Nieuwe veiling in Goes geopend Bloei bereikt hoogtepunt TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2 2 A ERIE 1961 32:3 IN ons nummer van vorige week hebben we reeds melding gemaakt van het heuglijke feit voor de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes op 13 april j.l., namelijk de officiële ingebruikneming van hun nieuwe veilingcomplex. We spraken toen reeds onze vreugde uit over het feit maar we zouden niet volledig zijn wanneer we in deze rubriek geen verslag opnemen van de openingsbijeenkomst. A! moeten we ons daarbij beper kingen opleggen, toch hopen we hierin iets weer te kunnen geven van het blijde en feestelijke van deze dag en van de goede woorden en wensen die er werden uitgesproken door de grote rij van persoonlijk heden die namens verschillende organisaties hun gelukwensen aanboden. We zeiden dat het een heuglyk feit was. Als tuinbouw kunnen we er trots op zijn dat in het hart van het Zeeuwse fruitgebied een dergelijk fraai veilingcomplex in gebruik genomen kon worden. De vertegenwoordiger van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zei het zo treffend in zijn felicitatietoespraak tot het veilingbestuur: „Fruittelend Nederland ziet met ontzag naar u op. Gij weet de mogelijkheden uit te bniten. De ontwikkeling van het veilingwezen in de na-ooriogse jaren bereikt hier vandaag zijn climax. Niet voor niets is Zeeland op fruitgebied in ons land een begrip geworden". Dat zijn woorden die we hier zeker toch wel een keer mogen herhalen want ze geven weer, hoe men landelijk denkt over Goes, over Zeeland en we mogen daar trots op zijn maar dienen dan tegelijk te be seffen dat adeldom verplicht. „Noblesse oblige", zoals ook naar voren werd gebracht door de voorzitter van de Provinciale Commissie van Veilingen in Zeeland, de heer F. J. -J. Dekker te Wemeldinge, in zijn bijzonder hartelijke felicitatietoespraak die daarin ook liet uitkomen dat de veilingsvereniging „Zuid- Beveland" te Goes altijd een dominerende plaats heeft ingenomen in het Zeeuwse veilingbestel. MAAR we zitten ondertussen al midden in het geen er deze feestelijke middag allemaal werd gezegd en we moeten nog melding maken van het feit dat ir. A. W. van der Plassche. de direkteur- generaal van de Landbouw, de officiële opening verrichtte, nadat voorzitter J. Q. C. Lenshoek een welkomstwoord had gesproken tot de vele genodig den en belangstellenden en een overzicht had ge geven van de geschiedenis van de v.v. „Z. B.". Op die geschiedenis zullen we thans niet nader ingaan want we hebben daar reeds eerder over geschreven. De heer Lenshoek zeide er verheugd over te zijn dat ir. Van der Plassche de officiële opening wilde verrichten, want vele contacten heeft de v.v. „Z. B." steeds met hem gehad. Een van zijn laatste daden als direkteur-generaal van de Landbouw mag nu zijn deze officiële ope ning van dit veilingcomplex, aldus voorzitter Lens hoek, welke dire kt daarop ir. Van der Plassche het woord gaf. Deze haalde vele oude herinneringen op uit de tijd toen hij tegenover de Goesse veiling woonde en werkzaam was als rijkstuinbouwconsu- lent in Zeekand. TOONAANGEVEND DE periode dat hij hier werkzaam was, was de periode waarin de belangstelling voor de f ruit teelt steeds groter werd. In die tijd kon in Zeeland teelt, handel en afzet zich ontwikkelen tot een har monisch geheel en het was toen ook juist de veiling in Goes die begreep dat men er niet alleen was met het telen van goed fruit maar dat dit ook goed gesorteerd en verpakt moest worden. Op velerlei gebied gaf de veiling in Goes de toon aan. Men wist steeds de ontwikkeling op de voet te volgen en wanneer de belangen van de leden «na een betere toerusting vroegen, heeft het Goesse veilingbestuur nimmer geaarzeld om de nodige maatregelen të nemen, aldus de heer Van der Plassche, die ook zeide dat deze nieuwbouw toont dat men vertrouwen heeft in de toekomst. Ir. Van der Plassche was van mening dat de Zeeuwse fruit teelt die toekomst zeker met vertrouwen tegemoet kan zien want Zeeland heeft op dit gebied vele gunstige omstandigheden en evenals in het ver leden tonen de Zeeuwen ook thans nog dat ze goede initiatieven tot ontwikkeling kunnen bren gen. Nadat de heer Van der Plassche zijn openings rede had uitgesproken ging de nieuwe luidklok van de veiling luiden en de vrolijke klanken van dit klokje maakten het aan een ieder bekend dat het nieuwe veilingcomplex van de V. V. „Zuid-Beve land" officieel in gebruik was genomen. Dïrekt daarna volgden een grote schare van sprekers die kwamen vertellen dat ze het toch wel bijzonder fraai vonden wat hier tot stand was gebracht en dikwijls lieten ze hun woorden vergezeld gaan van fraaie cadeaus. |\E heer A. P. de Boer, vice-voorzitter van het- Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, zei dat deze instelling zich verheugde met deze blijde dag voor de Goesse veiling, waarmede de kroon wordt gezet op het streven naar perfectio nering van de afzetorganisatie. Hij besloot zijn rede met de woorden „Steek de vlag uit en viert feest, er is reden voor". Die vlag was ondertussen reeds uitgestoken en de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge vertelde dat deze vlag met de er bij behorende wimpel werd aange boden door de 'Provinciale Commissie van Zeeuwse veilingen die ook zeer blij is met deze, voor de Goesse veiling zo bijzondere dag. De heer Dekker zeide met stijgende bewondering alle afdelingen te hebben bezichtigd en zijn verwachtingen werden overtroffen. Hij was van mening dat elk veiling bestuur en elke veiling-direktie wel onder de in druk moet komen van de opzet van dit veiling complex, terwijl hij voorts de architectuur prees. Namens het Zeeuwse veilingwezen bracht de heer Dekker de oprechte hulde over voor hetgeen in Goes is tot stand gekomen en hij zeide dat het ge hele Zeeuwse veilingwezen deelt in de vreugde van van het bestuur en de leden van de veiling in Goes want het betekent een belangrijke verster king van het afzetapparaat van de Zeeuwse tuin bouw. Tevoren had loco-burgemeester J. S. Visser van Goes gezégd dat het gemeentebestuur van Goes steeds bijzonder grote belangstelling heeft voor de ontwikkeling van de veiling en met name ging deze in op de verhoudig industrialisatie-land- en tuin bouw wat in dit gebied een rol speelt. TYE heer D. J. M. van Arcken, voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, zeide grote waardering te hebben voor dit tot stand bren gen van het nieuwe veilingcomplex dat ten doel heeft het tot waarde brengen van het tuinbouw- produkt. De vertegenwoordigers van de Groothandel, ex porteurs- en commissionairsbond, de heer R. Mol uit Rotterdam, zeide dat er eerst op het moment van de officiële opening, sprake is van een ge bouw dat in overeenstemming is met de standing van de veïlin gsverenïging „Zuid-Beveland" en de naam van het Zeeuwse fruit. Nog tal van andere sprekers volgden. Allen roemden het fraaie geheel. 0.m. was het de heer Luyendrjk uit Middelburg die namens een aantal relaties van de veiling een geldbedrag aanbood voor het aanbrengen van de letters V. V. Z. B. in neon verlichting op het dak van het veilinggebouw. Direk'teur S. G. Nooteboorn bood namens het per soneel de grote luidklok aan die steeds geluid zal wonrden als de veiling begint. We hebben geen ruimte om nog verder te schrijven over deze feestelijke dag voer de vel- TOT de gebeurtenissen van de afgelopen week die ons even hebben doen opschrikken uit onze dagelijkse bezigheden, behoort zeker wel het feit dat tiet menselijk vernuft er in is geslaagd een mens een reis door de rnimte te laten maken. De eerste mens die dat deed is in Rusland als een held vereerd. De bewerker van de grond tot voeding van mens, maakt zich daar niet zo druk over en past deze zgn. „heldenverering" volgens een geheel andere maatstaf toe. Niettemin blijft deze eerste ruimtereis van een mens een feit van grote betekenis die de wereld in de toekomst weer voor andere moeilijkheden en mogelijkheden zal plaatsen. Elke uitvinding en voortgang der techniek heeft twee zijden. Het gaat er nu maar om hoe het wordt gebruikt. Voor vernietiging van de mens of voor vredes doeleinden waardoor iedereen er van kan genieten of profiteren. bij ile steeds voortgaande mechanisering in de tuinbouw kunnen we van even zovele uitvindingen profiteren. In steeds grotere mate is het mogelijk door mechanische arbeid ons werk sneller en beter te doen piaats vinden. Het zware, lichamelijk af mattende werk is in veel opzichten overgenomen door de machine, het dode ding, door menselijk vernuft in elkaar gezet, dat reageert op elke han deling (He we verrichten. Dit is de zegenrijke kant van elke uitvinding dit) we dankbaar mogen gebruiken en toepassen. in dit verband denken we ook aan onze radio, televisie, eiectrisch licht, waterleiding, telefoon en zoveel andere dingen meer die het leven van ons, plattelanders, zoveel aangenamer maakt. Ais we dan denken aan de omstandigheden waar onder onze ouders en voorouders leefden dan is het verschil wel zeer groot geworden. Aim de andere kant drukt dit alles soms toch ook wel ais een zware last op ons en leven we als aan de afgrond van de vernietiging, wetend dat een verkeerd gebruik van de schepping van het mense lijk vernuft, de wereld kan doen ten onder gaan. Al deze gedachten kunnen wel eens by ons op komen als we in onze boomgaarden en tuinen aan het werk zijn en de gierende straaljagers een dison- nant vormen in het koor van lentegeluiden. We kunnen daarbij enkel maar hopen en ver trouwen dat de mensen die zoveel heeft ontwikkeld en ontworpen dit aHes niet zal gaan misbruiken. En ais we op ons bedrijf efficiënter kunnen wer kt; door het toepassen van de uitvinding van deze tijd, mogen we dat zeker niet nalaten. Tot de volgende week. lingsvereniging „Zuid-Beveland". Dat er Iets groots tot stand is gekomen is zeker en bestuur, direktie, personeel en leden mogen daar trots op zijn. Gaarne willen wij onze hartelijke geluk wensen voegen by de vele welke reeds uitge sproken zijn op 13 april jJ. IjfET is vrijwel zeker dat de bloei van de Zeeuwse boomgaarden rond dit weekeinde haar hoog- tepunt zal bereiken. De pruimen laten reeds hun bloesemblaadjes vallen op het moment dat wij dit schrijven en ook de peren zijn over het hoogtepunt heen, maar de appels zijn gedeeltelijk reeds gaan bloeien of zullen dat op zeer korte termijn doen. Het wordt weer fantastisch mooi in het Zeeuwse fruitland en we kunnen ons voorstellen dat honderden mensen er in de komende dagen op uit zullen trekken om te genieten van al dat moois dat de natuur op het ogenblik biedt. Over het algemeen kunnen we spreken van een bijzonder rijke bloei van de Zeeuwse boomgaarden. Plaatselijk zijn er wel enkele rassen die het er min of meer bij laten zitten en met name betreft dat dan de Goudrei- nette, om het belangrijkste ras maar te noemen, maar over het algemeen is er een overvloed van bloesem. Hierbij komt verder dat de weersomstandigheden voor de bloei zeer gunstig zijn en daarom mag er op het ogenblik vertrouwen zijn in de verdere ontwikkeling. We weten echter dat het nog vroeg in het jaar is, en er kan nog veel gebeuren alvorens straks de vruchten weer pluk- rijp zijn. Zo ligt de situatie echter elk jaar. Het is steeds afwachten en ver trouwen hebben in de ontwikkeling op het fruitteeltbedrijf. Honderden, ja duizenden mensen, zul len in de komende dagen worden be paald bij de schoonheid van de Zeeuwse boomgaarden in lentetooi. Elk jaar opnieuw is deze tijd een bijzonder mooi begin van het nieuwe seizoen. De natuur wordt dan wel vergeleken bij een bruid. Zo mogen we deze tijd zien op ons fruit- Het komende weekeinde rallen de Zeenw.se fruit- bedrijf, de mooiste tijd van het jaar, boomgaarden op hun mooist zijn door de vele zoals het voor de bruid, als het goed is, bloesems. de mooiste dag van haar leven is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7