*"12 oor de <T2r©uto De mode voor de „tieners" en de „twens BELOFTE MAAKT SCHULD 371 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP J\E werkkleren buiten beschouwing latend vraagt deze zoekende jeugd vooral eens af wisseling. Al verdient men goed, geen tiener zal jaren sparen voor een onverslijtbaar kledingstuk, dat niet af te dragen is omdat het uit de mode raakt. Er is dus vraag naar niet te dure spullen, gezellig en origineel, maar niet té origineel, omdat deze leeftijd ook nog wil dragen wat een ander draagt, met een klein verschil dan altijd. 99 EEN taal zo zei onze lerares Nederlands vroeger is voortdurend groeiende. Er vallen oude woorden af en er komen door veranderende omstandigheden weer nieuwe bij of we ze mooi Vinden of niet. Dit gezegde dateert uit de eerste wereldoorlog. Wat zou onze correcte lerares wel niet zeggen van dit opschrift? Ik kan me haar afkeuring best voorstellen, maar ga toch rustig door deze nieuwe lelijke toevoegsels aan onze taal te gebruiken. „Tieners en twens", de benaming voor de perioden van zo ongeveer 14—20 jaar en van 2024 jaar hebben burgerrecht gekregen in de taal van de mode. Het wonderlijke is, dat het komt dooi de tijdsomstandigheden, n.l. veranderingen op de consumentenmarkt. Vroeger verdiende deze leef tijdsgroep nog niet veel. De leerlingenlonen stonden het kopen op grote schaal niet toe. Nu brengen deze jongelui heel behoorlijke bedragen in huis, die toestaan, dat ze zich allerlei uitgaven kunnen veroorloven, waar de jeugd vroeger niet aan toe kwam. De jeugdjaren zijn ook de tijd van een meer persoonlijke ontplooiing. Men wil er zo leuk mogelijk uitzien of dit nu de jongens of de meisjes geldt, dat doet er niet toe. Op een gegeven moment komt het verlangen op naar opschik, persoonlijke verzorging en de aandacht trekken. Het practische resultaat is dan meestal „iets nieuws". Zo is er een mode-industrie ontstaan, die voorziet in de markt voor deze nieuwe generatie. Het geslacht, dat nu aan bod komt is sportief (actief of passief), heeft geen bekrompen, besloten leven tje meer, zal van een vijfdaagse werkweek mogen profiteren en zal door al deze omstandigheden vèel meer soorten kleren wensen dan een vorig geslacht, dat aan werkkleren, opknappers en kerk- kleren genoeg meende te hebben. Geen wonder dus, dat de tieners en de twens een begeerlijke markt zijn gaan vormen met een ge heel eigen gezicht en dus eigen wensen buiten de eigenlijke sportkledirig, die weer bijzondere tech nische eisen stelt. WAT WENST DEZE JEUGD? Niet ieder tiener verdient echter. Duizenden zijn nog thuis en studeren. In meer of mindere mate volgen ze toch deze mode-tendenz, want de markt fabriceert voor diegenen, die kunnen betalen, dus voor het loonzakje en voor de grote zaken, die voor deze groep inkopen. Deze volgen de grote mode in Parijs nauwkeurig om er uit te halen wat geschikt is voor onze jeugd in kleur en ma teriaal. WAT DRAAGT DE JEUGD? fllRAGEN de meisjes nog jurken of alleen •'maar rokken en blouses? Het grappige is, dat er jongedames zijn, die overdag in rok, blouse of truitje lopen, geen gewone sportieve jurk be zitten, doch wanneer er een „uitje" in het spel is, zonder overgang overslaan in het meest geklede petticoat-achtige japonnetje, dat maar te vinden is. Men zou kunnen zeggen, dat veel meisjes van het ene uiterste van broek en trui overgaan in het chique van een vorige periode zonder aan een rustige smaakvolle tussenvorm voor het leven yan alledag te denken. Maar dat zijn waarschijnlijk overpeinzingen van een „oma", die weieens bedenkelijk kijkt als ze aardige jonge meisjes in de straten ziet, vermomd als jonge arbeiders, die van hun werk komen en die er zelf meestal netter uitzien dan deze liefjes met hun groene of zwarte broeken, rattekopjes, joppers en meestal niet bijzonder goed gepoetste schoenen. Er is zoveel moois en men Is maar eenmaal Jong. Er zijn beeldige stoffen, die zich prachtig lenen voor een gezellige ruime rok. Met een een voudig truitje of bloesje staat deze dracht ieder een. Wil men iets „kleurigs", de hele regenboog is beschikbaar. Er zijn dit jaar prachtige rose en rode tinten, die geschikt zijn voor blond en bruin. Er werd in de modetijdschriften verkondigd, dat de petticoat zijn tijd gehad heeft. Laten we hopen, dat in elk geval de vele lagen voorbij zijn, maar een stijve onderrok geeft wel lijn aan de ruime rok. Als een nauw rokje lastig is op de fiets moet men uitzien naar een rok met een diepe plooi of een plooiengroepje. Ze staan de meeste jonge figuurtjes beeldig en ze doen het zo goed onder een grove sportieve trui of een blouse boven de rok. EN DE JURKEN DAN? PR zijn mooie practische hemdjurken, door- 44 knoopjurken met ruim rokje, gemakkelijk te wassen en voor alle gelegenheden te dragen. Er zijn nauwe modelletjes zonder mouwen voor de hoogzomer en 'geschikt voor het suède jasje als ze in effen tinten worden gekozen. Ze kunnen wor den gemaakt in grof linnen, dunne wol en tweed en met een jasje van dezelfde stof kan men er alle kanten mee uit. Als deze kleren met zorg en met wat durf worden gekozen, dan .staan ze niet duf en ouderwets. Het is begrijpelijk, dat jonge meis jes graag modern en fleurig gekleed gaan. Helaas verloopt die moderniteit maar al te vaak in slor digheid. De „tiener" en ook nog de „twen" leeft in een gelukkig tijdperk om te leren zich goed te kleden. Er is zoveel te koop voor weinig geld. Haar teint en haar figuur zijn zo goed, dat ze zich letterlijk alles kan veroorloven mits lijn en kleur goed zijn gekozen. Dus alles behalve slordige nonchalance. Daarom letten op goede verzorging van huid en haar. Het zelf wassen van het haar kan in een ogenblik gebeuren. De permanent heeft afgedaan voor de jeugd. Maar ook rattekopjes moeten op tijd onder de schaar en het zijn niet alleen de kleine jochies, die naar de kapper moeten worden gecommandeerd. Laat de tiener niet denken, dat ze haar figuur kan verwaarlozen. Ook voor haar zijn B. H. en gordeltje onmisbare zaken, die niet in een ver loren ogenblikje over de toonbank gekocht kunnen worden. Passen is ook voor het jonge meisje en de jonge vrouw de boodschap. Dit geslacht zal zich wel nooit meer in een stijf corset willen per sen. Nu zijn er tientallen modellen van gordeltjes aan de markt, die precies aan de eisen van de jeugd voldoen. Ze zijn goedkoop voor de jeugdige, gemakkelijke figuurtjes. Ik zou ieder dus willen aanraden twee tegelijk te kopen, ze tegen elkaar te dragen en er telkens één te wassen in een zacht zeepsopje. Kunstmatige wasmiddelen tasten de rubber aan. Neem dus een lekker zeepsopje en spoel goed na. Naast het hygiënisch voordeel van lekker schoon gekleed te gaan, bespaart deze regelrqatige wasbeurt heel wat slijtage, omdat zweet de rub ber aantast. Hetzelfde geldt uit de aard der zaak ook voor de B. H. Tenslotte kousen en schoenen. De kousen zijn vaak bijzaak in de zomer. Dit hindert niet als de benen moo; regelmatig bruin zijn. Is dat nog niet 't geval dan is in de zon liggen de enige mogelijkheid als men geen kunstmatig beenbruin wil gebruiken. Witte benen staan afschuwelijk. In schoenen is er voor elk wat wils, maar het gaat er mee als met de klerenmode, de jeugd ver valt van het éne uiterste in het andere. Van de flattie tot de stelthak. Nu staan flatties goed voor het jonge meisjes en op stelthakken lopen, gaat de meesten niet best af, zoals we op de T.V. zagen, bij het songfestival in Cannes. Het gezond ver stand zal hier wel de weg wijzen naar de Quenie op verschillende hakhoogte. Er zijn dit jaar veel gevlochten schoentjes in de winkels. Ze zijn luch tig en prettig in het dragen, een goede afwisseling op de sandalen, die niet altijd flatteus waren voor de voeten. De tiener en de twen behoeven niet terug te verlangen naar de „goede oude tikt van Oma", want die had het in haar jeugd niet zo plezie rig en gemakkelijk als de .jonge vrouw van thans om haar keus te maken in overeenstem ming met haar persoonlijkheid. GRIJP DUS DE KANS MET PLEZIER, MAAR MET OVERLEG. D. ELEMA—BAKKER. yORÏGE maal beloofde ik onze lezeressen nog iets van onze gezellige voorjaarsvergadering in Kortgene te vertellen. Een verrassing was, dat de heer Carel Briels de vergadering toesprak en de medewerking in riep voor de komende Z. L. M.-manifestatie tijdens de Landbouwtentoonstelling in juni. Hij heeft 80 dames in Zeeuws co'stuum nodig. Wij zijn er vast van overtuigd, dat deze onder onze leden te vinden zullen zijn. Het is een voorrecht aan een derge lijke manifestatie te mogen meedoen. Mej. v. d. Leeden gaf op de haar eigen plezierige wijze het jaarverslag, dat zij vergeleek met het logboek van een scheepsreis. Het bleek, dat wij het laatste jaar in kalm water hebben gevaren en het schip ver over de honderd leden aan boord heeft genomen. UIT het grijze verleden werd door mevr. Kake- beekeIinckel het koekvergulden opgediept en met een paar moie voorbeelden getoond. Een aardige bezigheid voor de sinterklaastijd. Mevr. Ncome—Giljam hield een praatje over het werk van de Stichting Zeeland voor maatschap pelijk en cultureel werk. Een lid der kascommissie deed mededeling-van een batig saldo. Er werd een bestuursverkiezing gehouden, de presidente vertelde iets over de lan delijke najaarsvergadering in Utrecht en onder de bedrijven door zong het koortje van de afdeling Noord-Beveland enige liederen en mochten wij allen onder leiding van mej. v. d. Leeden ook onze mond open doen om o.a. te zingen van: „Wie wil er mee naar Wieringen varen? Op het eind van de morgenvergadering werd er afscheid genomen van de bestuursleden, die niet meer herkozen konden worden. De presidente sprak eerst mevr. De Ruytei*— Nagelkerke harte lijk toe, waarna zij mevr. Drevervan Hekke dankte voor het vele werk, dat zij als tweede sekre- taresse heeft verricht. Beiden werden een corsage opgespeld, terwijl mevr. Drever nog een bonds- schaaltje cadeau kreeg Daarna nam de vice-pre- sidente mevr. KugelSwart het woord om de scheidende presidente te danken voor alles wat zij in de afgelopen vier jaar voor de afdeling Zeeland heeft gedaan. Ook mevr. Kugel gebruikte het beeld van een schip, waar de kapiteine vier jaar op de brug heeft gestaan met een stevige zuidwes ter op om regen en wind te trotseren. „Die zuid wester laat u achter op uw schip, maar de regen zal u nog wel eens vergezellen." Op dat ogenblik wandelde mej. v. d. Leeden het podium op onder een snoezige tomaatrode para- pluie, die de presidente als blijk van waardering werd aangeboden. Deze dankte daarna voor liet geschenk en de prettige samenwerking met de overige leden van het provinciaal bestuur. DE prijzen van de handwerkwedstrijd werden bekend gemaakt en tot onze vreugde bleek, dat van de 39 ingezonden werkstukken er 19 wa ren bekroond. Deze zullen op de algemene verga dering in Utrecht worden tentoongesteld. Na de middagpauze kon de presidente tot haar vreugde ons erelid mevr. S. C. de Casembroot— geb. Baronesse v. d. Feltz begroeten. Burgemeester Schuit sprak de vergadering op gezellige wijze toe en vervolgens konden wij luisteren naar de spreker van de middagvergadering rnr. B. W. van Houten, kinderrechter te Arnhem. Zijn betoog over: „Kritiek op de Jeugd" werd met belangstel ling gevolgd. De meesten onder ons zullen wel tot de ontdekking zijn gekomen, dat wij ouderen eerst eens onze hand in eigen boezem moeten ste ken voor wij al te veel kritiek op de jeugd menen te moeten, hebben. Ten eerste zijn wij voor een deel .vergeten van wat wij in onze jeugd aan opstandig heid hebben tentoongespreid en ten tweede zijn lang niet alle ouders voldoende offerbereid om hun kinderen te leiden. Hij had geen goed woord over voor ouders, die maar steeds dankbaarheid van hun kinderen eisen. Ook de grote welvaart, die wij beleven brengt de nodige moeilijkheden bij de opvoeding mee. Vaak komt hef voor, dat kinde ren uit een milieu waar materieel alles op rolletjes loopt vader en moeder soms zelf een academische graad bezitten, de kinderen niet eens de middelbare school kunnen aflopen. Overvloed werkt verslap pend en kweekt kinderen zonder de hoognodige ruggegraat. HANDWERKTEN TOONSTELLING VAN DE NEDERLANDSE ROND VAN PLATTELANDSVROUWEN. UOOR de elfde maal heeft de handwerkkommis- sie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen een landelijke handwerkwedstrijd uitge schreven voor de leden. De wedstrijd omvat de ru brieken. open zomen en stopwerk, vrij borduren, streep- of ruitversiering, wit en sneewerk, band- opnaaien, kruissteek, ajourwerk, applikatie met vrij borduren, naadversiering, macramé. breien, Zaans stikwerk en kantklossen. De bekroonde inzendingen worden zoals gewoon lijk tentoongesteld tijdens de algemene voorjaars vergadering van de bond. Ook niet-leden kunnen dit jaar de tentoonstel ling bezoeken, en wei op 9 mei 's avonds van 19.00 22.00 uur en 10 mei van 10.0017.00 uur. De tentoonstelling wordt gehouden in de kleine foyer van Tivoli, Lepelenburg, Utrecht, ingang Malie- brug. Het entree voor deze tentoonstelling be draagt 0,50, voor groepen van meer dan 15 perso nen 0,25 per persoon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11