter gezegd in hun portemonnee vallen. En hoewel de verkaveling van de door oorlog en ramp verwoeste landbouwgebie den een begrijpelijk gevolg is geweest en een vooral op de toekomst gericht verstandig beleid, heeft de huidige generatie van boeren, er heel wat lasten van ondervonden. In dit verband doet zich de vraag voor of de nazorg voor deze mensen wel voldoende is geweest en of er niet alsnog aan na zorg gedacht moet worden. SCHRIK EN ONTSTELTENIS WIE het meest sprekende voorbeeld van de be staande moeilijkheden wil zien. die wende zich tot Schouwen, waar in grote delen van het vroegere waterschap Schouwen een volslagen mis oogst dreigt. Ook voor dit gebied geldt vanzelve de restrictie, dat het jaar nog niet om is, maar in deze streek liggen toch enige duizenden hectaren, waar slechts wanneer alles van nu af mee zou lopen, nog een gewas van enige betekenis zal groeien. Wij maakten dinsdag 2 mei met de Bestuurscommissie van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap een tocht door het gebied van dit voormalige waterschap en wij kunnen niet anders stellen, dat schrik en ontsteltenis allen beving. Want op de 2e mei was men nog op tal van plaatsen bezig met het eerste voorjaarswerk en met het opnieuw inzaaien, in de hoop dat er nog iets van terecht komt. Juist omdat het hier gaat om enkele duizenden hectaren en er dus hele bedrijven met practisch al hun grond in vallen, dreigt er hier een financiële debacle. En dat voor sommigen, die al in vórige jaren zonder winst uit de bus kwamen. Het beeld dat overal verspreid op Schouwen tot grote ongerustheid en teleurstelling aanleiding geeft. Na iedere regenbui vormen zich steeds grotere plassen, met als gevolg een totaal structuurverva! van de altijd nog zieke grond. HULP NOODZAKELIJK IIET is begrijpelijk, dat de Bestuurscommissie van het Landbouwschap en het Bestuur der Z. L. M. en ook de agrarische sub-commissie van de herverkaveling zich bezig houden met de vraag öf en wat hier gedaan kan worden. Beide vragen zijn. niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Het zou ook niet juist zijn op deze plaats vooruit te lopen op besprekingen, die aan de gang zijn. Maar voor ons staat één ding vast. Er zal op. de een of andere manier geholpen moeten worden, want anders zou voor dit gebied wel eens de lugubere opmerking kunnen gelden, dat de opératie geslaagd is maar de patiënt jammer genoeg is overleden. En zoals het bij alle hulp is, zo moet hét-ook hier. Laat men zich vooral niet gaan verdiepën in de vraag of deze dreigende misoogst het gevolg is van het een of van het ander. Laten de bevoegde instanties zich er alleen van bewust zijn dat, hoe dan ook, voor dit gebied nazorg dringend noodzakelijk is. Er zijn in het gewone dagelijkse leven tal van vor men van nazorg ontstaan. Zij zijn in het leven ge roepen vooral voor mensen, die ziek waren. Men heeft voor- en nazorg in probleemgebieden, bij de agrarisch-sociale voorlichting. Ook voor dit gebied in liet Waterschap Schou wen is nazorg nodig. De grond is, door alles wat ermee gebeurd is, ziek geweest, ernstig ziek. Het is zelfs de vraag of de grond al beter is. Door deze grond zijn tal van bedrijven finan cieel ziek en zij dreigen ernstig ziek te worden. Ook aan deze ziekte dient zorg en nazorg be steed te worden. Mogen de bevoegde instanties zich een goed geneesheer tonen, S. De Tiiinboinvrnbriek deze keer «P Wetens waardigheden voor werkgevers; nadere bijzonder heden over de nieuwe U.A.O.'s en enige loonberekeningen 0 Ontwatering van ingesloten laagten, aktuee! in verband met plaatselijke slechte struk- tuur van de grond en de vele percelen die op plekken water overlast ondervinden pag. 365 pag. 367 pag. 368 De pagina „Voor de Vrouw" heeft een plaatsje achterin ge kregen op pag. 371 Boerenjeugd en markt met de rubriek „Wist U dat...?" op pag. 373 en 375 71TDAGEN Boekhoudbureau n der 7,. T,. M. der Z.Ii.M. pag. 362

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1